Рішення № 92737165, 05.11.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2020
Номер справи
380/6528/20
Номер документу
92737165
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/6528/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2020 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Івать М.І.,

представника відповідача Кріль А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Львівкульттовари» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною і скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,-

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Львівкульттовари» (далі - ПП «Львівкульттовари», позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - ДСУ з безпеки на транспорті, відповідач), в якій позивач просить: визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №193788 від 21.07.2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані незгодою ПП «Львівкульттовари» з постановою про стягнення адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000,00 грн. за порушення абз. 15, ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач зазначає, що йому не було відомо про по його відношенні взагалі розглядається справа про порушення законодавства. Крім того наголошує, що в ситуації щодо якої була винесена спірна постанова ПП «Львівкульттовари» перевізником не виступало, а тому застосування штрафу на переконання позивача є безпідставним та незаконним. Разом з тим, позивач звертає увагу що не є власником транспортного засобу МАN, модель LE 18.220, державний номер НОМЕР_1 .

Відповідач надав відзив на позов, вважає спірну постанову правомірною та законною. Штрафі накладено на позивача у зв`язку з тим, що за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу МАN, модель LE 18.220, державний номер НОМЕР_1 було встановлено перевищення допустимого навантаження на вісь. Відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України виданого компетентними органами, або документа про внесення плати за проїзд великовагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху, зафіксована в акті проведення перевірки №216222 від 02.06.2020.

ПП «Львівкультовари» надало відповідь на відзив. Позивач зазначає, що не отримував запрошення на розгляд справи. При цьому згідно товарно-транспортної накладних перевізником вантажу було ТзОВ «Східна Українська компанія «Золотий лев» і саме він мав отримати дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України. На переконання позивача, висновок працівників відповідача про перевищення транспортним засобом МАN, модель LE 18.220, державний номер НОМЕР_1 вагових параметрів не ґрунтується на підставі належних доказів.

В судове засідання по розгляду справи позивач явку представника не забезпечив був належним чином повідомлений про дату, час та місце його проведення.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні.

Заслухавши доводи сторони, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ПП «Львівкультовари» є юридичною особою (ЄДРПОУ 33285520), засновником виступає ОСОБА_1.

Уповноваженими особами відповідача, 02.06.2020 було проведено перевірку транспортного засобу МАN, модель LE 18.220 державний номер НОМЕР_1 на додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за наслідками її складено акт №216222.

Згідно акту під час перевірки було виявлено порушення надання послуг з вантажних перевезень з перевищенням вагових параметрів: на одиничну вісь навантаження складає 12340 т при допустимих 11000 т. Відсоток перевищення - 12,18%. У тому числі порушення відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 10 % але не більше 20% при перевезенні вантажу , відповідальність за що передбачена абз. 15. ч. 1 ст. 60.

Також за результатами перевірки складено Акт №026640 від 02.06.2020 про перевищення вищевказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт ПП «Львівкульттовари», в.о начальника управління Укртрансбезпеки 21.07.2020 винесено постанову №193788 про застосування адміністративного-господарського штрафу в розмірі 17000, 00 грн. до ПП «Львівкульттовари».

Вважаючи означену постанову протиправною, ПП «Львівкульттовари» звернулося до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір суд керувався таким.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі Порядок №1567).

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. З, 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до п. 16 Порядку №1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007р. «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до п. З Порядку №879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Як вже встановлено судом 02.06.2020р. контролюючими особами Київського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, проводилась рейдова перевірка у пункті габаритно-вагового контролю транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Відповідно до п. З, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Київського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, затвердженого постановою КМУ №422 від 20.05.2013р. (далі - Порядок №422), був зупинений транспортний засіб належний ОСОБА_1 , як директору ПП «Львівкульттовари» марки МАН, номерний знак НОМЕР_1 .

Як вбачається з матеріалів справи одним з видів діяльності підприємства за КВЕД є вантажний автомобільний транспорт, надання послуг з перевезення речей (переїзду). Жодних доказів спростування тверджень відповідача що транспортний засіб зареєстрований за місцем реєстрації підприємства не надано.

З огляду на це, суд приходить до висновку, що відповідачем вірно кваліфіковано боржником та перевізником саме ПП «Львівкульттовари». При цьому жодних договорів, оренди чи лізингу що до даного транспортного засобу не надано.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів -11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит засобу більш як на 2 м.

За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MAN НОМЕР_1 було встановлено, що навантаження на одиничну вісь становить 12340 кілограм при гранично допустимих 11000 кілограм що на 12,18 відсотки перевищує допустиме навантаження на вісь.

У відповідності до п.25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті «Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення». Оскільки підприємством ПП «Львівкульттовари» скеровано клопотання про надіслання запрошень на розгляд справ про порушення на електронну адресу підприємства запрошення на розгляд справи скеровано саме на електронну адресу вказану у клопотанні. Оскільки позивачем не надавались додаткові докази, пояснення заперечення справа була розглянута за наявними матеріалами і у відповідності до абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» винесено постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів № 193788, від 21.07.2020 року.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно- правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ №30 від 18.01.2001р., вказано, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Стаття 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» зазначає про те, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Пунктом 21 Порядку №1567 вказано, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком З.

Відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документу про внесення плати за проїзд великовагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством, що є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху, зафіксований в акті проведення перевірки № 216222 від 02.06.2020 р.

Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Порядку №1007/1207, зазначено, що посадові особи Укртрансбезпеки під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-3 П Порядку №879:

П= (Рзм + Рнв + Рг) X В, де

Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км. проїзду;

Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (вісі) (за одиничну+за здвоєну+за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду;

Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту+за ширину+за довжину) транспортного засобу за 1 км. проїзду;

В - відстань перевезення, км.

Пунктом 31.1 Порядку №879 від 27.06.2007 року визначено, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення хоча б одного вагового або габаритного параметру - умовне позначення (К):

- до 10 відсотків - у подвійному розмірі;

- на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;

- більше як на 40 відсотків- у п`ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що розрахунок плати за проїзд №026640 від 02.06.2020 р. виконаний відповідно до формули.

Зважування проводилось приладом автоматичним для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь типу ЛАХТА-У заводський номер 1217 виробник ООО «МЕТРОВЕС» Україна. На засіб вимірювальної техніки видано Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № П40М10105220.

Зважування транспортного засобу MAN НОМЕР_1 проводилось на автомобільній дорозі Р-03 підїзд до М-03 на 4 км + 100 м в Київській області де розміщена площадка для проведення габаритно-вагового контролю, яка відповідає розділу П. Вимоги до пересувного пункту габаритно-вагового контролю, що затверджені наказом Міністерства інфраструктури України №255 від 28.07.2016р.

Суд бере до уваги покликання відповідача на ті обставини, що перевищення вагових параметрів зафіксована роздруківкою (талоном) від 02.06. 2020 року № 06416 , який формується і видається автоматично, що унеможливлює втручання особи в результати зважування.

Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 193788 від 02.06.2020 року винесена за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» а саме - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд зауважує, що позивач не скористався можливість використання суб`єктами правовідносин досудового врегулювання спору передбаченого п.32 Постанови КМУ № 1567 від 08.11.2006 року якою затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі розгляду справи відповідачем надано належних та достатніх доказів того, що оскаржувана постанова була винесена з додержанням вимоги законодавства та з урахуванням усіх обставин наявних на час його винесення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до приписів ст.139 КАС України не підлягають відшкодуванню судові витрати позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 114, 115, 117, 241, 248, 256, 294, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суддя -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 10.11.2020.

Суддя В.М. Сакалош