
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2020 року Справа № 480/4823/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/4823/20 за позовом ОСОБА_1 до Відділу архітектури та містобудування Охтирської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу архітектури та містобудування Охтирської міської ради (далі - відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправною відмову Відділу містобудування та архітектури Охтирської міської ради у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорту на забудову земельної ділянки площею 0,1000 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер - 5910200000:19:009:0070, викладену у листі від 08.07.2020 року за №14-09/325;
- зобов`язати Відділ містобудування та архітектури Охтирської міської ради видати ОСОБА_1 будівельний паспорт на забудову земельної ділянки площею 0,1000 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер - 5910200000:19:009:0070.
Свої вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що згідно договору купівлі-продажу придбав у приватну власність земельну ділянку площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5910200000:19:009:0070, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового приміщення, господарських будівель і споруд, категорія земель - землі житлової та громадської забудови.
03.07.2020, для отримання будівельного паспорта позивач звернувся з відповідною заявою до відділу містобудування та архітектури Охтирської міської ради, проте, отримав відмову, оскільки відповідно до плану зонування території міста Охтирка, земельна ділянка знаходиться в ланшафтно-рекреаційній зоні, а саме: зоні об`єктів природно-заповідного фонду та земель, що знаходяться у прибережно-захисній смузі водних об`єктів.
На думку позивача, вказані обмеження не повинні розповсюджуватися на його земельну ділянку, оскільки на момент надання у власність попередньому власнику цієї земельної ділянки для будівництва житлового будинку жодних обмежень чи застережень не існувало, про що свідчать відповідні висновки, у тому числі і відповідача.
Ухвалою суду від 03.08.2020 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/4823/20, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін з 01.10.2020, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Відділ містобудування та архітектури Охтирської міської ради з позовними вимогами не погодився, у відзиві на позовну заяву (а.с.33-36) зазначив, що відповідно до плану зонування території міста Охтирка, земельна ділянка знаходиться в ланшафтно-рекреаційній зоні, а саме: зоні об`єктів природно-заповідного фонду та земель, що знаходяться у прибережно-захисній смузі водних об`єктів. При цьому, відповідно до схеми інженерної підготовки території генерального плану м. Охтирка, дана земельна ділянка знаходиться в зоні захисту від підтоплення вздовж якої передбачено регулювання русел рік, канав та каналів. Отже, генеральним планом та планом зонування території міста Охтирка, не передбачено будівництва нових житлових будинків в ланшафтно-рекреаційній зоні, а саме: зоні об`єктів природно-заповідного фонду та земель, що знаходяться у прибережно-захисній смузі водних об`єктів. Крім того, згідно ч. 3 ст. 52 Земельного Кодексу України на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Враховуючи наведені обставини, Відділ містобудування та архітектури Охтирської міської ради вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 26.06.2020 року, придбав у приватну власність земельну ділянку площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5910200000:19:009:0070, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового приміщення, господарських будівель і споруд, категорія земель - землі житлової та громадської забудови.
03.07.2020, для отримання будівельного паспорта позивач звернувся з відповідною заявою до відділу містобудування та архітектури Охтирської міської ради,
Листом від 08.07.2020 №14-09/325 Відділ містобудування та архітектури Охтирської міської ради відмовив ОСОБА_1 у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки відповідно до плану зонування території міста Охтирка, земельна ділянка знаходиться в ланшафтно-рекреаційній зоні, а саме: зоні об`єктів природно-заповідного фонду та земель, що знаходяться у прибережно-захисній смузі водних об`єктів (а.с.17).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 5 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", програми розвитку регіонів та населених пунктів, програми господарського, соціального та культурного розвитку повинні узгоджуватися з містобудівною документацією відповідного рівня. Вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.
Згідно ч.1 ст. 25 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.
Встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок (ч.5 ст. 25 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва.
Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.
Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Згідно положень ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об`єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
На виконання вищезазначеної норми Закону, Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 05.07.2011 р. № 103, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.07.2011 р. за N 902/19640, затверджений Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - Порядок).
Згідно п. 1.4 Порядку, розроблення будівельного паспорта здійснюється: в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні; за межами населених пунктів - відповідно до детальних планів територій та планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств.
Відповідно до п. 2.3 Порядку, уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам (п. 2.4 Порядку).
Пунктом 2.5 Порядку передбачено, що повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання.
Суд зазначає, що уповноважені органи містобудування та архітектури, не повинні беззастережно розробляти та надавати будівельні паспорти на вимогу суб`єктів містобудування, а у відповідності до Порядку в першу чергу визначають відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Коли ж наміри забудови не співпадають з містобудівною документацією (планом зонування), то відсутні і підстави задовольняти вимоги власників земельних ділянок щодо їх використання для окремих видів забудови.
Згідно рішення Охтирської міської ради від 10.07.2007 №325-МР "Про затвердження проектної документації "Генеральний план м. Охтирки Сумської області" затверджено генеральний план міста Охтирка.
Рішенням Охтирської міської ради від 28.08.2014 №1192-МР "Про затвердження містобудівної документації" затверджено план зонування території міста Охтирка.
Відповідно до плану зонування території міста Охтирка, земельна ділянка знаходиться в ландшафтно-рекреаційній зоні, а саме: зоні об`єктів прибережно- захисного фонду та земель, що знаходяться у прибережно-захисній смузі водних об`єктів, де не передбачено будівництво нових житлових будинків.
Відповідно до схеми інженерної підготовки території генерального плану м. Охтирка, дана земельна ділянка знаходиться в зоні захисту від підтоплення вздовж якої передбачено регулювання русел рік, канав та каналів.
Згідно ч. 3 ст. 52 Земельного кодексу України на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 10.04.2006 № 105, зелені насадження загального користування - зелені насадження, які розташовані на території загальноміських і районних парків, спеціалізованих парків, парків культури та відпочинку; на територіях зоопарків та ботанічних садів, міських садів і садів житлових районів, міжквартальних або при групі житлових будинків; скверів, бульварів, насадження на схилах, набережних, лісопарків, лугопарків, гідропарків і інших, які мають вільний доступ для відпочинку.
Зелені насадження - деревна, чагарникова, квіткова та трав`яна рослинність природного і штучного походження на визначеній території населеного пункту.
Об`єкт благоустрою зеленого господарства - об`єкт благоустрою, на території якого розташовані зелені насадження.
Згідно пункту 4.2. вищезазначених Правил на об`єктах благоустрою зеленого господарства забороняється виконувати земляні, будівельні та інші роботи без дозволу, виданого в установленому порядку.
Отже, генеральним планом та планом зонування території міста Охтирка, не передбачено будівництва нових житлових будинків в ландшафтно-рекреаційній зоні, а саме: зоні об`єктів прибережно-захисного фонду та земель, що знаходяться у прибережно-захисній смузі водних об`єктів.
Матеріали справи не містять доказів скасування вищевказаної містобудівної документації, а тому вона є діючою та підлягає виконанню.
Позивачем не надано доказів звернення до відповідних органів місцевого самоврядування з приводу внесення змін до генерального плану та плану зонування.
З приводу доводів позивача про те, що оскаржувана відмова відповідача обмежує права позивача, як власника земельної ділянки, суд зазначає, що в даному випадку будівництво житлового будинку прямо суперечить ст.27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", оскільки розроблення будівельного паспорта здійснюється тільки на підставі плану зонування.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана відмова Відділу архітектури та містобудування Охтирської міської ради у видачі будівельного паспорту відповідає критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Відділу архітектури та містобудування Охтирської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик