Рішення № 92685384, 06.11.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2020
Номер справи
440/4814/20
Номер документу
92685384
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4814/20Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

01 вересня 2020 року ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі-відповідач, Укртрансбезпека) про скасування постанови про накладення на ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 680,00 грн у справі про застосування адміністративно-господарського штрафу №186385 від 10.03.2020.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що посадовими особами Укртрансбезпеки порушено порядок проведення рейдової перевірки, а саме, інспектор при зверненні до позивача не привітався, не зазначив свою посаду і прізвище, не пред`явив своє службове посвідчення, направлення на перевірку та не повідомив про причину зупинки транспортного засобу. Крім того, позивач стверджує, що посадовими особами Укртрансбезпеки не ознайомлено його ані із актом перевірки, ані з приписом про усунення порушень. Отже, з огляду на те, що припис під розписку позивачу не надавався, рекомендованим листом з повідомленням про вручення не направлявся, він не був належним чином ознайомлений з ним, що позбавило можливості виконати його. Таким чином, на переконання ОСОБА_1 , постанова №186385 від 10.03.2020 про накладення на нього адміністративно-господарського штрафу у розмірі 680,00 грн є неправомірною.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

28.09.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с.27-31/, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що в ході перевірки 27.01.2020 інспекторами було виявлено порушення ГСТУ 602-00017584-011-2001, а саме: надання послуг з нерегулярних пасажирських перевезень за маршрутом Харків-Кременчук, в салоні ТЗ не встановлено огорожу сходів, у зв`язком з чим складено акт №206569 від 27.01.2020, зі змістом якого ознайомлено позивача. Крім того, 19.02.2020 під час рейдової перевірки повторно виявлено аналогічні порушення, про що складено акт №206903 від 19.02.2020, зі змістом якого ознайомлений позивач. Відповідач наголосив, що повідомлення (про призначення розгляду справи на 10.03.2020) від 26.02.2020 рекомендованим листом з повідомленням №3600807693733 було направлено позивачу, однак, на розгляд справи позивач чи уповноважена ним особа не прибули. Отже, на думку позивача, постанова №186385 від 10.03.2020 про накладення на позивача адміністративно-господарського штрафу у розмірі 680,00 грн є правомірною.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 є власником транспортного засобу MERCEDES-BENZ, модель 312D-ПЕ, рік випуску 1998, ДНЗ НОМЕР_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу від 23.06.2006 серія НОМЕР_2 /а.с.19/.

27.01.2020 заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Кужіль В.М. затверджено графік проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області у період з 27.01.2020 по 31.01.2020 /а.с.43/ та у цей же день видано направлення на рейдову перевірку №008059 від 27.01.2020 для проведення рейдової перевірки транспортних засобів на дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" та Правил надання послуг пасажирським і вантажним автомобільним транспортом а/д Р05, М03, Н31, М22 у межах Полтавської області, м. Полтава, Полтавський район, смт. Чутове Чутівський район, м. Кременчук Кременчуцький район, м. Лубни Лубенський район, м. Глобине Глобинський район, м. Гадяч Гадяцький район, м. Лохвиця Лохвицький район, м. Пирятин Пирятинський район з 27.01.2020 по 31.01.2020 /а.с.42/.

27.01.2020 о 15:15 на підставі направлення на перевірку від 27.01.2020 №008059 /а.с. 42/ старшими інспекторами ВДК Стоцьким Р.М. та Литвином С.М. проведено рейдову перевірку транспортного засобу Mercedes ДНЗ НОМЕР_1 , під час якої встановлено, що під час надання послуг з нерегулярних пасажирських перевезень за маршрутом Харків-Кременчук у салоні транспортного засобу не встановлено огорожу сходів, порушено ГСТУ №602-00017584-011-2001, що оформлено актом №206569 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.01.2020 /а.с. 38/. Акт надано на ознайомлення водію ОСОБА_1 , який з його змістом ознайомився, але від пояснень та підпису відмовився, про що свідчить відповідний запис у акті.

