Рішення № 92684741, 05.11.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2020
Номер справи
340/3543/20
Номер документу
92684741
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2020 року м. Кропивницький cправа № 340/3543/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу

за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )до таКіровоградського обласного військового комісаріату (25006, м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ - 07827576) Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ - 20632802).провизнання дій протиправними дій та зобов`язання винити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

І. Зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративного суду в якому просить:

- визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 року та надання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для проведення перерахунку пенсії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХН “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (зі змінами з 29.01.2020), за посадовим окладом та окладом за військове званням визначеними шляхом множення прожиткового мінімум для працездатних осіб встановленого Законом України “Про державний бюджет України на 2020 рік” на 01 січня 2020 року па відповідні тарифні коефіцієнти з обов`язковим зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), які враховуються при призначенні та перерахунку за відповідною або аналогічною посадою у Збройних силах України станом на 29.01.2020, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби, тому що такі протиправні дії Кіровоградського обласного військового комісаріату перешкоджають Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виконати свої обов`язки по проведенню перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 01.02.2020.

- зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат визначити розмір грошового забезпечення та скласти нову довідку ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІ1 “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (зі змінами з 29.01.2020) за посадовим окладом та окладом за військове званням визначеними шляхом множення прожиткового мінімум для працездатних осіб встановленого Законом України “Про державний бюджет України на 2020 рік” на 01 січня 2020 року на відповідні тарифні коефіцієнти з обов`язковим зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), які враховувалися при призначенні та перерахунку пенсій за відповідною або аналогічною посадою у Збройних силах станом на 29.01.2020 яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби та подати нову довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для здійснення перерахунку станом на 01.02.2020 основного розміру пенсії.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, у звязку з визнанням не чинним та скасуванням з 29.01.2020 Шостим апеляційним адміністративним судом пункту шість постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та категоріям деяких інших осіб” (справа 826/6453/18), після отримання нової довідки від Кіровоградського обласного військового комісаріату, здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 01.02.2020, на виконання похідної вимоги для повного виконання основної на підставі нової довідки виходячи із 77 відсотків від грошового забезпечення, розрахованого на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (зі змінами з 29.01.2020) за посадовим окладом та окладом за військове званням визначеними шляхом множення прожиткового мінімум для працездатних осіб встановленого Законом України “Про державний бюджет України на 2020 рік” на 01 січня 2020 року на відповідні тарифні коефіцієнти та з обов`язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з 29.01.2020 (без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум) без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно правових актів (постанова № 649 від 22.08.2018 року, тощо), які надають боржнику можливість для відстрочення чи розстрочення виплат.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати звіт про виконання судового рішення у справі за цим позовом та встановити відповідачу строк, у продовж якого ним має бути виконане судове рішення та надано до суду звіт.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області і одержує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Зазначав, що у зв`язку зі збільшенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" позивач набув право на перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року. Кіровоградський ОВК направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку про розмір його грошового забезпечення за посадою, яку він займав на день звільнення з військової служби, для перерахунку пенсії, у якій визначив розміри посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років. При цьому помилково застосував для розрахунку розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а не розмір мінімальної заробітної плати, як це передбачено положеннями Приміток до додатків 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Внаслідок прийняття Шостим апеляційним адміністративним судом постанови від 29.01.2020 року в адміністративній справі №826/6453/18 виникли підстави з 29.01.2020 року щодо приведення довідки про розмір грошового забезпечення у відповідність до чинного законодавства, а саме до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в редакції до змін, внесених пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"). У зв`язку з цим позивач в липні 2020 року звернувся до відповідача 1 із заявою, у якій просив скласти та подати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, обрахованого виходячи із 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2020 року. Листом відповідач 1 безпідставно відмовив у складанні такої довідки.

Відповідачем 1 надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.97-99), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначивши, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб ", у 2018 році було складено та направлено до ГУ ПФУ в Кіровоградській області оновлену довідку з відповідними змінами в грошовому забезпеченні станом на 1 березня 2018 року. Після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку у справі №826/3858/18 окремих норм постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою керувався відповідач видаючи довідку, зміни до відповідних нормативно-правових актів щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям не вносилися, а судовими рішенням у цій справі на відповідача не покладався обов`язок виготовляти нові довідки для перерахунку пенсій. Також відповідач 1 стверджував, що на момент видачі довідки у 2018 році він керувався пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яким установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Доводячи безпідставність вимог позивача про видачу нової довідки, відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідачем 2 надано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначивши, що перерахунок пенсії позивача у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців проведений ГУ ПФУ в Кіровоградській області на підставі довідки Кіровоградського ОВК, яка видана відповідно до норм чинного законодавства, а правові підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з зазначенням складових, на яких наполягає позивач, відсутні, оскільки після 01.03.2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовців.

