
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" листопада 2020 р. Справа № 924/201/20
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,
за участю секретаря судового засідання Баськової Л.В., розглянувши матеріали справи
за позовом першого заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці Хмельницької області, органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький
до товариства з обмеженою відповідальністю „Голозубинецьке”, с. Голозубинці Дунаєвецького району Хмельницької області
про відшкодування 144306,51 грн шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельних ділянок
за участю:
прокурора: Коломий О.Є. - прокурор відділу
представників:
позивача 1: не з`явився
позивача 2: Андрійчук І.В. - головний спеціаліст відділу
відповідача: не з`явився
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: перший заступник керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Дунаєвецької міської ради, органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Голозубинецьке” про стягнення 144306,52 грн шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок.
В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що відповідачем шляхом механічного обробітку ґрунту та посіву сільськогосподарських культур самовільно зайнято земельні ділянки загальною площею 87,3716 га, що розташовані за межами с. Голозубинці на території Дунаєвецької міської ради, що встановлено в ході перевірки, проведеної Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області, та чим заподіяно шкоду державі у заявленому розмірі. Як на правову підставу позову посилається на положення ст. ст. 13, 14 Конституції України, ст. ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України, ст. ст. 1, 188, 123, 125, 126, 206, 211 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України “Про оренду землі”, ст. 5 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”.
Відповідач у відповіді на позовну заяву (від 21.09.2020) повідомив, що в травні 2018 року ним було укладено угоду з позивачем 1 про компенсацію коштів за фактичне використання земельних ділянок загальною площею 53,67 га. Товариство обробляло земельні ділянки, однак на початку 2019 року позивач почав частину ділянок виділяти громадянам. Тому відповідач завершив роботи на вказаних ділянках і більше їх не використовував. Зауважив, що перевірка державним інспектором проводилась по закінченню польових робіт, визначення площі 33,758 га проводилось без огляду та виїзду на місце, тому площа в розмірі 53,6132 га визначена без урахування паїв землевласників і значно завищена.
Позивач 1 у листі (від 02.10.2020) з приводу відповіді відповідача на позовну заяву зазначив, що надана відповідачем інформація не стосується предмету позову. Вважає, що державним інспектором Держгеокадастру у Хмельницькій області розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, розраховано відповідно до Методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963, та підлягає обов`язковій сплаті.
Позивач 2 у відповіді на відзив (від 30.09.2020) вказує, що з огляду на відсутність відомостей про зареєстрований договір оренди землі на момент перевірки, відповідач використовував земельні ділянки без правовстановлюючих документів, що свідчить про їх самовільне зайняття. З приводу зазначення у приписі та акті орієнтовної площу 50 га, повідомив, що за результатами проведення зйомки, наявної у матеріалах справи, було встановлено точну площу самовільно зайнятої земельної ділянки в межах кадастрового кварталу 6821881800:04:008 в розмірі 53,6132 га, яку зазначено у постанові про накладення адміністративного стягнення. Площі, на яких вчинено правопорушення, що зазначені в актах обстеження, співпадають з площами, вказаними при розрахунку розміру шкоди. Звернув увагу, що формою власності земельних ділянок, на яких вчинено правопорушення, є комунальна, що підтверджується листом відділу в Дунаєвецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06.08.2019, наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.09.2018 №22-6557-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" та відповідним актом прийому-передачі земельних ділянок від 28.09.2018. Також зазначив, про повідомлення відповідача про здійснення планового заходу державного нагляду (контролю).
Прокурор у заяві (від 25.10.2020), яка також підтримана позивачами, уточнив редакцію позовних вимог з урахуванням того, що шкода, заподіяна самовільним зайняттям земельних ділянок, підлягає стягненню до місцевого бюджету на користь Дунаєвецької міської ради як органу, що реалізує повноваження її власника (розпорядника). Також у заяві (від 04.11.2020) у зв`язку з допущеною арифметичною помилкою при округленні суми нарахованої шкоди просить позовні вимоги розглядати з уточненням такої суми - 144306,51 гривень.
Від Дунаєвецької міської ради надійшло клопотання (від 02.11.2020) про розгляд справи по суті без участі її представника. Зазначила, що позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, що підтверджується розпискою по справі та повідомленням про вручення поштового відправлення 28.10.2020.
