
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 листопада 2020 року № 520/9892/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Височанської селищної ради (вул. Бульварна, буд. 12,смт. Високий,Харківський район, Харківська область,62460, код ЄДРПОУ 04396503) про зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- зобов`язати Височанську селищну раду зареєструвати малолітню дитину, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем реєстрації його матері ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_2 ;
- стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) здійснені нею судові витрати на оплату судового збору в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Височанської селищної ради (Код ЄДРПОУ 04396503).
Відповідач правом надання відзиву не скористався, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутністю представника.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд встановив, що наступні обставини справи.
Позивач ОСОБА_1 є громадянкою України, зареєстрована: АДРЕСА_2 .
Позивач із 26.11.2016 р. перебуває у шлюбі із ОСОБА_3 , громадянин Російської Федерації, ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про укладання шлюбу від 26.11.2016 р., видане Домодідовським відділом РАЦС Головного управління РАЦС Московської області.
У ОСОБА_3 (громадянин Російської Федерації) та ОСОБА_1 (громадянки України) народився син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 14.04.2017 р., видане Відділом №3 Ленінського управління РАЦС Головного управління РАЦС Московської обл.
ОСОБА_2 є громадянином України, що підтверджується довідкою №9531 про реєстрацію особи громадянином України, видана 26.10.2018 р. ГУ ДМС України в Харківській області.
З дозволу ОСОБА_3 (батька) позивач разом з сином виїхала в Україну, де зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач разом з сином проживає у орендованій частині будинку (2-й поверх) за адресою: АДРЕСА_2 , що на праві власності належить рідній сестрі позивача - ОСОБА_4 , яка надала свою письмову згоду на реєстрацію та проживання ОСОБА_2 у відповідному будинку.
13.03.2020 р. позивач звернулась до Височанської селищної ради із заявою №423/02-25 від 13.03.2020 р. про реєстрацію місця проживання свого малолітнього сина, ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідно до відповіді Височанської селищної ради №410/02-26 від 16.03.2020 р., позивачу у реєстрації місця проживання малолітньої дитини Височанською селищною радою відмовлено, з посиланням на те, що Височанська селищна рада не має право зареєструвати малолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 без письмової згоди батька дитини.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернулась до суду з даним позовом.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради; реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Реєстрація місця проживання особи передбачена ст.6 наведеного Закону, відповідно до якої Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).
Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації:
письмову заяву;
документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;
квитанцію про сплату адміністративного збору;
документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подання заяви представником особи додатково подаються:
документ, що посвідчує особу представника;
документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).
Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
За бажанням батьків чи одного з них документи, передбачені цією статтею для реєстрації місця проживання дитини, можуть бути подані органам державної реєстрації актів цивільного стану під час проведення державної реєстрації народження дитини. Органи державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, направляють зазначені документи органам реєстрації для реєстрації місця проживання новонародженої дитини.
Реєстрація місця проживання новонародженої дитини може здійснюватися також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.
Відповідно до ст.91 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Відповідно до ст.242 ЦК України батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Частиною 1 ст.160 СК України передбачено, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
Згідно з ст.10 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Механізм здійснення реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів визначено Правилами реєстрації місця проживання затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №207, відповідно до п.11 яких орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Відповідно до абз.15 п.18 вказаних Правил у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що для реєстрації місця проживання дитини відповідний перелік документів подається її законним представником - одним з батьків, за обов`язкової наявності згоди інших законних представників - письмової згоди другого з батьків, яка надається у присутності особи, яка приймає заяву, або засвідченої в установленому порядку такої згоди.
Як зазначає позивач у позові, батько дитини разом з позивачкою та їхнім сином не проживає, жодних зв`язків не підтримує. На теперішній час батько ОСОБА_2 проживає в Російській Федерації, долею сина не цікавиться, тим самим усунувшись від виконання обов`язків, передбачених ст. 150 Сімейного кодексу України, що уможливлює отримання позивачем письмової згоди батька на реєстрацію сина за місцем проживання матері.
В той же час, відповідно до ч.1 ст.161 СК України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Таким чином, при реєстрації місця проживання дитини надання письмової згоди другого з батьків не вимагається у випадку наявності відповідного рішення суду або органу опіки та піклування, яким визначено місце проживання дитини.
Судом встановлено, що при поданні заяви про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини позивачем не було надано до відповідача необхідних документів та інформації, а саме, письмову згоду батька дитини.
В матеріалах справи наявний договір найму житлового приміщення від 01.09.2018, з якого слідує, що ОСОБА_4 надає ОСОБА_1 у користування жиле приміщення 2 поверху площею 113,5 кв.м. в жилому домі, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Також від наймодавця 01.03.2020 в матеріалах справи міститься заява, відповідно якої ОСОБА_4 дає згоду на проживання та реєстрацію ОСОБА_1 , а також її сину ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , де знаходиться власність ОСОБА_4 .
Оскільки судовим розглядом встановлено, що син проживає з матір`ю, в найманому житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_2 , суд вважає за можливе задовільнити позовні вимоги та зобов`язати Височанську селищну раду зареєструвати малолітню дитину, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем реєстрації його матері ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_2 .
Частинами 1 та 2 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Височанської селищної ради (вул. Бульварна, буд. 12,смт. Високий,Харківський район, Харківська область,62460, код ЄДРПОУ 04396503) про зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Зобов`язати Височанську селищну раду зареєструвати малолітню дитину, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем реєстрації його матері ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_2 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Височанської селищної ради (Код ЄДРПОУ 04396503) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 10 листопада 2020 року.
Суддя Сагайдак В.В.