Крім того, відповідач 2 подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п.3 ст.240 КАС України, обґрунтоване тим, що спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав вирішено в адміністративній справі №340/615/20.

Позивач подав відповіді на відзив відповідача 1 та відповідача 2, у яких наполягав на задоволенні позову та заперечував доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про тотожність поданих ним позовів.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомленням (виклику) сторін (а.с.52-53).

22.09.2020 року відповідач 2 подав до суду письмовий відзив на позовну заяву та клопотання про залишення позовної заяви без розгляду (а.с.66, 79-81).

01.10.2020 року позивач подав відповідь на відзив відповідача 2 та заперечення на клопотання про залишення позовної заяви без розгляду (а.с.86-93).

02.10.2020 року відповідач 1 подав до суду письмовий відзив на позовну заяву (а.с.97-99).

08.10.2020 року позивач подав відповідь на відзив відповідача 1 (а.с.102-110).

13.10.2020 року позивач подав додаткову відповідь на відзиви відповідачів (а.с.119-126).

Інших заяв чи клопотань учасниками справи до суду не подано.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважав можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням зібраних доказів, судом встановлені наступні обставини.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.04.2020 року в адміністративній справі №340/615/20 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату (25006, м.Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ - 07827576) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) у виготовлені для надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року. Зобов`язано Кіровоградський обласний військовий комісаріат виготовити та надати ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ), станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011 - XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про нові розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України перерахунку пенсії.

Вказане рішення суду оскаржено відповідачем в апеляційному порядку, судом апеляційної інстанції рішення за апеляційною скаргою наразі не прийнято.

Між тим, у липні 2020 року позивач знову звернувся до Кіровоградського ОВК та до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою, у якій просив Кіровоградський ОВК скласти нову довідку станом на 29 січня 2020 року виходячи з посадового окладу – 7,560 грн. та оклада за військовим званням – 1,980 грн. та надбавки за вислугу років (29 років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії та надати її для проведення перерахунку його пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області станом на 01.02.2020 року, а Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області після отримання нової довідки здійснити перерахунок основної пенсії станом на 01.02.2020 на підставі нової довідки виходячи із 77% від грошового забезпечення, розрахованого з урахуванням посадового окладу та окладу за військове звання у відповідних тарифних коефіцієнтах від 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2020 з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки та премія) та виплатити суми перерахованої пенсії з 29.01.2020 року з урахуванням раніше виплачених сум. (а.с. 11)

Листом Кіровоградський ОВК повідомив про відсутність підстав для складання такої довідки. (а.с. 44-45)

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 05.06.2020 року №1375-1298/М-03/8-1100/20 повідомило позивача про те, що постановою КМУ від 14.08.2019 №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі – Постанова 804) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. Згідно з п.1 постанови КМУ від 24.12.2019 №1088 «Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян» з 01.01.2020 року виплата пенсії здійснюється з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Постанови №804 та №1088 є чинними, неконституційними не визнавались, отже, підлягають застосуванню. Підстав для виплати пенсії в іншому порядку, ніж той, який було визначено постановами №103 (у 2018 році) та №804 (у 2019 році), немає.

Не погодившись з такою відповіддю та вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначені основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.

Частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Статтею 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону № 2262-XII міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ч. 1 ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII).

Водночас, на реалізацію ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затверджено Порядок № 45 (далі - Порядок № 45).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Водночас, п. 1 Постанови № 704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови № 704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

При цьому, у примітці 1 до Додатку 1 Постанови № 704 зазначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Подібне за змістом правове регулювання містить й примітка 1 до Додатку 14 Постанови № 704.

Аналіз наведених вище приписів Постанови № 704 свідчить про те, що розрахунки посадових окладів проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, що визначений Додатком 1 або Додатком 14.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2020 у справі № 120/3879/19-а.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 було викладено у новій редакції, а саме:

“ 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.”.

Проте, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року по справі № 826/6453/18 попередні зміни п. 4 Постанови № 704 (в редакції Постанови № 103) скасовано та визнано протиправним, зокрема, визнано протиправним та скасовано п.6 Постанови № 103, згідно з якої було внесено зміни до п.4 Постанови № 704.

