
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2020 року 320/10811/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши в м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом кандидата на посаду депутата Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області ОСОБА_1 до Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
03 листопада 2020 року о 23 год. 00 хв. кандидат на посаду депутата Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області щодо встановлення результатів виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області, яке було викладено у протоколі про результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 29 жовтня 2020 року;
- зобов`язати Калинівську селищну територіальну виборчу комісію Фастівського району Київської області провести повторний перерахунок голосів з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Калинівська селищна територіальна виборча комісія в порушення вимог ч. 9 ст. 254 Виборчого кодексу України безпідставно прийняла рішення про перерахунок голосів виборців з виборів Калинівського селищного голови Фастівського району Київської області та депутатів Калинівської селищної ради на дільничних виборчих комісіях №№ 320294, 320304, 320324, 320316, 320279, 320312, 320295, оскільки при прийнятті такого рішення у виборчої комісії не було жодної скарги або акту від суб`єктів виборчого процесу.
При цьому, позивач зауважив, що обов`язковою умовою для прийняття такого рішення є наявність факту порушення вимог Виборчого кодексу України під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, які повинні бути підтвердженні відповідними актами про такі порушення.
Також, позивач вважає, що Калинівська селищна територіальна виборча комісія неправомірно прийняла рішення про складання уточнених протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях №№ 320297, 320282, 320322, 320303, оскільки у протоколі засідання територіальної виборчої комісії не зазначено, які були виявлені неточності у протоколах вказаних дільничних виборчих комісіях.
На думку позивача, вказані порушення, які вчинені Калинівською селищною територіальною виборчою комісією, впливають на результати виборів та спотворюють результати волевиявлення, що свідчить про те, що протокол про результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 29.10.2020 є протиправним, необґрунтованим та винесеним з порушенням виборчого законодавства.
Крім того, позивач зауважив, що результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, які викладені в протоколі від 29.10.2020, відрізняються від записів, здійснених на підставі протоколів дільничних виборчих комісій, які відповідач отримав 26.10.2020, що викликає обґрунтовану підозру щодо невідповідності реальних результатів виборів.
Зокрема, позивач звертає увагу суду на те, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем з порушенням вимог чинного виборчого законодавства, що виявилось у суперечності змісту встановлених результатів виборів підсумків голосування фактично оголошеним під час засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області 29.10.2020 попереднім результатам.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що Калинівська селищна територіальна виборча комісія правомірно прийняла рішення про повторний перерахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях, оскільки було встановлено порушення порядку пакування та перевезення виборчої документації.
При цьому, відповідач зауважив, що згідно вимог ч. 10 ст. 254 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія зобов`язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на дільниці в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами та за неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії.
Також, відповідачем подано до суду клопотання, в якому просить суд залишити позовну заяву без розгляду, оскільки вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Обґрунтовуючи вказане клопотання, відповідач звертає увагу суду на те, що рішення щодо встановлення результатів виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області прийнято 29.10.2020 о 01 год. 30 хв., а позов подано до суду 03.11.2020 о 23 год. 00 хв.
Вирішуючи вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Так, згідно з положеннями частин 1 та 2 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.
Виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.
Частиною шостою статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п`ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Вказана норма є спеціальною по відношенню до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає строк звернення до адміністративного суду, та чітко визначає початок обчислення строку звернення до суду - день прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Частинами першою-третьою статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.
Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
Суд наголошує на тому, що відповідно до частини п`ятої статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Вищий адміністративний суд України у пункті 8.1.1 постанови Пленуму "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом" від 01.11.2013 №15 зазначив, що важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, у виборчих спорах немає необхідності з`ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб`єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Таким чином, вирішальним для встановлення моменту початку перебігу строку на звернення до суду у справах щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів комісії є саме дата прийняття рішення, вчинення дії та допущення бездіяльності.
Строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено, в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності (п.8.1.2 вказаної Постанови).
Пунктом 9 вказаної постанови Пленуму зазначено, що позовна заява у спорах, пов`язаних з виборчим процесом, залишається без розгляду, якщо позивач пропустив строк звернення до суду.
У разі пропущення строку звернення до суду позовні заяви у спорах, пов`язаних з виборчим процесом, залишаються судами без розгляду на будь-якій стадії проходження справи в суді: відкриття провадження, в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
При цьому суд звертає увагу, що зміст правових норм, передбачених частиною 5 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017, та частиною 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції після 15.12.2017 щодо строку подання позовних заяв у виборчих справах та залишення без розгляду позовних заяв, поданих після закінчення цих строків, є абсолютно аналогічним, тому положення Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом" від 01.11.2013 №15 можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення щодо встановлення результатів виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області, яке викладено у протоколі про результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, прийнято Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області 29 жовтня 2020 року.
Таким чином, враховуючи положення статей 270 та 273 Кодексу адміністративного судочинства України, перебіг строку на звернення до суду з вимогою про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення було розпочато 30 жовтня 2020 року о 00:00 та завершено 03 листопада 2020 року о 23:59.
Як вбачається із штемпеля Київського окружного адміністративного суду, який проставлений на першій сторінці тексту позовної заяви, вона надійшла до суду 03.11.2020 о 23:00 год., вхідний номер 11161/20
Отже, наведене свідчить, що позивачем даний позов був поданий до суду у п`ятиденний строк із дня прийняття оскаржуваного рішення, тобто з дотриманням вимог частини 6 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак, враховуючи процесуальні норми, суд дійшов до висновку, що клопотання відповідача не підлягає задоволенню.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.11.2020 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без учасників справи (у письмовому провадженні) та в порядку, визначеному положеннями статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 11 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , виданим Васильківським МВ ГУ МВС України в Київській області 26.09.1998, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом у депутати Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області, включеного до єдиного виборчого списку першим кандидатом від Київської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу", що підтверджується копією посвідчення від 29.09.2020 №275, виданого Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області, та копією постанови Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області від 29.09.2020 №31 "Про реєстрацію кандидатів у депутати Калинівської селищної ради".
15.07.2020 Верховною Радою України прийнято постанову №795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році", якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25.10.2020.
Постановою Центральної виборчої комісії №160 від 08.08.2020 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" призначено на неділю 25 жовтня 2020 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно додатків 1-24.
25.10.2020 відбулися перші місцеві вибори, зокрема з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області.
