Рішення № 92737221, 10.11.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2020
Номер справи
380/7368/20
Номер документу
92737221
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/7368/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України, голови Служби безпеки України Баканова Івана Геннадійовича про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Служби безпеки України (далі - відповідач, СБ України), голови Служби безпеки України Баканова Івана Геннадійовича (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати бездіяльність відповідачів щодо неприйняття рішення по суті заяви ОСОБА_1 від 11.03.2020 про виправлення недостовірних відомостей, викладених у наказах Служби безпеки України №79-ос від 23.01.2008, №738-ос від 28.05.2008, №1291-ос від 30.09.2008, а також окремих розпорядчих документах Управління Служби безпеки України у Львівській області, які стосуються проходження військової служби полковником ОСОБА_1 , - протиправною;

- зобов`язати відповідачів в порядку та строки, визначені законом, розглянути заяву позивача від 11.03.2020 та прийняти відповідне рішення;

- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати;

- в порядку ст. 382 КАС України встановити відповідачеві строк виконання рішення та зобов`язати подати до суду відповідний звіт;

- розгляд справи проводити за безпосередньої участі позивача, про що завчасно повідомити письмово у порядку та строки, встановлені ст.ст. 124-126 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.03.2020 звернувся до голови Служби безпеки України Баканова І. на електронну адресу із зверненням щодо виправлення недостовірних відомостей, викладених у наказах Служби безпеки України, а також окремих розпорядчих документах управління Служби безпеки України у Львівській області, які стосуються проходження військової служби полковником ОСОБА_1 . Позивач стверджує, що не отримав жодної обґрунтованої і об`єктивної відповіді на заяву, у зв`язку з чим звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 14.09.2020 позовну заяву залишено без руху.

05.10.2020 за вх. №50703 від позивача надійшов лист на усунення недоліків позовної заяви, до якого долучено примірники позовної заяви, у якій викладено вимоги:

- визнати бездіяльність відповідачів щодо неприйняття рішення по суті заяви позивача від 11.03.2020 про виправлення недостовірних відомостей, викладених у наказах СБ України №79-ос від 23.01.2008, №738-ос від 28.05.2008, №1291-ос від 30.09.2008, а також окремих розпорядчих документах УСБ України у Львівській області, які стосуються проходження військової служби полковником ОСОБА_1 - протиправною;

- зобов`язати відповідачів в порядку і строки, визначені законом, розглянути заяву позивача від 11.03.2020 та прийняти відповідне рішення;

- розгляд справи проводити за безпосередньої участі позивача, про що завчасно повідомити письмово у порядку та строки, встановлені ст.ст. 124-126 КАС України.

Ухвалою суду від 07.10.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

03.11.2020 на адресу Львівського окружного адміністративного суду за вх. №57703 від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що згідно з відомостями, отриманими з Управління режиму, документального забезпечення і контролю Служби безпеки України, протягом 11-12 березня 2020 року від ОСОБА_1 надійшло 4 звернення, зокрема, за вх. №П-1869 від 11.03.2020 - щодо виправлення недостовірних відомостей, викладених у наказах Служби безпеки України №79-ос від 23.01.2008, №738-ос від 28.05.2008, №1291-ос від 30.09.2008, а також окремих розпорядчих документах Управління Служби безпеки України у Львівській області, які стосуються проходження військової служби полковником ОСОБА_1 ; за вх. №П-1913 від 12.03.2020 - щодо об`єктивного та неупередженого розгляду його заяви; за вх. №П-1872 від 11.03.2020 - щодо надсилання заяви про виправлення недостовірних відомостей, викладених у наказах Служби безпеки України №79-ос від 23.01.2008, №738-ос від 28.05.2008, №1291-ос від 30.09.2008, а також окремих розпорядчих документах Управління Служби безпеки України у Львівській області.

Згідно з відомостями, зазначеними в контрольно-реєстраційних картках, на усі три зазначені вище звернення заявнику надано відповідь за вихідним номером 11/5-П-137, 147, 148/64 від 24.03.2020 за підписом начальника УРОС СБУ І.Фараджева.

Згідно з відповіддю, підстави для внесення змін до вищезазначених наказів відсутні.

