Рішення № 92753395, 05.11.2020, Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
05.11.2020
Номер справи
212/720/20
Номер документу
92753395
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 212/720/20

2/212/1481/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2020 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Дехта Р.В., за участю секретаря судового засідання Колісник К.Е., представника відповідача - адвоката Товкун А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного провадження з повідомлення (викликом) сторін в залі суду в місті Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про скасування санкції у вигляді донарахованого об`єму природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

29 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» про скасування санкції у вигляді донарахування об`єму природного газу. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що акт про порушення №3308 від 14.08.2018, в якому зафіксоване порушення Кодексу ГРС, складений без дотримання вимог пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, що у відповідності до пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС свідчить про його недійсність , у зв`язку із чим норми розділу ХІ Кодексу ГРС не могли бути застосовані комісією з розгляду актів про порушення. Акт про порушення №3308 від 14.08.2018 є недійсним, оскільки при його складенні допущені суттєві недоліки - підпис в акті від 14.08.2018 від імені представника органу місцевого самоврядування виконано не головою квартального комітету №13, а - невідомою особою.

Ухвалою від 30 січня 2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.

06 березня 2020 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву за змістом якого вбачається наступне. Позивач є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується доданими документами (акт про порушення, інформація про зареєстрованих осіб). Домоволодіння опалювальною площею 82 м2 має наступне газове обладнання: плита газова -1; опалювальний прилад -1. За адресою домоволодіння зареєстровано 1 (одна) особа. 06.08.2018 року на адресу Відповідача АДРЕСА_1 було направлено повідомлення про надання доступу працівникам оператора ГРМ 14.08.2018 року на територію домоволодіння споживача (в тому числі в житлові та підсобні приміщення), де розташовані газопровід - ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду. А також Відповідач попереджений про припинення газопостачання шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної мережі у разі відмови в доступі (п.5 гл.7 розділу 6 Кодексу). Цей лист був вручений через кур`єрську службу доставки Відповідачу 08.08.2018 року (копія листа з підтвердженням доставки додається).14.08.2018 року за адресою Відповідача представникам оператора ГРМ був наданий доступ до ВОГ, здійснено контрольний огляд ВОГ та його складових. За результатами перевірки 14.08.2018 року за адресою Позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №3308, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11 Кодексу, 1) несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме при візуальній цілісності лічильника та пломб , лічильник реагує на магніт, облік газу зупиняється при встановлені магніту на верхній корпус лічильника між патрубками (в районі золотникової кришки). 2) перешкоджання та протидія споживача при здійсненні демонтажу лічильника на експертизу та здійсненні заходів з припинення розподілу природного газу шляхом опломбування запірних пристроїв на газові прилади. Ввідний газопровод спільний на два домоволодіння (буд67 та бцд.69) має єдиний запірний пристрій. . . .та встановлені охоронні пломби наліпки «Бар`єр». Згідно п.3 показання лічильника газу: 00338,13 м3. Відповідно до п.4 цього акту порушення неможливо усунути без демонтажу лічильника та припинення розподілу газу шляхом механічного від`єднання від ГРС; згідно п.6 акту запропоновано надати доступ для демонтажу лічильника газу на експертизу 28.08.2018р. Під час перевірки та складання акту про порушяення була здійснена представниками оператора ГРМ фото- та відеозйомка. Акт про порушення Позивач відмовився підписувати. Акт про порушення №3308 від 14.08.2018 року був підписаний представником квартального комітету Покровського району м.Кривого Рогу Ковтун Л.І. В п.8 Акту про порушення Позивачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 13.09.2018р. 14:00 до 17:00 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1 та зазначено контактний телефон. Таким чином, Відповідача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання. Надалі, 21.08.2018 року на адресу Позивача АДРЕСА_1 було направлено повідомлення про надання доступу працівникам оператора ГРМ 28.08.2018 року на територію домоволодіння споживача (в тому числі в житлові та підсобні приміщення), де розташовані газопровід - ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду. А також Відповідач попереджений про припинення газопостачання шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної мережі у разі відмови в доступі (п.5 гл.7 розділу 6 Кодексу). Цей лист був вручений через кур`єрську службу доставки Відповідачу 22.08.2018 року (копія листа з підтвердженням доставки додається).28.08.2018 року Відповідачем було відмовлено в доступі до об`єкта споживача за вищезазначеною адресою, про що представниками Позивача був складений акт про порушення № 3336 від 28.08.2018 року. Акт про порушення Відповідач відмовився підписувати. Акт про порушення №3336 від 28.08.2018 року був підписаний представником квартального комітету Покровського району м. Кривого Рогу Ковтун Л.І. Крім того, 29.08.2018 року на адресу Позивача АДРЕСА_1 було направлено повідомлення (1) про не надання доступу до об`єкта споживача на визначену дату, (2) про надсилання другого примірника акту про порушення № 3336 від 28.08.2018р. щодо відмови в доступі до об`єкта споживача, (3) про надання доступу працівникам оператора ГРМ в строк до 18.09.2018 року. Цей лист з копією акту про порушення № 3336 від 28.08.2018 року був вручений через кур`єрську службу доставки Позивачу 03.09.2018 року (копія листа з підтвердженням доставки додається).У подальшому, 01.10.2018 року за адресою Позивача представникам оператора ГРМ був наданий доступ до ВОГ, здійснено контрольний огляд ВОГ та його складових (акт про усунення порушень від 01.10.2018 року). Показання лічильника газу на дату складання цього акту: 00358,512 м3. Та за результатами наступної перевірки був складений акт про порушення. 01.10.2018 року за адресою Позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №3421, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11 Кодексу, ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме відсутні охоронні пломби наліпки «Бар`єр» встановлені під час складання акту про порушення № 3308 від 14.08.2018р. до моменту демонтажу та проведення експертизи. Відповідно до п.4 цього акту порушення було усунуте шляхом демонтажу лічильника на експертизу та згідно п.6 акту запрошено бути присутнім при проведені експертизи 10.10.2018 року. Акт про порушення підписаний Позивачем із зауваженнями. 10.10.2018 року проведено експертизу лічильника газу, а саме Самгаз G4 зав.№5608743, 2016 р.в.,, за результатами якої складно акт №702 (копія додається), відповідно до якого виявлено порушення (які зафіксовано фотозйомкою): «всередені лічильника на кришці задній золотника наявний сторонній предмет непередбачений заводом виробником - металева (стальна) пластина вклеєна в конструктивну частину вимірювального механізму. Дані порушення здійснені прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу з метою зупинення роботи вимірювального механізму за допомогою магніту із зовнішньої сторони (з бокової частини чи верхньої частини верхнього корпусу). Порушення виявлено після роз`єднання верхньої та нижньої частини корпусу лічильника. Пошкоджень лакрофарбового покриття на початку проведення експертизи не виявлено. Порушення призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації».На підставі вищевикладеного та протоколу №83 від 18.10.2018р., за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, за участі ОСОБА_1 , прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування від суми розрахунку за необлікований об`єм природного газу 7 752,82 м3 за період з 01.10.2017р. по 01.10.2018р. (12 місяців) в сумі 78 428,93 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що Позивачем обрано невірний спосіб захисту цивільних прав.

