
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2076/20
05 листопада 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чепенюк О.В.,
за участю секретаря судового засідання Кухар О.Л.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Смаль Г.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якому з урахуванням уточненої позовної заяви (а.с.56-58) просив:
- «визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУНП в Тернопільській області, яка полягає в подачі неправдивих даних щодо розміру пенсії ОСОБА_1 , про що свідчить довідка голови Ліквідаційної комісії ГУНП в Тернопільській області щодо щорічного збільшення розмірів заробітної плати, починаючи з 01.01.2016 слідчим працівникам та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, посадові особи якого зобов`язані самостійно здійснювати перерахунок пенсії, згідно вимог чинного законодавства, щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органі внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» № 988 від 11.11.2015 і «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. №268» від 18.11.2015 №947 та рішення Конституційного Суду;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» № 988 від 11.11.2015 і «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. №268» від 18.11.2015 №947 та рішення Конституційного Суду, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що станом на 01.01.2020 становить пенсію в розмірі 13796,01 грн та виплати з урахуванням недоплат за 2016-2020 рр. в розмірі 163591,57 грн.»
В обґрунтування позову позивач зазначив, що отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) здійснено перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2016, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої головою Ліквідаційної комісії УМВС в Тернопільській області, при цьому, на переконання позивача, при виготовлені такої довідки не враховано окремих додаткових видів грошового забезпечення, які виплачуються поліцейським. ОСОБА_1 вважає, що має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством. Також вказує, що протягом 2016-2020 років грошове забезпечення поліцейського, за посадою, на якій перебував позивач на день звільнення, збільшилось, у зв`язку з чим Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області має здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016, у розмірі 13796,01 грн, з урахуванням недоплат за 2016-2020 роки у розмірі 163591,57 грн. З наведених підстав, та посилаючись на відповідні законодавчі акти, позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та призначено у справі судове засідання на 01.10.2020.
Від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області 30.09.2020 надійшов до суду відзив на позовну заяву (а.с.72-74), у якому вказано, що відповідачем не було отримано довідки для перерахунку пенсії позивача у тому розмірі грошового забезпечення, який зазначено у позові.
Так, відповідно до пункту 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
На виконання вищезазначеного головою Ліквідаційної комісії УМВС в Тернопільській області було надано довідку про розмір грошового забезпечення №205 від 23.03.2018 за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою старший слідчий в ОВС СУ УМВС/ старший слідчий в особливо важливих справах, відповідно до якої розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача склав 7731,25 грн.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області 12.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивача, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення після перерахунку склав 5411,88 грн, попередній розмір пенсії складав 7213,97 грн. Однак, як зазначено у статті 63 закону №2262, у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 після проведення перерахунку залишається незмінним, а саме 7213,97 грн.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.02.2019 у справі №500/20/19 було зобов`язано Головне управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням розміру пенсії 90 % грошового забезпечення. На виконання вказаного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області про грошове забезпечення від 23.03.2018 №205 для перерахунку пенсій, у розмірі 90% від суми грошового забезпечення, внаслідок якого розмір пенсії склав 6958,13 грн, розмір доплати до попереднього розміру - 754,88грн.
Відповідач у своєму відзиві стверджує, що підстави для врахування до грошового забезпечення позивача таких додаткових видів грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ як надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премія в розмірі 15%, відсутні.
Враховуючи вищенаведене, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не вбачає у своїх діях будь-яких ознак порушення прав позивача на соціальне забезпечення, зокрема, щодо перерахунку пенсії.
Від позивача до суду 12.10.2020 надійшла відповідь на відзив (а.с.92-94), у якій ОСОБА_1 зазначає, що розмір його пенсії повинен складати 90% від грошового забезпечення на посаді старшого слідчого ОВС, яка вказана у наданій йому довідці Головного управління Національної поліції в Тернопільській області. Відтак вважає, що ним подані беззаперечні докази щодо підставності перерахунку його пенсії з 01.01.2016, тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Ухвалою суду від 01.10.2020, постановленою у судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, відповідно до частини четвертої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та враховуючи незгоду позивача на заміну неналежного відповідача на належного, частково задоволено клопотання представника відповідача - Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про заміну неналежного відповідача та залучено до участі у розгляді справи як другого відповідача Міністерство внутрішніх справ України, у зв`язку з чим розгляд справи відкладено до 15.10.2020.
