
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2962/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною відмову відповідача виключити з розрахунку заробітної плати для нарахування пенсії позивачу період виплат по безробіттю з 29.09.2004 р. по 07.10.2005 р. за нульовою заробітною платою;
- зобов`язати відповідача виключити з розрахунку заробітної плати (доходу) для нарахування пенсії ОСОБА_1 період виплат по безробіттю з 29.09.2004 р. по 07.10.2005 р. за нульовою заробітною платою та здійснити перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 08.10.2005 р. перебуває на обліку в Новокаховському сервісному центрі ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за віком. Вважає, що під час призначення пенсії відповідачем помилково до розрахунку заробітної плати включено період виплати по безробіттю у 2004-2005 роках за нульовою заробітною платою, що суттєво зменшило розмір пенсії. 27.07.2020 р. звернулася до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою, в якій просила виключити з розрахунку заробітної плати період виплат по безробіттю з 29.09.2004 р. по 07.10.2005 р. за нульовою заробітною платою та зробити перерахунок пенсії. Проте листом від 19.08.2020 р. відповідач відмовив в задоволенні заяви. На переконання позивача, вказані дії ГУ ПФУ в Херсонській області є протиправними та такими, що порушують права та інтереси ОСОБА_1 , оскільки за змістом ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" період перебування на обліку в центрі зайнятості не враховується при обчисленні заробітної плат (доходу) для обчислення пенсії.
Ухвалою від 13.10.2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
02.11.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". На час призначення пенсії позивачу (08.10.2005 р.) ст.40 Закону № 1058 не містила положень щодо права пенсіонера на виключення періоду страхового стажу за його бажанням. Тільки з 01.07.2013 р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії" від 14.05.2013 р. № 231-VII пенсіонерам надано можливість під час визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії виключати періоди, які є невигідними (до 60-ти календарних місяців страхового стажу незалежно від перерв, але не більше як 10 відсотків тривалості страхового стажу). Вказані положення застосовуються лише при призначенні пенсії, а не при її перерахунку. Крім того, позивач не зверталася до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою встановленої форми та відповідач з цього приводу не приймав жодного рішення.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу від 17.10.2005 р. № 123 ОСОБА_1 з 08.10.2005 р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Станом на 21.09.2004 р. страховий стаж складав 38 років 2 місяці 9 днів.
Як вбачається з розрахунку заробітної плати до протоколу призначення пенсії, територіальним пенсійним органом за період з 01.10.2004 р. по 07.10.2005 р. включно визначено коефіцієнт заробітку в розмірі 0,00000.
Вважаючи, що до розрахунку заробітної плати помилково включено період виплати по безробіттю за 2004-2005 роки за нульовою заробітною платою, ОСОБА_1 27.07.2020 р. звернулась до відповідача із заявою щодо виключення із розрахунку заробітної плати вказаного періоду та перерахувати пенсію.
Листом від 19.08.2020 р. № 3122-2893/О-2100/20 ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило позивача про те, що оскільки зміни до ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" внесені після призначення пенсії (08.10.2005 р.), право на виключення періоду перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю з 29.09.2004 р. по 07.10.2005 р., за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, відсутнє. Пенсія нарахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства України.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виключно Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), який набрав чинності 01.01.2004 р., визначаються, зокрема, види пенсійних виплат, умови набуття та порядок визначення їх розмірів (ч.2 ст.5 Закону № 1058-IV).
Положеннями ч.ч.1, 2 ст.40 Закону № 1058 (в редакції станом на 08.10.2005 р. - час призначення пенсії) визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії" від 14.05.2013 р. № 231-VII (набрав чинності з 01.07.2013 р.) законодавець вніс зміни до абзацу третього частини першої статті 40 Закону № 1058-IV, згідно з якими, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону.
Тобто, з 01.07.2013 р. законодавець надав пенсіонерам можливість під час визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії виключати періоди, які є невигідними (до 60-ти календарних місяців страхового стажу незалежно від перерв, але не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі). Виключення тих чи інших періодів страхового стажу проводиться за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії.
Отже, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.
Суд зауважує, що таке право реалізується особою у момент призначення пенсій, і не може бути застосовано при перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 18.07.2018 р. у справі № 461/4328/16а.
З огляду на викладене відмова відповідача у виключенні періодів страхового стажу для здійснення оптимізації розміру пенсії позивача є правомірною, а відтак доводи позивача не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
Згідно ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч.1 ст.77 КАС України).
За змістом ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій (рішень), а відтак в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 належить відмовити.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 112010200