Крім цього, представник відповідачів зазначив, що вимоги, які містяться в заяві позивача, ідентичні до позовних вимог, заявлених ОСОБА_1 в позовній заяві від 03.04.2019. Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2019, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.09.2019, позовну заяву залишено без розгляду.

З огляду на викладене, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідно до приписів п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд на підставі позовної заяви, відзиву на позовну заяву, а також долучених письмових доказів, -

в с т а н о в и в :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Голови Служби безпеки України І. Баканова із заявою «щодо виправлення недостовірних відомостей, викладених у наказах СБ України №79-ос від 23.01.2008, №738-ос від 28.05.2008; №1291-ос від 30.09.2008, а також окремих розпорядчих документах УСБУ у Львівській області, які стосуються проходження військової служби полковником ОСОБА_1 » від 11.03.2020, в якій просив:

- об`єктивно і неупереджено розглянути цю заяву у найкоротший термін, оскільки вона стосується питань морального і матеріального характеру;

- внести відповідні виправлення у накази СБ України №79-ос від 23.01.2008, №738-ос від 28.05.2008, №671/ДСК від 03.09.2008, №1291-ос від 30.09.2008, замінивши словосполучення «начальник сектору внутрішньої безпеки» на «начальник представництва внутрішньої безпеки», як того вимагає наказ №30/дск від 22.01.2008 та чинне законодавство України;

- зобов`язати УСБ України у Львівській області виправити недостовірні відомості у розпорядженні №71-ос від 27.06.2008 і наказі №434/дск від 01.10.2008, а також у документах, що стосуються проходження ним військової в УСБУ у Львівській області у 2008 році;

- письмово проінформувати щодо прийняття особисто Головою служби безпеки України Бакановим І.Г. рішення за результатами розгляду даного звернення, надіславши копію відповіді на електронну адресу /а.с.96-98,99/.

Позивач, посилаючись на ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» та факт неотримання ним відповіді на заяву від 11.03.2020, вважаючи бездіяльність відповідачів щодо ненадання відповіді на звернення протиправною, звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР). Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідно до ст. 1 Закону №393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно зі ст. 3 Закону №393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Відповідно до ст. 19 Закону №393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема, об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам.

Відповідно до ст. 20 Закону №393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про Службу безпеки України» №2229-XII від 25.03.1992, діяльність Служби безпеки України здійснюється на основі дотримання прав і свобод людини. Органи і співробітники Служби безпеки України повинні поважати гідність людини і виявляти до неї гуманне ставлення, не допускати розголошення відомостей про особисте життя людини. У виняткових випадках з метою припинення та розкриття державних злочинів окремі права та свободи особи можуть бути тимчасово обмежені у порядку і межах, визначених Конституцією та законами України.

Неправомірне обмеження законних прав та свобод людини є неприпустимим і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.

Згідно з наказом Центрального управління Служби безпеки України №532 від 10.04.2018, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.05.2018 за №546/31998, затверджено Інструкцію про порядок розгляду в Службі безпеки України звернень громадян (далі - Інструкція), визначає порядок розгляду і вирішення пропозицій (зауважень), заяв (клопотань) та скарг громадян (далі - звернення), контролю за їх виконанням, а також прийому громадян України (далі - громадяни) у Центральному управлінні (далі - ЦУ), регіональних органах, органах військової контррозвідки, навчальних, наукових, науково-дослідних та інших закладах і установах Служби безпеки України (далі - СБ України), Штабі Антитерористичного центру при СБ України (далі - підрозділи ЦУ, органи, заклади, установи СБ України).

Пунктом 1 р. 2 Інструкції встановлено, що у СБ України відповідно до Закону України «Про звернення громадян» розглядаються звернення (фізичних осіб), подані в усній чи письмовій формі на особистому прийомі, надіслані через електронні поштові скриньки, засобами телефонного (крім факсимільного) або поштового зв`язку.

У зверненні зазначаються прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, контактний номер телефону (за наявності), суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення друкується або пишеться від руки розбірливо і чітко, адресується Голові СБ України або його заступнику (далі - керівництво СБ України), підрозділам ЦУ, органам, закладам, установам СБ України із зазначенням дати та підписується заявником.

В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається (п. 2 р. 2 Інструкції).

Відповідно до п.п. 1, 2 р. 5 Інструкції звернення, оформлені належним чином і подані відповідно до вимог законодавства України, підлягають обов`язковому прийняттю, реєстрації та розгляду.