15.10.2020 ухвалою суду задоволено клопотання позивача про оголошення перерви для надання додаткових доказів, перерву оголошено до 05.11.2020.
Позивач у судових засіданнях 15.10.2020 та 05.11.2020 позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити.
Представник відповідача Головного управління Національної поліції в Тернопільській області у судовому засіданні 15.10.2020 проти позову заперечив та вказав, що уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку пенсій) є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, тому Головне управління Національної поліції в Тернопільській області не має повноважень на виготовлення та направлення відповідних довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. З врахуванням викладеного просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у судових засіданнях 15.10.2020, 05.11.2020 проти позову заперечила, просила відмовити у його задоволенні з огляду на відсутність в діях управління ознак порушення прав позивача на перерахунок пенсії. Подана позивачем довідка про грошове забезпечення поліцейського за аналогічною посадою видана Головним управлінням Національної поліції в Тернопільській області за довільною формою, а не встановленою формою, та не могла і не може бути підставою для перерахунку пенсії. Така довідка має бути видана уповноваженим органом (на даний час Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України) та за визначеною формою саме для перерахунку пенсії. Для перерахунку пенсії позивача була врахована довідка видана у 2018 році ліквідаційною комісією УМВС в Тернопільській області. З новою довідкою виданою уповноваженим органом та за визначеною законодавством формою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до органів пенсійного фонду не звертався.
Представник відповідача Міністерства внутрішніх справ України у судове засідання 15.10.2020 не прибув, причини неприбуття до суду не повідомив.
У судове засідання 05.11.2020 представник Міністерства внутрішніх справ України не прибув повторно. 05.11.2020 засобами електронного зв`язку до суду надійшла письмова заява представника Міністерства внутрішніх справ України - головного спеціаліста відділу судово-претензійної роботи Департаменту юридичного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України Роговського А.А. про відкладення розгляду справи із покликанням на виявлені в Департаменті юридичного забезпечення станом на 13.10.2020 два випадки інфікування гострою респіраторною хворобою COVID-19, та перебування станом на 26.10.2020 п`яти осіб на лікування, решта перебувають на самоізоляції та працюють дистанційно.
Позивач заперечував проти відкладення розгляду справи, просив таке клопотання відхилити.
За результатами розгляду вказаного клопотання суд постановив у його задоволенні відмовити, оскільки покликання на перебування у певний час окремих працівників на самоізоляції (при цьому продовження їх роботи дистанційно) не позбавляло можливості надати і викласти позицію відповідача у заявах по суті, а поверхневі та загальні покликання на умови карантину та самоізоляцію зі сторони суб`єкта владних повноважень (відповідача) не можуть вважатися достатньою підставою для відкладення розгляду справи. Положення КАС України (частина четверта статті 195) передбачають розгляд справ за таких умов у режимі відеоконференції, а також здійснення розгляду справи без участі сторін (статті 194 КАС України).
Водночас, відповідачем Міністерством внутрішніх справ України не було вжито заходів для участі в розгляді справи, зокрема, в режимі відеоконференції тощо.
Також відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність в судовому засіданні учасників справи (їх представників), а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. За таких обставин суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача Міністерства внутрішніх справ України. При цьому будь-яких доказів або обставин по справі останнім не наведено, клопотань про їх витребування/долучення тощо останнім не заявлено.
В протилежному випадку відкладення розгляду справи без пошуку реальних можливостей здійснювати правосуддя в умовах карантину та самоізоляції працівників суб`єктів владних повноважень може бути розцінено як самоусунення від виконання обов`язку по здійсненню розгляду справи.
Додатково суд враховує, що відповідно до частини п`ятої статті 44 КАС України учасники справи зобов`язані: 1) виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; 2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; 3) з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; 4) подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; 5) надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; 6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; 7) виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов`язком не тільки суду, а й учасників справи.
Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання. Він не буде відповідальним за відкладення, викликані станом його здоров`я, оскільки вони пов`язані з форс-мажорними обставинами.
Окрім цього, Європейський суд з прав людини визнав явно необґрунтованим і тому неприйнятним звернення у справі «Varela Assalino contre le Portugal» (пункт 28, № 64336/01) щодо гарантій публічного судового розгляду. У цій справі заявник просив розглянути його справу в судовому засіданні, однак характер спору не вимагав проведення публічного розгляду. Фактичні обставини справи вже були встановлені, а скарги стосувалися питань права. Європейський суд вказав на те, що відмову у проведенні публічного розгляду не можна вважати необґрунтованою, оскільки під час провадження у справі не виникло ніяких питань, які не можна було вирішити шляхом дослідження письмових доказів.
У випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку Європейського суду, є доцільнішим, ніж усні слухання; розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім.
У судове засіданні 05.11.2020 не прибув представник відповідача Головного управління Національної поліції у Тернопільській області, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, повідомлення про причини неприбуття представника цього відповідача до суду не надходили, відтак у суду відсутні підстави для визнання їх поважними та відкладення розгляду справи.
З огляду на наведене розгляд справи 05.11.2020 продовжено за відсутності представників відповідачів Головного управління Національної поліції у Тернопільській області та Міністерства внутрішніх справ України.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та з 29.12.2002 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, яка йому була призначена в розмірі 90% грошового забезпечення (а.с.39). Виходячи з перерахунку пенсії, що наданий учасниками справи, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2006 складав 7213,97 грн (а.с.23).
З 01.12.2015 позивачу проведено перерахунок пенсії з таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад 1100,00 грн, оклад за військове звання 130,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 492,00 грн, надбавка за умови режим.обмежень допуск Ф.3 10% - 110,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 56% - 964,32 грн, премія 15% - 419,45 грн, всього 3215,77 грн. Основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення склав 2894,19 грн, сума доплати до попереднього основного розміру 4319,78 грн, основний розмір пенсії з урахуванням доплати склав 7213,97 грн. З урахуванням доплати до розміру пенсії зафіксованої індексації підсумок пенсії встановлено у розмірі 7344,80 (а.с.39).
22.05.2017 головою Ліквідаційної комісії УМВС в Тернопільській області видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.29), відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами чинними з 01.01.2016 за посадою старший слідчий в ОВС СУ УМВС/старший слідчий в особливо важливих справах складає всього 7793,78 грн, у тому числі включає такі основні та додаткові види грошового забезпечення: посадовий оклад 2700,00 грн, оклад за військовим спеціальним званням 2200,00 грн, надбавку за стаж служби 50% - 2450,00 грн, надбавку за службу в умовах режимн.обмежень 10% - 270,00 грн, премія 2,32 % - 176,78 грн (а.с.29).
В подальшому 12.04.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), №205 від 23.03.2018 за посадою старший слідчий в ОВС СУ УМВС/ старший слідчий в особливо важливих справах, виданої головою Ліквідаційної комісії УМВС в Тернопільській області (а.с.19, 86), проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з розміру грошового забезпечення в сумі 7731,25 грн.
У вказаній довідці зазначено, що за нормами чинними на 01.01.2016 грошове забезпечення на відповідній посаді включає посадовий оклад 2700,00 грн, оклад за військовим спеціальним званням 2200,00 грн, надбавку за стаж служби 50% - 2450,00 грн, надбавку за службу в умовах режимн.обмежень 10% - 270,00 грн, премія 1,46 % - 111,25 грн, всього 7731,25 грн.
Після проведеного перерахунку основний розмір пенсії ОСОБА_1 склав 5411,88 грн (70% грошового забезпечення) та з урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії у сумі 2301,13 грн становив 7713,01 грн (а.с.21, 30, 87).
В подальшому на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.02.2019 у справі №500/20/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої довідки голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області №205 від 23.03.2018 у розмірі 90% від суми грошового забезпечення, внаслідок якого розмір пенсії позивача склав 6958,13 грн та з урахуванням доплати до попереднього розміру в сумі 754,88 грн становив 7713,01 грн (а.с.18).
Також судом встановлено, що у відповідь на свої неодноразові звернення позивач отримав довідку Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського Слідчого управління ГУНП в Тернопільській області за посадою «Старший слідчий в особливо важливих справах» із спеціальним званням «підполковник поліції» та стажем служби - 19-22 років (40%), відповідно до якої розмір місячного грошового забезпечення поліцейського Слідчого управління ГУНП в Тернопільській області за посадою «старший слідчий в особливо важливих справах» із спеціальним званням «підполковник поліції» та стажем служби понад 20 років станом на 01.06.2020 становив 15328,91 грн (а.с.33).
