
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/7353/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2020 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області Управління обслуговування громадян Галицького відділу обслуговування громадян у м.Львові здійснити перерахунок пенсії з урахуванням наявного стажу роботи у районах Крайньої Півночі.
Ухвалою від 15.09.2020 суддя залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 07.10.2020 суддя відстрочив сплату позивачем судового збору.
Ухвалою від 07.10.2020 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно не зарахував до стажу період роботи позивача у районах Крайньої Півночі, оскільки такий підтверджується трудовою книжкою та архівними довідками. Позивач вказав на те, що документами, які підтверджують роботи у районах Крайньої Півночі є трудовий договір, трудова книжка або довідка, що свідчить про протиправність відмови відповідача.
28.10.2020 представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що за періоди роботи позивача з 1987 року по 1992 рік відомості про укладення строкових договорів відсутні. Відтак, документами не підтверджується право позивача на пільги щодо кратності обчислення стажу в період роботи у районах Крайньої Півночі з 08.10.1987 по 01.01.1991, а тому відсутні підстави для врахування позивачу такого періоду до страхового стажу в пільговому обчисленні.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно із записами трудової книжки № 4358365 позивач працював, зокрема:
- з 08.10.1987 по 31.03.1989 - у Пурпейському дорожньому ремонтно-будівельному управлінні в/о «Пурнефтегаз» (п. Губкінський Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області район Крайньої Півночі);
- з 01.04.1989 по 21.08.1992 - в Управлінні механізованих робіт треста «Пурнефтеспецстрой» виробничого об`єднання «Пурнефтегаз» (п. Губкінський Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області район Крайньої Півночі).
15.06.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою (вх. № 4866/С-1300-20 від 23.06.2020) щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням стажу роботи у районах Крайньої Півночі в пільговому обчисленні.
Відповідач листом від 01.07.2020 № 4301-4866/С-02/8-1300/20 повідомив позивача про те, що за періоди його роботи з 1987 року по 1992 рік відомості про укладення строкових договорів відсутні. Оскільки документами не підтверджується право позивача на пільги щодо кратності обчислення стажу в період роботи у районах Крайньої Півночі з 08.10.1987 по 01.01.1991, то відсутні підстави для врахування позивачу такого періоду до страхового стажу в пільговому обчисленні.
Виходячи з наявності підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням наявного стажу роботи у районах Крайньої Півночі, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до пункту 5 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» період роботи до 01 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01 січня 1991 року.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10.02.1960 №148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26.09.1967 «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».
Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 1.7 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок № 22-1), днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Пунктом 2.1 розділу ІІ вказаного Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до пункту 7 параграф «б» зазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
При цьому абзац другий підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнює, що у якості документів про стаж, які передбачені вищезазначеним Порядком підтвердження наявного трудового стажу, за період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген можуть надаватись договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на яких розповсюджується дія Указів Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 і від 26.09.1967 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», визначений постановою Ради Міністрів СРСР №1029 від 10.11.1967.
Суд зазначає, що спору, що місцевість, де працював позивач, відносилась до районів Крайньої Півночі, між сторонами не існує.
З огляду на викладене, суд вважає, що для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, повинні бути надані або трудова книжка або письмовий трудовий договір або довідка, в якій зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Тобто достатньо одного із перерахованих документів, а не їх сукупність.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 03.07.2018 у справі №302/662/17-а, від 18.12.2018 у справі № 263/13671/16-а, від 10.01.2019 у справі №352/1612/15а, від 10.09.2019 у справі № 348/2208/16-а.
Як встановив суд, згідно із записами трудової книжки № 4358365 позивач працював, зокрема:
- з 08.10.1987 по 31.03.1989 - у Пурпейському дорожньому ремонтно-будівельному управлінні в/о «Пурнефтегаз» (п. Губкінський Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області район Крайньої Півночі);
- з 01.04.1989 по 21.08.1992 - в Управлінні механізованих робіт треста «Пурнефтеспецстрой» виробничого об`єднання «Пурнефтегаз» (п. Губкінський Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області район Крайньої Півночі).
Вказані періоди відповідач відмовився зарахувати до пільгового стажу роботи позивача, оскільки відповідно до листа Архівного сектору (муніципальний архів) Адміністрації м. Губкінського від 25.04.2019 № 14-4-01/318-2019/С в документах фонду 4-Л «ДОАО «Пурнефтеспецстрой» ліквідованого ДОАО «Пурнефтеспецстрой», переданим на зберігання в архівний сектор (муніципальний архів) Адміністрації м. Губкінського неповним комплексом, встановлено, що за періоди роботи позивач в Пурпейському дорожньому ремонтно-будівельному управлінні, Управлінні механізованих робіт треста «Пурнефтеспецстрой» виробничого об`єднання «Пурнефтегаз» з 1987 по 1992 роки відомостей про укладення строкових трудових договорів відсутні.
Суд критично оцінює такі посилання відповідача, оскільки підтвердження стажу роботи особи записами у трудовій книжці є достатньою підставою для врахування такого періоду до страхового стажу в пільговому обчисленні.
За встановлених обставин, коли факт роботи позивача в районах Крайньої Півночі підтверджується записами в трудовій книжці, то спірний період роботи позивача в районах Крайньої Півночі підлягає пільговому розрахунку як один рік роботи за один рік шість місяців.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 18.06.2020 у справі №537/1415/17.
Таким чином, суд, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб`єкта владних повноважень вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у пільговому обчисленні стажу за період з 08.10.1987 по 01.01.1991, з розрахунку один рік роботи в районах Крайньої за один рік і шість місяців, викладені у листі від 01.07.2020 №4301-4866/С-02/8-1300/20.
Суд встановив, що заяву про перерахунок пенсії позивача відповідач отримав 23.06.2020 (вх. № 4866/С-1300-20).
З огляду на викладене, враховуючи положення пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1, суд вважає, що для повного відновлення порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача зарахувати позивачу у пільговому обчисленні стаж роботи з 08.10.1987 по 01.01.1991 у районах Крайньої Півночі та здійснити перерахунок та виплату недоплачених йому сум пенсії з урахуванням пільгового обчислення стажу з 23.06.2020.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у пільговому обчисленні стажу за період з 08.10.1987 по 01.01.1991, з розрахунку один рік роботи в районах Крайньої за один рік і шість місяців, викладені у листі від 01.07.2020 № 4301-4866/С-02/8-1300/20.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 у пільговому обчисленні стаж роботи з 08.10.1987 по 01.01.1991 у районах Крайньої Півночі та здійснити перерахунок та виплату недоплачених йому сум пенсії з урахуванням пільгового обчислення стажу з 23.06.2020.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повне рішення суду складене 6 листопада 2020 року.
Суддя А.Г. Гулик