
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
05 листопада 2020 р. справа № 520/11968/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Біленського О.О.,
при секретарі судового засідання - Пузіковій А.С.,
за участі:
представника позивача - Щербина А.Ю.,
представника відповідача - Гуменний Т.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, буд.46, код ЄДРПОУ 43143704) до Державного підприємства «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» (вул. Чугуївська, буд. 58, смт Кочеток, Чугуївський район, Харківська обл., 63513, код ЄДРПОУ 00993069) про стягнення суми податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство», в якому просить суд: стягнути до бюджету кошти у розмірі 4323701,00 гривень у рахунок погашення податкового боргу з Державного підприємства «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» (код 00993069), з усіх відкритих розрахункових рахунків.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року в зазначеній справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державне підприємство «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» зареєстровано у якості суб`єкта господарювання - юридичної особи, перебуває у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з ідентифікаційним кодом 00993069. Станом на дату звернення до суду платник податків має податковий борг з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів та з частини прибутку (доходу) господарських організацій в загальній сумі 4323701,0 гривень, який виник на підставі не сплати в установлені законодавствам терміни грошових зобов`язань, визначених платником самостійно. З метою інформування платника податків про наявність податкового боргу платнику податків сформовано та направлено податкову вимогу від 24.02.2020 року №12640-53. Право контролюючих органів на звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини закріплено в п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПКУ. Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПКУ на контролюючі органи покладено також обов`язок здійснювати за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продаж) майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового борг) або його частини (п. 95.3 ст. 95 ПКУ). З огляду на наведене позивач просив суд задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача правом надання відзиву на адміністративний позов не скористався. Згідно положень ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представник позивача в судовому засіданні надав аналогічні викладеним у позові пояснення, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав адміністративний позов у повному обсязі, не заперечував проти наявності податкових зобов`язань у заявленому до стягнення розмірі та не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
З наявних матеріалів справи вбачається, що Державне підприємство «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» зареєстровано в якості юридичної особи 31.03.1997 року, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області з 17.10.1993 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Судом встановлено, що згідно з розрахунком загальної суми заборгованості, станом на час розгляду справи Державне підприємство «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» має податковий борг в загальній сумі 4323701,00 гривень, а саме:
з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на загальну саму 4000000,00 гривень:
- згідно з Розрахунком з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування), додаток 9 Декларації №9334204603 від 10.02.2020 року, термін сплати 19.02.2020 року у сумі 2333433,26 грн., сплачено 399832,34 грн., залишок складає 1933600,92 грн.;
- згідно з Розрахунком з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування), додаток 9 Декларації №9098468698 від 07.05.2020 року, термін сплати 20.05.2020 року у сумі 69506,50 грн.;
- згідно з Розрахунком з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування), додаток 9 Декларації №9334204608 від 10.02.2020 року, термін сплати 19.02.2020 року у сумі 1016016,56 грн., сплачено 58494,55 грн.. залишок складає 957522,01 грн.;
- згідно з Розрахунком з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування), додаток 9 Декларації №9098468637 від 07.05.2020 року, термін сплати 20.05.2020 року у сумі 29425,25 грн.;
- згідно з Розрахунком з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування), додаток 9 Декларації №9334204642 від 10.02.2020 року, термін сплати 19.02.2020 року у сумі 988571,01 грн., сплачено 15756,50 грн.. залишок складає 972814,51 грн.:
- згідно з Розрахунком з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування), додаток 9 Декларації №9098469552 від 07.05.2020 року, термін сплати 20.05.2020 року у сумі 15756,50 грн.;
- згідно з Розрахунком з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування), додаток 9 Декларації №9334204618 від 10.02.2020 року, термін сплати 19.02.2020 року у сумі 22058,31 грн., сплачено 684,00 грн.. залишок складає 21374,31 грн.
з частини прибутку (доходу) господарських організацій на загальну суму 323701,00 гривень:
- згідно з Розрахунком частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями №9325434300 від 13.01.2020 року, термін сплати 13.01.2020 року у сумі 3617107,00 грн., сплачено 3327535,00 грн., залишок складає 289572,00 грн.;
- згідно з Розрахунком частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями №9097985994 від 07.05.2020 року, термін сплати 20.05.2020 року у сумі 34129,00 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості Державного підприємства «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» складає 4323701,00 гривень, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями інтегрованих карток платника податків та не заперечувалось представником відповідача під час судового розгляду справи.
Стаття 67 Конституції України встановлює, що платник податків зобов`язаний вчасно й у повному розмірі сплачувати податки.
Відповідно до п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визначається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.
Згідно з п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 названого Кодексу платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п.п.14.1.175 цієї статті податковий борг - це сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що грошові зобов`язання відповідача, заявлені до стягнення в межах даної справи, є узгодженими.
Згідно положень п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв`язку з несплатою Державним підприємством «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» податкового боргу, податковим органом було сформовано податкову вимогу №12640-53 від 24.02.2020 року, яка була направлена вручена уповноваженій особі відповідача 24.02.2020 року, що підтверджується копією корінця податкової вимоги.
Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З наявних матеріалів справи вбачається, що Державне підприємство «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» має безперервний податковий борг з лютого 2020 року, що не заперечувалось представником відповідача.
Відповідно до п.п.20.1.32, п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов`язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов`язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.95.1 та 95.3 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника на сум; податкового боргу або його частини.
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку; встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених ПК України, тощо.
При цьому питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов`язань не охоплюється предметом даного позову, оскільки податкове повідомлення-рішення суб`єкта владних повноважень, згідно з яким відповідні зобов`язання визначено, не є предметом позову у справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.
Наведене є однією із гарантій дотримання у податкових відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.
Вказаний висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 31.08.2018 року по справі №821/381/17 та від 22.08.2018 року по справі №820/1878/16.
Суд, проаналізувавши положення ст.77 КАС України, прийшов до висновку, що відповідач доказів щодо спростування вимог позивача суду не надав та визнав адміністративний позов у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи Державне підприємство «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» має відкриті розрахункові рахунки у банківських установах.
Таким чином, вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що доказів погашення відповідачем суми податкового боргу станом на день розгляду цього спору не надано, узгодження суми заборгованості та визнання адміністративного позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та як наслідок, наявність правових підстав для їх задоволення.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, буд.46, код ЄДРПОУ 43143704) до Державного підприємства «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» (вул. Чугуївська, буд. 58, смт Кочеток, Чугуївський район, Харківська обл., 63513, код ЄДРПОУ 00993069) про стягнення суми податкового боргу - задовольнити.
Стягнути до бюджету кошти у розмірі 4323701,00 гривень (чотири мільйона триста двадцять три тисячі сімсот одна гривня 00 копійок) у рахунок погашення податкового боргу з Державного підприємства «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» (вул. Чугуївська, буд. 58, смт Кочеток, Чугуївський район, Харківська обл., 63513, код ЄДРПОУ 00993069), з усіх відкритих розрахункових рахунків.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 09.11.2020 року.
Суддя Біленський О.О.