
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2020 року Справа №480/3568/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3568/20 за позовом ОСОБА_1 до Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області (далі по тексту - відповідач), і просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 22.05.2020 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства" Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області площею 1,6 га поряд з будинком АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати Нижньосироватську сільську раду Сумського району Сумської області протягом 30-ти днів прийняти рішення про надання ОСОБА_1 від 22.04.2019 на черговій сесії Ради дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6 га поряд з будинком АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням Нижньосироватська сільська рада відмовила у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6 га, поряд з будинком АДРЕСА_1 без зазначення законних підстав. Позивач вважає дану відмову протиправною, оскільки вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, при цьому в рішенні Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області не наведено жодної з них.
Ухвалою суду від 27.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Нижньосироватська сільська рада Сумського району Сумської області з позовними вимогами не погодилась, у відзиві на позовну заяву зазначила, що з метою забезпечення планомірного, економічного, обґрунтованого і комплексного розвитку села, підвищення його рівня благоустрою та створення сприятливих умов життєдіяльності населення, депутатами Нижньосироватської сільської ради на засіданні 14 сесії 7 скликання 23.02.2018 було прийнято рішення «Про надання дозволу на розроблення генерального плану села з планом зонування території (зонінг) та детального плану території в межах населеного пункту с. Нижня Сироватка, Сумського району, Сумської області».
На виконання вищевказаного рішення між Нижньосироватською сільською радою та Приватною науково-виробничою фірмою «КВЕЛ» був укладений договір № 14 від 15.03.2018 на виконання робіт по розробці генерального плану села з планом зонування території (зонінг) с. Нижня Сироватка, Сумського району, Сумської області. Про початок робіт з виконання проекту генерального плану було повідомлено в засобах масової інформації, а саме в газеті «Вперед» № 10 від 17.03.2018. До затвердження генерального плану с. Нижня Сироватка, проект пройшов процедуру громадських обговорень, які тривали з 10.11.2018 по 11.12.2018. Про початок процедури розгляду та врахування громадськості при розробці генерального плану села з планом зонування території (зонінг) с. Нижня Сироватка плану було повідомлено в засобах масової інформації (газета «Вперед» № 44 від 10.11.2018) з одночасним розміщенням проекту містобудівної документації на офіційному сайті сільської ради https://nvzlmosvrovatska.rada.today.
05.12.2018 відбулося громадське обговорення (слухання) містобудівної документації: «Генеральний план села з планом зонування території (зонінг) с. Нижня Сироватка, Сумського району Сумської області». Після цих процедур генеральний план був розглянутий та схвалений на обласній містобудівній архітектурній раді, яка відбулася 28.03.2019 та надано рекомендацію Нижньосироватській сільській раді затвердити проект містобудівної документації, але при умові розробки стратегічної екологічної оцінки проекту генерального плану. Всі зауваження та пропозиції відповідних державних підрозділів та членів містобудівної ради були враховані та внесені коригування до проекту. Після отримання всіх позитивних висновків та виконання Звіту про стратегічну екологічну оцінку, генеральний план населеного пункту був затверджений рішенням 30 (позачерговою) сесією 7 скликання Нижньосироватської сільської ради від 20.11.2019.
22.04.2019 позивач звернулась до Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою про передачу у межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності, що межує безпосередньо з належній на праві власності гр. ОСОБА_1 садибі по АДРЕСА_1 (а.с. 22).
Рішенням від 27.06.2019 на сесії Нижньосироватської сільської ради було відмовлено позивачу у наданні дозволу з тієї причини, що проектом генерального плану села з планом зонування території (зонінг) с. Нижня Сироватка на бажаній земельній ділянці запроектовано розташування резервуару чистої води, артсвердловини (резервної) та водонапірної насосної станції.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернулася до суду.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.03.2020 позовні вимоги ОСОБА_1 до Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання незаконним (нечинним) та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області від 01.11.2019 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства".
Зобов`язано Нижньосироватську сільську раду Сумського району Сумської області на черговій сесії ради повторно розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 27.08.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності, що межує безпосередньо з належній на праві власності гр. ОСОБА_1 садибі по АДРЕСА_1 .
На виконання вказаного рішення, відповідачем повторно розглянуто заяву позивача та прийнято рішення від 22.05.2020 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства" Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області площею 1,6 га поряд з будинком АДРЕСА_1 , у зв`язку з невідповідністю місця розташування бажаної земельної ділянки вимогам генерального плану села, затвердженого рішенням сесії 20.11.2019, з планом зонування території (зонінг) с.Нижня Сироватка, що повністю, на думку відповідача, відповідає підставам ч. 7 ст. 118 ЗК України. З урахування наведеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 01.10.2020 призначено судове засідання у даній справі на 12.10.2020.
У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді Савицької Н.В. у період з 09.10.2020 по 28.10.2020, що підтверджується довідкою №550/20 від 29.10.2020, яка міститься в матеріалах справи (а.с.78), розгляд справ було відкладено на 10.11.2020.
У судове засідання 10.11.2020 представники сторін не з`явилися, про дату час і місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.79,80).
09.11.2020 на електронну адресу суду від Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Суд зазначає, що за приписами ч. 10 ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Однак, як вбачається із відбитку штемпеля, подане до суду в електронній формі клопотання про відкладення розгляду справи цифровим підписом не скріплено.
З урахуванням викладеного, суд не приймає до уваги подане відповідачем клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки воно подане до суду з порушенням норм ч. 10 ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Враховуючи неявку учасників справи, які повідомлені про дату, час та місце розгляду справи належним чином, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані учасниками справи докази у їх сукупності та встановивши всі фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 22.04.2019 позивач звернулася до Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою про передачу у межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності, що межує безпосередньо з належній на праві власності гр. ОСОБА_1 садибі по АДРЕСА_1 .