Під час розгляду справи дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, вважає, що заявлений позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національноїкомісії,що здійснюєдержавне регулюванняу сферахенергетики такомунальних послугвід 30вересня 2015року №2494 і тому позивач є оператором ГРМ.

В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодекс), зазначено, що оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - це суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Таким чином, в розумінні п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем Позивач є оператором ГРМ.

Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.

Відповідно до п. З глави 3 Розділу 6 Кодексу договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

В пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (п.5 правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 та п.4 глави 1 Розділу 1 Кодексу газорозподільних систем).

Позивач є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується доданими документами (акт про порушення, інформація про зареєстрованих осіб). Домоволодіння опалювальною площею 82 м2 має наступне газове обладнання: плита газова -1; опалювальний прилад -1. За адресою домоволодіння зареєстровано 1 (одна) особа.

Відповідно до п.2 гл.6 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс) протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:

контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);

перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;

монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п.7 гл.9 Розділу 10 Кодексу у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак, зокрема наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.

06.08.2018 року на адресу Позивача АДРЕСА_1 було направлено повідомлення про надання доступу працівникам оператора ГРМ 14.08.2018 року на територію домоволодіння споживача (в тому числі в житлові та підсобні приміщення), де розташовані газопровід - ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду. А також Позивач попереджений про припинення газопостачання шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної мережі у разі відмови в доступі (п.5 гл.7 розділу 6 Кодексу). Цей лист був вручений через кур`єрську службу доставки Позивачу 08.08.2018 року (копія листа з підтвердженням доставки додається).

14.08.2018 року за адресою Позивача представникам оператора ГРМ був наданий доступ до ВОГ, здійснено контрольний огляд ВОГ та його складових.