Судом під час розгляду справи досліджено наступні документи та встановлено наступні обставини.
Дільничною виборчою комісією №320279 26.10.2020 о 00 год. 37 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320279 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №3. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 7; КТО ПП "Європейська солідарність" - 45; КОО ПП "Слуга Народу" - 63; КОО ПП "Сила і Честь" - 2; КОО ПП "Наш Край" - 17; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 3; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 4; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 8; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 0; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 3; КОО ПП "Україна Славетна" - 0. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 9 членами ДВК, 2 кандидатами в депутати та 3 офіційними спостерігачами (том І, а.с.70-76).
Дільничною виборчою комісією №320294 26.10.2020 о 08 год. 10 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320294 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №3. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 17; КТО ПП "Європейська солідарність" - 180; КОО ПП "Слуга Народу" - 130; КОО ПП "Сила і Честь" - 12; КОО ПП "Наш Край" - 12; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 8; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 42; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 47; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 3; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 33; КОО ПП "Україна Славетна" - 1. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК та 12 членами ДВК (том І, а.с.83-90).
Дільничною виборчою комісією №320295 без дати о 06 год. 00 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320295 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №3. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 9; КТО ПП "Європейська солідарність" - 122; КОО ПП "Слуга Народу" - 161; КОО ПП "Сила і Честь" - 7; КОО ПП "Наш Край" - 20; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 8; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - нічого не зазначено; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 19; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 20; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - нічого не зазначено; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 12; КОО ПП "Україна Славетна" - 2. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 10 членами ДВК та 4 офіційними спостерігачами (том І, а.с.91-97).
Дільничною виборчою комісією №320304 26.10.2020 о 08 год. 40 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320304 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №1. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 49; КТО ПП "Європейська солідарність" - 163; КОО ПП "Слуга Народу" - 145; КОО ПП "Сила і Честь" - 27; КОО ПП "Наш Край" - 66; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 56; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 1; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 60; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 45; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 14; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 56; КОО ПП "Україна Славетна" - 7. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 12 членами ДВК та 2 офіційними спостерігачами (том І, а.с.114-121).
Дільничною виборчою комісією №320308 26.10.2020 о 08 год. 30 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320308 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №3. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 21; КТО ПП "Європейська солідарність" - 108; КОО ПП "Слуга Народу" - 101; КОО ПП "Сила і Честь" - 9; КОО ПП "Наш Край" - 20; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 12; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 2; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 14; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 7; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 3; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 32; КОО ПП "Україна Славетна" - 5. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 12 членами ДВК, 1 кандидатом в депутати та 2 офіційними спостерігачами (том І, а.с.129-135).
Дільничною виборчою комісією №320312 26.10.2020 о 03 год. 01 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320312 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №3. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 0; КТО ПП "Європейська солідарність" - 37; КОО ПП "Слуга Народу" - 29; КОО ПП "Сила і Честь" - 1; КОО ПП "Наш Край" - 7; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 10; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 1; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 4; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 0; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 4; КОО ПП "Україна Славетна" - 1. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК та секретарем ДВК (том І, а.с.136-142).
Дільничною виборчою комісією №320316 26.10.2020 о 03 год. 13 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320316 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №2. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 6; КТО ПП "Європейська солідарність" - 41; КОО ПП "Слуга Народу" - 211; КОО ПП "Сила і Честь" - 108; КОО ПП "Наш Край" - 3; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 8; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 2; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 11; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 12; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 7; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 77; КОО ПП "Україна Славетна" - 1. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 11 членами ДВК, 2 кандидатами в депутати та 4 офіційними спостерігачами (том І, а.с.143-150).
Дільничною виборчою комісією №320324 26.10.2020 о 04 год. 55 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320324 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №2. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 7; КТО ПП "Європейська солідарність" - 41; КОО ПП "Слуга Народу" - 56; КОО ПП "Сила і Честь" - 6; КОО ПП "Наш Край" - 49; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 1; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 4; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 15; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 6; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 11; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 22; КОО ПП "Україна Славетна" - нічого не зазначено. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 13 членами ДВК, 4 кандидатами в депутати та 3 офіційними спостерігачами (том І, а.с.159-165).
Дільничною виборчою комісією №320323 26.10.2020 о 05 год. 00 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320323 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №2. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 3; КТО ПП "Європейська солідарність" - 41; КОО ПП "Слуга Народу" - 55; КОО ПП "Сила і Честь" - 3; КОО ПП "Наш Край" - 80; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 4; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 2; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 6; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 7; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 9; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 9; КОО ПП "Україна Славетна" - 0. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 12 членами ДВК, 2 кандидатами в депутати, 1 довіреною особою кандидата у депутати та 3 офіційними спостерігачами (том ІІ, а.с.151-158).
Дільничною виборчою комісією №320327 26.10.2020 о 03 год. 47 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320327 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №2. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 3; КТО ПП "Європейська солідарність" - 23; КОО ПП "Слуга Народу" - 16; КОО ПП "Сила і Честь" - 10; КОО ПП "Наш Край" - 1; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 25; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 4; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 3; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 2; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 20; КОО ПП "Україна Славетна" - 0. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК та 8 членами ДВК (том ІІ, а.с.159-166).
Дільничною виборчою комісією №320305 26.10.2020 о 05 год. 05 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320305 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №1. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 27; КТО ПП "Європейська солідарність" - 98; КОО ПП "Слуга Народу" - 69; КОО ПП "Сила і Честь" - 14; КОО ПП "Наш Край" - 37; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 50; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 121; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 43; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 8; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 39; КОО ПП "Україна Славетна" - 8. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 13 членами ДВК, 1 кандидатом в депутати та 1 довіреною особою кандидата у депутати (том ІІ, а.с.167-174).
Дільничною виборчою комісією №320322 26.10.2020 о 07 год. 10 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320322 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №2. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 7; КТО ПП "Європейська солідарність" - 126; КОО ПП "Слуга Народу" - 98; КОО ПП "Сила і Честь" - 17; КОО ПП "Наш Край" - 103; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 4; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 5; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 13; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 16; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 4; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 58; КОО ПП "Україна Славетна" - 1. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 10 членами ДВК, 4 кандидатами в депутати та 1 офіційним спостерігачем (том ІІ, а.с.175-182).
