
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 листопада 2020 р. № 520/11360/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправною та скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд: визнати протиправною та скасувати вимогу Головного Управління Державної податкової служби в Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 11.08.2020 року №Ю-Ю-ЗУ на суму 324847,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11.08.2020 року №Ю-ЮЗУ на суму 324847,80 грн. є безпідставною, незаконною, та такою, що підлягає скасуванню. На момент надходження вимоги на адресу Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, станом на 11.08.2020 сума фактичної недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування становить 112173,75 грн., а не 324847,80 грн. як це відображено в оскаржуваній вимозі.
Ухвалою суду від 11.09.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача 30.09.2020 надав до суду відзив на позов, в якому заперечував проти позову, просив у задоволенні заявлених вимог відмовити з огляду на те, що спірна вимога була ним сформована правомірно у зв`язку з наявністю у позивача на станом на 11.08.2020 недоїмки зі сплати єдиного внеску на підставі поданих платником звітів про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи на загальну суму 324847,80 грн.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з п.10 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Харківської області та є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Головним управління ДПС у Харківській області станом на 31.07.2020 була винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11.08.2020 № Ю-Ю-ЗУ за змістом якої податковий орган вимагає сплатити недоїмку, що утворилася у сумі 324847,80 грн., зазначені у вимозі суми підлягають сплаті протягом 10 календарних днів з дня одержання вимоги.
Відповідач надав суду копію інтегрованої картки по єдиному внеску за кодом 7101000, з якої вбачається наявність заборгованості підприємства станом на 31.07.2020 в сумі 324847,80 грн. Заборгованість виникла внаслідок несплати підприємством самостійно нарахованого єдиного внеску з урахуванням штрафних санкцій та пені.
Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області отримало зазначену вимогу про сплату боргу (недоїмки) 20.08.2020.
Не погоджуючись з вимогою та вважаючи її протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд дійшов наступних висновків.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування» (далі - Закон №2464), Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом МФУ від 20.04.2015 р. №449 (далі - Інструкція №449).
Частиною 1 ст. 4 Закону №2464 визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до зазначених норм, Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Харківської області є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9 Закону №2464).
Згідно ч. 10 ст. 9 Закону №2464 днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Частиною 12 ст. 9 Закону №2464 визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону №2464).
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону №2464).
Відповідно до ч. 15 ст. 25 Закону №2464 рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
Згідно ч. 16 ст. 25 Закону №2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Відповідно до вищезазначеної Інструкції №449, а саме відповідно до п. 5 р. 7 На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Так, з матеріалів справи вбачається, що станом на 31.07.2020 у позивача нараховується недоїмка по єдиному внеску, яка складала 324847,80 грн.
Вказана недоїмка формувалась за рахунок подання позивачем щомісяця звітів про нарахування ЄСВ та не сплати самостійно нарахованих сум та нарахування відповідних штрафних санкцій та пені відповідно до рішення від 16.05.2019 №0014035306 (яке відображено в ІКП 11.06.2019) та рішення від 21.11.2019 №0001615306 (яке відображено в ІКП 06.12.2019).
Відповідно до п.6.8 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом МФУ від 20.04.2015 №449 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Судом встановлено, що зазначена заборгованість підтверджена інтегрованою карткою платника - Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, яку додано до відзиву Відповідачем.
Доказів оскарження рішення від 16.05.2019 №0014035306 (яке відображено в ІКП 11.06.2019) та рішення від 21.11.2019 №0001615306 (яке відображено в ІКП 06.12.2019) про нарахування відповідних штрафних санкцій та пені матеріали справи не містять.
Таким чином, за рахунок коштів, які надходили від Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області здійснювалося погашення недоїмки, яка утворилася за рахунок вищезазначених Рішень та самостійно поданих звітів за кожний місяць, але не в повному обсязі.
У позовній заяві позивач зазначає, що заборгованість зі сплати єдиного внеску станом на 11.08.2020 становить 112173,75 грн., з урахуванням суми нарахувань 264044,99 грн. та при початковому сальдо на 31.12.2019 з боргом 5834, 76 грн.
На підтвердження вказаних доводів, позивачем до позовної заяви додано картку платника податків за 2020 рік за кодом 14010100. Вказаний код класифікації платежів призначений для ведення обліку нарахувань та сплат за платежем "Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
З урахуванням викладеного, суд вважає недоречними посилання позивача на картку платника податків за 2020 рік, роздруковану з електронного кабінету платника та надану позивачем до позовної заяви, оскільки зазначена у ній інформація не підтверджує сплату позивачем ЄСВ.
Позивачем не доведено та судом не встановлено наявності підстав для скасування вимоги Головного управління Державної ДПС в Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 11.08.2020 року №Ю-Ю-ЗУ на суму 324847,80 грн.
Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) винесена відповідачем в порядку і у спосіб, що визначені чинним законодавством та в межах наданих йому повноважень.
Відповідно до норм ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з відмовою позивачу у задоволенні позову, понесені ним судові витрати, пов`язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 139, 243-246, 255-257, 263, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (вул. Слобожанська, буд. 151, м.Люботин, Харківський район, Харківська область, 62433, код ЄДРПОУ 05392163) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправною та скасування вимоги - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов