
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1965/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (далі - відповідач, Командування СВ ЗСУ), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача при розгляді питання про присвоєння ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;
- зобов`язати відповідача розглянути матеріали та письмове звернення ОСОБА_1 про присвоєння статусу учасника бойових дій та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у період проходження військової служби безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції на Сході України у період з 18.09. по 24.10.2017 року, тому має право на призначення йому статусу учасника бойових дій. Проте, звернувшись із відповідною заявою та необхідним переліком документів до Командування СВ ЗСУ, позивач отримав відмову, яку вважає необґрунтованою, тому просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 09.09.2020 року провадження у справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Також наведеною ухвалою поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк на подання до суду відзиву на позовну заяву.
Відповідачем отримано ухвалу 17.09.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (№7302702276642).
Згідно приписів ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Станом на 09.11.2020 року відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, у зв`язку із чим, суд розглядатиме справу за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
04.06.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України із заявою про присвоєння йому статусу учасника бойових дій (поштове відправлення №7300307808527). До заяви додано копії: паспорту, довідки про безпосередню участь в АТО, витягу з наказу від 15.09.2017 року №231, наказу від 10.10.2017 року №287дск, витягу з наказу від 12.10.2017 року №91дск, витягу з наказу від 18.11.2017 року №327дск, витягу з наказу від 25.10.2017 року №265, двох заяв-свідчень від 25.07.2019 року, посвідчення, посвідчення про відрядження.
Листом Командування СВ ЗСУ від 03.07.2020 року за вих. №116/9/5/2482 позивачу повідомлено про те, що у наказах оперативно-тактичного угруповання допущено помилку в написанні прізвища військовослужбовця. Вказано на те, що зазначені накази командирів оперативно-тактичних угруповань здані до Галузевого державного архіву Міноборони, внести до них зміни неможливо. Запропоновано довести факт перебування саме позивача у наказах у судовому порядку.
Позивач вважає, що відповідачем у даному випадку допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у неналежному розгляді його заяви про надання статусу учасника бойових дій, у зв`язку із чим, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII).
Відповідно до ст. 5 Закону № 3551-XII, учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно п. 11 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-XII, учасниками бойових дій визнаються: особи, які були залучені командуванням військових частин, державними і громадськими організаціями до розмінування полів і об`єктів народного господарства, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (далі - Порядок №413).
Абзацом 2 пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
За положеннями п. 2-1 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.
Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією чи Об`єднаним оперативним штабом Збройних Сил України (об`єднаним командним пунктом об`єднаних сил), а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.
Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, перелік яких визначений п. 4 Порядку №413.
Рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку (п. 5 Порядку №413).
Згідно приписів п. 6 Порядку №413, для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.
Особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
У відповідності до приписів п. 8 Порядку №413, у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
З наведених норм слідує, що статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям Збройних Сил, які брали участь в АТО. Щодо таких осіб командири військових частин у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівником Антитерористичного центру при СБУ або його заступником), зобов`язані подати на розгляд відповідної комісії довідку за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 Порядку №413. У разі коли місце постійної дислокації військової частини розташоване безпосередньо в районі проведення АТО, документи (довідка за формою згідно додатку 4 та документи, передбачені п. 4 Порядку) командирами подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини.
У разі неподання командиром військової частини документів, необхідних для надання військовослужбовцю статусу учасника бойових дій, останній має право самостійно звернутися до відповідної комісії із необхідним переліком документів.
Суд зауважує на тому, що у матеріалах справи наявна довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України №2108 від 21.12.2017 року, яка видана командиром Військової частини А1604 на ім`я старшого лейтенанта ОСОБА_1 про те, що він з 18.09. по 24.10.2017 року безпосередньо брав участь в АТО у складі зведеного вертолітного загону армійської авіації Сухопутних військ та Повітряних Сил штабу Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Підставою видання означеної довідки визначено накази Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ від 10.10.2017 року №287дск від 18.11.2017 року №327дск.
Водночас, відомості про направлення командиром Військової частини 1604 довідки за встановленою законодавцем формою та документів, передбачених п. 4 Порядку №413, на розгляд уповноваженій комісії для встановлення позивачу статусу учасника бойових дій, у матеріалах справи відсутні.
Судом не досліджуються на предмет правомірності дії (бездіяльність) командира Військової частини 1604, так як вони позивачем не оскаржуються, тому суд не надає їм правової оцінки.
За наведених обставин, позивач має право самостійно звернутися до відповідної комісії із заявою про надання статусу учасника бойових дій та надати при цьому необхідний перелік документів.
Наказом Міноборони від 16.04.2020 року №122 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості (далі - Положення).
Пунктом 2 означеного Положення скеровано утворити комісії:
- в Міноборони - з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни;
- в Генеральному штабі Збройних Сил України, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, військових частинах А0515, А0987, командуваннях видів Збройних Сил України, оперативних командуваннях "Північ", "Південь", "Схід" та "Захід" - з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.
Згідно п. 6 Положення, на Комісію Міноборони покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до п. п. 1 - 5, 7 - 18, 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" осіб із числа, зокрема, військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, які проходять (проходили) військову службу в апараті Міноборони, органах військового управління, з`єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях безпосереднього підпорядкування Міноборони.
На Комісію Генерального штабу покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19, 20, 22 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" осіб із числа, зокрема, військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять (проходили) військову службу в органах військового управління, з`єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях безпосереднього підпорядкування Головнокомандувачу Збройних Сил України (крім військової частини А0987 та командувань видів Збройних Сил України) (п. 7 Положення).
На Комісії командувань видів Збройних Сил України покладається розгляд питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" осіб із числа, зокрема, військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять військову службу у видах Збройних Сил України, органах військового управління (крім оперативних командувань та військових частин, їм підпорядкованих), з`єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях, підпорядкованих видам Збройних Сил України (п. 10 Положення).
На Комісії військової частини А0987 та оперативних командувань покладається розгляд питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" осіб із числа військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять (проходили) військову службу в військовій частині А0987 та управліннях оперативних командувань, з`єднаннях, військових частинах та установах, їм підпорядкованих (п. 11 Положення).
З наведених норм слідує, що позивач повинен був звернутися із відповідною заявою до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні якого перебувала військова частина, у складі якої проходив службу позивач (Військова частина А1604).
З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивач не звертався до жодної з визначених наведеним Положенням комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, натомість мало місце звернення до Командування Сухопутних військ ЗСУ.
Водночас суд наголошує на тому, що відповідач не уповноважений на розгляд питань про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Збройних Сил України, натомість відповідне питання може бути вирішене лише на засіданні, у даному випадку Комісій командувань видів Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.
За наведених обставин вирішення спірного питання до компетенції відповідача не відноситься, а відтак останній не мав обов`язку приймати рішення за результатами розгляду заяви позивача про призначення йому статусу учасника бойових дій.
Отже, позивач невірно визначив суб`єкта владних повноважень при зверненні із відповідною заявою, тому його права Командуванням СВ ЗСУ не порушено, у зв`язку із чим, законні підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, у даному випадку є відсутніми.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Аналогічна правова позиція викладена а постанові Верховного Суду від 12.06.2018 року по справі №826/4406/16.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України).
З урахуванням вищевикладеного позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (код ЄДРПОУ 22991050, 04119, м. Київ, 119, вул. Дехтярівська, 1) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гомельчук
кат. 106020000