
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/13052/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Денисюка Р.С.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови зарахування періоду роботи з 01 липня 2017 року пo 16 березня 2020 року нa посаді прохідника підземного на BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" до стажу, що дає право на призначення пенсії нa пільгових умовах нa підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та відмови в призначенні пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 3акону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" протиправними; зобов`язати зарахувати до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах нa підставі абзацу 4 пункту "a" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пп.1. п.2 ст. 114 3акону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період роботи з 01 липня 2017 року пo 16 березня 2020 року нa посаді прохідника підземного на BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" та призначити і виплачувати пенсію, з урахуванням зазначеного пільгового стажу роботи в розмірі, передбаченому ст. 8 Закону України "Пpo підвищення престижності шахтарської праці" з моменту досягнення 50-річного віку, тобто з 03.06.2020 p. з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в липні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Пpo підвищення престижності шахтарської праці". Однак листом від 11.08.2020 відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку в зв`язку з тим, що період його роботи нa посаді прохідника підземного 5-го розряду на BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" з липня 2017 року по лютий 2020 року не сплачено страхові внески.
Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) у спірний період щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього. При цьому зазначає, що сам факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача на рахунок Пенсійного фонду за відсутності вини позивача, не є підставою для відмови у зарахуванні пільгового стажу за вказані періоди роботи та позивач не несе відповідальність за неналежне виконання підприємством своїх обов`язків по сплаті обов`язкових платежів. З врахуванням наведеного просив позов задовольнити.
У відзиві на позов відповідач позовних вимог не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків за період роботи з липня 2017 року по лютий 2020 року у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля".
А тому на даний час підстав для зарахування спірного періоду до пільгового стажу роботи позивача згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" немає.
Враховуючи наведене просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 упродовж своєї трудової діяльності працював на шахтах ДП "Волиньвугілля", зокрема в період з 07.10.2014 по 16.03.2020 на посаді прохідника підземного 5 розряду у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а.с. 13-14).
Рішеннями відповідача від 30.04.2020 № 032450002904 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності, а від 03.06.2020 № 032450002904 - за віком за Списком № 1.
21.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою в якій просив перерахувати пенсію відповідно Закону України "Пpo підвищення престижності шахтарської праці" (а.с. 12).
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 11.08.2020 № 10237-10428/Б-02/8-0300/20 повідомило позивача про те, що розмір його пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу тривалістю 33 роки 7 місяців 20 днів (включно по 31.10.2017), у тому числі 14 років 1 місяць 26 днів - пільговий стаж роботи по Списку № 1. Протягом періоду з листопада 2017 року по березень 2020 року позивач перебував у трудових відносинах з BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля". Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу (форми ОК-5) інформація про сплату страхових внесків за вказаний період відсутня. Тому, позивачу до страхового стажу не враховано період його роботи з липня 2017 року по лютий 2020 року у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків до ПФУ. Зарахування до страхового стажу вказаного періоду роботи можливе у випадку здійснення роботодавцем сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України в повному обсязі.
Щодо призначення пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» повідомлено, що цим Законом визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Оскільки, пільговий шахтарський стаж роботи за матеріалами пенсійної справи не досягає 15 років, тому на позивача не поширюються норми Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Також відповідачем роз`яснено можливість оскарження даної відмови до Пенсійного фонду України або у судовому порядку (а.с. 11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За приписами частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо не зарахування до пільгового страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи позивача з липня 2017 року по 16.03.2020 включно у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.
При цьому, судом встановлено, що відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" був наявний борг по сплаті страхових внесків та єдиного внеску.
Як вбачається з трудової книжки позивача, ОСОБА_1 упродовж своєї трудової діяльності працював на шахтах ДП "Волиньвугілля", зокрема в період з 07.10.2014 по 16.03.2020 на посаді прохідника підземного 5 розряду у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля".
Відповідно до довідки BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" від 27.07.2020 №772/7.2.4/01-19 підтверджується та обставина, що позивачу за періоди роботи, зокрема з липня 2017 року по березень 2020 року включно була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку нараховано та сплачено ЄСВ.