Прокурор, представник позивача 2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позові, відповіді на відзив, поясненнях.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.09.2018 №22-6557-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Дунаєвецькій міській раді Дунаєвецької міської об`єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Хмельницької області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 8701,4404 га, які розташовані (за межами населених пунктів) на території Дунаєвецької міської об`єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Хмельницької області, згідно додатку. У додатку до наказу зазначені ділянки, зокрема з кадастровими номерами 6821881800:02:004:2000 площею 11,5488 га, 6821881800:03:002:2000 площею 3,0361 га, 6821881800:02:004:2004 площею 4,1323 га, 6821881800:04:008:2000 площею 18,6922 га та 6821881800:04:008:2006 площею 8,9206 га.
За актом приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 28.09.2018 Дунаєвецькою міською радою Дунаєвецької міської об`єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Хмельницької області відповідні земельні ділянки були прийняті у комунальну власність.
Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області на ТОВ "Голозубинецьке" складено повідомлення (від 05.07.2019 №19-22-046-3963/2-19) про здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель товариством (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення 17.07.2019).
За результатами проведення планового заходу державного контролю (нагляду) щодо дотримання суб`єктом господарювання - ТОВ "Голозубинецьке" вимог законодавства у сфері використання та охорони земель було складено акт від 09.08.2019 №237/0134/АП/02/01/-19. В акті зафіксовано, що за результатами перевірки встановлено самовільне зайняття земельних ділянок ТОВ "Голозубинецьке" загальною площею 83,7584 га з кадастровими номерами: 6821881800:02:004:2000 - 6,89 га, 6821881800:03:002:2000 - 3,0361 га, 6821881800:02:004:2004 - 3,0323 га, 6821881800:04:008:2000 - 12 га, 6821881800:04:008:2006 - 8,8 га, 6821881800:04:008: - 50 га (орієнтовна площа). В описі виявлених порушень вимог законодавства вказано про порушення ст. 53-1 КУпАП, п. "б" ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України.
Акт містить підпис посадової особи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, яка проводила перевірку, та директора ТОВ "Голозубинецьке", який своїм підписом також засвідчив отримання примірника акта.
Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області директору ТОВ "Голозубинецьке" видано припис від 09.08.2019 №237/0196ПР/03/01/-19 про усунення порушень, виявлених під час проведення планового заходу державного контролю (нагляду) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, а саме: у тридцятиденний термін усунути порушення ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України. У приписі зазначено, що згідно з актом від 09.08.2019 №237/0134/АП/02/01/-19 під час перевірки виявлені порушення вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, а саме: при перевірці виявлено, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності загальною площею 33,7584 га (кадастрові номери 6821881800:02:004:2000, 6821881800:03:002:2000, 6821881800:02:004:2004, 6821881800:04:008:2000, 6821881800:04:008:2006), а також земельна ділянка орієнтовною площею 50 га (кадастровий квартал 6821881800:04:008:), що розташовані на території Дунаєвецької міської об`єднаної територіальної громади (за межами с. Голозубинці) шляхом вирощування сільськогосподарських культур самовільно зайняті ТОВ "Голозубинецьке". Земельні ділянки використовуються за відсутності відповідного рішення органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про надання у користування (оренду), що згідно Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" кваліфікується як самовільне зайняття. Документи, які посвідчують право на земельну ділянку ТОВ "Голозубинецьке", відсутні, що свідчить про самовільне зайняття земельної ділянки та порушення ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Відповідальність за вказане порушення передбачена ст. 53-1 КУпАП.
Згідно з актами обстеження земельної ділянки від 12.08.2019, проведеного Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області, у зв`язку з необхідністю проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок з кадастровими номерами 6821881800:02:004:2000 загальною площею 11,5488 га (площа, на якій вчинено правопорушення, або площа обстеження - 6,89 га), 6821881800:03:002:2000 площею 3,0361 га, 6821881800:02:004:2004 загальною площею 4,1323 га (площа, на якій вчинено правопорушення, або площа обстеження - 3,0323 га), 6821881800:04:008:2000 загальною площею 18,6922 га (площа, на якій вчинено правопорушення, або площа обстеження - 12 га), 6821881800:04:008:2006 загальною площею 8,9206 га (площа, на якій вчинено правопорушення, або площа обстеження - 8,8 га) встановлено, що на час проведення перевірки на земельних ділянках посіяно сільськогосподарські культури, що підтверджується залишками посівів, директором ТОВ "Голозубинецьке". Зазначено, що наявність документів, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди земельної ділянки, відсутні.
