Рішення № 92779267, 10.11.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2020
Номер справи
260/1939/20
Номер документу
92779267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

10 листопада 2020 року м. Ужгород№ 260/1939/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Микуляк П.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Великобичківське лісомисливське господарство" до Державної екологічної інспекції у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Великобичківське лісомисливське господарство" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування наказу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до направлення від 22.05.2020 року спеціалісти Державної екологічної інспекції у Закарпатській області прибули до ДП "Великобичківське лісомисливське господарство" для проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства. Відповідно до вказаного направлення, підставою для проведення перевірки зазначено наказ Держекоінспекції у Закарпатській області від 22.05.2020 року № 226 та доручення Прем`єр-Міністра України від 29.01.2020 року № 2777/1/1-20 стосовно здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері навколишнього природного середовища. Позивач вважає наказ про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 22.05.2020 року № 226 протиправним, оскільки він на його думку він суперечить положенням ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у зв`язку із відсутністю підстав для проведення позапланової перевірки та у зв`язку із відсутністю конкретних питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду у відповідності до КАС України, судом прийнято рішення про проведення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, правом на подачу відзиву не скористався, про наслідки не подання відзиву був попереджений.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області видано наказ від 22 травня 2020 року № 226 "Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в ДП "Великобичківське ЛМГ" у період з 25 травня по 05 червня 2020 року.

Як вбачається із вказаного наказу, він прийнятий на виконання Доручення Прем`єр-Міністра України від 29 січня 2020 року № 2777/1/1-20 стосовно здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природніх ресурсів та відповідно до листа Державної екологічної інспекції України від 05.02.2020 року № 850/2/8-20 "Про здійснення заходів державного нагляду (контролю)".

На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Закарпатській області від 22 травня 2020 року № 226 видано направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП "Великобичківське лісомисливське господарство" від 22 травня 2020 року № 1735-06.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

У відповідності до п. 7 вищевказаного положення Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі – Закон № 877).

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Підстави для здійснення позапланових заходів визначені статтею 6 Закону № 877.

Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 6 Закону № 877 підставами для здійснення позапланових заходів є: доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону № 877 суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону № 877 строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб`єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

У відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону № 877 для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 877 на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 877 на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону № 877 у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

З системного аналізу вищенаведених норм вбачається, що підставою для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) може бути доручення Прем`єр-міністра України у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Як вбачається із оскарженого наказу про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в ДП "Великобичківське ЛМГ" він прийнятий зокрема на виконання Доручення Прем`єр-Міністра від 29 січня 2020 року № 2777/1/1-20.

Судом встановлено, що на лист Держекоінспекції від 23 січня 2020 року № 484/3.1/2-3-20 Прем`єр – Міністром України надано доручення від 29 січня 2020 року №2777/1/1-20 про забезпечення в установленому порядку здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідних суб`єктів господарювання та у разі необхідності вжити заходів реагування.

В той же час, суд зазначає, шо у вищевказаному дорученні Прем`єр-Міністра України від 29 січня 2020 року №2777/1/1-20 не наведено фактів вчинення, зокрема позивачем системних порушень та/або настання події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Крім того, як вже зазначалося судом, статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Разом з тим, суд зазначає, шо ні у дорученні Прем`єр-міністра України від 29 січня 2020 року №2777/1/1-20, ні у направленні на проведення позапланової перевірки від 22 травня 2020 року не зазначено питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) позивача.

Крім того, як вбачається із оскарженого наказу про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ДП "Великобичківське ЛМГ", він також прийнятий відповідно до листа Державної екологічної інспекції України від 05 лютого 2020 року № 850/2/8-20 "Про здійснення заходів державного нагляду (контролю)", який адресований керівникам територіальних та міжрегіональних інспекцій.

Так, відповідно до вищевказаного листа Державної екологічної інспекції від 05 лютого 2020 року, зобов`язано здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів суб`єктами господарювання, згідно додатку № 2.

Однак, як вбачається із додатку 2 до вказаного листа, серед суб`єктів господарювання на яких необхідно здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) відсутнє ДП "Великобичківське ЛМГ".

Суд констатує, що відповідачем під час розгляду справи у суді не надано доказів наявності обставин, визначених статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" для призначення позапланової перевірки позивача.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що наказ Державної екологічної інспекції у Закарпатській області від 22 травня 2020 року № 226 "Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в ДП "Великобичківське ЛМГ" прийнятий відповідачем з порушенням вимог законодавства та за відсутності, визначених ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю)" підстав для здійснення позапланового заходу, у зв`язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.

За правилами встановленими ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірність оскарженого наказу, відзив на позовну заяву не подав, відтак, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

У відповідності до ст.139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 2102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Закарпатській області.

На підставі наведеного та керуючись ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 КАС України, суд , -

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Державного підприємства "Великобичківське лісомисливське господарство" (вул. Промислова, буд. 39, смт. Великий Бичків, Рахівський район, Закарпатська область, 90615, код ЄДРПОУ 22114678) до Державної екологічної інспекції у Закарпатській області (вул. Швабська, буд. 14, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 38015668) про визнання протиправним та скасування наказу – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції у Закарпатській області "Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в ДП "Великобичківське ЛМГ" від 22 травня 2020 року № 226.

Стягнути на користь Державного підприємства "Великобичківське лісомисливське господарство" (вул. Промислова, буд. 39, смт. Великий Бичків, Рахівський район, Закарпатська область, 90615, код ЄДРПОУ 22114678) за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Закарпатській області (вул. Швабська, буд. 14, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 38015668) судові витрати у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні).

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.П.Микуляк