Дільничною виборчою комісією №320303 26.10.2020 о 16 год. 19 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320303 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №1. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 29; КТО ПП "Європейська солідарність" - 159; КОО ПП "Слуга Народу" - 94; КОО ПП "Сила і Честь" - 26; КОО ПП "Наш Край" - 88; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 71; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 2; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 55; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 28; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 7; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 68; КОО ПП "Україна Славетна" - 4. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК та 12 членами ДВК (том ІІ, а.с.183-190).
Дільничною виборчою комісією №320282 26.10.2020 о 05 год. 50 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320282 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №2. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 3; КТО ПП "Європейська солідарність" - 29; КОО ПП "Слуга Народу" - 97; КОО ПП "Сила і Честь" - 48; КОО ПП "Наш Край" - 3; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - прочерк; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 1; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 4; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 10; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 2; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 52; КОО ПП "Україна Славетна" - прочерк. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 10 членами ДВК та 4 офіційними спостерігачами (том ІІ, а.с.191-197).
Дільничною виборчою комісією №320297 26.10.2020 о 02 год. 03 хв. складено протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320297 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №1. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 17; КТО ПП "Європейська солідарність" - 181; КОО ПП "Слуга Народу" - 131; КОО ПП "Сила і Честь" - 31; КОО ПП "Наш Край" - 32; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 13; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 6; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 6; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 4; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 17; КОО ПП "Україна Славетна" - 1. Вказаний протокол підписаний головою ДВК, заступником голови ДВК, секретарем ДВК, 12 членами ДВК, 3 кандидатами в депутати та 2 офіційними спостерігачами (том ІІ, а.с.198-205).
Відповідно до витягу з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області, 26.10.2020 о 04:10 год. розпочалось приймання протоколів та інших виборчих документів дільничної виборчої комісії №320312. Відповідно до вказаного витягу заступник голови комісії (головуюча) ОСОБА_2 проінформувала присутніх членів комісії про порушення вимог Виборчого кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, інших документів до територіальної виборчої комісії та наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію), що унеможливлює звірити внесені дані до "Протоколу про підрахунок голосів" з виборів депутатів Калинівської селищної ради. За результатами встановлених порушень ТВК вирішила здійснити перерахунок виборчої документації з виборів депутатів Калинівської селищної ради спільно з делегованими членами ДВК №320312, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів. За це рішення проголосували: за - 16; проти - 0; утрималися - 0. (том ІІ, а.с.213-216).
На підставі вказаного протокольного рішення Калинівська селищна територіальна виборча комісія Фастівського району Київської області прийняла постанову від 26.10.2020 №62 "Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320312 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року", якою відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 65, ч. 3 ст. 66, п. 3 ч. 5, ч. 10 ст. 254 Виборчого кодексу України постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320312, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів та скласти відповідний протокол (том ІІ, а.с.207).
Відповідно до витягу з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області, 26.10.2020 о 17:00 год. розпочалось приймання протоколів та інших виборчих документів дільничної виборчої комісії №320324. Відповідно до вказаного витягу заступник голови комісії (головуюча) ОСОБА_2 проінформувала присутніх членів комісії про порушення вимог Виборчого кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, інших документів до територіальної виборчої комісії та наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію), що унеможливлює звірити внесені дані до "Протоколу про підрахунок голосів" з виборів депутатів Калинівської селищної ради. За результатами встановлених порушень ТВК вирішила здійснити перерахунок виборчої документації з виборів депутатів Калинівської селищної ради спільно з делегованими членами ДВК №320324, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів. За це рішення проголосували: за - 16; проти - 0; утрималися - 0. (том ІІ, а.с.217-220).
Відповідно до витягу з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області, 26.10.2020 о 15:00 год. розпочалось приймання протоколів та інших виборчих документів дільничної виборчої комісії №320304. Відповідно до вказаного витягу заступник голови комісії (головуюча) ОСОБА_2 проінформувала присутніх членів комісії про порушення вимог Виборчого кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, інших документів до територіальної виборчої комісії та наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію), що унеможливлює звірити внесені дані до "Протоколу про підрахунок голосів" з виборів депутатів Калинівської селищної ради. За результатами встановлених порушень ТВК вирішила здійснити перерахунок виборчої документації з виборів депутатів Калинівської селищної ради спільно з делегованими членами ДВК №320304, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів. За це рішення проголосували: за - 16; проти - 0; утрималися - 0. (том ІІ, а.с.221-224).
Відповідно до витягу з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області, 26.10.2020 о 05:15 год. розпочалось приймання протоколів та інших виборчих документів дільничної виборчої комісії №320316. Відповідно до вказаного витягу заступник голови комісії (головуюча) ОСОБА_2 проінформувала присутніх членів комісії про порушення вимог Виборчого кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, інших документів до територіальної виборчої комісії та наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію), що унеможливлює звірити внесені дані до "Протоколу про підрахунок голосів" з виборів депутатів Калинівської селищної ради. За результатами встановлених порушень ТВК вирішила здійснити перерахунок виборчої документації з виборів депутатів Калинівської селищної ради спільно з делегованими членами ДВК №320316, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів. За це рішення проголосували: за - 16; проти - 0; утрималися - 0. (том ІІ, а.с.225-228).
Відповідно до витягу з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області, 26.10.2020 о 12:00 год. розпочалось приймання протоколів та інших виборчих документів дільничної виборчої комісії №320295. Відповідно до вказаного витягу заступник голови комісії (головуюча) ОСОБА_2 проінформувала присутніх членів комісії про порушення вимог Виборчого кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, інших документів до територіальної виборчої комісії та наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію), що унеможливлює звірити внесені дані до "Протоколу про підрахунок голосів" з виборів депутатів Калинівської селищної ради. За результатами встановлених порушень ТВК вирішила здійснити перерахунок виборчої документації з виборів депутатів Калинівської селищної ради спільно з делегованими членами ДВК №320295, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів. За це рішення проголосували: за - 16; проти - 0; утрималися - 0. (том ІІ, а.с.233-236).
Відповідно до витягу з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області, 26.10.2020 о 10:30 год. розпочалось приймання протоколів та інших виборчих документів дільничної виборчої комісії №320294. Відповідно до вказаного витягу заступник голови комісії (головуюча) ОСОБА_2 проінформувала присутніх членів комісії про порушення вимог Виборчого кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, інших документів до територіальної виборчої комісії та наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію), що унеможливлює звірити внесені дані до "Протоколу про підрахунок голосів" з виборів депутатів Калинівської селищної ради. За результатами встановлених порушень ТВК вирішила здійснити перерахунок виборчої документації з виборів депутатів Калинівської селищної ради спільно з делегованими членами ДВК №320294, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів. За це рішення проголосували: за - 16; проти - 0; утрималися - 0. (том ІІ, а.с.237-240).
