Ухвала суду № 92799519, 12.11.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2020
Номер справи
500/367/20
Номер документу
92799519
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Справа № 500/367/20

12 листопада 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого Осташа А. В., розглянувши заяву про надання розяснення рішення та додані до неї матеріали по адміністративній справі за позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду 28.10.2020 звернулося Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою №1900-0702-7/18004 по роз`яснення рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.05.2020 №500/367/20.

Необхідність в роз`ясненні судового рішення Тернопільська міська рада мотивує тим, що воно є незрозумілим та викликає ускладнення щодо його виконання, оскільки в резолютивній частині рішення зобов`язано провести розрахунок та виплату пенсії державного службовця, з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 11.01.2020 №26/10/19-00-13-33 та №25/10/19-00-13-33, однак не зазначено які саме складові вищевказаних довідок необхідно брати до уваги при розрахунку і виплаті пенсії позивачу.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 призначено розгляд заяви про роз`яснення рішення суду у судовому засіданні та повідомлено сторін про день, час і місце його проведення.

Заявник та інші часники справи в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви про роз`яснення рішення суду повідомлялись належним чином.

На підставі частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутністю представників сторін.

Ознайомившись із заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення рішення у справі №500/367/20, дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи із наступного.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.05.2020 у справі №500/367/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області задоволено, а саме:

- визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області викладене в листі від 24.01.2020 №223/03-15 щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію відповідно ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перевести ОСОБА_1 з 11.01.2020 на пенсію державного службовця відповідно ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, зарахувавши до стажу державної служби період роботи позивача в органах податкової служби з 13.04.1992 по 10.10.2016;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести розрахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 11.01.2020 №26/10/19-00-13-33 та №25/10/19-00-13-33, які видані Головним управлінням ДПС у Тернопільській області.

Ухвалою Восьмого апеляційного суду від 29.07.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.05.2020 у справі №500/367/20 повернуто скаржнику.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Подання заяви про роз`яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Ухвалу про роз`яснення судового рішення або відмову у його роз`ясненні може бути оскаржено.

Суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту приписів ст. 254 КАС України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз`яснення судового рішення.

В п. 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначено, що роз`яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз`ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Суд вказує на те, що необхідність роз`яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.

Згідно п. 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" №7 від 20.05.2013 зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.

Суд також зазначає, що підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз`ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. Водночас суд, роз`яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.

Суд звертає увагу на те, що ст. 254 КАС України передбачає можливість роз`яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.

Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз`яснення судового рішення приймається на розсуд суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв (здоровий глузд, зрозумілість для звичайної розумної людини без юридичної освіти).

Виходячи з системного тлумачення положень статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, роз`яснено може бути постанову чи ухвалу суду у разі, якщо без такого роз`яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тому, механізм, визначений цією статтею, не може використовуватися, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, наприклад, способу і порядку виконання судового рішення.

Водночас, в рішенні Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.05.2020, яке заявник просить роз`яснити, чітко та зрозуміло викладено зміст такого судового рішення, рішення викладено з додержанням норм, передбачених Кодексом адміністративного судочинства.

Також, суд звертає вагу, що заявником взагалі не зазначено в чому полягає незрозумілість рішення, а зі змісту заяви вбачається, що позивачу фактично не зрозуміла є процедура виконання відповідачем вказаного рішення суду.

Порядок і процедура встановлення способу та порядку виконання судового рішення передбачена ст.378 КАС.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що підстави для задоволення заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення судового рішення відсутні.

Керуючись статтею 254, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Тернопільський окружний адміністративний суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.05.2020 у справі №500/367/20.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ч.2 ст.256 КАС.

Повний текст ухвали складений 12.11.2020.

Головуючий суддя Осташ А.В.