За результатами перевірки, проведеної 27.01.2020, складено припис 0390381 щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт щодо ОСОБА_1 . Приписом запропоновано вжити заходів до усунення виявлених порушень терміново. Про вжиті заходи повідомити до 27.02.2020 та не допускати в подальшому в інших транспортних засобах /а.с.41/. Доказів надіслання та вручення вказаного припису позивачеві відповідачем не надано.

Заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Кужіль В.М. затверджено графік проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області у період з 10.02.2020 по 16.02.2020 /а.с.40/ та 10.02.2020 видано направлення на рейдову перевірку №008061 від 10.02.2020 для проведення рейдової перевірки транспортних засобів на дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" та правил надання послуг пасажирським і вантажним автомобільним транспортом а/д Р05, М03, Н31, М22 у межах Полтавської області, м. Полтава, Полтавський район, смт. Чутове Чутівський район, м. Кременчук Кременчуцький район, м. Лубни Лубенський район, м. Глобине Глобинський район, м. Гадяч Гадяцький район, м. Лохвиця Лохвицький район, м. Пирятин Пирятинський район з 10.02.2020 по 16.02.2020 /а.с.39/.

19.02.2020 о 14:15 на підставі направлення на перевірку від 10.02.2020 №008061 /а.с. 39/ старшим державним інспектором ВДК Литвином С.М. та головним спеціалістом ВДК Погорілим Є.І. проведено рейдову перевірку транспортного засобу Mercedes ДНЗ НОМЕР_1 , під час якої встановлено, що під час надання послуг з нерегулярних пасажирських перевезень у салоні транспортного засобу відсутня огорожа сходів, що безпосередньо впливає на безпеку пасажирів, порушено статтю 20 Закону України "Про автомобільний транспорт" та ПКМУ №176, що оформлено актом №206903 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 19.02.2020 № 206903 /а.с. 37/. Акт надано на ознайомлення водію ОСОБА_1 , який з його змістом ознайомився та підписав його, про що свідчить відповідний запис у акті.

28.02.2020 Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області надіслало на адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 10.03.2020 з 10:00 до 12:00 (вих. №18881/33/24-20 від 26.02.2020) /а.с.33, 35/.

10.03.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області винесено постанову №186385 від 10.03.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт до ОСОБА_1 за невиконання припису щодо усунення порушення, відповідальність за яке передбачено абз.13 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", застосовано штраф у розмірі 680,00 грн /а.с. 32/. Копія постанови від 10.03.2020 надіслана ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення 13.03.2020, про що свідчить лист від 13.03.2020 №23332/33/24-20 від 13.03.2020 /а.с.36/ та список згрупованих поштових відправлень /а.с.34/.

ОСОБА_1 , вважаючи постанову про накладення на нього адміністративно-господарського штрафу у розмірі 680,00 грн по справі про застосування адміністративно-господарського штрафу №186385 від 10.03.2020 протиправною, звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 7 статті 6 Закону № 2344-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року /далі Положення №103/, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно із пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року №592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно Додатку 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області.

В силу положень частин 14 та 17 статті 6 Закону № 2344-ІІІ державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктами 2, 3 та 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 (надалі - Порядок № 1567), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 12 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

За змістом пункту 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки. Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.

Згідно з пунктом 19 Порядку №1567 рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.

Пунктами 20 та 21 Порядку № 1567 передбачено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Пунктом 31 цього ж Порядку встановлено, що за результатами розгляду справи про порушення керівник органу державного контролю або його заступник за наявності підстав виносить припис щодо усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт. Припис підлягає обов`язковому виконанню в зазначений у ньому строк. Про виконання припису уповноважена особа суб`єкта господарювання повинна письмово повідомити керівникові органу державного контролю. Припис складається за формою згідно з додатком 6 у двох примірниках, один з яких видається уповноваженій особі суб`єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.

