Рішення № 92706351, 05.11.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2020
Номер справи
280/4224/20
Номер документу
92706351
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2020 року Справа № 280/4224/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Стовбур А.Ю., представника позивача: адвоката Барчук О.Є., представника відповідача: Самусєвої Я.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою

Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙМ КАПІТАЛ» (69035, м.Запоріжжя, вул.Феросплавна, буд.38; код ЄДРПОУ 40776916)

до Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 206; код ЄДРПОУ 02140892)

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙМ КАПІТАЛ» (далі - позивач, ТОВ «ПРАЙМ КАПІТАЛ») до Виконавчого комітету Запорізької міської ради (далі відповідач, ВК ЗМР), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення «Про анулювання паспорту прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, зареєстрованого в містобудівному кадастрі від 02.01.2020 за номером ТС-О-073/1908» від 25.05.2020 року № 201/3.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що спірне рішення прийняте з порушенням норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011, оскільки вважає, що відповідач не наділений повноваженнями щодо анулювання паспорту прив`язки. Позивач вважає вказане рішення протиправним, просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 30.06.2020 відмовлено в задоволенні заяви про забезпечення позову.

Ухвалою суду від 01.07.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено судове засідання на 30.07.2020.

Відповідач позов не визнав, 22.07.2020 подав відзив на позов (вх.№33561), в якому зазначає, що рішення про анулювання паспорту прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, зареєстрованого в містобудівному кадастрі від 02.01.2020 за номером ТС-0-073/1908, прийнято відповідачем відповідно до норм Положення про порядок оформлення документів на розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Запоріжжі, затвердженого рішенням ЗМР від 25.08.2016 №52 зі змінами, внесеними рішенням ЗМР від 30.01.2019 №30. Вважає, що рішення прийнято згідно з вимогами чинного законодавства та в межах наданих повноважень. На підставі викладеного, просить в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 30.07.2020 розгляд справи відкладено на 17.08.2020.

06.08.2020 позивач подав відповідь на відзив (вх.№35830), в якій додатково звернув увагу, що законодавством не передбачено розроблення та затвердження альтернативних порядків розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності іншими органами влади, про що зазначено в листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.04.2017 №7/14-3939.

Ухвалою суду від 17.08.2020 відкладено розгляд справи на 30.09.2020.

Ухвалою суду від 30.09.2020 відкладено розгляд справи на 12.10.2020.

Ухвалою суду від 12.10.2020 відкладено розгляд справи на 04.11.2020.

У судовому засіданні 04.11.2020 оголошено перерву до 05.11.2020.

У судовому засіданні 05.11.2020 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Під час судового розгляду представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, викладених у заявах по суті справи, просив позов задовольнити.

Під час судового розгляду представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у заявах по суті справи, просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши вступне слово та пояснення, надані представниками сторін, безпосередньо дослідивши письмові докази, подані сторонами, суд встановив такі обставини.

ТОВ «ПРАЙМ КАПІТАЛ» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради 26.08.2016, номер запису: 11031020000041098, види діяльності: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний); 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна; 41.10 Організація будівництва будівель.

02.01.2020 Департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради видано ТОВ «ПРАЙМ КАПІТАЛ» паспорт прив`язки тимчасової споруди по продажу товарів народного споживання за адресою розташування: м.Запоріжжі, вул.Запорізька, 6, зареєстрований за номером ТС-О-073/1908, строком дії до 02 січня 2025 року.

Як слідує з матеріалів справи, головним спеціалістом-інспектором відділу координації діяльності та оперативного контролю в сфері благоустрою інспекції з благоустрою Запорізької міської ради Семешко Г.О., головним спеціалістом-інспектором відділу координації діяльності та оперативного контролю в сфері благоустрою інспекції з благоустрою Запорізької міської ради Ревенко О.С., із залученням головного спеціаліста-районного архітектора Олександрівського району відділу планування та забудови міста департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради Маргарян Т.Г. на підставі наказу начальника Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради від 31.01.2020 року №8р здійснено перевірку стану благоустрою території за адресою: м.Запоріжжя, вул.Запорізька, 6, за результатами якої складено Акт обстеження території 0370 від 06.02.2020.

Відповідно до висновків Акту обстеження території 0370 встановлено: За адресою вул.Запорізька,6 Департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради видано паспорт прив`язки на тимчасову споруду ТС-О-073/1908від 02.01.2020, ТОВ «ПРАЙМ КАПІТАЛ». На час проведення обстеження виявлено факт недотримання вимог паспорту прив`язки ТС при її встановленні, а саме:

- розташування ТС не відповідає схемі благоустрою прилеглої території, яка є складовою частиною паспорту прив`язки ТС, а саме: фактичне розташування ТС здійснено на відстані 11,85 м від вікон житлового будинку, замість передбачених 13,5 м;

- зовнішній вигляд ТС не відповідає ескізам фасадів ТС, які є складовою частиною паспорту прив`язки ТС, а саме: ширина ТС фактично становить 3,8 м, замість 3,6 м, передбачених планом по осям А-Б; вхідні двері ТС розташовано на відстані 4,0 м від краю ТС, замість 2,0 м, передбачених Фасадом 2-1 ТС.

Рішенням ВК ЗМР від 25.05.2020 №201/3 «Про анулювання паспорту прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, зареєстрованого в містобудівному кадастрі від 02.01.2020 за номером ТС-О-073/1908», вирішено анулювати паспорт прив`язки ТС, наданий ТОВ «ПРАЙМ КАПІТАЛ», зареєстрований в містобудівному кадастрі від 02.01.2020 за номером ТС-О-073/1908, з підстав недотримання вимог паспорту прив`язки ТС при встановленні ТС по вул.Запорізькій, 6.

Позивач вважає, що ВК ЗМР не наділений повноваженнями на анулювання паспорту прив`язки тимчасової споруди, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 17 лютого 2011 року №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон №3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до частини 4 статті 28 Закону №3038-VI розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначає Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року №244 (далі - Порядок №244).

Пунктом 1.3 Порядку №244 визначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

При цьому, за змістом пункту 1.6 Порядку №244 до повноважень виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської, районної ради та районної державної адміністрації, відноситься лише: затвердження своїм рішенням (розпорядженням, наказом) комплексної схеми розміщення тимчасової споруди та архітипу, що розроблені за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради.

Відповідно до п. 1.10 Порядку №244 передбачено, що для розміщення групи ТС (але не більше п`яти) розробляється єдиний паспорт прив`язки ТС з прив`язкою кожної окремої ТС з відображенням благоустрою прилеглої території та інженерного забезпечення (на топографо-геодезичній основі М 1:500).

У п.1.12 Порядку №244 зазначено, що при розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами.

Згідно з п.2.2 Порядку №244 замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. До заяви додаються: 1) графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості; 2) реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.

Пунктом 2.4 Порядку №244 визначено, що відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Відповідно до пункту 2.5 Порядку №244 про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.

Відтак, у відповідності до приписів Закону №3038-VI та Порядку №244 повноваження виконавчих органів сільської, селищної, та міської ради в питаннях розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності є чітко визначеними і обмежені приписами Порядку №244, при цьому процедура оформлення та анулювання паспортів прив`язки тимчасових споруд знаходиться поза межами повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування.

Положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» також не містять посилань на такі повноваження виконавчих органів місцевого самоврядування, як анулювання дії паспортів прив`язки тимчасових споруд.

Оскільки процедура оформлення та анулювання паспортів прив`язки тимчасових споруд знаходиться поза межами повноважень виконавчих комітетів місцевих рад, а спеціальним нормативно-правовим актом такі повноваження покладені на орган з питань містобудування та архітектури, суд погоджується з доводом позивача про те, що ВК ЗМР прийнято спірне рішення з перевищенням повноважень та у спосіб, що не передбачений Законом №3038-VI та Порядком №244.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 24.09.2019 року у справі № 296/634/16-а, від 24.04.2018 року у справі №580/1896/19, від 10.10.2018 року у с праві №373/2346/16-а.

При цьому, суд звертає увагу, що Верховний Суд зробив загальний висновок, безвідносно до конкретних органів місцевого самоврядування, що процедура оформлення та анулювання паспортів прив`язки тимчасових споруд знаходиться поза межами повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування.

Суд зазначає, що оскільки відповідач при прийнятті рішення від 25.05.2020 №201/3 діяв поза межами своїх повноважень, наявність чи відсутність факту порушення позивачем вимог паспорту прив`язки тимчасової споруди не має правового значення для вирішення даного спору.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 2 102,00 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача

Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 25 травня 2020 року № 201/3 «Про анулювання паспорту прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, зареєстрованого в містобудівному кадастрі від 02.01.2020 за номером ТС-0-073/1908».

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙМ КАПІТАЛ» за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Запорізької міської ради судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРАЙМ КАПІТАЛ», місцезнаходження: 69035, м.Запоріжжя, вул.Феросплавна, буд.38; код ЄДРПОУ 40776916.

Відповідач - Виконавчий комітет Запорізької міської ради, місцезнаходження: 69105, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 206; код ЄДРПОУ 02140892.

Повне судове рішення складено 09 листопада 2020 року.

Суддя М.О. Семененко