У вказаній довідці зазначено в розрізі місяців за період з січня 2016 по травень 2020 року грошове забезпечення поліцейського Слідчого управління ГУНП в Тернопільській області за посадою «Старший слідчий в особливо важливих справах» із спеціальним званням «підполковник поліції» та стажем служби - 19-22 років (40%), у тому числі посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання, надбавка за стаж служби, щомісячна премія, яка почала призначатися з жовтня 2016 року, індексація - з листопада 2017 року.
Позивач вважає, що довідка, яка видана для перерахунку його пенсії Ліквідаційною комісією УМВС в Тернопільській області, містить недостовірні відомості, оскільки довідка Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського Слідчого управління ГУНП в Тернопільській області вказує на інші складові та розмір грошового забезпечення поліцейського за аналогічною посадою.
Позивач навів свій розрахунок пенсії, яку обчислив по місяцях у розмірі 90 відсотків від щомісячного грошового забезпечення поліцейського, вказаного у довідці Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського Слідчого управління ГУНП в Тернопільській області за посадою «Старший слідчий в особливо важливих справах» із спеціальним званням «підполковник поліції» та стажем служби - 19-22 років (40%) (а.с.35-37).
Покликаючись на наявність підстав для перерахунку з 01.01.2016 пенсії, виходячи з 90% вказаного розміру грошового забезпечення в сумі 15328,91 грн, що становить 13796,01 грн, а з врахуванням недоплати за 2016-2020 роки сума перерахунку складає 163591,57 грн, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При цьому судом встановлено, що до подання позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України з заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не звертався. Під час судового засідання повідомив суд, що звернеться та в подальшому подав суду копію відповідного звернення до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої і наукової діяльності від 15.10.2020 про видачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з 01.12.2019 (а.с.103). Довідку про розмір грошового забезпечення, яку позивач вважає підставою для перерахунку пенсії (а.с.33-34), отримав від Головного управління Національної поліції в Тернопільській області з супровідним листом від 12.06.2020 за № С-36/05/3-2020, довідка видана за довільною формою, була подана позивачем в органи пенсійного фонду. По такій довідці перерахунок пенсії позивача не проводився.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд враховує таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За приписами частин першої, другої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799) затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Зокрема, пунктами 4-10 розділу ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання «заслужений»; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно із пунктом 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку № 45 в редакції, чинній на 01.01.2016, було передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з даними довідки, виданої Головним управлінням Національної поліції у Тернопільській області, з супровідним листом від 12.06.2020 за № С-36/05/3-2020 виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у січні 2016 року не виплачувалася поліцейському Головного управління Національної поліції у Тернопільській області за аналогічною посадою. Докази того, що така надбавка виплачувалася у грудні 2015 року до суду не подані. Аналогічно не виплачувалася і премія поліцейським слідчого управління за січень 2016 року (а.с.33).
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, в редакції на 01.01.2016 перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Міністерство внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії старшого слідчого в особливо важливих справах становить 2,32%.
Саме такі відомості про розмір премії 2,32% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв`язку з чим підстав для врахування премії у іншому розмірі станом на 01.01.2016 не було.
Наведена позиція суду узгоджується з висновками, викладеними Верховним Судом у справі № 802/2196/17-а у рішенні від 12.03.2018, у якому суд вказав: якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до Порядку №45, чинні з 24.02.2018.
Пунктом 1 Порядку №45 (зі змінами, внесеними Постановою №103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами першим та другим пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.
З матеріалів справи вбачається, що головою ліквідаційної комісії УМВС в Тернопільській області оформлена довідка №205 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а.с.19), згідно з якої проведено перерахунок пенсії позивачу. У відомостях цієї довідки зазначену усі складові, що передбачені Порядком №45, у тому числі премія у розмірі 1,46 %. При цьому суд вже зазначав, що відповідно до наданої позивачу довідки Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського Слідчого управління ГУНП в Тернопільській області за посадою «Старший слідчий в особливо важливих справах» із спеціальним званням «підполковник поліції» та стажем служби - 19-22 років (40%), премія за січень 2016 року за аналогічною посадою не виплачувалася. У довідці зазначений середній розмір премії, що фактично виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року, доведений Міністерством внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 № 3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій», адресованим головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі.
На дату видачі довідок, які були підставою для перерахунку пенсії позивачу, такі відповідали чинним положенням Порядку №45, Постанови №103.
Надалі у судовому порядку оскаржувалися положення Постанови № 103.
Окружний адміністративний суд міста Києва у справі №826/3858/18 рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.
Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Відтак, суд вважає, що з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24.12.2019 №1088 (набрала чинності 01.01.2020) пункти 1-3 Постанови №103 виключено.
Інші положення Порядку №45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов`язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019 положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а 19.11.2019 - пункту 3 Постанови №103, є чинними.
Так, пунктом 2 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано у цілому пункт 6 Постанови №103, яким вносилися зміни у Порядок №45.
Суд звертає увагу, що порядок проведення перерахунку раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій до прийняття Постанови №103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. При цьому, було встановлено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (у тому числі МВС) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ті складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На думку суду, оскільки Кабінет Міністрів України до цього часу не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком №45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.
В той же час, подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови №103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів.
Чинним є пункт 5 Постанови №103, згідно з яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45.
Однак фактично цей пункт лише передбачає, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв`язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.
Процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом №2262-ХІІ, визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затверджена наказом МВС України від 17.09.2018 №760 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604; далі - Інструкція №760).
Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 розділу І Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760, уповноважені структурні підрозділи, зокрема: організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760, при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Наказом МВС України «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» від 25.02.2019 №129 в МВС України таким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (надалі - Департамент) з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.
Відповідно до Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, затвердженого наказом МВС України від 24.05.2018 №440, Департамент є структурним підрозділом апарату МВС України. До основних завдань та функцій Департаменту належить: організація та координація роботи в апараті МВС, територіальний органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлення та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС готує довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З наведених правових норм вбачається, що саме Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України є уповноваженим структурним підрозділом, який готує довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
При цьому Головне управління Національної поліції в Тернопільській області позбавлене повноважень на видачу довідок для перерахунку пенсії органам Пенсійного фонду України.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (із змінами, внесеними згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 07.02.2012 №3-1; далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особу було звільнено із служби, у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що право позивача на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 і відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, виникло лише з 01.12.2019 та пов`язане з необхідністю виготовлення Міністерством внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності України та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом саме на 19.11.2019 (день набрання законної сили рішенням суду у справі №826/12704/18) із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 988 для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку пенсії позивача.
Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеною в рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
З огляду на викладене, слід зазначити, що визначення конкретних розмірів грошового забезпечення позивача покладено в даному випадку саме на Міністерство внутрішніх справ України, зокрема на його структурний підрозділ Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, при цьому позивач до подання цієї позовної заяви не звертався до уповноваженого органу із заявою про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення, не отримував відповідної відмови у її складенні.
Як вбачається з матеріалів справи, з відповідною заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 для перерахунку пенсії з 01.12.2019 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України лише 15.10.2020 (а.с.103).
Тобто на час звернення позивача до суду з цим позовом відсутній спір стосовно відмови Міністерства внутрішніх справ України у видачі позивачу оновленої довідки.
Водночас довідка Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського Слідчого управління ГУНП в Тернопільській області за посадою «Старший слідчий в особливо важливих справах» із спеціальним званням «підполковник поліції» та стажем служби - 19-22 років (40%), на підставі якої ОСОБА_1 просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок його пенсії, не є довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у розумінні пункту 3 Порядку №45. Відтак у Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача, виходячи з розміру грошового забезпечення, вказаного у згаданій довідці.
Таким чином, суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо неподання даних про грошове забезпечення для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 та непроведення її перерахунку, виходячи з розміру складових грошового забезпечення, обчислених згідно з Постановою №988 і відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, то суд зазначає, що відповідно до пункту четвертого частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Тобто захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Суд вважає, що в даному випадку вимога позивача до органу Пенсійного фонду України не спрямована на поновлення порушеного цим органом права, оскільки останній фактично не вчиняв протиправних дій, пов`язаних з нездійсненням перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Натомість суд не може задовольняти подібні позовні вимоги, так як судом не встановлено порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області прав позивача в межах спірних правовідносин.
Таким чином, враховуючи, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою №988 і відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, є передчасною та задоволенню не підлягає.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд не вбачає підстав для задоволення даного позову.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 72-77, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Міністерства внутрішніх справ про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідачі:
Головне управління Національної поліції в Тернопільській області (вулиця Валова,11, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 40108720).
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 14035769).
Міністерство внутрішніх справ України (вулиця Академіка Богомольця, 10, місто Київ, 01601, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 00032684).
Повний текст рішення складено та підписано 09 листопада 2020 року.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.