Ухвала суду № 92675170, 29.10.2020, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
29.10.2020
Номер справи
914/1397/20
Номер документу
92675170
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

29.10.2020 Справа № 914/1397/20

Суддя Господарського суду Львівської області Мазовіта А.Б., при секретарі Андрусику В. Д., розглянувши матеріали справи

за позовом:Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, м.Львів;до відповідача:Громадської організації «УКРАЇНСЬКИЙ СТАРТАП», м.Львів;третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:Державне підприємство «Науково - дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», м.Львів;про:розірвання договору оренди нерухомого державного майна від 21.06.2017 №81 та стягнення заборгованості.та за зустрічним позовом:Громадської організації «УКРАЇНСЬКИЙ СТАРТАП», м.Львів;до відповідача-1: до відповідача-2:Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, м.Львів; Державного підприємства «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», м.Львів;про:розірвання договору оренди та звільнення від плати за користування майном.

Представники сторін:

від позивача: Жуган І. О. - представник;

від відповідача: Сендега Т. Р. - адвокат;

від третьої особи: Боржієвська Л. А. - представник;

вільний слухач: ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, м.Львів звернулося до Господарського суду Львівської області із позовною заявою до Громадської організації «УКРАЇНСЬКИЙ СТАРТАП», м.Львів про розірвання договору оренди нерухомого державного майна від 21.06.2017 №81 та стягнення заборгованості.

Хід розгляду справи відображено в попередніх ухвалах суду та протоколах судових засідань.

Ухвалою суду від 12.10.2020 підготовче засідання відкладено на 29.10.2020.

Через канцелярію суду позивач за зустрічним позовом 21.09.2020 подав заяву від 18.09.2020 (вх. № 2353/20 від 21.09.2020) про зміну предмету позову та збільшення позовних вимог, залучення співвідповідача.

Через канцелярію суду відповідач за первісним позовом 15.10.2020 подав клопотання від 15.10.2020 (вх. № 29898/20 від 15.10.2020) про долучення доказів до матеріалів справи.

Через канцелярію суду відповідач за первісним позовом 29.10.2020 подав заперечення на відповідь на відзив від 28.10.2020 (вх. № 31240/20 від 29.10.2020).

Через канцелярію суду відповідач-2 за зустрічним позовом 29.10.2020 подав відзив на зустрічний позов № 12/1010 від 27.10.2020 (вх. № 31227/20 від 29.10.2020).

Представник позивача за первісним позовом в підготовче засідання 26.10.2020 з`явився, надав суду усні пояснення щодо предмета спору.

Представник відповідача за первісним позовом в підготовче засідання 26.10.2020 з`явився, підтримав подану заяву про зміну предмету позову та збільшення позовних вимог, залучення співвідповідача, та позицію, викладену в запереченні на відповідь на відзив.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за первісним позовом (відповідача - 2 за зустрічним позовом) в підготовче засідання 26.10.2020 з`явився, підтримав позицію, викладену у відзиві на зустрічний позов.

Розглянувши заяву позивача за зустрічним позовом про зміну предмету позову та збільшення позовних вимог, залучення співвідповідача, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 46 ГПК України крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 3 ст. 46 ГПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше, ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вирішив прийняти до розгляду заяву позивача за зустрічним позовом про зміну предмету позову та збільшення позовних вимог, залучення співвідповідача, в частині зміни предмету позову та збільшення позовних вимог.

Стосовно залучення Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 48 ГПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача.

Відповідно до ч. 4 ст. 48 ГПК України про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.

На обґрунтування необхідності залучення співвідповідача позивач за зустрічним позовом зазначає, що відповідно до п. 3.6 укладеного договору оренди 70 % місячної орендної плати сплачувалося до державного бюджету на рахунок, визначений Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області.

Згідно з п. 3.9. договору оренди надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до бюджету, підлягає в установленому порядку заліку в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого заліку у зв`язку з припиненням орендних відносин - поверненню Орендарю. Для забезпечення повернення зазначених коштів сторони керуються вимогами Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, та постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджету» (зі змінами).

Згідно з п. 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою КМУ від 15.04.2015 р. № 215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів. Відповідно до пп. 1 п. З цього Положення, до основних завдань Казначейства належить реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів. Відповідно до абз. 5 пп. 2 п. 4 Положення, Казначейство здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Відповідно до п. 9 вказаного Положення, Казначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. 34 ст. 29 Бюджетного кодексу України до доходів Державного бюджету України включаються надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном.

Кабінетом Міністрів України затверджена постанова «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» від 16.02.2011 р. № 106, відповідно до якої встановлено, що перелік податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, згідно з додатком. Органам, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечити відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів податків, зборів, платежів та інших доходів згідно з переліком, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Згідно затвердженого постановою Переліку Фонд Державного майна контролює справляння надходжень бюджету по коду 22080200, який зазначений у платіжних дорученнях, на підставі яких позивачем перераховувалися кошти за оренду державного майна до бюджету.

Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, яким визначено процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії.

Дія цього Порядку не поширюється на операції з бюджетного відшкодування податку на додану вартість та безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані заяві платника.

