
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
05 листопада 2020 року Р і в н е №817/449/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Л.А. Жуковської розглянувши у письмовому провадженні заяву про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" доРівненської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, Головного управління ДФС у Рівненській області на Головного управління ДПС у Рівненській області.
Заява мотивована тим, що відбулася реорганізація відповідача 2 - Головного управління Державної фіскальної служби України у Рівненській області. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10.10.2017 присуджено на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Рівненській області, судовий збір у розмірі 15440,11 грн. Відтак є необхідність замінити боржника у справі №817/449/17, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Квасилівський ливарно-механічний завод” до Рівненської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області, Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою суду від 06.10.2020 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" призначено до розгляду у судовому засіданні на 15.10.2020.
Розгляд справи призначений на 15.10.2020 не відбувся, у зв`язку з перебуванням в період з 15.10.2020 по 19.10.2020 головуючого судді у відпустці.
Ухвалою від 02.11.2020 судове засідання у справі №817/449/17 відкладено, заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" про заміну боржника призначено до розгляду в судовому засіданні на 05.11.2020.
В судове засідання 05.11.2020 учасники справи та заінтересовані особи не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч.2 ст.379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності представників учасників справи, на підставі наявних в матеріалах справи документів в порядку письмового провадження.
В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України внаслідок неявки у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження по справі №817/449/17, дослідивши матеріали справи, докази, додані до заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення з огляду на таке.
Відповідно до ч.5 ст.15 Закону України “Про виконавче провадження” у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Частиною 1 ст.379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
При цьому, під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків від правопопередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Так, підставою правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу тощо.
Як свідчать матеріали справи, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10.10.2017 у справі №817/449/17 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" до Рівненської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області, Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 21.10.2016 №0000521451 та від 07.03.2017 №0001131401. Присуджено на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області судовий збір у розмірі 15440,11грн. (п`ятнадцять тисяч чотириста сорок гривень 11 коп.).
На виконання рішення суду від 10.10.2017 по справі №817/449/17, яка набрала законної сили, Рівненським окружним адміністративним судом 14.05.2020 позивачу видано виконавчий лист.
Судом з`ясовано, що відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” №1200 від 18.12.2018, утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” (далі іменується – Постанова №227), затверджено Положення про Державну податкову службу України (далі іменується – Положення про ДПС) та Положення про Державну митну службу України.
Відповідно до пункту 1 Положення про ДПС, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.
Пунктом 7 Положення про ДПС встановлено, що ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (органами доходів і зборів).
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” (далі іменується – Постанова №537), утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.
До ЄДР внесено запис від 31.07.2019 про проведення державної реєстрації юридичної особи – Головного управління ДПС у Рівненській області, код ЄДРПОУ 43142449.
Розпорядженням Прем`єр-міністра України від 21.08.2019 №682-р “Питання Державної податкової служби” визначено: “Погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. N 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” (Офіційний вісник України, 2019 р., №26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу”.
Наказом ДПС від 12.07.2019 №14 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Рівненській області, відповідно до пункту 1 якого, ГУ ДПС є правонаступником усіх прав та обов`язків ГУ ДФС у Рівненській області.
Відповідно до п. 5 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Абзацом 2 пункту 6 вказаного Порядку передбачено, що права та обов`язки органів виконавчої влади переходять до іншого органу виконавчої влади у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Згідно з ч.1 ст.379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч.4 ст.379 КАС України).
Таким чином, заміна сторони виконавчого провадження може відбуватися як у відкритому виконавчому провадженні, так і за відсутності виконавчого провадження.
Встановлені в ході розгляду заяви обставини дають суду підстави для висновку, що заява про заміну сторін виконавчого провадження по справі №817/449/17 є обґрунтованою, підтвердженою належними і допустимими доказами, а тому її слід задовольнити.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 379 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Квасилівський ливарно - механічний завод" про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступниками - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі, виданому Рівненським окружним адміністративним судом 14.05.2020 у справі №817/449/17 Головне управління ДФС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 39394217) його правонаступником - Головним управлінням ДПС в Рівненській області (код ЄДРПОУ 43142449).
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повну ухвалу складено 05 листопада 2020 року.
Суддя Л.А. Жуковська