За результатами перевірки 14.08.2018 року за адресою Позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №3308, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11 Кодексу, 1) несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме при візуальній цілісності лічильника та пломб , лічильник реагує на магніт, облік газу зупиняється при встановлені магніту на верхній корпус лічильника між патрубками (в районі золотникової кришки). 2) перешкоджання та протидія споживача при здійсненні демонтажу лічильника на експертизу та здійсненні заходів з припинення розподілу природного газу шляхом опломбування запірних пристроїв на газові прилади. Ввідний газопровод спільний на два домоволодіння (буд67 та бцд.69) має єдиний запірний пристрій. . . .та встановлені охоронні пломби наліпки «Бар`єр». Згідно п.3 показання лічильника газу: 00338,13 м3. Відповідно до п.4 цього акту порушення неможливо усунути без демонтажу лічильника та припинення розподілу газу шляхом механічного від`єднання від ГРС; згідно п.6 акту запропоновано надати доступ для демонтажу лічильника газу на експертизу 28.08.2018р. Під час перевірки та складання акту про порушення була здійснена представниками оператора ГРМ фото- та відеозйомка. Акт про порушення Позивач відмовився підписувати. Акт про порушення №3308 від 14.08.2018 року був підписаний представником квартального комітету Покровського району м.Кривого Рогу Ковтун Л.І.

В п.8 Акту про порушення Позивачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 13.09.2018р. 14:00 до 17:00 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1 та зазначено контактний телефон. Таким чином, Відповідача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.

Згідно п.4 гл.5 Розділу 11 Кодекса ГРМ у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акту про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

21.08.2018 року на адресу Позивача АДРЕСА_1 було направлено повідомлення про надання доступу працівникам оператора ГРМ 28.08.2018 року на територію домоволодіння споживача (в тому числі в житлові та підсобні приміщення), де розташовані газопровід - ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду. А також Позивач попереджений про припинення газопостачання шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної мережі у разі відмови в доступі (п.5 гл.7 розділу 6 Кодексу). Цей лист був вручений через кур`єрську службу доставки Позивачу 22.08.2018 року (копія листа з підтвердженням доставки додається).

28.08.2018 року Позивачем було відмовлено в доступі до об`єкта споживача за вищезазначеною адресою, про що представниками Відповідача був складений акт про порушення № 3336 від 28.08.2018 року. Акт про порушення Позивач відмовився підписувати. Акт про порушення №3336 від 28.08.2018 року був підписаний представником квартального комітету Покровського району м.Кривого Рогу Ковтун Л.І.

Згідно п.4 гл.5 Розділу 11 Кодексу ГРМ акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об`єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.

29.08.2018 року на адресу Позивача АДРЕСА_1 було направлено повідомлення (1) про не надання доступу до об`єкта споживача на визначену дату, (2) про надсилання другого примірника акту про порушення № 3336 від 28.08.2018р. щодо відмови в доступі до об`єкта споживача, (3) про надання доступу працівникам оператора ГРМ в строк до 18.09.2018 року. Цей лист з копією акту про порушення № 3336 від 28.08.2018 року був вручений через кур`єрську службу доставки Позивачу 03.09.2018 року (копія листа з підтвердженням доставки додається).

01.10.2018 року за адресою Позивачем представникам оператора ГРМ був наданий доступ до ВОГ, здійснено контрольний огляд ВОГ та його складових (акт про усунення порушень від 01.10.2018 року). Показання лічильника газу на дату складання цього акту: 00358,512 м3. Та за результатами наступної перевірки був складений акт про порушення.

01.10.2018 року за адресою Позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №3421, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11 Кодексу, ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме відсутні охоронні пломби наліпки «Бар`єр» встановлені під час складання акту про порушення № 3308 від 14.08.2018р. до моменту демонтажу та проведення експертизи. Відповідно до п.4 цього акту порушення було усунуте шляхом демонтажу лічильника на експертизу та згідно п.6 акту запрошено бути присутнім при проведені експертизи 10.10.2018 року. Акт про порушення підписаний Позивачем із зауваженнями. Відповідно до п.5 акту за виявленими порушеннями споживачу необхідно привести у відповідність вузол обліку газу та систему газопостачання в порядку та у строки, передбаченні чинним законодавством України, звернувшись до одного із центрів обслуговування клієнтів ПАТ «Криворіжгаз».

В п.8 Акту про порушення Позивачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 18.10.2018р. 14:00 до 16:00 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1 - тобто Позивача повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.

Відповідно до п.5 гл.5 розділу 11 Кодексу споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. Про здійснення фото- та відеофіксації зазначено у п.7 акту (фотокартки та відеозапис додані до позовної заяви - додаток № 1).