Враховуючи вищевикладені норми, можна зробити висновок про те, що відповідач - 1 за зустрічним позовом є контролюючим органом за надходженнями до бюджету від орендної плати за оренду державного майна, а відповідач - 3 за зустрічним позовом здійснює повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів шляхом оформлення розрахункових документів.

Оскільки, відповідно до наведених вище норм, набувачем 70% сплаченої позивачем орендної плати за договорами оренди нерухомого державного майна є Державний бюджет України, помилково або надмірно сплачені суми орендної плати підлягають стягненню саме з Державного бюджету України.

Кошти державного бюджету належать на праві власності державі. Отже, з урахуванням положень ч. 2 ст. 2, ст. 170 ЦК України, боржником у зобов`язанні зі сплати коштів державного бюджету є держава Україна як учасник цивільних відносин, яка через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом, набуває та здійснює свої цивільні права та обов`язки.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з пп. 1 п. 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету, рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання.

Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Відповідно до п. З Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 р. № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Згідно з пп. 1, 5 п. 16 цього ж Порядку, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів та інших доходів бюджету; що надійшли в інший установлений законодавством спосіб.

Відповідно до п. 17 цього ж Положення, стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.

Кошти державного бюджету належать на праві власності державі. Отже, боржником у зобов`язанні зі сплати коштів державного бюджету є держава Україна як учасник цивільних відносин (ч. 2 ст. 2 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 170 ЦК України держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Таким чином, територіальний орган Державної казначейської служби України є уповноваженим державою органом, що здійснює списання коштів державного бюджету на виконання судових рішень про стягнення надходжень бюджету.

При цьому в господарському процесі відповідно до ч. 4 ст. 56 ГПК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.

Отже, у цій справі відповідачем є держава, яка бере участь у справі через відповідний орган (органи) державної влади. Такими органами у цій справі є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях (яке виступає орендодавцем державного майна та є контролюючим органом за надходженнями до бюджету від орендної плати за оренду державного майна) та Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області (яка відповідно до законодавства є органом, який здійснює повернення коштів з державного бюджету).

Враховуючи вищевикладене, суд вирішив задовольнити клопотання позивача за зустрічним позовом, та залучити до участі у справі Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області (Місцезнаходження: 79005, м. Львів, вул. К. Левицького, буд. 18, Код ЄДРПОУ 38008294) як співвідповідача за зустрічним позовом.

Згідно з ч. 3 ст. 177 ГПК України, підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Суд, враховуючи винятковість обставин, з метою належної підготовки справи для розгляду по суті, ухвалив продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

Враховуючи необхідність залучення відповідача -3 за зустрічним позовом, з метою забезпечення процесуальних прав учасників справи, принципів рівності та змагальності сторін, суд вирішив відкласти судове засідання.

Керуючись ст. ст. 48, 177, 183, 234, Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ :

1. Продовжити строк підготовчого засідання на тридцять днів.

2. Прийняти до розгляду заяву позивача за зустрічним позовом від 18.09.2020 (вх. № 2353/20 від 21.09.2020) про зміну предмету позову та збільшення позовних вимог.

3. Залучити до участі у справі № 914/1397/20 Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області, що знаходиться за адресою: 79005, м. Львів, вул. К. Левицького, 18, код ЄДРПОУ 38008294, в якості співвідповідача за зустрічним позовом.

4. Зобов`язати позивача за зустрічним позовом:

· надіслати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Львівській області копію позовної заяви та доданих до неї документів, докази надіслання надати суду;

· в строк у 5 (п`ять) календарних днів з дня отримання відзиву позов надати суду відповідь на відзив. Зобов`язати позивача надіслати (надати) відповідь на відзив та додані до неї документи відповідачу одночасно з надісланням (наданням) такої відповіді до суду. Докази такого надіслання невідкладно надати суду. Відповідь на відзив із відповідними доказами про відправку її іншим учасникам, має бути подана в зазначений термін через канцелярію суду;

5. Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області у 15-ти денний строк з дня вручення ухвали про залучення у справу:

- подати суду письмовий відзив (заперечення) на позовну заяву із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, якщо такі докази не надані позивачем та документи, що підтверджують надання відзиву і доданих до нього доказів позивачу (чи іншим учасникам справи). Відзив (заперечення) на позовну заяву із відповідними доказами про відправку його іншим учасникам мають бути подані в зазначений термін через канцелярію суду. Роз`яснити, що в разі ненадання відповідачем у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

6. Підготовче засідання відкласти на 23.11.20 о 11:30 год.

7. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: 79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128, зал судових засідань № 7.

8. Явка повноважних представників сторін в судове засідання обов`язкова.

9. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

10. Веб-адреса суду http://lv.arbitr.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається.

11. Звернути увагу сторін на те, що відповідно до ст.135 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зокрема, за ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.

12. Суд звертається до учасників судового процесу із проханням зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (створити поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua та програмі «Електронний суд», які передбачають можливість обміну процесуальними документами між судом і учасниками процесу та подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді по конкретній справі, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України.

Суддя А.Б. Мазовіта