Постанова № 9274452, 02.04.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2010
Номер справи
2а-395/10/0570
Номер документу
9274452
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2010 р.                                                                       справа № 2а-395/10/0570

час прийняття постанови: 11 год. 05 хвил.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Стойки В.В.

при секретарі                                                  Телешові В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м.Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу

за позовом Державного підприємства “Шахтарськантрацит” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта «Шахтарська-Глибока»

до Управління Пенсійного фонду в місті Шахтарську

про зобов*язання вчинити певні дії

за участю представника позивача Устюжаніній А.Д.

представника відповідача Павлюк Г.В.

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство “Шахтарськантрацит” в особі Відокремленого підрозділу “Шахтарська-Глибока” звернулося до суду з позовом до Управління пенсійного фонду в місті Шахтарську про зобов*язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Управлінням пенсійного фонду в місті Шахтарську було надійслано до Відокремленого підрозділу “Шахтарська-Глибока» Державного підприємства “Шахтарськантрацит” вимогу про сплату боргу №Ю-26/70 від 01 жовтня 2009 року в сумі 9 801 957,15 грн. Позивачем до відповідача була направлена заява №17-1/5-752 від 12 жовтня 2009 року про узгодження зазначеної вимоги, оскільки він вважає, що вона є незаконною та прийнята в порушення законодавче визначених вимог. А саме, відповідачем безпідставно поточними платежами страхових внесків позивача, сплачує заборгованість за фінансові санкції, при цьому нараховує фінансові санкції не на своєчасно сплачені страхові внески, а на заборгованість по штрафам та пені.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні позову та просив задовольнити вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон».

Суд, заслухавши пояснення сторін, що з’явилися, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги, заявлені Державним підприємством «Шахтарськантрацит” в особі Відокремленого підрозділу “Шахтарська-Глибока”задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач, Державне підприємство «Шахтарськантрацит» є юридичною особою та зареєстроване виконавчим комітетом Шахтарської міської ради.

Відокремлений підрозділ «шахта Шахтарська-глибока» Державного підприємства «шахтарськантрацит» (ідентифікаційний код 33136569) є відокремленим підрозділом позивача без права юридичної особи.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.

Відповідно до п.1 ст. 14 Закону №1058 страхувальниками, тобто платниками страхових внесків, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків та стягнення заборгованості по внескам.

Відповідно до п.6 ч.2 ст. 17 Закону №1058, страхувальник зобов’язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Страхувальник зобов’язаний сплачувати страхові внески не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення відповідного базового періоду, за який вони нараховані (ч.6 ст.20 Закону №1058).

Відповідно до ст. 106 Закону №1058 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч.3 ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

За рахунок сум, які надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби відповідно до ч.5 ст.106 Закону №1058, у випадках коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок уплати недоїмки, пені і фінансових санкцій.

У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно несплачених зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків своєчасно несплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків своєчасно несплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно несплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені, передбаченої ч.ч.9, 10 ст. 106 Закону №1058, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником.

Про нарахування пені та накладання штрафів, передбачених ч.ч.9, 10 ст. 106 Закону №1058, посадові особи виконавчих органів пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику.

Судом встановлено та позивачем не спростовано, що він своєчасно не сплачував суми страхових внесків і за затримку строку сплати до нього було застосовано фінансові санкції та нараховано пеню.

Згідно з п.п. 1,2 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, відповідачем правомірно було зараховано грошові кошти позивача, які були призначені в рахунок сплати поточних сум страхових внесків, в рахунок сплати несплаченої недоїмки зі сплати страхових внесків, пені та фінансових санкцій, що в свою чергу призвело до винесення спірних рішень про нарахування позивачу фінансових санкцій та пені.

Суд приходить до висновку, що оскаржені рішення прийняті у відповідності з нормами діючого законодавства, а позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 7, 94, 160, 162, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволені позову Державного підприємства “Шахтарськантрацит” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта «Шахтарська-Глибока» до Управління Пенсійного фонду в місті Шахтарську про зобов*язання вчинити певні дії– відмовити.

          Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 02 квітня 2010 року. Повний текст постанови виготовлен в повному обсязі 06 квітня 2010 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Стойка В. В.