На підставі вказаних протокольних рішень Калинівська селищна територіальна виборча комісія Фастівського району Київської області прийняла постанову від 26.10.2020 №63 "Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №№ 320294, 320295, 320324, 320316, 320304 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року", якою відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 65, ч. 3 ст. 66, п. 3 ч. 5, ч. 10 ст. 254 Виборчого кодексу України постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільницях №320294, №320295, №320324, №320316, №320304, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів та скласти відповідні протоколи (том ІІ, а.с.208).
Відповідно до витягу з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області, 26.10.2020 о 02:00 год. розпочалось приймання протоколів та інших виборчих документів дільничної виборчої комісії №320279. Відповідно до вказаного витягу заступник голови комісії (головуюча) ОСОБА_2 проінформувала присутніх членів комісії про порушення вимог Виборчого кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, інших документів до територіальної виборчої комісії та наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію), що унеможливлює звірити внесені дані до "Протоколу про підрахунок голосів" з виборів депутатів Калинівської селищної ради. За результатами встановлених порушень ТВК вирішила здійснити перерахунок виборчої документації з виборів депутатів Калинівської селищної ради спільно з делегованими членами ДВК №320279, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів. За це рішення проголосували: за - 16; проти - 0; утрималися - 0. (том ІІ, а.с.229-232).
На підставі вказаного протокольного рішення Калинівська селищна територіальна виборча комісія Фастівського району Київської області прийняла постанову від 26.10.2020 №61 "Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320279 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року", якою відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 65, ч. 3 ст. 66, п. 3 ч. 5, ч. 10 ст. 254 Виборчого кодексу України постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320279, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів та скласти відповідний протокол (том ІІ, а.с.206).
На підставі постанов Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області від 26.10.2020 №61, №62, №63 проведено повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №320294, №320295, №320324, №320316, №320304, №320279, №320312 та складено відповідні протоколи.
Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області 26.10.2020 о 05 год. 30 хв. складено протокол про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №320316 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №2. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 6; КТО ПП "Європейська солідарність" - 40; КОО ПП "Слуга Народу" - 212; КОО ПП "Сила і Честь" - 108; КОО ПП "Наш Край" - 3; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 8; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 2; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 6; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 17; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 7; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 77; КОО ПП "Україна Славетна" - 1. Вказаний протокол підписаний головою ТВК, заступником голови ТВК, секретарем ТВК та 11 членами ТВК (том ІІ, а.с.95-102).
Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області 26.10.2020 о 04 год. 30 хв. складено протокол про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №320312 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №3. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 3; КТО ПП "Європейська солідарність" - 34; КОО ПП "Слуга Народу" - 29; КОО ПП "Сила і Честь" - 1; КОО ПП "Наш Край" - 7; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 14; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 1; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 4; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 0; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 4; КОО ПП "Україна Славетна" - 1. Вказаний протокол підписаний головою ТВК, заступником голови ТВК, секретарем ТВК та 11 членами ТВК (том ІІ, а.с.103-110).
Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області 26.10.2020 о 13 год. 00 хв. складено протокол про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №320295 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №3. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 54; КТО ПП "Європейська солідарність" - 82; КОО ПП "Слуга Народу" - 161; КОО ПП "Сила і Честь" - 7; КОО ПП "Наш Край" - 20; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 9; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 8; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 26; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 0; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 12; КОО ПП "Україна Славетна" - 0. Вказаний протокол підписаний головою ТВК, заступником голови ТВК, секретарем ТВК та 10 членами ТВК (том ІІ, а.с.111-118).
Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області 26.10.2020 о 16 год. 00 хв. складено протокол про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №320304 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №1. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 20; КТО ПП "Європейська солідарність" - 175; КОО ПП "Слуга Народу" - 151; КОО ПП "Сила і Честь" - 27; КОО ПП "Наш Край" - 66; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 76; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 1; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 43; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 57; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 14; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 59; КОО ПП "Україна Славетна" - 6. Вказаний протокол підписаний головою ТВК, заступником голови ТВК, секретарем ТВК та 8 членами ТВК (том ІІ, а.с.119-126).
Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області 26.10.2020 об 11 год. 00 хв. складено протокол про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №320294 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №3. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 41; КТО ПП "Європейська солідарність" - 156; КОО ПП "Слуга Народу" - 130; КОО ПП "Сила і Честь" - 12; КОО ПП "Наш Край" - 40; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 9; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 37; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 55; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 3; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 16; КОО ПП "Україна Славетна" - 1. Вказаний протокол підписаний головою ТВК, заступником голови ТВК, секретарем ТВК та 11 членами ТВК (том ІІ, а.с.127-134).
Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області 26.10.2020 о 02 год. 30 хв. складено протокол про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №320279 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №3. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 24; КТО ПП "Європейська солідарність" - 28; КОО ПП "Слуга Народу" - 63; КОО ПП "Сила і Честь" - 2; КОО ПП "Наш Край" - 17; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 4; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 0; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 11; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 0; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 3; КОО ПП "Україна Славетна" - 0. Вказаний протокол підписаний головою ТВК, заступником голови ТВК, секретарем ТВК та 10 членами ТВК (том ІІ, а.с.135-142).
Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області 26.10.2020 об 11 год. 00 хв. складено протокол про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №320294 з виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області у територіальному виборчому окрузі №3. Відповідно до вказаного протоколу встановлено кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 41; КТО ПП "Європейська солідарність" - 156; КОО ПП "Слуга Народу" - 130; КОО ПП "Сила і Честь" - 12; КОО ПП "Наш Край" - 40; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 9; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 0; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 37; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 55; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 3; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 16; КОО ПП "Україна Славетна" - 1. Вказаний протокол підписаний головою ТВК, заступником голови ТВК, секретарем ТВК та 11 членами ТВК (том ІІ, а.с.143-150).
Відповідно до витягу з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області, 29.10.2020 о 01:30 год. згідно зі ст.ст. 256-260 Виборчого кодексу України Калинівська селищна ТВК на підставі протоколів про підсумки голосування з виборів депутатів Калинівської селищної ради по територіальних округах встановила результати виборів, про що склала протокол про результати виборів депутатів Калинівської селищної ради. За це рішення проголосували: за - 16; проти - 0; утрималися - 0. (том ІІ, а.с.209-212).