12.08.2019 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій складено протокол про адміністративне правопорушення №237-ДК/100П/07/01/-19, згідно з яким при перевірці дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки встановлено, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення (землі запасу) загальною площею 33,7584 га (кадастрові номери 6821881800:02:004:2000, 6821881800:03:002:2000, 6821881800:02:004:2004, 6821881800:04:008:2000, 6821881800:04:008:2006), що розташовані на території Дунаєвецької міської об`єднаної територіальної громади (за межами с. Голозубинці) шляхом механічного обробітку ґрунту та посіву сільськогосподарської культури льону та озимої пшениці самовільно зайнята директором ТОВ "Голозубинецьке" ОСОБА_1 . Відповідно до розрахунку розміру шкоди на підставі "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.20076 №963, шкода за самовільне зайняття земельної ділянки площею 33,7584 га становить 55756,75 гривень. Відповідальність за вказане порушення передбачена ст. 53-1 КУпАП. У відомостях про особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, зазначено, зокрема: ОСОБА_1 , директор ТОВ Голозубинецьке". У протоколі зазначено про відмову особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від надання пояснень. Протокол підписаний директором ТОВ "Голозубинецьке" та державним інспектором, який склав протокол.
Постановою від 12.08.2019 №237-ДК/0066/По/08/01/-19 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області за результатами розгляду протоколу від 12.08.2019 №237-ДК/100П/07/01/-19 визнано гр. ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень. Постанова підписана державним інспектором та вручена ОСОБА_1 .
У повідомленні від 12.08.2019 про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вимагало від директора ТОВ "Голозубинецьке" у 15-денний термін сплатити розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в розмірі 55756,75 гривень. До повідомлення додано розрахунок розміру шкоди на 5 аркушах.
Зокрема, згідно з розрахунком розміру шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки кадастровий номер 6821881800:04:008:2006 (площа самовільно зайнятої земельної ділянки 8,8 га), шкода становить 14534,44 грн, 6821881800:02:004:2000 (площа самовільно зайнятої земельної ділянки 6,89 га) - 11379,80 грн, 6821881800:04:008:2000 (площа самовільно зайнятої земельної ділянки 12,0 га) - 19819,69 грн, 6821881800:03:002:2000 (площа самовільно зайнятої земельної ділянки 3,0361 га) - 5014,55 грн, 6821881800:02:004:2004 (площа самовільно зайнятої земельної ділянки 3,0323 га) - 5008,27 гривень.
Згідно з актом від 11.09.2019 №312/0162/АП/02/01/-19, складеним за результатами проведення планового заходу державного контролю (нагляду) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, з 10.09.2019 по 11.09.2019 було проведено позапланову перевірку ТОВ "Голозубинецьке" та зафіксовано невиконання вимог припису щодо припинення порушення - самовільного зайняття земельних ділянок ТОВ "Голозубинецьке" загальною площею 83,7584 га з кадастровими номерами: 6821881800:02:004:2000 - 6,89 га, 6821881800:03:002:2000 - 3,0361 га, 6821881800:02:004:2004 - 3,0323 га, 6821881800:04:008:2000 - 12 га, 6821881800:04:008:2006 - 8,8 га, 6821881800:04:008: - 53,6132 (ділянка не сформована в ДЗК). Акт містить підпис посадової особи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, яка проводила перевірку, та відмітку про відмову директора ТОВ "Голозубинецьке" від підпису та отримання акта.
Згідно з актом обстеження земельної ділянки від 02.10.2019, проведеного Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області, у зв`язку з необхідністю проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки (кадастровий квартал 6821881800:04:008) загальною площею 53,6132 га (площа, на якій вчинено правопорушення, або площа обстеження - 53,6132 га), встановлено, що на час проведення перевірки на земельній ділянці площею 22,7232 га знаходяться залишки після збору урожаю сільськогосподарські культури (озимої пшениці), яку зібрано з підсівом конюшини; на земельній ділянці площею 14,90 га росте кукурудза; на земельній ділянці площею 15,99 га знаходяться залишки після збору урожаю сільськогосподарські культури (ріпаку).
Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій складено протокол про адміністративне правопорушення від 02.10.2019 №237/0126ПТ/04/01/-19, згідно з яким при перевірці дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки на території Дунаєвецької селищної об`єднаної територіальної громади встановлено, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення (землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва) загальною площею 53,6132 га, що розташовані на території Дунаєвецької міської об`єднаної територіальної громади в межах кадастрового кварталу 6821881800:04:008 (за межами населених пунктів с. Голозубинці) шляхом механічного обробітку ґрунту та посіву сільськогосподарських культур, а саме: озимої пшениці з підсівом конюшини на площі 22,7232 га, посівом ріпаку на площі 15,99 га, посівом кукурудзи на площі 14,90 га самовільно зайняті ТОВ "Голозубинецьке" (директор ОСОБА_1 ), що підтверджується планом меж земельної ділянки, складеним Дунаєвецьким районним відділом ДЗК за результатами кадастрової зйомки. Відповідно до розрахунку розміру шкоди на підставі "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963, шкода за самовільне зайняття земельної ділянки площею 53,6132 га становить 88549,76 гривень. Відповідальність за вказане порушення передбачена ст. 53-1 КУпАП. У відомостях про особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, зазначено, зокрема: ОСОБА_1 , директор ТОВ Голозубинецьке". У протоколі зазначено про відмову особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від надання пояснень та від підпису протоколу. Протокол підписаний державним інспектором, який склав протокол, свідками.
У повідомленні від 02.10.2019 №19-22-046-5800/2-19 про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вимагало від директора ТОВ "Голозубинецьке" у 15-денний термін сплатити розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в розмірі 88549,76 гривень. До повідомлення додано розрахунок розміру шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки кадастровий номер 6821881800:04:008, згідно з яким розмір шкоди становить 88549,76 гривень (площа самовільно зайнятої земельної ділянки 53,6132 га).
У матеріали справи надано повідомлення ОСОБА_1 про розгляд справи про адміністративне правопорушення (від 03.10.2019) о 09:00 год. 08.10.2019 в приміщенні відділу у Новоушицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (повідомлення про отримання відправлення ТОВ "Голозубинецьке" 04.10.2020).
Постановою від 08.10.2019 №237/0082По/05/01/-19 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області за результатами розгляду протоколу від 02.10.2019 №237/0126ПТ/04/01/-19 визнано гр. ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень. Постанова підписана державним інспектором та містить відмітку про її направлення поштою ОСОБА_1 (супровідний лист від 09.10.2019, повідомлення про вручення відправлення ТОВ "Голозубинецьке" 16.10.2019).
У листі (від 20.01.2020) Управління Державної казначейської служби України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області повідомило першого заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури про те, що на відповідний рахунок шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок від ТОВ "Голозубинецьке" в сумі 144306,52 грн станом на 17.01.2020 не надходило; надійшли кошти від ТОВ "Голозубинецьке" в сумі 340,00 грн в рахунок сплати штрафу 22.08.2019 згідно акту №0134/АП/02/01/-19 від 09.07.2019 (до листа додано копію платіжного доручення від 22.08.2019 №1110 на суму 340,00 грн).
Відповідачем надано копію угоди від 03.05.2018 про компенсацію недоотриманих коштів Дунаєвецькою міською радою за фактичне використання земельної ділянки, яка укладена між Дунаєвецькою міською радою та ТОВ "Голозубинецьке" та відповідно до якої Дунаєвецька міська рада отримує, а ТОВ "Голозубинецьке" (користувач земельної ділянки), який користується земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 53,67 га, що знаходиться за межами населеного пункту с. Голозубинці Дунаєвецького району Хмельницької області, зобов`язується сплатити на відповідний розрахунковий рахунок Дунаєвецької міської ради кошти за фактичне використання земельної ділянки. В угоді також зазначено, що плата за фактичне використання земельної ділянки вноситься землекористувачем у грошовій формі щомісяця рівними платежами до 25 числа наступного за звітним місяцем на протязі дії договору. Обчислення розміру плати за фактичне використання земельної ділянки здійснюється за нормативною грошовою оцінкою з урахуванням коефіцієнтів індексації і становить 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Станом на 2018 рік розмір плати за фактичне використання земельної ділянки становить 124264,11 гривень.
В матеріали справи надано копії виписок з рахунку відповідача про сплату ним на рахунок УК у Дунаєвецькому районі "згідно угоди відповідно до рішення Дунаєвецької міської ради №51-35/2018 від 20.04.2018" 02.07.2010 - 15533,11 грн, 20.07.2018 - 15533,00 грн, 22.08.2018 - 15533,00 грн, 25.10.2018 - 6423,52 грн, 27.11.2018 - 15533,00 грн, 08.01.2019 - 15533,00 грн, "за використання земельної ділянки" сплачено 11.09.2018 - 24642,48 гривень.
