
Справа № 420/6158/20
У Х В А Л А
06 листопада 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Державної служби морського та річкового транспорту України про проведення судового засідання в режимі відеоконференції по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби морського та річкового транспорту України про визнання протиправним та скасування наказу №245-к від 28.05.2020 року «Про звільнення ОСОБА_1 », поновлення на посаді та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду 10 липня 2020 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби морського та річкового транспорту України, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби морського та річкового транспорту України від 28.05.2020 року за №245-к «Про звільнення ОСОБА_1 »;
- поновити ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу державного контролю (нагляду) за безпекою судноплавства і дипломно-паспортних та адміністративних послуг у сфері водного транспорту в Ізмаїльському морському порту Чорноморського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України;
- стягнути із Державної служби морського та річкового транспорту України на користь ОСОБА_1 середньомісячну заробітну плату за час вимушеного прогулу в розмірі 18 171 (вісімнадцять тисяч сто сімдесят одна) грн. 56 коп.;
- стягнути із Державної служби морського та річкового транспорту України на користь ОСОБА_1 судові витрати, а саме: судовий збір у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп. та витрати на правову допомогу у розмірі 16 000 (шістнадцять тисяч) гривень.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі. Розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання по справі призначено на 18 серпня 2020 року.
05 листопада 2020 року від представника Державної служби морського та річкового транспорту України надійшло клопотання про проведення наступного судового засідання в режимі відеоконференції в порядку ст.195 КАС України (вхід. №ЕП/20112/20).
Розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Державної служби морського та річкового транспорту України про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення зазначеного клопотання виходячи з наступного.
Протоколом №39 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно- екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 23 жовтня 2020 року визначено:
« 2. Встановити з 00 годин 00 хвилин 26 жовтня 2020 р. «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 у, зокрема, Одеській області - у містах Одесі, Балті, Білгород-Дністровському, Чорноморську, Подільську, Южному та в Ананьївському, Арцизькому, Білгород-Дністровському, Біляївському, Белградському, Великомихайлівському, Захарівському, Ізмаїльському, Кілійському, Колимському, Лиманському, Любашівському, Миколаївському, Окнянському, Ренійському, Роздільнянському, Саратському, Тарутинському, Ширяївському районах.
Згідно п. 14.1 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року, на території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено "помаранчевий'' рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, передбачених для “зеленого" та “жовтого” рівня епідемічної небезпеки, забороняється: проведення масових (культурних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів за участю більш як 20 осіб (у разі проведення заходів з кількістю учасників до 20 осіб організатор забезпечує дотримання між учасниками фізичної дистанції не менше ніж 1,5 метра).
Наказом голови Одеського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року №22 ОС/Д/С з метою запобігання, виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) з 21 жовтня 2020 року на період запровадження в Україні карантинних заходів в ООАС встановлено додаткові обмеження:
- припинено розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу, крім окремої категорії адміністративних справ, особливості провадження у яких встановлені статтями 273, 275, 276 КАС України;
- судовий розгляд справ здійснюється у порядку письмового провадження або в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів учасниками судових справ (сервісу відеозв`язку «EasyCon»);
- обмежено допуск осіб до будівлі суду;
- проведення особистого прийому громадян керівництвом суду не здійснюється;
- припинено проведення судових засідань в режимі відеоконференції за дорученням інших судів, окрім судових справ, які потребують термінового судового розгляду.
Прийом вхідної кореспонденції та процесуальних документів, здійснюється на електронну пошту через офіційну електронну адресу inbox@adm.od.court.gov.ua, через підсистему «електронний суд», поштою, факсом та через спеціальну скриньку.
Видача документів здійснюється через «Єдине вікно видачі».
Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Реалізація права на життя не можлива без реалізації права на здоров`я. Адже нормальне біологічне та соціальне функціонування людини не можливе без здоров`я. Реалізація права на життя у повному об`ємі можливо лише при гарантуванні права на здоров`я.
Право на життя захищається у ст.2 Конвенції. При цьому згідно зі сталою практикою ЄСПЛ це право вважається порушеним не тільки у разі позбавлення життя, але і при серйозних пошкодженнях організму людини, які не спричинили його смерть, але представляли серйозну загрозу його життю. Держава повинна не тільки утримуватися від умисного позбавлення людини життя, але і дотримуватися позитивного зобов`язання захищати життя людини від посягань третіх осіб або від ризику хвороби, яка може спричинити смерть.
Згідно статті 3 Закону України «Про національну безпеку України» державна політика у сферах національної безпеки і оборони спрямована на захист: людини і громадянина - їхніх життя і гідності, конституційних прав і свобод, безпечних умов життєдіяльності; суспільства - його демократичних цінностей, добробуту та умов для сталого розвитку; держави - її конституційного ладу, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності; території, навколишнього природного середовища - від надзвичайних ситуацій.
