
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
09 листопада 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2690/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом,
ВСТАНОВИВ:
14.07.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ), в якому позивач просив суд стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у загальній сумі 154058,09 грн, з яких 133331,72 грн. основного платежу, 17105,13 грн. штрафних санкцій та 3621,24 грн. пені (а.с.1-3).
В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Платник податку перебуває за основним місцем обліку в Рубіжанському управлінні Головного управління ДПС у Луганській області, як платник податків та зборів з 09.02.2000. Станом на 24.06.2020 у ФОП ОСОБА_1 наявний податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб на загальну суму 154058,09 грн, в тому числі з основного платежу на суму 133331,72 грн, штрафних санкцій на суму 17105,13 грн та пені на суму 3621,24 грн. Податковий борг з основного платежу виник на підставі самостійно поданих відповідачем податкових декларацій платника єдиного податку, а саме: податкова звітна декларація від 07.01.2018 № 9287075589 на суму 35308,33 грн. (залишок несплаченого зобов`язання у сумі 17546,23) за 2017р., від 01.04.2018 № 9056328504 на суму 20034.71 грн. за І квартал 2018р., від 09.07.2018 № 9138249692 на суму 4602,95 грн. за півріччя 2018 року від 03.10.2018 № 9213197059 на суму 4120,90 грн. за III квартали 2018р., від 07.01.2019 № 9296789992 на суму 60646,43 грн. за 2018р., від 03.04.2019 № 9062496991 на суму 9926,15 грн. за І квартал 2019р., від 18.07.2019 № 9156427235 на суму 4354,7 грн. за півріччя 2019р., від 28.10.2019 № 9252069267 на суму 4163,5 грн. за III квартал 2019р., від 08.01.2020 № 148 на суму 7936,15 грн. за 2019 р. Податковий борг зі штрафних санкцій виник на підставі прийнятих за результатом акту камеральної перевірки № 423/12-32-51-06/ НОМЕР_1 від 04.12.2019 р. податкових повідомлень-рішень форми „Ш" №0018045106 від 10.12.2019 року на суму 16496.03 грн., №0018035106 від 10.12.2019 року на суму 609,10 грн. Крім того у платника існує заборгованість з пені у розмірі 3621.24 грн нарахована відповідно до ст. 129 ПК України. 16.01.2012 відповідачем подано заяву про застосування до нього з 01.01.2012 спрощеної системи оподаткування обліку та звітності третьої групи. Відповідно до інформаційних даних Головного управління ДПС у Луганській області ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рубіжанському управлінні Головного управління ДПС у Луганській області, як платник єдиного податку з 01.01.2012. Головним управлінням ДФС у Луганській області з метою погашення податкового боргу, відповідно до ст. 59 ПКУ, було надіслано на адресу Відповідача податкову вимогу форми «Ф» від 02.08.2018 р. № 15485-17, яку відповідно до поштового повідомлення було вручено особисто відповідачу 14.08.2018 р. Однак заходи з погашення податкового боргу, які були здійснені податковим органом, не дали позитивного результату. У зв`язку із наявним боргом, позивач звернувся до суду та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Судом по справі було вчинено наступні процесуальні дії:
- ухвалою суду від 15.07.2020 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.40);
- ухвалою суду від 13.08.2020 зупинено провадження до 24.09.2020 (а.с.66);
- ухвалою суду від 23.09.2020 поновлено провадження у справі (а.с.78);
- ухвалою суду від 09.11.2020 клопотання відповідача про перенесення судовго засідання повернуто заявнику без розгляду (а.с. 120).
Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с.113).
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином (а.с.112).
Станом на теперішній час правом подачі відзиву відповідач не скористався.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець Кремінською районною державною адміністрацією Луганської області 18.11.1999 (а.с.76-77).
Відповідно до інформації, зазначеної у довідці, станом на 24.06.2020 за відповідачем рахується залишок непогашеного грошового зобов`язання в сумі 150436,85 грн (а.с.6), а також пеня в сумі 3621,24 грн (а.с.7).
Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг з основного платежу виник на підставі самостійно поданих відповідачем податкових декларацій платника єдиного податку, а саме податкова звітна декларація:
- від 07.01.2018 №9287075589 на суму 35308,33 грн. (залишок несплаченого зобов`язання у сумі 17546,23) за 2017 рік;
- від 01.04.2018 №9056328504 на суму 20034,71 грн за І квартал 2018 року;
- від 09.07.2018 №9138249692 на суму 4602,95 грн за півріччя 2018 року;
- від 03.10.2018 №9213197059 на суму 4120,90 грн за III квартали 2018 року;
- від 07.01.2019 № 9296789992 на суму 60646,43 грн за 2018 рік,
- від 03.04.2019 № 9062496991 на суму 9926,15 грн за І квартал 2019 року;
- від 18.07.2019 № 9156427235 на суму 4354,7 грн. за півріччя 2019р.,
- від 28.10.2019 № 9252069267 на суму 4163,5 грн. за III квартал 2019 року;
- від 08.01.2020 № 148 на суму 7936,15 грн за 2019 рік (а.с.24-32).
Податковий борг зі штрафних санкцій виник на підставі прийнятих за результатом акту камеральної перевірки № 423/12-32-51-06/ НОМЕР_1 від 04.12.2019 податкових повідомлень-рішень форми „Ш" №0018045106 від 10.12.2019 на суму 16496,03 грн, №0018035106 від 10.12.2019 року на суму 609,10 грн (а.с.16,18,22,23).
Крім того, 02.08.2018 ГУ ДФС у Луганській області винесено податкову вимогу форми «Ф» №15485-17 в сумі 60782,00 грн, яка складається з основного платежу - 60350,97 грн, штрафних (фінансових) санкцій - 0,00 грн та пенсі - 431,03 грн (а.с.33).
Податкову вимогу форми «Ф» від 14.12.2017 направлено на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, та отримано останнім особисто 14.08.2018 (а.с.33).
З інтегрованої картки платника податків вбачається, що відповідачем податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 154058,09 грн не сплачений (а.с.8-13,59-63,73-75,85-90, 117-118).
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України)
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України, податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За змістом пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Отже, виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов`язаний із несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання протягом установленого строку.
Відповідно до пп.20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
За приписами п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Підпунктами 49.18.1, 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПК України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
За змістом п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (п. 56.11 ст. 56 ПК України).
За приписами п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 291.3 статті 291 Податкового кодексу України, юридична чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначному цією главою.
Згідно з підпунктом 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 ПК України для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб`єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.
Відповідно до підпункту 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України, суб`єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб`єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Згідно з пунктом 293.1 статті 293 ПК України, ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Відповідно до підпункту 293.2 пункту 293.2 статті 293 ПК України, Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: 1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму; 2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року (пункт 295.1 статті 295 ПК України).
Відповідно до пункту 295.4 статті 295 ПК України, сплата єдиного податку здійснюється за місцем податкової адреси.
Пунктом 299.1 статті 299 ПК України визначено, що реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу (пункт 299.10 статті 293 ПК України).
Згідно з пунктом 300.1 статті 300 ПК України, платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Оскільки відповідач не надав суду докази погашення податкового боргу з єдиного податку, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку щодо наявності у відповідача податкового боргу, та, як наслідок, наявності підстав для задоволення позовних вимог Головного управління ДПС у Луганській області в повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесені позивачем відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), на користь місцевого бюджету податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у загальній сумі 154058 (сто п`ятдесят чотири тисячі п`ятдесят вісім) гривень 09 копійок, з яких 133331 (сто тридцять три тисячі триста тридцять одна) гривень 72 копійки основного платежу, 17105 (сімнадцять тисяч сто п`ять) гривень 13 копійок штрафних санкцій та 3621 (три тисячі шістсот двадцять одна) гривень 24 копійки пені, за наступними реквізитами: розрахунковий рахунок № UA378999980314070699000012152, код платежу 18050400, отримувач УК у Кремінському районі/Кремінський район/18050400, ОКПО 37796309, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.О. Кисельова