Згідно із абзацом 13 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому за визначенням статті 1 Закону № 2344-ІІІ автомобільним перевізником є фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

За змістом пунктів 25, 27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Системний аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що орган державного контролю у сфері автомобільного транспорту має право за результатами розгляду справи про порушення за наявності підстав виносити припис щодо усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт та визначати у ньому строк, необхідний для усунення порушень. При цьому невиконання автомобільним перевізником вищенаведеного припису у строк визначений органом державного контролю має своїм наслідком відповідальність, що передбачена абзацом 13 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ.

Водночас, з метою захисту прав суб`єкта господарювання та забезпечення його можливості ознайомитися зі змістом припису, Порядок №1567 передбачає обов`язкове вручення припису уповноваженій особі суб`єкта господарювання під розписку чи його надсилання рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Невиконання органом державного контролю вимог щодо вручення суб`єкту господарювання припису про усунення порушень позбавляє останнього реальної можливості виконати його, а отже нівелює правові наслідки невиконання суб`єктом господарювання такого припису та унеможливлює його притягнення до відповідальності, передбаченої абзацом 13 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ.

Судом встановлено, що за результатами перевірки, проведеної 27.01.2020, складено припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт щодо ОСОБА_1 .

Однак, в матеріалах справи відсутні, а відповідачем не надано доказів на підтвердження вручення наведеного припису позивачеві під розписку чи надіслання його рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Зазначені обставини свідчать про те, що позивач не був належним чином ознайомлений з приписом №0390381 щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт, а тому фактично не міг виконати вимоги даного припису у встановлений в ньому строк.

Крім того, приписом запропоновано вжити заходів до усунення виявлених порушень терміново. Про вжиті заходи повідомити до 27.02.2020 та не допускати в подальшому в інших транспортних засобах.

При цьому, суд враховує, що рейдова перевірка транспортного засобу Mercedes ДНЗ НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 , що і стала підставою для притягнення останнього до відповідальності, передбаченої абзацом 13 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ за невиконання вимог припису, проведена 19.02.2020, тобто до закінчення строку, встановленого приписом для повідомлення про його виконання, що свідчить про передчасність висновків органу державного контролю про невиконання вимог припису.

Крім іншого, варто відзначити, що акт №206903 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 19.02.2020 не містить посилань на реквізити припису, який не виконаний позивачем, та складений поза межами строків проведення рейдової перевірки, визначених направленням № 008061, на яке наявні посилання в акті перевірки, позаяк графіком проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області та направленням на рейдову перевірку №008061 від 10.02.2020 визначено строки її проведення з 10.02.2020 до 16.02.2020.

При цьому, відповідачем не надано доказів на підтвердження наявності повноважень у посадових осіб Укртрансбезпеки проводити рейдову перевірку 19.02.2020.

Посилання позивача на те, що інспектор під час звернення до позивача не привітався, не зазначив свою посаду і прізвище, не пред`явив своє службове посвідчення, направлення на перевірку та не повідомив про причину зупинки транспортного засобу, суд не бере до уваги, оскільки такі обставини не підтверджені належними та допустимими доказами.

Також, суд враховує, що формальні порушення при проведенні перевірки, не можуть слугувати самостійною правовою підставою для скасування результатів такої перевірки в цілому та повинні оцінюватися разом із іншими доказами у контексті їх можливого впливу на правомірність управлінського рішення.

Таким чином, дослідивши письмові пояснення учасників справи, що викладені у заявах по суті справи, оцінивши наявні у матеріалах докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що постанова №186385 від 10.03.2020 про накладення на нього адміністративно-господарського штрафу у розмірі 680,00 грн за невиконання припису органу державного контролю прийнята всупереч вимогам Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку №1567, необґрунтовано, без врахування обставин, які мали значення для її прийняття, а тому підлягає скасуванню.

Отже, адміністративний позов належить задовольнити повністю.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 при поданні позовної заяви сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією №31-8065903/С від 29.08.2020 /а.с.6/.

З огляду на ухвалення рішення про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т. Перемоги,14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) про скасування постанови задовольнити повністю.

Скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області №186385 від 10.03.2020 про накладення на ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 680,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т. Перемоги,14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 840 грн 80 коп. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол