Рішення № 92676376, 02.11.2020, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
02.11.2020
Номер справи
947/16390/20
Номер документу
92676376
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ

______________________

Справа № 947/16390/20

Провадження № 2/947/3044/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.11.2020 року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Петренка В.С.

за участю секретаря - Ратовської А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Одесі цивільну справу за позовом

Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,

ВСТАНОВИВ:

17.06.2020 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до Київського районного суду м. Одеси з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить суд стягнути з відповідача - ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» у розмірі 12 860 гривень 80 копійок та витрати по сплату судового збору у розмірі 2 102,00 грн.

В обґрунтування заявленого позову представник позивача посилається на те, що відповідач - ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Представник позивача зазначає, що допомогу було призначено та виплачено за період з 01.11.2017 року по 31.11.2017 року у розмірі 2 753,55 грн., та з 01.12.2017 року по 30.04.2018 року у розмірі 3 053,45 грн., щомісяця.

Разом з тим, як вказує представник позивача, проведеною перевіркою було встановлено, що за 2-й та 3-й квартал 2017 року ОСОБА_1 отримувала доходи, а саме: заробітну плату в розмірі 13 675,21 грн. у ДП «Пансіонат «Борей» НАН України», та ОСОБА_2 (її чоловік) отримував заробітну плату за 2-й квартал 2017 року у розмірі 3200,00грн. у ДП «Пансіонат «Борей» НАН України».

Однак, як стверджує представник позивача, вказана інформація не була зазначена відповідачем у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 15.11.2017 року та не враховувалася при розрахунку розміру виплат допомоги.

Як зазначає представник позивача, приховування даних про працевлаштування вплинуло на встановлення права на призначення відповідачу соціальної допомоги та визначення її розміру.

В результаті перерахунку встановлено суму надміру виплачених коштів за період з листопада 2017 року по квітень 2018 року в сумі 18 020,80 грн., та з урахуванням проведених відрахувань сума заборгованості складає 12 860,80 грн. (18 020,80 грн. - 5 160,00 грн. = 12 860,80 грн.).

З урахуванням викладеного, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до суду з відповідним позовом про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Петренко В.С.

Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси Петренка В.С. від 25.06.2020 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по цивільній справі за позовною заявоюДепартаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні

У судове засідання 02.11.2020 року представник позивача не з`явився, однак надав до канцелярії суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Відповідач - ОСОБА_1 про час та місце судового засідання повідомлена належним чином, що підтверджується її особистою присутністю у судовому засіданні 28.09.2020 року та підписом на довідковому листі від 28.09.2020 року, у судове засідання 02.11.2020 року не з`явилась, про поважність причин відсутності не повідомила, відзив на позовну заяву не надала.

З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе розглядати справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом у судовому засіданні, ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Допомогу було призначено та виплачено за період з 01.11.2017 року по 31.11.2017 року у розмірі 2 753,55 грн., та з 01.12.2017 року по 30.04.2018 року у розмірі 3 053,45 грн., щомісяця.

Однак, у подальшому, перевіркою було встановлено, що за 2-й та 3-й квартал 2017 року ОСОБА_1 отримувала доходи, а саме: заробітну плату в розмірі 13 675,21 грн. у ДП «Пансіонат «Борей» НАН України», та ОСОБА_2 (її чоловік) отримував заробітну плату за 2-й квартал 2017 року у розмірі 3200,00грн. у ДП «Пансіонат «Борей» НАН України».

Вказана інформація не була зазначена відповідачем у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 15.11.2017 року та не враховувалася при розрахунку розміру виплат допомоги.

Приховування даних про працевлаштування вплинуло на встановлення права на призначення відповідачу соціальної допомоги та визначення її розміру.

Так, в результаті перерахунку встановлено суму надміру виплачених коштів за період з листопада 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 18 020,80 грн., а з урахуванням проведених відрахувань у розмірі 5 160,00 грн., сума заборгованості складає 12 860,80 грн.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Згідно до ч.1 ст.1 того ж Закону України, малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

У відповідності до ч.3 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Відповідно до положень ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідачем не надано доказів щодо сплати позивачу надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги.

Відповідно до абз. 10 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», від 1 червня 2000 року, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно п. 28 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до п.10 Постанови, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Відповідно до п.11 Постанови, уповноважений представник, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміни обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником на вимогу уповноваженого органу.

Відповідно до п.12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або повідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Відповідно до абз.2 п.11 Порядку надання допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року №505, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 надала недостовірні відомості щодо відсутності у неї, та у будь-кого з членів сім`ї доходів,а тому не мала права на отримання державної допомоги малозабезпеченим сім`ям у період з листопада 2017 року по квітень 2018 року включно, у зв`язку з чим, позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102,00 грн.

Керуючись ст.ст. 141, 263-265, 268, 274-279 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 23.04.2008 року Шевченківським ВМ Приморського РВ ГУМВС України в Одеській області) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (місцезнаходження: 65074, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160) надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», у розмірі 12 860 (дванадцять тисяч вісімсот шістдесят) грн. 80 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 23.04.2008 року Шевченківським ВМ Приморського РВ ГУМВС України в Одеській області) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (місцезнаходження: 65074, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Повний текст рішення складено 06.11.2020 року.

Суддя Петренко В. С.