Крім того, згідно з реєстром застрахованих осіб форми ОК-5 позивачу у період з липня 2017 року по березень 2020 року у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески та в період з липня 2017 року по жовтень 2017 року включно такі внески були сплачені підприємством (а. с. 17 зворот).
Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що в період з липня 2017 року по березень 2020 року включно позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески. При цьому, суд звертає увагу, що в період з липня 2017 року по жовтень 2017 року такі внески були сплачені підприємством, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до пільгового страхового стажу позивача вказані періоди його роботи.
При цьому, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків за спірний період у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового та пільгового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" №345-VI від 02.09.2008 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Суд звертає у вагу, що в листі від 11.08.2020 відповідач вказав, що на підставі поданої заяви від 11.03.2020 розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу тривалістю 33 роки 7 місяців 20 днів (включно по 31.10.2017), у тому числі 14 років 1 місяць 26 днів - пільговий стаж роботи по Списку № 1. У свою чергу, відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу інформація щодо сплати страхових внесків за період роботи з листопада 2017 по березень 2020 року відсутня, оскільки дане підприємство є боржником, як по сплаті страхових внесків так і єдиного соціального внеску. Водночас зазначено, що до страхового стажу не враховано період роботи з липня 2017 року по лютий 2020 року у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Як уже зазначалося судом, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за цей період не може бути підставою для не зарахування цього періоду до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
Суд також зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання роботодавцем обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи.
Відтак, беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Волинській області безпідставно не зарахувало до пільгового та страхового стажу позивача період його роботи з липня 2017 року по 16.03.2020 для перерахунку призначеної пенсію у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з мотивів несплати страхувальником страхових внесків, оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказані періоди, виплату йому заробітної плати за ці періоди із відрахування страхових внесків. Більше того, за період з липня 2017 року по жовтень 2017 року страхові внески до Пенсійного фонду України були сплачені.
Таким чином, із зарахуванням до пільгового та страхового стажу за Списком №1 періоду роботи у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" з липня 2017 року по 16.03.2020 позивач набуде право на перерахунок пенсії згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відтак позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи з 01.07.2017 по 16.03.2020 у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля".
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити і виплачувати пенсію, з урахуванням зазначеного пільгового стажу роботи в розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України "Пpo підвищення престижності шахтарської праці" з 03.06.2020, з урахуванням виплачених сум, то вона підлягає до часткового задоволення, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу рішенням від 30.04.2020 № 032450002904 призначено пенсію по інвалідності, а рішенням від 03.06.2020 № 032450002904 за заявою позивача від 03.06.2020 переведено на інший вид пенсії - за віком за Списком № 1.
Статтею 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону № 1058-IV визначено порядок перерахунку призначеної пенсії.
З аналізу вищенаведеного випливає, що пенсії в Україні, при настанні певних юридичних фактів (вік, стаж, пільги тощо), призначаються лише в одноразовому порядку.
У разі виникнення необхідності у зміні певних складових пенсії або зміни її виду в цілому, законодавством передбачено лише два механізми - переведення з одного виду пенсії на інший (ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування") та перерахунок пенсії (ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").
Тобто, в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття перепризначення, повторного призначення або будь-якого іншого призначення пенсії, окрім поняття "призначення пенсії", яким є первинне та єдине її призначення, а всі подальші зміни та доповнення відбуваються виключно шляхом перерахунку або переведення.
Таким чином, оскільки пенсія позивачу уже призначена, тому відсутні підстави для повторного її призначення. Відтак, права позивача належать захисту саме шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії, а не повторно її призначати. Отже, в цій частині позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Відтак, на підставі аналізу норм чинного законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин справи, перевірених письмовими доказами, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови позивачу в зарахуванні до пільгового та страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи з 01.07.2017 по 16.03.2020 у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" та зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового та страхового стажу періоди роботи з 01.07.2017 по 16.03.2020 у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня її призначення, тобто з 03.06.2020, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.
Крім того, відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн., сплачений згідно з квитанцією від 01.09.2020 №9 (а.с.8).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи з 01.07.2017 по 16.03.2020 у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.07.2017 по 16.03.2020 у BП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з дня призначення пенсії, тобто з 03.06.2020, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Р.С. Денисюк