Листом (від 11.12.2019) Головне управління Держгеокадасту у Хмельницькій області направило прокуратурі Хмельницької області матеріали єдиної справи розпорядчих документів, що приймаються під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері використання та охорони земель, щодо ТОВ "Голозубинецьке" для стягнення шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельних ділянок, в суді.
У листі (від 17.01.2020), адресованому Головному управлінню Держгеокадасту у Хмельницькій області, прокурор, посилаючись на встановлення за результатами проведеної управлінням перевірки самовільного зайняття ТОВ "Голозубинецьке" земельних ділянок та несплату товариством заподіяної державі шкоди, а також невжиття управлінням заходів представницького характеру щодо стягнення коштів, просив повідомити про вжиті заходи з метою стягнення вказаних коштів з відповідача у судовому порядку, а також чи будуть вживатися такі заходи в подальшому.
У відповідь Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області листом від 22.01.2020 №10-22-06-382/2-20 повідомило прокурора про відсутність підстав для звернення ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області до суду з позовом до ТОВ "Голозубинецьке" про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки. При цьому зазначило, що надані законом функції державного нагляду в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства не наділяють Держгеокадастр правом звернення до суду з позовними вимогами відшкодування державі шкоди внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок комунальної власності.
Прокурор також звернувся до Дунаєвецького міського голови (лист від 28.01.2020), зазначивши про факт самовільного зайняття відповідачем земельних ділянок за межами с. Голозубинці на території Дунаєвецької міської ради. Зазначив, що Дунаєвецькою міською радою не вжито заходів представницького характеру щодо стягнення коштів з відповідача та повідомив про виявлені порушення для вжиття заходів стягнення відповідних коштів. Просив повідомити про вжиті заходи з метою стягнення вказаних коштів з відповідача у судовому порядку, а також чи будуть вживатися такі заходи в подальшому.
Дунаєвецька міська рада у листі від 31.01.2020 №02.0512/256, адресованому першому заступнику керівника Кам`янець-Подільської прокуратури, звернула увагу на те, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №482 Держгеокадастр та його територіальні підрозділи розраховують розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок та вживають заходів до її відшкодування в установленому порядку. Зазначила, що в раді відсутні виконавчі органи, яким делеговано повноваження щодо здійснення контролю за додержанням земельного законодавства. Тому вказала, що підстави для вжиття заходів з метою стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок ТОВ "Голозубинецьке", з боку Дунаєвецької міської ради відсутні, а тому такі заходи вживатись не будуть.
Листом від 12.02.2020 прокурор повідомив Дунаєвецьку міську раду та ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді, оскільки останніми не вжито заходів цивільно - правового характеру з метою стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок ТОВ "Голозубинецьке".
Враховуючи вищезазначене, а також несплату відповідачем шкоди за самовільне зайняття земельних ділянок, прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі позивачів з вищенаведеним позовом.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частинами третьою - п`ятою статті 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 визначено, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорон землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо. "Інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Предметом позову є заявлена прокурором вимога про стягнення 144306,51 грн шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок.
Судом враховується, що звертаючись з позовом у справі в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області прокурор зазначив, що згідно зі ст. 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №1 5Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.2016 №581 «Про реформування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» повноваження щодо державного нагляду (контролю) за додержанням вимог земельного законодавства на території Дунаєвецького району покладено на Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Також прокурором зазначено, що Дунаєвецька міська рада як орган місцевого самоврядування не лише наділена повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками згідно зі ст. 122 Земельного кодексу України, а й повноваженнями щодо здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель згідно ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Однак вказані органи, яким було відомо про факт самовільного використання відповідачем земельних ділянок, самостійно заходів на усунення порушень інтересів держави не вживали, з відповідними позовами до суду не звертались, що свідчить про здійснення захисту інтересів держави неналежним чином та є підставою для захисту інтересів держави прокурором шляхом звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі цих органів.
Статтею 13 Конституції України закріплено, що земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до положень статті 80 Земельного кодексу України суб`єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України).
За змістом статей 122, 123 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними
Згідно з ч. 1 ст. 152 Земельного кодексу України організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства належить до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю), зокрема, у сфері земельних відносин.
Як убачається з матеріалів справи, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області за результатами проведення планового заходу державного контролю (нагляду) щодо дотримання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель виявлено факт самовільного зайняття земельних ділянок ТОВ "Голозубинецьке" загальною площею 83,7584 га з кадастровими номерами: 6821881800:02:004:2000 - 6,89 га, 6821881800:03:002:2000 - 3,0361 га, 6821881800:02:004:2004 - 3,0323 га, 6821881800:04:008:2000 - 12 га, 6821881800:04:008:2006 - 8,8 га, 6821881800:04:008: (кадастровий квартал) - 50 га (орієнтовна площа), про що складено акт 09.08.2019 №237/0134/АП/02/01/-19 та видано припис від 09.08.2019 №237/0196ПР/03/01/-19 про усунення порушень.
У підтвердження факту самовільного зайняття земельних ділянок надано акти обстеження від 12.08.2019, в яких зазначено про посів директором ТОВ "Голозубинецьке" сільськогосподарських культур на земельних ділянках з кадастровими номерами 6821881800:02:004:2000, 6821881800:03:002:2000, 6821881800:02:004:2004, 6821881800:04:008:2000, 6821881800:04:008:2006, та акт обстеження від 02.10.2019, яким зафіксовано залишки після збору урожаю та наявність сільськогосподарської культури на земельній ділянці кадастровий квартал 6821881800:04:008, із визначенням площ, на яких вчинено правопорушення.
Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області складено протоколи про адміністративне правопорушення від 12.08.2019 №237-ДК/100П/07/01/-19 та від 02.10.2019 №237/0126ПТ/04/01/-19, у яких відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963, визначено розмір шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки площею 33,7584 га в сумі 55756,75 грн та площею 53,6132 га в сумі 88549,76 грн відповідно.
Статтею 211 Земельного кодексу України передбачено, що за самовільне зайняття земельної ділянки, невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.
За результатами розгляду протоколу від 12.08.2019 №237-ДК/100П/07/01/-19 постановою від 12.08.2019 на гр. ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн, який у подальшому був ним сплачений.
Позивач також звернувся до відповідача з повідомленнями про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, однак відповідні кошти відповідачем не сплачено.
З огляду на зазначене, прокурор в інтересах держави в особі позивачів звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок.
Відповідно до частини другої статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. При цьому згідно з пунктом «д» частини першої статті 156 Земельного кодексу України власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки
При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 22 Цивільного кодексу України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
За змістом указаних приписів Цивільного кодексу України та Земельного кодексу України відшкодування шкоди (збитків) є заходом відповідальності, зокрема, за завдану шкоду майну чи за порушення прав власника земельної ділянки.
Частина перша статті 1166 Цивільного кодексу України встановлює, що шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Підставою для відшкодування є наявність таких елементів складу цивільного правопорушення як шкода; протиправна поведінка її заподіювача; причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від обов`язку її відшкодовувати, якщо доведе, що шкоди заподіяно не з її вини (частина друга статті 1166 Цивільного кодексу України).
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач, зокрема зазначає, що використання земельних ділянок не було протиправним, оскільки відбувалось на підставі угоди від 03.05.2018, укладеної з позивачем 1, про компенсацію недоотриманих коштів за фактичне використання земельної ділянки площею 53,67 га.
Здійснюючи оцінку зазначених доводів відповідача, судом враховується, що згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням частини першої статті 21 Закону України «Про оренду землі» визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. При цьому істотними умовами договору оренди землі є, з-поміж іншого об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови (ст. 15 Закону України "Про оренду землі").
Виходячи з наведеного, використання відповідачем земельних ділянок комунальної власності можливе лише за договором оренди земельної ділянки чи договором купівлі-продажу права оренди земельної ділянки та наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування.
При цьому судом береться до уваги, що згідно з ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Однак надана відповідачем угода про компенсацію недоотриманих коштів за використання земельної ділянки в розумінні вищезазначених норм законодавства не є договором купівлі-продажу права оренди земельної ділянки чи договором оренди землі, який би надавав право відповідачу використовувати земельні ділянки, оскільки такий укладений без дотримання вищезазначених законодавчих вимог. Крім того, судом враховується відсутність у договорі законодавчо встановлених відомостей, які би надали можливість ідентифікувати земельну ділянку (кадастровий номер, місцерозташування, схема тощо), за користування якою угодою від 03.05.2018 передбачено плату.
Статтею 82 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) внесення земельних ділянок її засновниками до статутного капіталу; в) прийняття спадщини; г) виникнення інших підстав, передбачених законом.
Згідно зі ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; громадські організації осіб з інвалідністю України, їх підприємства (об`єднання), установи та організації; релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування"; заклади освіти незалежно від форми власності; співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Доказів у підтвердження права власності чи права постійного користування відповідачем земельними ділянками чи наявності у відповідача права на отримання земельних ділянок у власність чи в користування суду не подано. У вирішенні таких спорів необхідним є встановлення наявності у особи, в силу закону, права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування.
Не підтверджені належними та допустимими доказами і доводи відповідача про використання ним земель не комунальної, а приватної власності, зокрема як невитребуваних паїв.
Таким чином, відповідачем належними та допустимими доказами не доведено правомірності використання зазначених прокурором земельних ділянок.
Крім того, судом враховується, що дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо проведення перевірки використання відповідачем земельних ділянок та результати такої перевірки відповідачем не оскаржувались, відповідачем було здійснено сплату штрафу, накладеного на керівника товариства за виявлені під час перевірки порушення, а тому посилання відповідача на неправильне визначення в актах обстеження земельних ділянок площ, на яких вчинено правопорушення, судом оцінюється критично. Крім того, будь-яких доказів на спростування зазначених в актах обстеження даних відповідачем не надано.
Порядок визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок наведено у постанові Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття та знесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" (із змінами) (далі - Методика).
За п. 7 Методики розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами.
Підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної, зокрема, державі, внаслідок, у тому числі, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, є матеріали щодо вчиненого правопорушення правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протоколи про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акти обстеження земельної ділянки.
Відповідно до п. 4 Методики розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земель для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови), визначається за такою формулою: Шс = Пс x Нп x Кф x Кі, де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки; Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки; Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3; Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4; Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки.
Прокурор в обґрунтування розміру шкоди посилається на розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, виконані державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Із розрахунків вбачається, що розмір шкоди розрахований за формулою, визначеною для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови).
Для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, були визначені такі показники, зокрема: категорія земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення; форма власності – комунальна; площа самовільно зайнятих земельних ділянок – згідно з площами, на яких вчинено правопорушення, що визначені в актах обстеження. Відтак, суд дійшов висновку, що подані розрахунки здійснено відповідно до вищевказаної методики.
Доказів на спростування здійснених розрахунків шкоди відповідачем не подано.
Оскільки матеріали справи підтверджують наявність у діях відповідача як повного складу цивільного правопорушення щодо самовільного зайняття земельних ділянок відповідних площ, розташованих на території Дунаєвецької міської об`єднаної територіальної громади Хмельницької області, так і заподіяння шкоди у розмірі 144306,51 грн, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на вищенаведені обставини справи та положення законодавства суд доходить висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача 144306,51 грн шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов першого заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці Хмельницької області, органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький до товариства з обмеженою відповідальністю „Голозубинецьке”, с. Голозубинці Дунаєвецького району Хмельницької області про відшкодування 144306,51 грн шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельних ділянок задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Голозубинецьке”, Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Голозубинці, вул. Шевченка, буд 20 (код 32013288) на користь Дунаєвецької міської ради, Хмельницька область, м. Дунаївці, вул. Шевченка, буд. 50 (код 04060714) 144306,51 грн (сто сорок чотири тисячі триста шість гривень 51 коп.) шкоди.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Голозубинецьке”, Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Голозубинці, вул. Шевченка, буд 20 (код 32013288) на користь Хмельницької обласної прокуратури, м. Хмельницький, пров. Військоматський, буд. 3 (код 02911102) 2164,60 грн (дві тисячі сто шістдесят чотири гривні 60 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повне рішення складено 06.11.2020.
Суддя В.В. Виноградова
Віддрук. 6 прим.: 1 – до справи, 2 – першому заступнику керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури (32730, Хмельницька область, м. Кам`янець-Подільський, вул. Драгоманова, 11), 3 – Дунаєвецькій міській раді (32400, Хмельницька область, м. Дунаївці, вул. Шевченка, 50), 4 – ГУ Держгеокадастру у Хмельницької області (29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1), 5 – ТОВ “Голозубинецьке” (32466, Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Голозубинці, вул. Шевченка, 20), 6 – прокуратурі Хмельницької області (29000, м. Хмельницький, пр. Військоматський, 3). Всім рек. з пов. про вруч.