Рішенням від 27.06.2019 на сесії Нижньосироватської сільської ради було відмовлено позивачу у наданні дозволу з тієї причини, що проектом генерального плану села з планом зонування території (зонінг) с. Нижня Сироватка на бажаній земельній ділянці запроектовано розташування резервуару чистої води, артсвердловини (резервної) та водонапірної насосної станції.
27.08.2019 ОСОБА_1 повторно звернулась до Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою про передачу у межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, а саме земельної ділянки площею 1,6 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності, що межує безпосередньо з належній на праві власності гр. ОСОБА_1 садибі по АДРЕСА_1 (а.с. 24).
Розглянувши клопотання про передачу у межах норм безоплатної передачі земельної ділянки площею 1,6 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності, що межує безпосередньо з належній на праві власності гр. ОСОБА_1 садибою по АДРЕСА_1 , 01.11.2019 на 29 сесії 7 скликання Нижньосироватська сільська рада Сумського району Сумської області відмовила позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,6 га для ведення особистого селянського господарства, у зв`язку з тим, що проектом генерального плану села з планом зонування території (зонінг) с. Нижня Сироватка на бажаній земельній ділянці запроектовано розташування резервуара чистої води, артсвердловини (резервної) та водонапірної насосної станції.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернулася до суду.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.03.2020 позовні вимоги ОСОБА_1 до Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання незаконним (нечинним) та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області від 01.11.2019 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства".
Зобов`язано Нижньосироватську сільську раду Сумського району Сумської області на черговій сесії ради повторно розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 27.08.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності, що межує безпосередньо з належній на праві власності гр. ОСОБА_1 садибі по АДРЕСА_1 .
На виконання вказаного рішення, відповідачем повторно розглянуто заяву позивача та прийнято рішення від 22.05.2020 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства" Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області площею 1,6 га поряд з будинком АДРЕСА_1 (а.с.11).
Підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою зазначено невідповідність місця розташування бажаної земельної ділянки вимогам генерального плану села з планом зонування території (зонінг) с. Нижня Сироватка.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (стаття 25 Закону).
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Таким чином питання надання дозволу/відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою вирішується сільською радою на пленарному засіданні та викладається у формі рішення такої ради.
Так, рішенням від 22.05.2020 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства" Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області площею 1,6 га поряд з будинком АДРЕСА_1 відмовила у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстав невідповідності місця розташування бажаної земельної ділянки вимогам генерального плану села з планом зонування території (зонінг) с. Нижня Сироватка (а.с.11).
До відзиву на позовну заяву відповідачем додано рішення Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області від 20.11.2019 "Про затвердження генерального плану с. Нижня Сироватка" (а.с.65), з якого вбачається що даним рішенням затверджено містобудівну документацію "Генеральний план села з планом зонування території (зонінг) с. Нижня Сироватка Сумського району Сумської області" розроблену приватною науково-виробничою фірмою "КВЕЛ".
Із доданого викопіювання з містобудівної документації "Генеральний план села з планом зонування території (зонінг) с.Нижня Сироватка Сумського району Сумської області" та доданих доданих до позовної заяви графічних матеріалів вбачається, що бажана позивачем до відведення земельна ділянка частково накладається на землі інженерної інфраструктури (а.с.66).
У той же час, в оскаржуваному рішенні від 22.05.2020 не зазначено, яка саме площа бажаної для позивача земельної ділянки накладається на землі інженерної інфраструктури.
Крім того, при вирішенні питання про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, відповідачем не з`ясована її думка щодо надання згоди на розроблення проекту землеустрою на ту частину земельної ділянки, яка не накладається на землі інженерної інфраструктури.
Відтак, суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач не був позбавлений можливості надати дозвіл відносно тієї земельної ділянки, яка не накладається на землі інженерної інфраструктури.
Таким чином, відповідачем при розгляді заяви позивача не надана оцінка вищевказаним обставинам на предмет відповідності вимогам ст. 118 Земельного кодексу України.
Відтак, заява позивача підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, а суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови не перевірки, не надання оцінки та не встановлення певних обставин суб`єктом владних повноважень з цього питання.
Зобов`язання судом відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність таких підстав для відмови у видачі дозволу, які передбачені законом, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки. А прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача видати дозвіл на розробку проекту землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності усіх названих підстав для відмови у видачі дозволу, може бути необґрунтованим та призвести до видачі такого дозволу з порушенням закону.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що такий спосіб захисту, як зобов`язання ГУ Держгеокадастру прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи.
У спірних правовідносинах з метою захисту порушеного права позивача ефективним та належним, за встановлених обставин, є такий спосіб захисту порушених прав, як зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Зазначена позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 10.10.2019 по справі № 814/1959/17.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності, що межує безпосередньо з належній на праві власності гр. ОСОБА_1 садибі по АДРЕСА_1 , та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 840,80 грн, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області від 22.05.2020 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства".
Зобов`язати Нижньосироватську сільську раду Сумського району Сумської області (вул. Сумська, 167, с. Нижня Сироватка, Сумська область, Сумський район, 42356, код ЄДРПОУ 04391457) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 27.08.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності, що межує безпосередньо з належній на праві власності гр. ОСОБА_1 садибі по АДРЕСА_1 , та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області (вул. Сумська, 167, с. Нижня Сироватка, Сумський район, Сумська область, 42356, код ЄДРПОУ 04391457) суму судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька