
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2020 року Справа № 480/5510/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5510/20 за позовом ОСОБА_1 до Миропільської сільської ради Краснопільського району Сумської області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що вона звернулася до Миропільської сільської ради Краснопільського району Сумської області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га, яка розташована в межах населеного пункту на території Миропільської сільської ради Краснопільського району Сумської області.
Рішенням сьомого скликання сорок першої сесії від 23.06.2020 р. відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляються сільською радою на земельні торги (аукціон). Вважає відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, та просить суд зобов`язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Так, вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, при цьому в рішенні Миропільської сільської ради Краснопільського району Сумської області від 23.06.2020 р. не наведено жодної з них. Таким чином, підстави для відмови позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою відсутні. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до п. 1 рішення Миропільської сільської ради "Про внесення доповнень до рішення 24 сесії 7 скликання від 10.12.2018 р. "Про включення в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які підлягають передачі в оренду шляхом проведення аукціону, розташованих на території Миропільської сільської ради та старостинських округах, що входять до її складу" від 19.03.2019 р. до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які підлягають передачі в оренду, включено земельну ділянку площею 5,7119 га (землі запасу), кадастровий номер 5922383300:04:003:0593. У даному випадку бажана до відведення позивачці земельна включена до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляється сільською радою на земельні торги. У свою чергу, земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. З клопотанням щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5922383300:04:003:0593 позивач не зверталася. У свою чергу, земельні торги по зазначеній земельній ділянці відбулися 19.08.2020 р., відповідно, земельна ділянка (чи її частина), яка була виставлена на земельні торги, не підлягає відчуженню, поділу, іншому наданню в користування. Таким чином, сільська рада не має правових підстав для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Просив у задоволенні позову відмовити.
У наданих поясненнях щодо відзиву на позовну заяву позивач зазначила, що на час винесення відповідачем спірного рішення аукціон ще не було організовано, оскільки інформації про це не було розміщено на офіційному сайті Держгеокадастру, а запитувана нею земельна ділянка не була сформована в окремий об`єкт. Відповідно, на час звернення її до відповідача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у Миропільської сільської ради не було правових підстав для відмови у наданні такого дозволу.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25.05.2020 р. позивач звернулася до Миропільської сільської ради Краснопільського району Сумської області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га, яка розташована в межах населеного пункту на території Миропільської сільської ради Краснопільського району Сумської області (а.с.10).
Рішенням сьомого скликання сорок першої сесії від 23.06.2020 р. відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляються сільською радою на земельні торги (аукціон) (а.с.12).
Суд погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Миропільської сільської ради Краснопільського району Сумської області в наданні позивачці дозволу на розроблення документації із землеустрою обґрунтованою з огляду на таке.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).
З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам.
У даному випадку позивачці було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляються сільською радою на земельні торги (аукціон).
При цьому стаття 118 ЗК України, яка також регулює порядок надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, не містить такої підстави для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою як зазначена відповідачем у рішенні від 23.06.2020 р.
Разом з тим суд враховує, що приписи статті 136 Земельного кодексу України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Так, відповідно до положень частин 1-3 даної статті організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Пунктом "б" частини 4 статті 136 ЗК України передбачено, що підготовка лотів до проведення земельних торгів включає державну реєстрацію земельної ділянки.
Аналіз наведених правових норм дає змогу дійти висновку, що перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, серед іншого, в обов`язковому порядку має містити кадастровий номер відповідної земельної ділянки. При цьому формуванню переліку земельних ділянок передує процедура підготовки лоту до торгів, в межах якої організатор торгів, зокрема, здійснює відведення земельної ділянки та її державну реєстрацію із присвоєнням відповідного кадастрового номеру.
На підставі ч.ч. 1, 4, 6 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки – внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.03.2019 р. Миропільською сільською радою прийнято рішення "Про внесення доповнень до рішення 24 сесії 7 скликання від 10.12.2018 р. "Про включення в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які підлягають передачі в оренду шляхом проведення аукціону, розташованих на території Миропільської сільської ради та старостинських округах, що входять до її складу", відповідно до п. 1 якого до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які підлягають передачі в оренду, включено земельну ділянку площею 5,7119 га (землі запасу), кадастровий номер 5922383300:04:003:0593.
23.06.2020 р. Миропільською сільською радою прийняте рішення "Про затвердження проектів землеустрою та проведення земельних торгів у формі аукціону", яким затверджено проект відводу земельної ділянки площею 5,7119 га (землі запасу), кадастровий номер 5922383300:04:003:0593, з подальшим продажем права оренди, та визначено проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності окремими лотами відповідно до додатку 2 до рішення.
У додатку 2 "Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди яких виставляється на земельні торги окремими лотами" до рішення Миропільської сільської ради від 23.06.2020 р. під порядковим номером 2 знаходиться земельна ділянка площею 5,7119 га (землі запасу), кадастровий номер 5922383300:04:003:0593.
У додатку 3 "Розрахунок стартової ціни лота" до рішення Миропільської сільської ради від 23.06.2020 р. міститься інформація про стартову ціну лота – вказаної земельної ділянки – 4500,01 грн (а.с.24,25-28).
23.06.2020 р. відповідачем прийняте рішення, яким відмовлено позивачці у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляються сільською радою на земельні торги (аукціон).
Позивач не погоджується з даним рішенням, зазначаючи, що на офіційному сайті Держгеокадастру відсутня будь-яка інформація щодо запланованого аукціону на масив загальною площею 5,7119 га.
При цьому суд враховує, що інформація щодо аукціонів була розміщена на відповідному інтернет-ресурсі (а.с.40).
Крім того, земельні торги по зазначеній земельній ділянці відбулися 19.08.2020 р. Тобто станом на день розгляду справи вже визначено переможця торгів, ним сплачено до бюджету Миропільської об`єднаної територіальної громади кошти у розмірі річної орендної плати, встановленої за результатами аукціону, та укладено договір оренди (а.с.30-32,33,34-39).
У свою чергу, з клопотанням щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5922383300:04:003:0593 в порядку ч. 6 ст. 79-1 ЗК України позивач до відповідача не зверталася, доказів цього суду не надано.
Таким чином, на час розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність спірна земельна ділянка вже була включена до переліку земельних ділянок, які виставлені на земельні торги. Відповідно, вказана у рішенні від 23.06.2020 р. підстава для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою є обґрунтованою та відповідає вимогам Земельного кодексу України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, надаючи відповідь на звернення ОСОБА_1 , дотримався вимог Земельного кодексу України, дане рішення є таким, що відповідає приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необгрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Миропільськї сільської ради Краснопільського району Сумської області (42410, Сумська область, Краснопільський район, с. Миропілля, вул. Сумська, 23, код ЄДРПОУ 04389354) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії – відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах