Ухвала суду № 92684219, 06.11.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2020
Номер справи
240/19444/20
Номер документу
92684219
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

06 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/19444/20

категорія 111030600

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Попова О. Г., розглянувши позовну заяву Житомирської обласної організації політичної партії "СИЛА І ЧЕСТЬ" до Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області про визнання незаконним розподіл депутатських мандатів, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

06.11.2020 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Житомирської обласної організації політичної партії "СИЛА І ЧЕСТЬ" до позов Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області, в якому просить:

- визнати незаконним розподіл депутатських мандатів серед суб`єктів виборчого процесу до Бердичівської районної ради;

- зобов`язати Бердичівську районну територіальну виборчу комісію Бердичівського району Житомирської області код ЄДРПОУ 43761090 провести повторно в порядку ст. 257-260 ВКУ розподіл 11-ти (одинадцять) невизначених мандатів між суб`єктами виборчого процесу, які отримали право на розподіл мандатів депутатів до Бердичівської районної ради.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Так, відповідно до частини 1 статті 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.

Відповідно до частини 4 статті 273 КАС України рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Згідно з частиною 9 статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору.

Відповідно до вимог пунктів 1, 2, 3, 6 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали адміністративного позову в порядку статті 171 КАС України, суддя встановив, що позовна заява не відповідає вимогам статті 160 КАС України.

Зокрема, відповідно до вимог частини 2 статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно з частиною першою статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Частиною першою статті 59 КАС України встановлено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами:

1) довіреністю фізичної або юридичної особи;

2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.

Згідно з частиною третьою статті 59 КАС України довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.

За правилами частини 8 статті 59 КАС України у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

Таким чином, сторона у справі має право на звернення до суду самостійно або через свого представника лише на підставі документу, що посвідчує його повноваження у визначеному законом порядку.

Як встановлено зі змісту позовної заяви, вона подана від імені Житомирської обласної організації політичної партії "СИЛА І ЧЕСТЬ" та підписана представником ПП "СИЛА І ЧЕСТЬ" Біликом В.П.

На підтвердження повноважень Білика Володимира Павловича представляти в суді Житомирську обласну організацію політичної партії "СИЛА І ЧЕСТЬ" до позовної заяви додано копію довіреності від 18.08.2020 року.

Судом встановлено, що вказаною довіреністю від 18.08.2020 Житомирська обласна організація політичної партії "СИЛА І ЧЕСТЬ" уповноважує, за попередньою усною домовленістю, громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , представляти інтереси Житомирської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СИЛА І ЧЕСТЬ» в Бердичівській районній територіальній виборчій комісії Житомирської області щодо подання кандидатур до складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій в межах Бердичівського району Житомирської області на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, з усіма правами, наданими представнику організації, у тому числі вносити подання щодо кандидатур до складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій, уточнені подання, подання про заміну членів виборчих комісій, тощо. Для цього ОСОБА_1 надається право:

- Представляти Житомирську обласну організацію ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СИЛА І ЧЕСТЬ» перед Бердичівською районною територіальною виборчою комісією Житомирської області;

- Подавати та отримувати будь-яку інформацію, відомості, списки, подання, документи, копії паспортів, як в паперовому так і в електронному вигляді та ін..;

- Складати та підписувати усі необхідні подання, списки, клопотання, заяви, зміни до подань та інших документів, які необхідні для виконання повноважень, наданих за цією довіреністю;

- Подавати та отримувати будь-які оригінали та/чи копії документів, які необхідні для виконання повноважень, наданих за цією довіреністю;

- Отримувати будь-які документи в результаті виконання повноважень, наданих за цією довіреністю.

Довіреність видана без права передоручення повноважень іншим особам і є дійсною до першого грудня 2020 року.

Отже, вказана довіреність видана Білику В.П. Житомирською обласною організацією політична партія "СИЛА І ЧЕСТЬ" виключно для представництва інтересів останньої у Бердичівській районній територіальній виборчій комісії Житомирської області і жодним чином не підтверджує повноважень Білика В.П. на підписання та подання до суду позовної заяви від імені Житомирської обласної організації політичної партії "СИЛА І ЧЕСТЬ".

Таким чином, суду не надано належних підтверджуючих документів щодо наявності у Білика В.П. повноважень діяти як представник Житомирської обласної організації політичної партії "СИЛА І ЧЕСТЬ" та підписувати від її імені позовну заяву.

Водночас, особливості здійснення представництва у справах, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму визначені статтею 279 КАС України.

Так, зокрема, за правилами частини 2 статті 279 КАС України особа, яка відповідно до закону про вибори чи референдум зареєстрована як уповноважена особа (представник) партії (блоку), місцевої організації партії, ініціативної групи референдуму, діє як представник відповідної партії (блоку), місцевої організації партії, ініціативної групи референдуму у справах, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, без додаткового уповноваження.

Документом, що підтверджує повноваження представників, визначених частинами першою і другою цієї статті, є відповідне посвідчення, видане в порядку, встановленому законом про вибори чи референдум (частина 3 ст. 279 КАС України).

Із наданих документів судом не встановлено, що Білик Володимир Павлович наділений повноваженнями діяти як представник відповідної партії (блоку), місцевої організації партії без додаткового уповноваження, позаяк до матеріалів позовної заяви не долучено копії відповідного посвідчення.

На підставі вищевикладеного суддя приходить до висновку, що позовна заява від імені Житомирської обласної організації політичної партії "СИЛА І ЧЕСТЬ" підписана неуповноваженим на те представником Біликом В.П.

Згідно з вимогами пункту 3 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Відповідно до частини 8 статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду із позовом в порядку, встановленому законом.

За наведених обставин, позовна заява Житомирської обласної організації політичної партії "СИЛА І ЧЕСТЬ" разом з усіма долученими до неї документами підлягає поверненню позивачу з підстав, визначених п.3 ч.4 ст.169 КАС України, як така, що підписана особою, яка не має права її підписувати.

Одночасно суд звертає увагу, що звернення до суду, передбачає, зокрема, надання суду належних доказів дійсної волі учасника справи, на уповноваження певної особи на представництво. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази повинні бути надані в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень, делегованих представнику.

Вказана правова позиція суду відповідає правовим висновкам Великої Палати Верховного Суду, висловленим у постанові від 05.06.2019 у справі № 9901/847/18 та Верховним Судом у постановах від 03.07.2019 у справі №9901/936/18 і від 02.07.2020 у справі №344/20706/18.

Керуючись статтями 169, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

Позовну заяву Житомирської обласної організацієї політичної партії "СИЛА І ЧЕСТЬ" до Бердичівської районної територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області про визнання незаконним розподіл депутатських мандатів, зобов`язання вчинити дії повернути позивачу.

Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду, у строк та в порядку, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів ст. 278 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.Г. Попова