За результатами виборів 25 жовтня 2020 року Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області прийнято протокол про результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 29.10.2020, складений о 01 год. 30 хв. (том ІІ, а.с.63-94).
Відповідно до вказаного протоколу про результати виборів встановлено сумарну кількість голосів виборців, які підтримали всі територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії в усіх територіальних округах у межах єдиного багатомандатного виборчого округу, а саме: КОО ПП "За майбутнє" - 294; КТО ПП "Європейська солідарність" - 1305; КОО ПП "Слуга Народу" - 1484; КОО ПП "Сила і Честь" - 326; КОО ПП "Наш Край" - 553; КОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 301; КОО ПП "Команда Левченка "Народовладдя" - 19; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 335; КОО ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 297; КОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Свобода" - 74; КТО ПП "Радікальна партія Олега Ляшка" - 504; КОО ПП "Україна Славетна" - 28. Вказаний протокол підписаний головою ТВК, заступником голови ТВК, секретарем ТВК та 10 членами ТВК. 2 члена ТВК відсутні. 2 члена ТВК відмовились від підписання протоколу.
Також, з вказаного протоколу про результати виборів вбачається, що депутатами в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за єдиними виборчими списками місцевих організацій політичних партій обрано, зокрема, ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з рішення Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області щодо встановлення результатів виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області, яке було викладено у протоколі про результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 29 жовтня 2020 року, з підстав того, що відповідач неправомірно прийняв рішення про перерахунок голосів на дільничних виборчих комісіях №№ 320294, 320304, 320324, 320316, 320279, 320312, 320295 та про складання уточнених протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях №№ 320297, 320282, 320322, 320303, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Підготовка та проведення виборів регулюється Виборчим кодексом України від 19 грудня 2019 року №396-IX (далі - ВК України).
Встановлення підсумків і результатів голосування на місцевих виборах визначено статтями 255 та 256 ВК України.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 255 ВК України територіальні виборчі комісії встановлюють підсумки голосування шляхом складання відповідного протоколу з таких місцевих виборів: районна в місті виборча комісія: а) протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів міської ради в територіальному виборчому окрузі чи його частині (у міській територіальній громаді з кількістю виборців 10 тисяч і більше) або в багатомандатних виборчих округах (у міській територіальній громаді з кількістю виборців до 10 тисяч); б) протоколу про підсумки голосування з виборів міського голови.
Згідно з вимогами ч. 7 ст. 255 ВК України протокол про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі (частині виборчого округу) складається територіальною виборчою комісією у трьох примірниках. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.
У протоколі про підсумки голосування зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами територіальної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами територіальної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. Член територіальної виборчої комісії, присутній на засіданні комісії, зобов`язаний підписати протокол про підсумки голосування. У разі незгоди з діями комісії чи підсумками голосування, зафіксованими у протоколі про підсумки голосування, член комісії підписує протокол із позначкою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підсумки голосування. У разі відсутності підпису члена територіальної виборчої комісії у протоколі про підсумки голосування напроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Протокол підписується та засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів також мають право підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні територіальної виборчої комісії при встановленні підсумків голосування. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу (ч. 9 ст. 255 ВК України).
Відповідно до пунктів 1-3 частини 1 ст. 256 ВК України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, районна у місті, міська, сільська, селищна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування в межах територіальних виборчих округів з відповідних місцевих виборів (у тому числі з позначкою "Уточнений") не пізніш як на дванадцятий день після дня голосування встановлює результати виборів депутатів у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.
Територіальна виборча комісія зобов`язана встановити результати виборів депутатів незалежно від кількості виборчих дільниць/виборчих округів, на яких/в межах яких голосування не було організовано і проведено відповідно до вимог цього Кодексу.
Територіальна виборча комісія може продовжити не більш як на один день зазначений строк у разі необхідності надання територіальній виборчій комісії часу для подання протоколу з позначкою "Уточнений".
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 256 ВК України до протоколу про результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) заносяться прописом та цифрами такі відомості: 1) кількість виборчих бюлетенів, виготовлених на замовлення територіальної виборчої комісії; 2) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничними виборчими комісіями; 4) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 6) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях;7) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 8) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 9) кількість голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від кожної організації партії, у кожному територіальному окрузі; 10) кількість голосів виборців, які підтримали кожного кандидата, включеного до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від кожної організації партії, у кожному територіальному окрузі; 11) кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний список кандидатів у депутати від кожної організації партії, не підтримавши конкретного кандидата з цього списку, у кожному територіальному окрузі; 12) сумарна кількість голосів виборців, які підтримали усі територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від кожної організації партії, в усіх територіальних округах у межах єдиного багатомандатного округу; 13) загальна кількість голосів виборців, які підтримали усі територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від усіх організацій партій, в усіх територіальних округах у межах єдиного багатомандатного округу; 14) відсоток сумарної кількості голосів виборців, які підтримали усі територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від кожної організації партії, в усіх територіальних округах у межах єдиного багатомандатного виборчого округу (пункт 12 цієї частини) у відношенні до загальної кількості голосів виборців, які підтримали усі територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від усіх організацій партій в усіх територіальних округах у межах єдиного багатомандатного виборчого округу (пункт 13 цієї частини).
До протоколу про результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) заносяться прописом та цифрами також відомості, передбачені статтями 257 - 259 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 256 ВК України відомості про результати голосування цифрами заносяться до протоколу територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів. Відомості, зазначені у пунктах 2 - 8 частини першої цієї статті, заносяться по кожному територіальному виборчому округу і сумарно по єдиному багатомандатному виборчому округу, а відомості, зазначені у пунктах 9 - 11 частини першої цієї статті, - по кожному територіальному виборчому округу. При цьому відомості, зазначені у пункті 14 частини першої цієї статті, визначаються з точністю до сотих часток відсотка. Протокол про результати виборів депутатів складається у двох примірниках, підписується головою, заступниками голови, секретарем та іншими членами територіальної виборчої комісії, присутніми на засіданні відповідної виборчої комісії, та засвідчується печаткою цієї виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами відповідної виборчої комісії. У разі незгоди із встановленими результатами виборів, зафіксованими у протоколі територіальної виборчої комісії, член цієї виборчої комісії підписує протокол із позначкою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу про результати виборів депутатів. У разі відсутності у протоколі підпису члена територіальної виборчої комісії напроти його прізвища зазначається причина відсутності члена цієї виборчої комісії на її засіданні. Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати в депутати, представники партій у територіальній виборчій комісії, присутні під час встановлення результатів виборів депутатів. Зміст протоколу невідкладно оприлюднюється на офіційному веб-сайті (за наявності) територіальної виборчої комісії, веб-сайті Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради (за наявності) або в інший визначений цими комісіями спосіб та може оприлюднюватися на веб-сайті регіонального або територіального представництва Центральної виборчої комісії.