Основними принципами, що визначають порядок формування державної політики у сферах національної безпеки і оборони, є зокрема принцип верховенства права.
В свою чергу, відповідно до статті 129 Конституції України саме суд забезпечує дотримання принципу верховенства права, здійснюючи правосуддя, забезпечує захист життя та гідності людини і громадянина, їх конституційних прав і свобод, безпечних умов життєдіяльності.
Тим самим саме судом через судовий контроль забезпечується належна державна політика у сфері національної безпеки і оборони.
Крім того, складовим елементом національної безпеки України є демократичний цивільний контроль - комплекс здійснюваних відповідно до Конституції і законів України правових, організаційних, інформаційних, кадрових та інших заходів для забезпечення верховенства права, законності, підзвітності, прозорості органів сектору безпеки і оборони та інших органів, діяльність яких пов`язана з обмеженням у визначених законом випадках прав і свобод людини, сприяння їх ефективній діяльності й виконанню покладених на них функцій, зміцненню національної безпеки України.
Так, згідно частини першої статті 4 Закону України «Про національну безпеку України» у межах повноважень, наданих відповідно до Конституції України, сектор безпеки і оборони підлягає демократичному цивільному контролю.
Система цивільного контролю складається з контролю, що здійснюється Президентом України; контролю, що здійснюється Верховною Радою України; контролю, що здійснюється Радою національної безпеки і оборони України; контролю, що здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; судового контролю; громадського контролю.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про національну безпеку України» рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових і службових осіб можуть бути оскаржені в суді. Контроль за виконанням судових рішень здійснюють суди.
Отже, суди є частиною національної безпеки України.
На користь цього доводу також свідчить та обставина, що відповідно до статті 64 Конституції України, навіть в умовах воєнного та надзвичайного стану не може обмежуватися право особи на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Тобто, за будь-яких умов, суди, зокрема адміністративні, повинні здійснювати судовий контроль за рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, посадових і службових осіб, що є частиною системи національної безпеки України.
Викладене свідчить про наявність у суду обов`язку здійснювати правосуддя навіть в умовах запровадженого карантину, використовуючи систему «Електронний суд» та онлайн сервіс відеозв`язку «EASYCON».
Згідно з ч.1 ст.195 КАС України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференцїї поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Відповідно до ч.2 ст.195 КАС України, учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференцїї поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Згідно з ч.4 ст.195 КАС України під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференцїї поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» або Державною судовою адміністрацією України.
На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", відповідно до пункту 10 частини першої статті 152, частини п`ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус судів», наказом ДСА України №196 від 23.04.2020 року затверджено «Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду».
З огляду на складну епідеміологічну ситуацію в країні, необхідності забезпечення права особи на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, а також з метою дотримання строків розгляду справи встановлених приписами КАС України, враховуючи, що Солом`янським районним судом міста Києва припинено проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв`язку, про що також свідчить факт не допуску представника відповідача в приміщення суду 19.10.2020 року, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання представника Державної служби морського та річкового транспорту України про проведення судового засідання в режимі відеоконференції в приміщенні Солом`янського районного суду міста Києва.
Крім того, суд звертає увагу на можливість сторін зареєструватися в онлайн сервісі відеозв`язку «EASYCON» в умовах епідемічної небезпеки поширення COVID-19, що дозволить суду розглянути справу за участю сторін.
Суд зазначає, що в суді наявна технічна можливість проведення судового засідання 10.11.2020 року о 10 год. 00 хв. в режимі відеоконференції з учасниками справи поза межами приміщення суду з використанням комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».
При цьому, суд зазначає, що сторони повинні повідомити суд про намір здійснювати трансляцію судового засідання за допомогою онлайн сервісу відеозв`язку «EasyCon» за допомогою власних технічних засобів у строк до 09 листопада 2020 року.
Керуючись ст.ст.195, 243, 248 КАС України, суд –
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання представника Державної служби морського та річкового транспорту України про проведення судового засідання в режимі відеоконференції – відмовити.
Повідомити сторони про можливість проведення судового засідання 10.11.2020 року о 10 год. 00 хв. в режимі відеоконференції з учасниками справи поза межами приміщення суду з використанням комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».
Зобов`язати сторони повідомити суд в письмовій формі про намір прийняти участь у судовому засіданні за допомогою онлайн сервісу відеозв`язку «EasyCon» за допомогою власних технічних засобів у строк до 09.11.2020 року.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.О. Стефанов