В підпункті 3 пункту 1 глави 2 Розділу 11 Кодексу, зазначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до п.4 гл.1 розділу 1 Кодексу:

засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики;

несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

01.10.2018 за адресою проживання Позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт №1062 про демонтаж засобу вимірювальної техніки, результатом огляду засобу вимірювальної техніки зазначено: «підозра на зміну вимірювального механізму.». Акт Позивачем підписаний без зауважень.

Згідно п.1 гл.10 Розділу 10 Кодексу ГРМ якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Згідно п.2 гл.10 Розділу 10 Кодексу ГРМ після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони). Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу.

01.10.2018 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Протокол № 1889 щодо направлення ЗВТ на експертизу (копія додається), відповідно до якого за результатами перевірки встановлено: «підозра на зміну конструкції в лічильному механізмі та вимірювальному механізмі.» Відповідно до п.10 та п.11 Протоколу зазначено, що експертиза буде проводитися в ПАТ «Криворіжгаз» 10.10.2018р. на 11.30 год. Цей протокол був складений за адресою Позивача і підписаний ним без зауважень.

01.10.2018 року за адресою проживання Позивача було також складено Акт №3421 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи (копія додається), а саме лічильника газу типу Самгаз G4 зав.№5608743, для подальшого його направлення на місце проведення експертизи: м.Кривий Ріг, пр.Металургів,1, а Позивач запрошується о 15.00 год 31.10.2018р. на її проведення (п.3 акту). В пункті 2 цього акту зазначено, що для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник оператора ГРМ опломбував пакет пломбою оператора ГРМ № 0238975 (цей номер пломби зазначений в акті експертизи від 10.10.2018 року). Цей акт був складений за адресою Відповідача і ним підписано без зауважень.

Враховуючи, що підчас перевірки комерційного ВОГ за ініціативою оператора ГРМ була ініційована експертиза щодо перевірки пошкоджень пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в ЗВТ експертиза лічильника газу проводилась з дотриманням вимог, визначених главою 10 Розділу 10 Кодексу ГРМ.

Відповідно до п.5 гл.10 розділу 10 Кодексу споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Відповідно до пункту 4 гл.1 Розділу 1 Кодексу ГРМ експертиза засобу вимірювальної техніки/ експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності ЗВТ/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності та відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на ЗВТ/пломбу, які можуть свідчити про втручання в ЗВТ/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

10.10.2018 року проведено експертизу лічильника газу, а саме Самгаз G4 зав.№5608743, 2016 р.в.,, за результатами якої складно акт №702 (копія додається), відповідно до якого виявлено порушення (які зафіксовано фотозйомкою): «всередені лічильника на кришці задній золотника наявний сторонній предмет непередбачений заводом виробником - металева (стальна) пластинва вклеєна в конструктивну частину вимірювального механізму. Дані порушення здійснені прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу з метою зупинення роботи вимірювального механізму за допомогою магніту із зовнішньої сторони (з бокової частини чи верхньої частини верхнього корпусу). Порушення виявлено після роз`єднання верхньої та нижньої частини корпусу лічильника. Пошкоджень лакрофарбового покриття на початку проведення експертизи не виявлено. Порушення призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації». Експертиза проведена в присутності Відповідача, який підписав акт експертизи, що підтверджується відеофіксацією. Фотокартки та диск з відеофіксацією додаються. Крім цього, в акті експертизи зазначено цілісність пломби на упаковці (сейфпакету) № 0238975, який був опломбований під час демонтажу і складання акту про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 3421 від 10.10.2018 року.

Відповідно до пункту 10 глави 10 Розділу 10 Кодексу ГРМ після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та оформлення її результатів, затвердженого наказом Мінінстерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016р. №193 та зареєстрованого в Мінюсті України 24.02.2016р. за №278/28408.

Повірка була здійснена представником метрологічної служби - ДП «Кривбасстандартметрологія» Тютюнник О.В. та за результатами повірки встановлено, що засіб ЗВТ лічильник газу Самгаз зав.№5608743 не відповідає вимогам згідно рекомендації Р 50-071-98 «лічильники газу побутові» Методи та засоби повірки. Лічильник непридатний до використання. В середині лічильника наявний сторонній предмет непередбачений заводом-виробником. Отже факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджується також і довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-11600/18 від 10.10.2018 року (копія додається).

Згідно п.8 гл.9 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Про що було роз`яснено Відповідачу під час проведення експертизи та пред`явлено акт надання послуг №702 від 01.10.2018 року про проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника з урахуванням транспортних витрат на загальну суму 3 141,76 грн. Від підпису акту надання послуг Відповідач відмовився.