Відомості про результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) невідкладно передаються до Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку.
Частиною 3 ст. 256 ВК України територіальна виборча комісія на підставі відомостей, зазначених у пункті 12 частини першої цієї статті, визначає організації партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів. Право на участь у розподілі депутатських мандатів набувають організації партій, на підтримку територіальних виборчих списків від яких у межах єдиного багатомандатного округу подано 5 і більше відсотків загальної кількості голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки від усіх організацій партій, у межах єдиного багатомандатного округу.
Дослідивши наявний в матеріалах справи протокол відповідача про результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 29.10.2020, судом встановлено, що вказаний протокол містить всі відомості, які визначені наведеними вище статтями ВК України, протокол підписаний головою ТВК, заступником голови ТВК, секретарем ТВК та 10 членами ТВК, прошито і пронумеровано кожну його сторінку, міститься відповідний запис голови ТВК на звороті останньої сторінки у місці прошивання та скріплений печаткою ТВК.
Водночас, позивач не погоджується з рішенням Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області щодо встановлення результатів виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області лише з тих підстав, що відповідач неправомірно прийняв рішення про перерахунок голосів на дільничних виборчих комісіях №№ 320294, 320304, 320324, 320316, 320279, 320312, 320295 та про складання уточнених протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях №№ 320297, 320282, 320322, 320303.
Досліджуючи правомірність прийняття відповідачем рішення про перерахунок голосів на дільничних виборчих комісіях, суд звертає увагу на наступне.
Згідно з ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 206 ВК України, територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.
Статтею 254 ВК України визначено порядок прийняття та розгляду виборчих документів дільничних виборчих комісій територіальною виборчою комісією.
З моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії (ч. 1 ст. 254 ВК України).
Засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов`язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням (частина друга статті 254 Виборчого кодексу України).
Згідно з ч. 3 ст. 254 ВК України, на засіданні територіальної виборчої комісії, зазначеному у частині першій цієї статті, голова територіальної виборчої комісії або визначений ним член комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною десятою статті 251 цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії
При прийнятті документів дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами (ч. 4 ст. 254 ВК України).
Згідно з ч. 5 ст. 254 ВК України, за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень:
1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці;
2) зобов`язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення, передбачене частиною п`ятою цієї статті, приймається шляхом голосування членів територіальної виборчої комісії більшістю голосів від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання територіальної виборчої комісії (ч. 6 ст. 254 ВК України).
Згідно з ч. 9 ст. 254 ВК України, за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
У разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії - зобов`язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.
Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії не допускається (ч. 10 ст. 254 ВК України).
Судом встановлено, що постановами Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області від 26.10.2020 за №№ 61, 62, 63 призначено повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №320279, №320312, №320294, №320295, №320324, №320316, №320304 у зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів.
У вказаних постановах зазначено, що вони прийняті відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 65, ч. 3 ст. 66, п. 3 ч. 5, ч. 10 ст. 254 Виборчого кодексу України.
Такі рішення прийняті у зв`язку з тим, що при здачі протоколів дільничними виборчими комісіями на виборчих дільницях №320279, №320312, №320294, №320295, №320324, №320316, №320304 до Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області було виявлено порушення вимог Виборчого кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №320279, №320312, №320294, №320295, №320324, №320316, №320304, інших документів до територіальної виборчої комісії та наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію), що унеможливлює звірити внесені дані до "Протоколу про підрахунок голосів" з виборів депутатів Калинівської селищної ради.
Вказані обставини також відображені у витягах з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області (том ІІ, а.с.213-240) по прийманню протоколів та інших виборчих документів дільничних виборчих комісій №320279, №320312, №320294, №320295, №320324, №320316, №320304.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що Калинівська селищна територіальна виборча комісія в порушення вимог ч. 9 ст. 254 Виборчого кодексу України безпідставно прийняла рішення про перерахунок голосів виборців з виборів Калинівського селищного голови Фастівського району Київської області та депутатів Калинівської селищної ради на дільничних виборчих комісіях №№ 320294, 320304, 320324, 320316, 320279, 320312, 320295, оскільки при прийнятті такого рішення у виборчої комісії не було жодної скарги або акту від суб`єктів виборчого процесу.
При цьому, позивач зауважив, що обов`язковою умовою для прийняття такого рішення є наявність факту порушення вимог Виборчого кодексу України під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, які повинні бути підтвердженні відповідними актами про такі порушення.
Однак, суд не погоджується із такими доводами позивача, з огляду на наступне.
Згідно ч. 9 ст. 254 ВК України за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Аналіз наведених положень ч. 9 ст. 254 ВК України дає підстави для висновку, що рішення територіальної виборчої комісії про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці може бути прийнято за наступних умов: наявність заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог Виборчого кодексу України під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців саме на виборчій дільниці; наявність сумніву щодо результатів підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Водночас, частиною 10 статті 254 ВК України встановлено, що у разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії - зобов`язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.
Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії не допускається.
Аналіз наведених положень частини 10 статті 254 ВК України дає підстави для висновку, що територіальна виборча комісія зобов`язана прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці за наступних умов: наявність наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами; у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії.
Відповідачем надано суду копії витягів з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області (том ІІ, а.с.213-240) по прийманню протоколів та інших виборчих документів дільничних виборчих комісій №320279, №320312, №320294, №320295, №320324, №320316, №320304, в яких зазначено, що заступник голови комісії (головуюча) ОСОБА_2 проінформувала присутніх членів комісії про порушення вимог Виборчого кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, інших документів до територіальної виборчої комісії та наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію), що унеможливлює звірити внесені дані до "Протоколу про підрахунок голосів" з виборів депутатів Калинівської селищної ради.
