
Справа № 755/8255/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" листопада 2020 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Арапіної Н.Є., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 за участю третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених грошових коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям,
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 за участю третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених грошових коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям. Свої вимоги мотивував тим, що 13 липня 2017 року рішенням Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації відповідачу призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) за період з 01 червня 2017 року по 30 листопада 2017 року. 12 червня 2017 року відповідачем подано до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в якій зазначено про відсутність у відповідача доходів, окрім допомоги тимчасово переміщеної особи. Однак, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування ОСОБА_1 за 2016 рік отримала дохід у розмірі 2975,00 грн., за 2017 рік - 3725,47 грн. та за 2018 рік - 3564,06 грн. У зв`язку з чим просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2 741 грн. 34 коп. та витрати зі сплати судового збору.
Згідно вимог ч.13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до ст. 274 Цивільного процесуального кодексу України в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи, справи, що виникають з трудових відносин, а також може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
За змістом ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Судом було вжито всіх заходів для повідомлення відповідача про розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження, однак, відповідач не скористався процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву, а також доказів, на підтвердження своїх заперечень, та за відсутності доказів поважності причин неподання учасниками розгляду заяв по суті справи, суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню частини восьмої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без участі сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні правовідносини.
13 липня 2017 року рішенням Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації відповідачу призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) за період з 01 червня 2017 року по 30 листопада 2017 року (а.с. 28).
12 червня 2017 року відповідачем подано до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в якій зазначено про відсутність у відповідача доходів, окрім допомоги тимчасово переміщеної особи (а.с. 9-11).
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування ОСОБА_1 за 2016 рік отримала дохід у розмірі 2975,00 грн., за 2017 рік - 3725,47 грн. та за 2018 рік - 3564,06 грн. (а.с. 63).
13 та 19 лютого 2020 року на адресу відповідача направлено листи про повернення надміру отриманих грошових коштів у загальному розмірі 2 741,34 грн. за періоди з 01 червня 2017 року по 30 листопада 2017 року, з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року та з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2019 року (а.с. 29, 31).
Позивач просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти у вигляді у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2 741,34 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про наявність у відповідача доходів за 2016 рік у розмірі 2975,00 грн., за 2017 рік - 3725,47 грн. та за 2018 рік - 3564,06 грн
На підтвердження позовних вимог позивач надав суду листи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 11 лютого 2020 року зі змісту якого вбачається виявлення надміру виплаченої грошової допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) за періоди з 01 червня 2017 року по 30 листопада 2017 року, з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року та з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2019 року у загальному розмірі 2 741,34 грн. у зв`язку з наданням недостовірної інформації про доходи (а.с. 30).
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Відповідач не скористалася процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву у встановлений строк, а також доказів, на підтвердження своїх заперечень, та за відсутності доказів поважності причин неподання учасниками розгляду заяв по суті справи, суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню частини восьмої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України.
Представник третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат скористався процесуальним правом подачі письмових пояснень на заяву, відповідно до яких позовні вимоги визнав повністю, оскільки відповідач за 2017 рік отримала дохід у розмірі 3725,47 грн., а за 2018 рік - 3564,06 грн.
Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Згідно ст. 1213 ЦК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так відповідно до п.1 ч. 1. ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей, і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
За нормою п. 5 ч. 1 ст. 3 ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають право одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька) дитини.
Згідно із абз. 1 п. 34 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» № 1751 від 27.12.2001 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам (вдовам, вдівцям), матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової, передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 46, п. 49 Порядку № 1751 від 27.12.2001 особи, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Судом встановлено, що 12 червня 2017 року відповідачем подано до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в якій зазначено про відсутність у відповідача доходів, окрім допомоги тимчасово переміщеної особи. Однак, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування ОСОБА_1 за 2016 рік отримала дохід у розмірі 2975,00 грн., за 2017 рік - 3725,47 грн. та за 2018 рік - 3564,06 грн.
З огляду на викладене, позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 за участю третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених грошових коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям підлягають задоволенню повністю: стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, код ЄДРПОУ 22886300, юридична адреса: 03165, пр-т Комарова, 7, м. Київ, надміру виплачені грошові кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2 741 (дві тисячі сімсот сорок одна) грн. 34 коп.
Керуючись ст.ст. 1212, 1213, 1215 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 133, 141, 247, 259, 263, 264-265, 273, 353 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 за участю третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених грошових коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, код ЄДРПОУ 22886300, юридична адреса: 03165, пр-т Комарова, 7, м. Київ, надміру виплачені грошові кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2 741 (дві тисячі сімсот сорок одна) грн. 34 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , на користь на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 37397200, юридична адреса: 02125, вул. Курнатовського, 7-а, корп.1, м. Київ, витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102 (дві тисячі сто два) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Є.Арапіна