Відповідно до п.10 гл.5 розділу 11 Кодексу споживач зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (п.8 гл.5 розділу 11 Кодексу). В п.8 Акту про порушення №3421 від 01.10.2018 року Відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 18.10.2018р. з 14:00 до 17:00 год. за адресою: м.Кривий Ріг, пр.Металургів,1 та зазначено контактний телефон. Таким чином, Позивача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.

Згідно п.1 гл.3 розділу 11 Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи). Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Відповідно до п.11 гл.5 розділу 11 Кодексу за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до п.11 гл.5 розділу 11 Кодексу при складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення.

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п.12 гл.5 розділ 11 Кодексу).

На підставі вищевикладеного та протоколу №83 від 18.10.2018р., за результатами розгляду акту про порушення №, на засіданні комісії, за участі Відповідача, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування від суми розрахунку за необлікований об`єм природного газу 7 752,82 м3 за період з 01.10.2017р. по 01.10.2018р. (12 місяців) в сумі 78 428,93 грн. (копії протоколу, розрахунку та акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості додані додаються).

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п.12 гл.5 Розділу 11 Кодексу).

У зв`язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту у жовтні 2018 року, Позивачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 18.10.2018 року (копія додається) за період з 01.10.2017 по 01.10.2018 року на суму 78 428,93 грн.

Згідно частини першої статті 15, частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду. При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, та забезпечити поновлення порушеного права.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/12901/17-ц зазначено, що предметом даного спору є скасування протоколу засідання комісії ПАТ «ЕК Одесаобленерго» від 29 червня 2017 року № 67 щодо розгляду акта про порушення ПКЕЕ від 16 травня 2017 року № 036296 та визнання дій комісії ПАТ «ЕК Одесаобленерго» щодо розгляду зазначеного акта неправомірними. Велика Палата Верховного Суду виходила з того, що обраний позивачем спосіб захисту прав шляхом подання позову про скасування протоколу засідання комісії щодо розгляду акта про порушення ПКЕЕ та визнання дій комісії щодо розгляду зазначеного акта неправомірними сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права. Такі вимоги не підлягають розгляду не лише в порядку цивільного судочинства, але й узагалі не підлягають судовому розгляду. Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/12901/17-ц складений працівниками електропостачальної організації акт про порушення ПКЕЕ є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки дотримання цих Правил, тому оскарження лише факту складення такого акта, який не встановлює для споживача будь-яких обов`язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав. Зазначений акт може бути визнаний як доказ (із наданням йому відповідної оцінки судом під час вирішення іншого спору), зокрема, щодо відшкодування матеріальних збитків, при вирішенні якого суд зобов`язаний дати оцінку щодо дійсності цього акта.

Вказана правова позиція Великої Палати Верховного Суду свідчить про те, що акт ПАТ «Криворіжгаз» від 14 серпня 2018 року № 3308, є лише фіксацією можливого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки, тому оскарження лише факту складення такого акту, який не встановлює для споживача будь-яких обов`язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав.

Зазначений акт може бути визнаний як доказ (із наданням йому відповідної оцінки судом під час вирішення іншого спору), зокрема про визнання дій відповідача неправомірними щодо нарахування заборгованості, при вирішенні якого суд зобов`язаний дати оцінку щодо дійсності цього акта.

Відсутність спору, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.

Поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» необхідно тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.

Вказана правова позиція також висловлена у постанові Верховного Суду України від 06 червня 2011 року у справі № 6-4ц11 та постановах Великої Палати Верховного Суду від 22 березня 2018 року у справі № 800/559/17, від 03 квітня 2018 року у справі № 9901/152/18, від 30 травня 2018 року у справі № 9901/497/18.

З огляду на вказане, пред`явлені ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" вимоги про скасування санкції у вигляді донарахування на підставі рішення комісії ПАТ «Криворіжгаз» про порушення, що викладене у формі протоколу №83 від 18.10.2018 та відповідно до акту-розрахунку від 18.10.2018 року, об`єму природного газу в загальному обсязі 7 752,82 м.куб. на суму 74 428,93грн. за період з 01.10.2017року по 01.102018 року не підлягають розгляду не лише у порядку цивільного судочинства, але і взагалі не підлягають судовому розгляду. Обраний позивачем спосіб захисту права сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права.

Згідно положень ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 13, 19, 76-81, 89,133, 141, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про скасування санкції у вигляді донарахованого об`єму природного газу, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 10 листопада 2020 року.

Суддя: Р. В. Дехта