
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
Справа № 380/8396/20
10 листопада 2020 р.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження клопотання представника відповідача про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
07.10.2020 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, в якому позивач просить:
- визнати протиправну бездіяльність Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо не проведення виплати щорічної допомоги до 05 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати Галицький відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 05 травня 2020 як учаснику бойових дій у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком (8190 грн), з урахуванням виплачених коштів (1390 грн).
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
23.10.2020 до суду надійшло клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №440/2722/20 (провадження Пз/9901/14/20). Предметом розгляду у вказаній справі є визнання протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та зобов`язання відповідачів нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
У цій зразковій справі за №440/2722/20 визначено ознаки типової справи:
- позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
- позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);
- спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 за №3-р/2020 у справі за №1-247/2018(3393/18);
- позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Пунктом 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
У справах №380/8396/20 та №440/2722/20 позивачами є особи, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за відповідний рік; позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня; спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у відповідному році та урегульовані одними й тими самими нормами права; позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо недоплати разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України, та зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за відповідний рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Отже, за наведених обставини у розумінні пункту 21 частини 1 статті 4 КАС України вказані справи є типовими.
Суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі (частина 1 статті 291 КАС України).
На підставі частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В даному випадку, на переконання суду, адміністративну справу №380/8396/20 слід віднести до типової справи, що має ознаки, притаманні зразковій справі №440/2722/20, оскільки у справах №380/8396/20 та №440/2722/20 визначальним є застосування висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні від 27.02.2020 за №3-р/2020 у справі за №1-247/2018(3393/18), щодо правомірності використання орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, положень саме постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", а не Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", статті 12 і 13 в редакції, що переглядалася Конституційним Судом якого визнані неконституційними.
Правові висновки Верховного Суду у коментованій зразковій справі (№440/2722/20) в частині застосування положень статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", будуть мати ідентичне та особливе значення для застосування судом у даній справі положень статті 12 коментованого Закону, в яких аналогічно за змістом викладено наступні положення: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.".
Відповідно до пункту 9 частини 2 статі 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
При цьому, судом за даними Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що 29.09.2020 року Верховним Судом було прийнято рішення у справі №440/2722/20, однак відомості, станом на 10.11.2020, про набрання законної сили вказаним рішенням відсутні.
За приписами частин 1 і 2 статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відтак, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі №380/8396/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у даній зразковій справі №440/2722/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/14/20).
Враховуючи наведене, керуючись пунктами 21, 22 частини 1 статті 4, пунктом 9 частини 2 статті 236, частиною 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі задовольнити.
Зупинити провадження в адміністративній справі №380/8396/20 за позовом ОСОБА_1 до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, до набрання чинності рішення Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №440/2722/20 (провадження Пз/9901/14/20).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 256, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Грень Н.М.