За результатами встановлених порушень ТВК вирішила здійснити перерахунок виборчої документації з виборів депутатів Калинівської селищної ради спільно з делегованими членами ДВК, в зв`язку з неможливістю встановлення результатів без перерахунку бюлетенів. За це рішення проголосували: за - 16; проти - 0; утрималися - 0.
Отже, з вказаних витягів з протоколу №23 безперервного засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області (том ІІ, а.с.213-240) по прийманню протоколів та інших виборчих документів дільничних виборчих комісій №320279, №320312, №320294, №320295, №320324, №320316, №320304 вбачається, що членами ТВК було встановлено наявні ознаки розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію).
За висновком суду, встановлення відповідачем наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами (невірне пакування виборчих бюлетенів, а саме відсутня інформація на пакуванні про кількість відданих голосів за кожну партію) є обов`язковою підставою для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що доводи позивача про протиправність дій відповідача щодо прийняття рішення про перерахунок голосів виборців з виборів Калинівського селищного голови Фастівського району Київської області та депутатів Калинівської селищної ради на дільничних виборчих комісіях №№ 320294, 320304, 320324, 320316, 320279, 320312, 320295 є необґрунтованими, оскільки відповідачем при прийнятті виборчих документів дільничних виборчих комісій №320279, №320312, №320294, №320295, №320324, №320316, №320304 було виявлено наявні ознаки розпечатування пакетів із запакованими документами, що в силу вимог ч. 10 ст. 254 ВК України є обов`язковою підставою для прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
При цьому, суд звертає увагу на те, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №320279, №320312, №320294, №320295, №320324, №320316, №320304 був проведений відповідачем на виконання постанов Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області від 26.10.2020 за №№ 61, 62, 63 про проведення повторного підрахунку голосів на вказаних вище виборчих дільницях, які не оскаржені в установлені строки в судовому порядку, були та є чинними, а тому підлягали виконанню.
Отже, доводи позивача про протиправність дій відповідача щодо прийняття рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №320279, №320312, №320294, №320295, №320324, №320316, №320304 та щодо проведення повторного підрахунку голосів спростовуються встановленими судом обставинами, а тому позовні вимоги в частині оскарження таких дій є необґрунтованими.
Щодо доводів позивача про те, що Калинівська селищна територіальна виборча комісія неправомірно прийняла рішення про складання уточнених протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях №№ 320297, 320282, 320322, 320303, оскільки у протоколі засідання територіальної виборчої комісії не зазначено, які були виявлені неточності у протоколах вказаних дільничних виборчих комісіях, то суд звертає увагу на те, що позивач не надав суду належних та допустимих доказів на обґрунтування таких доводів, зокрема, що відповідачем було прийнято таке рішення.
Крім того, в матеріалах справи відсутні, що дільничними виборчими комісіями №№ 320297, 320282, 320322, 320303 були складені протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з позначкою "Уточнений", а таких доказів не було надано позивачем.
Отже, твердження позивача про те, що Калинівська селищна територіальна виборча комісія прийняла рішення про складання уточнених протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях №№ 320297, 320282, 320322, 320303, не підтверджуються жодними доказами.
Таким чином, доводи позивача про неправомірність рішення Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області щодо встановлення результатів виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області, яке було викладено у протоколі про результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 29 жовтня 2020 року, з підстав того, що відповідач неправомірно прийняв рішення про перерахунок голосів на дільничних виборчих комісіях №№ 320294, 320304, 320324, 320316, 320279, 320312, 320295 та про складання уточнених протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях №№ 320297, 320282, 320322, 320303, є необґрунтованими, суперечать встановленим судом обставинам, а також такими, що не підтверджуються відповідними доказами.
Щодо доводів позивача про те, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем з порушенням вимог чинного виборчого законодавства, що виявилось у суперечності змісту встановлених результатів виборів підсумків голосування фактично оголошеним під час засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області 29.10.2020 попереднім результатам, суд зазначає наступне.
Повноваження територіальних виборчих комісій, визначені статтями 33, 206 Виборчого кодексу України.
Так, відповідно частини четвертої статті 33 Виборчого кодексу України територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів. Територіальні виборчі комісії є комісіями вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій з відповідних місцевих виборів.
В силу приписів статті 206 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія встановлює результати виборів депутатів, сільського, селищного, міського голови в порядку, визначеному цим Кодексом, здійснює офіційне оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів, здійснює в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори в частині, що стосується відповідних місцевих виборів тощо.
Згідно з положеннями частини першої статті 256 Виборчого кодексу України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, районна у місті, міська, сільська, селищна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування в межах територіальних виборчих округів з відповідних місцевих виборів (у тому числі з позначкою "Уточнений") не пізніш як на дванадцятий день після дня голосування встановлює результати виборів депутатів у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.
Таким чином, на засіданні територіальної виборчої комісії встановлюються результати виборів депутатів у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, які оформлюються протоколом про результати виборів.
У свою чергу питання виготовлення та вимоги до протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з відповідних місцевих виборів, протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу (його частини), протоколів територіальних виборчих комісій про результати виборів (голосування) з відповідних місцевих виборів та їх передачі відповідним виборчим комісіям, врегульовані Порядком виготовлення, передачі та вимоги до протоколів територіальних і дільничних виборчих комісій, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 04.10.2020 № 342 у редакції із змінами і доповненнями, внесеними постановою Центральної виборчої комісії від 22.10.2020 року № 410 (надалі також Порядок № 342).
Пунктом 1.2 Порядку № 342 установлено, що за наявності технічної можливості протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з відповідних місцевих виборів, протоколи територіальних виборчих комісій про підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу (його частини), протоколи територіальних виборчих комісій про результати виборів (голосування) з відповідних місцевих виборів можуть заповнюватися та виготовлятися територіальною виборчою комісією, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, територіальною виборчою комісією, що встановлює підсумки голосування на відповідних місцевих виборах, дільничною виборчою комісією за допомогою технічних засобів (комп`ютера, принтера тощо) у порядку, встановленому розділом 4 цього Порядку.