Звернення, отримані за допомогою мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронні звернення), які належать до повноважень СБ України, перед реєстрацією роздруковуються. У разі якщо звернення містить додатки, воно може передаватися до відповідного підрозділу ЦУ, органу, закладу, установи СБ України в електронному вигляді з відповідними відмітками в реєстраційно-контрольних картках.

Пунктом 2 р. 6 Інструкції встановлено, що звернення реєструються в автоматизованій системі, в разі її відсутності - у картковій або журнальній формі в день їх надходження.

Згідно з п. 7 р. 7 Інструкції повторні звернення від одного і того самого громадянина щодо того самого питання не розглядаються, якщо в них відсутні нові дані або факти, що потребують додаткової перевірки, а перше звернення вирішено по суті (всі викладені докази раніше перевірені у повному обсязі і заявникові надано вичерпну відповідь з повідомленням про припинення подальшого розгляду). Такі звернення передаються без доповіді керівництву СБ України до тих підрозділів ЦУ, органів, закладів, установ СБ України, які припинили листування.

Рішення про припинення подальшого розгляду таких звернень приймається у ЦУ СБ України Головою СБ України або особою, що виконує його обов`язки, на підставі висновку за результатами розгляду звернень, підписаних керівниками відповідних підрозділів ЦУ, органів, закладів, установ СБ України (заступниками), на розгляді у яких знаходяться звернення, в регіональних органах СБ України - керівниками цих органів на підставі висновку за результатами розгляду звернень, підписаних керівниками структурних підрозділів (заступниками).

У разі викладення заявником нових фактів чи доказів вони підлягають перевірці відповідно до вимог законодавства України.

Матеріалами справи, зокрема, копіями реєстраційно-контрольних карток Служби безпеки України, копією відповіді Управління режиму, документального забезпечення і контролю Служби безпеки України від 23.10.2020 №22/4-2833 підтверджується, що протягом 11-12 березня 2020 року від ОСОБА_1 надійшло 4 звернення, зокрема, за вх. №П-1869 від 11.03.2020 - щодо виправлення недостовірних відомостей, викладених у наказах Служби безпеки України №79-ос від 23.01.2008, №738-ос від 28.05.2008, №1291-ос від 30.09.2008, а також окремих розпорядчих документах Управління Служби Безпеки України у Львівській області, які стосуються проходження військової служби полковником ОСОБА_1 ; за вх. №П-1913 від 12.03.2020 - щодо об`єктивного та неупередженого розгляду його заяви; за вх. №П-1872 від 11.03.2020 - щодо надсилання заяви про виправлення недостовірних відомостей, викладених у наказах Служби безпеки України №79-ос від 23.01.2008, №738-ос від 28.05.2008, №1291-ос від 30.09.2008, а також окремих розпорядчих документах Управління Служби Безпеки України у Львівській області.

На зазначені вище звернення заявнику було надано відповідь за вихідним номером 11/5-П-137, 147, 148/64 від 24.03.2020 за підписом начальника УРОС СБУ І.Фараджева. Згідно з відповіддю, підстави для внесення змін до вищезазначених наказів відсутні.

Своєю чергою суд не бере до уваги покликання відповідачів на те, що інформація, з приводу якої позивач звертається до суду, була предметом розгляду в іншій справі, і за результатами розгляду такої позов залишено без розгляду, оскільки ці обставини не впливають на обов`язок надати відповідь на кожне звернення будь-якої особи, в тому числі з покликаннями до відповідей на попередні звернення.

Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та письмових доказів, долучених до матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідачами доведено відсутність їх бездіяльності у спірних правовідносинах, позивачем вимог позовної заяви не доведено, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

За змістом ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, підстав для зобов`язання відповідачів подати звіт про виконання рішення суду в місячний строк немає.

Відповідно до приписів ст. 139 КАС України відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено, не передбачено.

У зв`язку з тим, що судді Кравціву О.Р. надано 06.11.2020 один день відпочинку за роботу у вихідний день під час виборчого процесу, та перебування у щорічній основній відпустці 09.11.2020, повний текст рішення складено та підписано 10.11.2020.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в :

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складене та підписане 10.11.2020.

Суддя Кравців О.Р.