
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань забезпечення позову
05 листопада 2020 року м. Рівне №460/6058/20Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Л.А. Жуковська, розглянувши клопотання позивача з питань забезпечення адміністративного позову по справі за позовом
Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 доУправління Укртрансбезпеки у Рівненській області про визнання протиправними та скасування постанов,В С Т А Н О В И В :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області №204962 від 28.07.2020 про застосування адміністративно - господарського штрафу;
- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області №204961 від 28.07.2020 про застосування адміністративно - господарського штрафу.
Ухвалою суду від 20.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 08.09.2020 на 14:15 год.
15.10.2020 представником позивача через ВДЗ (канцелярію) суду подано заяву про забезпечення позову.
В обґрунтування поданої заяви зазначає, що на підставі оскаржуваних постанов 25.09.2020 Гощанським РВ ДВС Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавчі провадження ВП №63111733 з примусового стягнення адміністративного – господарського штрафу в сумі 34000,00грн. та ВП №63112024 з примусового стягнення адміністративного – господарського штрафу в сумі 1700,00грн. Оскільки правомірність (неправомірність) прийняття оскаржуваних постанов Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області буде встановлено лише судом рішенням, прийнятим за результатами розгляду справи, і тому у разі встановлення протиправності оскаржуваних постанов і задоволення позовних вимог про їх скасування, позивачу доведення докласти значних зусиль та витрат, щоб відновити свої права та повернути своє майно (кошти), на яке було звернено стягнення на етапі примусового виконання постанов. Звертає увагу на те, що виконання постанов до закінчення розгляду справи призведе до порушення прав та законних інтересів ФОП ОСОБА_1 та може ускладнити виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Відповідно до наказу Рівненського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 №358-від у період з 15.10.2020 по 19.10.2020 суддя Жуковська Л.А. перебувала у щорічній оплачуваній відпустці. У період з 20.10.2020 по суддя Жуковська Л.А. перебувала на лікарняному.
Таким чином, заяву про забезпечення позову вирішено судом у перший робочий день головуючого судді.
Розглянувши матеріали заяви про забезпечення позову, суд зазначає наступне.
Порядок вжиття заходів забезпечення адміністративного позову визначено у главі 10 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Відповідно до ч.1, 2 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з ч.1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
У частині 2 статті 151 КАС України зазначено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Отже, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Під час вирішення питання про наявність підстав для забезпечення позову, суд зазначає, що обов`язок щодо доведення та обґрунтування наявності очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача покладається саме на особу, яка звернулась до суду із заявою про забезпечення позову.
Судом встановлено, що Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області прийнято постанови№204962 від 28.07.2020 та №204961 від 28.07.2020 про застосування адміністративно - господарських штрафів.
25.09.2020 державним виконавцем Гощанського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Антонюк Ольгою Андріївною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №63111733 з примусового виконання постанови Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області №204962 від 28.07.2020.
Також, 25.09.2020 державним виконавцем Гощанського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Антонюк Ольгою Андріївною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №63112024 з примусового виконання постанови Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області №204961 від 28.07.2020.
Боржником у вказаних виконавчих провадженнях є Ціпцюра Ігор Григорович.
Отже, в межах виконавчих проваджень ВП №63111733 та №63112024здійснюється примусове виконання постанов Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області №204961, №204962 від 28.07.2020, які є предметом судового оскарження у даній справі.
Відповідно до п.27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567) за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.
Пунктом 28 Порядку №1567 передбачено, щоадміністративно-господарський штраф повинен бути перерахований суб`єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п`ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III адміністративно-господарські штрафи стягуються відповідно до закону центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), і зараховуються до Державного бюджету України, крім адміністративно-господарських штрафів, передбачених абзацами чотирнадцятим - шістнадцятим частини першої статті 60 цього Закону, та плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю, які зараховуються до державного дорожнього фонду.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
З аналізу наведених норм, судом встановлено, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафує виконавчим документом та за умови відсутності факту добровільного виконання такого рішення органу державного контролю, вона підлягає примусовому виконанню на підставі Закону України "Про виконавче провадження".
Згідно з п.1 ч.1 ст.26 Закону №1404-VІІІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону (ч.5 ст.26 Закону №1404-VІІІ).
Частиною 7 ст.26 Закону №1404-VІІІ визначено, що у разі якщо в заяві стягувача зазначено рахунки боржника у банках, інших фінансових установах, виконавець негайно після відкриття виконавчого провадження накладає арешт на кошти боржника.
Суд враховує, що правомірність постанов Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області від 28.07.2020№204961, №204962 встановлюється судом в межах справи №460/6058/20 (в даному судовому провадженні).
Суд вважає, що стягнення адміністративного – господарського штрафу в примусовому порядку на підставі оскаржуванихпостанов до прийняття судом рішення може істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача у разі задоволення адміністративного позову.
Водночас, у випадку безпідставності позовних вимог фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 вжиття заходів забезпечення позову не перешкодить стягненню адміністративно – господарського штрафу після набрання рішенням законної сили.
При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини").
Статтею 1 Протоколу № 1 до Конвенції встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно приписів ст. 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Відповідно до ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом (п.77).
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Крім того, Конституційний Суд України у п.9 мотивувальної частини рішення від 30.01.2003 №3-рп/2003 у справі № 1-12/2003 наголошує на тому, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
З огляду на викладене, суд погоджується з доводами представника позивача, що в разі задоволення позовних вимог для відновлення прав позивача необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Обраний спосіб забезпечення позову є співмірним, відповідає критеріям розумності, обґрунтованості і адекватності, забезпечення збалансованості інтересів учасників спірних правовідносин, запобігання порушенню у зв`язку з вжиттям таких заходів прав та охоронюваних інтересів учасників процесу та відповідає інституту забезпечення позову в адміністративному судочинстві.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 150-157, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )про забезпечення позову у справі №460/6058/20 за його позовом доУправління Укртрансбезпеки у Рівненській області (вул. Небесної Сотні, 34, м. Рівне, 33013, ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов, - задовольнити повністю.
Зупинити стягнення на підставі виконавчого документа – постанови Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області №204962 від 28.07.2020 про застосування адміністративно - господарського штрафу в сумі 34000,00 грн., - до набрання судовим рішенням у справі №460/6058/20 законної сили.
Зупинити стягнення на підставі виконавчого документа – постанови Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області №204961 від 28.07.2020 про застосування адміністративно - господарського штрафу в сумі 1700,00 грн., - до набрання судовим рішенням у справі №460/6058/20 законної сили.
Примірник ухвали про забезпечення позову надіслати до Гощанського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (35400, Рівненська область, смт. Гоща, вулиця Застав`я, будинок 14) для негайного виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя Л.А. Жуковська