
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2020 року Чернігів Справа № 620/3676/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Державної податкової служби у Чернігівській областіпровизнання протиправним та скасування рішення, У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (також далі ? позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (також далі ? ГУ ДПС у Чернігівській області, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС У Чернігівській області № 1018/25-01-53-05-23 від 13.07.2020 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що єдиний внесок позивачем було сплачено в строк, встановлений Законом №2464, проте сплата помилково відбулась не на той рахунок, що на думку позивача, податковим органом не може кваліфікуватись як несплата єдиного внеску у визначений законодавством термін, а як наслідок і не може слугувати підставою для притягнення платника до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому зазначив, що з позовними вимогами не погоджується та в їх задоволенні просить відмовити в повному обсязі, оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивачем належним чином не виконувались вимоги ст. 9 Закону №2464, а саме єдиний внесок за 2016 рік, 2017 рік сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, у зв`язку з чим ГУ ДПС у Чернігівській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративний справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю ОСОБА_1 , зареєстрована Чернігівським обласним управлінням юстиції Міністерства юстиції України 21.01.2004, реєстраційне посвідчення про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності № 49. Свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю №4883 від 26.09.2003, видане Міністерством юстиції України (а.с. 8-9).
ОСОБА_1 було сплачено єдиний внесок, однак, як зазначає позивач, помилково, платежі щодо єдиного внеску зараховано на інший рахунок по сплаті єдиного внеску: символ рахунку 201 «Єдиний внесок, зазначений у ч. 5, абз. 2 ч. 6, ч. 7-9, 12-14 ст. 8 Закону нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати; винагороди договорами ЦПХ; допомоги по тимчасовій непрацездатності». У той час, правильним мав бути інший рахунок по сплаті єдиного внеску: символ рахунку 204 «Єдиний внесок для фізичний осіб - підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність». Дана обставина була з`ясована платником у червні 2018 року, в зв`язку з чим ОСОБА_1 було подано до контролюючого органу заяву про перерахування помилково сплачених коштів на відповідний рахунок.
17 січня 2020 року уповноваженою особою ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято рішення № 198/25-01-53-05-23 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17 січня 2020 року, яким, на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 7295,89 грн за період з 04.05.2017 до 10.07.2018 та нараховано пеню 7877,51 грн, всього на суму 15173,40 грн (а.с. 10).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням позивач подала скаргу № 6/01-10 від 31.01.2020 до ДПС України (а.с. 11-13).
Рішення ДПС України від 03.03.2020 № 8203/6/99-00-06-01-06 скарга ОСОБА_1 задоволена частково, рішення ГУ ДПС в Чернігівській області № 198/25-01-53-05-23 від 17.01.2020 скасовано та зобов`язано ГУ ДПС у Чернігівській області винести та направити нове рішення згідно вимог чинного законодавства (а.с. 15-16).
13 липня 2020 року, на виконання зазначеного вище рішення ДПС України, ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято рішення № 1018/25-01-53-05-23 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 7295,89 грн за період з 04.05.2017 до 22.06.2018 та нараховано пеню в сумі 7220,88 грн, всього на суму 14516,77 грн (а.с. 17).
Із вказаним рішенням позивач не погодилась та звернулась до ДПС України зі скаргою від 24.07.2020 № 30 (а.с. 18-20).
Рішенням ДПС України від 13.08.2020 № 25443/6/99-00-06-03-01-06 у розгляді скарги відмовлено, оскільки питання, порушене в скарзі вже вирішено по суті (а.с. 22).
Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 4, 5 статті 45 Бюджетного кодексу України податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 вказаного вище Закону, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктами 1, 2, 4 частини 2 статті 6 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний: 1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; 2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; 4) подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Пунктом 1 частини 10 статті 9 цього Закону встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).
Відповідно до частини 10, пункту 2 частини 11 статті 25 вказаного Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Як встановлено судом підставою для нарахування штрафу та пені стала несвоєчасна сплата позивачем єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Так, під час сплати єдиного соціального внеску позивачем помилково перераховано кошти на рахунок 201 «Єдиний внесок, зазначений у ч. 5, абз. 2 ч. 6, ч. 7-9, 12-14 ст. 8 Закону нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати; винагороди договорами ЦПХ; допомоги по тимчасовій непрацездатності» замість рахунку 204 «Єдиний внесок для фізичний осіб - підприємців, у т. ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність».
Відповідач у відзиві на позов не спростовує твердження позивача щодо помилки в рахунку призначення при сплаті єдиного соціального внеску, а рішення про результати розгляду скарг позивача підтверджують зазначені обставини.
На думку суду, контролюючим органом всупереч вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України не було доведено та надано належних доказів, на підтвердження наявності правових підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску та нарахування пені, тоді як судом встановлено, що єдиний соціальний внесок позивачем було сплачено вчасно та в повному обсязі.
Допущена платником технічна помилка, внаслідок якої кошти помилково були перераховані на рахунок 201 «Єдиний внесок, зазначений у ч. 5, абз. 2 ч. 6, ч. 7-9, 12-14 ст. 8 Закону нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати; винагороди договорами ЦПХ; допомоги по тимчасовій непрацездатності» замість рахунку 204 «Єдиний внесок для фізичний осіб - підприємців, у т. ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність», була виявлена та самостійно виправлена позивачем, шляхом написання заяви про перерахування сплачених коштів та зарахування відповідних сум на правильний рахунок.
Крім того, суд зазначає, що зазначені штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, а не у випадку помилково сплачених сум єдиного внеску на невідповідний рахунок. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть слугувати підставою для застосування штрафів.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.04.2020 у справі №821/844/17 та в постанові Верховного Суду від 14.08.2018 у справі №821/1897/17.
Таким чином, позивачем зобов`язання зі сплати єдиного внеску виконані вчасно, у встановлені законодавством терміни для здійснення такої сплати. Помилка при зазначенні невідповідного рахунку, не може слугувати підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування єдиного соціального внеску.
Відповідачем належних та допустимих доказів, які б підтверджували правомірність прийняття спірного рішення суду не надано, факт не вчинення позивачем дії по сплаті єдиного внеску, відповідно, не спростовано.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують в обґрунтованості позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовної вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДПС У Чернігівській області № 1018/25-01-53-05-23 від 13.07.2020 і, як наслідок, задоволення позовних вимог.
Зважаючи на повне задоволення позовних вимог, враховуючи вимоги ст. 139 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 .
Керуючись статтями ст. 19-20, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області № 1018/25-01-53-05-23 від 13.07.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000 код ЄДРПОУ 43143966.
Дата складення повного рішення суду - 06.11.2020.
Суддя Ю. О. Скалозуб