Згідно положень пункту 4.7 Порядку № 342, територіальна виборча комісія, яка встановлює підсумки голосування, а також територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів (голосування), виготовляють та складають відповідно протокол про підсумки голосування, протокол про результати виборів (голосування) в електронній формі в порядку, визначеному пунктами 4.3 - 4.6 цього Порядку для дільничної виборчої комісії, з урахуванням вимог Кодексу щодо складання відповідних протоколів.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.4 Порядку № 342, після занесення секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до електронної форми всіх відомостей, передбачених частиною другою статті 251 Кодексу, він роздруковує один примірник протоколу та передає його голові (головуючому на засіданні) комісії.
Голова (головуючий на засіданні) дільничної виборчої комісії перевіряє правильність заповнення протоколу та оголошує відомості, занесені до протоколу. У разі відповідності відомостей, зазначених у протоколі, даним, установленим дільничною виборчою комісією під час підрахунку голосів виборців, секретар (секретар засідання) дільничної виборчої комісії роздруковує відповідний протокол у чотирьох примірниках (пункт 4.5 Порядку № 342).
Згідно із вимогами пункту 4.6 Порядку № 342, примірники нумеруються та підписуються в порядку, визначеному статтею 251 Кодексу, після чого кожний примірник протоколу засвідчується печаткою відповідної виборчої комісії.
Дійсність кожної сторінки кожного примірника протоколу територіальної виборчої комісії, виготовленого за допомогою технічних засобів (шляхом роздрукування), може забезпечуватися або в порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, або шляхом прошивання кожного примірника протоколу (кожної його пронумерованої сторінки) та проставлення додатково підписів голови (а в разі відсутності голови - заступника голови) та секретаря виборчої комісії на звороті останньої сторінки прошитого та пронумерованого протоколу, які також засвідчуються печаткою цієї виборчої комісії.
Таким чином, чинним виборчим законодавством передбачена чітка послідовність дій, яку повинна дотримаватись територіальна виборча комісія при виготовленні протоколу про результати виборів, яка передбачає:
1) заповнювнення та виготовлення секретарем територіальної виборчої за допомогою технічних засобів територіальною виборчою комісією, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів відповідного протоколу;
2) роздруковування одного примірника протоколу та передача його голові (головуючому на засіданні) комісії;
3) перевірка правильності заповнення протоколу головою (головуючим на засіданні);
4) оголошення головою (головуючим на засіданні) відомостей, занесених до протоколу;
5) роздруковування відповідного протоколу у чотирьох примірниках у разі відповідності відомостей, зазначених у протоколі, даним, установленим під час підрахунку голосів виборців;
6) нумерація та підписання примірників протоколів в порядку, встановленому статтею 251 Виборчого кодексу України.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як зазначено судом вище, 29.10.2020 Калинівською селищною територіальною виборчою комісією Фастівського району Київської області на її засіданні було оголошено попередні результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі для подальшого виготовлення протоколу про встановлення результатів виборів і оформлення документів для оприлюднення і розміщення на офіційному стенді.
У свою чергу суд звертає увагу, що стаття 256 Виборчого кодексу України не передбачає такої процедури, як оголошення "попередніх" результатів виборів.
Суд зауважує, що встановлення попередніх результатів виборів означає те, що такі результати є проміжними та неостаточними, характеризуються можливістю їх подальшого коригування.
Натомість, Виборчий кодекс України, зокрема стаття 256 Кодексу, характеризується юридичною визначеністю та встановлює обов`язок територіальних виборчих комісій встановити результати виборів, тобто остаточні дані, які підлягають подальшому оприлюдненню.
Разом з тим, судом було досліджено відеозапис засідання Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області від 29.10.2020, з якого вбачається, що відповідачем було оголошено попередні результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі.
При цьому, в порушення Порядку виготовлення, передачі та вимоги до протоколів територіальних і дільничних виборчих комісій, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 04.10.2020 № 342, оголошення таких результатів було здійснено після підписання такого протоколу всіма членами комісії та, у подальшому, передано секретарю засідання для оформлення протоколу про встановлення результатів виборів.
Суд критично оцінює вказаний вище відеозапис, оскільки з нього не вбачається за можливе встановити остаточність результатів виборів, а також оголошення таких результатів у порядку, встановленому чинним виборчим законодавством, що унеможливлює його ідентифікацію/походження та прийняття в якості обґрунтування протиправності оскаржуваного рішення відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено наявності ознак протиправності оскаржуваного рішення відповідача, а відтак Калинівська селищна територіальна виборча комісія Фастівського району Київської області, приймаючи наведене вище рішення, оформлене протоколом від 29.10.2020, діяла на підставі та у спосіб, що визначені Конституцією України та Виборчим кодексом України.
Позовні вимоги в іншій частині є похідними від позовних вимог про визнання протиправним рішення Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області щодо встановлення результатів виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області, яке було викладено у протоколі про результати виборів депутатів Калинівської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 29 жовтня 2020 року, а тому також є необґрунтованими.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28.08.2018 по справі № 802/2236/17-а.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, покладений на суб`єкта владних повноважень даною нормою тягар доказування правомірності свого рішення не звільняє позивача від обов`язку доказування своїх тверджень чи заперечень.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Позивач не надав суду належних та допустимих доказів на обґрунтування позовних вимог, а його твердження про неправомірність рішення Калинівської селищної територіальної виборчої комісії Фастівського району Київської області щодо встановлення результатів виборів депутатів Калинівської селищної ради Фастівського району Київської області з підстав того, що відповідач неправомірно прийняв рішення про перерахунок голосів на дільничних виборчих комісіях та про складання уточнених протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях, не підтверджуються жодними доказами.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
При зверненні до суду з цим позовом позивачем не було надано документ, що підтверджує сплату судового збору.
Згідно з ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" визначено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 1 січня 2020 року, становить 2102,00 грн.
У цьому провадженні позивачем заявлено до відповідача дві вимоги немайнового характеру.
Таким чином, з урахуванням розміру позовних вимог та встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, позивачу за подання до суду цього позову необхідно було сплатити судовий збір у сумі 1681,60 грн. (2102,00 грн. х 0,4 х 2 = 1681,60 грн.).
Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, а адміністративний позов задоволенню не підлягає, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Київського окружного адміністративного суду судового збору за подання позовної заяви в розмірі 1681,60 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 273-278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, Код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 37955989, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA718999980313151206084010001, Код класифікації доходів бюджету 22030101) несплачений судовий збір у розмір 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Балаклицький А. І.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 05.11.2020 о 23 год. 25 хв.