Таким чином, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 діє редакція п.4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв`язку із втратою чинності положеннями п.6 Постанови № 103 та змін до п.4 Постанови № 704, не змінився.

Наведена позиція є аналогічна висновкам суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19.

Отже, з 29.01.2020 року – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/6453/18 виникли підстави для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складав 2102,00 грн., а мінімальна заробітна плата – 4723,00 грн.

Отже, 50% розміру мінімальної заробітної плати становить 2361,50 грн. Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням позивача у 2020 році повинен бути 2361,50 грн.

Таким чином, при визначенні посадового окладу позивача неможливо застосувати прожитковий мінімум для працездатних осіб, оскільки він є меншим від мінімально можливого множника - величини п`ятдесяти відсотків мінімальної заробітної плати. Саме тому, розрахунковою величиною, яка повинна застосовуватися для визначення посадового окладу позивача є 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

При цьому, суд вважає доводи відповідача про відсутності у нього обов`язку за заявою особи підготовляти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, необґрунтованими, оскільки підставою для вчинення дій, спрямованих на виготовлення оновлених довідок, може бути як рішення про підвищення грошового забезпечення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що, Пенсійного фонду України повідомляє державні органи, визначені Порядком № 45, так і відповідна заява пенсіонера.

Суд також звертає увагу на рішення Європейського суду з прав людини по справі "Ольсон проти Швеції", а саме, норма спеціального закону не може розглядатися як право, якщо її не сформульовано з достатньою точністю так, щоб громадянин мав змогу, якщо потрібно, з відповідними рекомендаціями, до певної міри передбачити наслідки своєї поведінки.

Окрім того, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідальність за подолання недоліків законодавства , правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить, в тому числі, і на судових органах, які застосовують та тлумачать закони (рішення у справах "Вєренцов проти України", "Кантоні проти Франції").

Нечіткість Постанови №704, коли Примітки до Додатків 1,14 на які покликається позивач і які, не визнає відповідач, є в свою чергу частинами даного нормативно-правового акта, які представляють державно-владний припис, призначений для спеціального текстового або символічного підкреслення, має супровідний характер.

Виходячи з наведеного та згідно з усталеною практикою Європейського суду, поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на права осіб (рішення у справах "Олександр Волков проти України", "G.G. та інші проти Болгарії").

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій відповідача 1 щодо не проведення перерахунку посадового окладу, окладу за військовим званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня календарного року.

Відповідно до пунктів 3, 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З метою ефективного захисту порушених прав та інтересів ОСОБА_1 відповідача 1 слід зобов`язати оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2020 року виходячи із 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Разом з тим, не підлягає задоволенню вимога про зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, у зв`язку з визнанням не чинним та скасуванням з 29.01.2020 Шостим апеляційним адміністративним судом пункту шість постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та категоріям деяких інших осіб” (справа 826/6453/18), після отримання нової довідки від Кіровоградського обласного військового комісаріату, здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 01.02.2020, на виконання похідної вимоги для повного виконання основної на підставі нової довідки виходячи із 77 відсотків від грошового забезпечення, розрахованого на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (зі змінами з 29.01.2020) за посадовим окладом та окладом за військове званням визначеними шляхом множення прожиткового мінімум для працездатних осіб встановленого Законом України “Про державний бюджет України на 2020 рік” на 01 січня 2020 року на відповідні тарифні коефіцієнти та з обов`язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з 29.01.2020 (без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум) без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно правових актів (постанова № 649 від 22.08.2018 року, тощо), які надають боржнику можливість для відстрочення чи розстрочення виплат, оскільки вказані вимоги є передчасними та обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення.

Виходячи з наведених норм права та встановлених по справі дійсних обставин, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

VІ. Судові витрати.

Відповідно ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Отже здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 840,80 грн. (а.с.1) слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково .

Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, в якій посадовий оклад та оклад за спеціальним званням визначається шляхом множення розміру тарифного коефіцієнта посадового окладу, окладу за військовими (спеціальними) званням на 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.02.2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, в якій посадовий оклад та оклад за спеціальним званням визначається шляхом множення розміру тарифного коефіцієнта посадового окладу, оклад військовими (спеціальними) званням на 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського обласного військового комісаріату (25006, м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ - 07827576).

Копію рішення направити сторонам по справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного суду Р.В. Жук