
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
29.10.2020 Справа № 21/140/08
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Черкаського Володимира Івановича, при секретареві Садовій М.П., розглянувши в судовому засіданні матеріали справи № 21/140/08
Кредитори:
1. (заявник) Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 166, код ЄДРПОУ 4314945).
2. Бердянський міськрайонний центр зайнятості (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Консульська, 14/2, код ЄДРПОУ 42503736)
3. Приватне акціонерне товариство “Бердянське підприємство теплових мереж” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Морська, 65/97)
4. Публічне акціонерне товариство “Укртрансгаз”, м. Київ
5. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012).
6. ЗАТ “Бердянський машинобудівний завод”
Банкрут - Відкрите акціонерне товариство “Шляхмаш” (71111, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Гагаріна, 7; код за ЄДРПОУ 05824579)
банки, здійснюючі розрахунково-касове обслуговування боржника:
1. Центральне Бердянське відділення ЗФ ВАТ “Бізнес Стандарт” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Карла Маркса, 29)
2. Відділення “Бердянська філія” № 1 ЗРУ ЗАТ КБ “Приватбанк” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Свободи, 38 а)
3. Філія “Відділення Промінвестбанку в м. Бердянську Запорізької області” (71112, Запорізька область, м. Бердянськ, проспект Пролетарський, 234)
4. Бердянське відділення № 1 ВАТ “Родовід Банк” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Пушкіна, 9 а)
Ліквідатор – Василенко Р.В. (71111, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Гагаріна, 7)
про банкрутство
Суддя Черкаський В.І.
за участю представників сторін та учасників:
від ГУ ДПС у Запорізькій області, Драч Б.В., витяг з ЄДР № 1006913211 від 17.07.2020,
ліквідатор, Василенко Р.В., особисто
УСТАНОВИВ:
13.08.2020 року до суду від Головне управління ДПС у Запорізькій області надійшла заява № 46084/10/08-01-51-07 від 10.08.2020 року (вх. № 15660/08-08/20 від 13.08.2020) про визнання грошових вимог до боржника у розмірі 118 673, 00 грн.
Ухвалою від 14.08.2020 року судом прийнято заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області № 46084/10/08-01-51-07 від 10.08.2020 року (вх. № 15660/08-08/20 від 13.08.2020) до розгляду у судовому засіданні, призначеному на 07.09.2020 року,12 - 00.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 12.10.2020 року судом поточний звіт ліквідатора вих. б/н від 12.10.2020 року прийнятий до відома. Відкладене судове засідання для розгляду заяви Головного управління ДПС у Запорізькій області № 46084/10/08-01-51-07 від 10.08.2020 року (вх. № 15660/08-08/20 від 13.08.2020), звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу, реєстру вимог кредиторів, документів, що підтверджують проведення ліквідаційної процедури, на 29.10.2020 року, 12 - 00.
Ліквідатор надав суду доказів надсилання відзиву на заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області № 46084/10/08-01-51-07 від 10.08.2020 року (вх. № 15660/08-08/20 від 13.08.2020) заявникові, в ньому проти вимог заперечує.
Розглянувши у засіданні заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області № 46084/10/08-01-51-07 від 10.08.2020 року (вх. № 15660/08-08/20 від 13.08.2020), матеріали справи, заслухавши представників учасників справи, суд установив.
Заявник обґрунтовує заяву наступним. Відповідно до абз.10 ч. 1 ст. 1 Кодексу з процедур банкрутства, поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство. Згідно з ч. 4 ст. 60 Кодексу з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів. Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу.
Станом на 23.07.2020 р. ВАТ “ШЛЯХМАШ” має податковий борг перед бюджетом у сумі 118 673, 00 грн. з податку на прибуток приватних підприємств (код платежу 11021000).
Статтею 67 Конституції України встановлений обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (із змінами та доповненнями) передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Вищевказаний податковий борг виник на підставі наступного. Актом від 13.02.2020 р. № 058/08-01-51-13/05824579 про результати документальної позапланової виїзної перевірки податкового законодавства за період з 01.01.2016 р. по 31.01.2020 р., валютного - за період з 01.01.2016 р. по 31.01.2020 р., єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2011 р. по 31.01.2020 р. встановлено порушення ВАТ “Шляхмаш” вимог п. 44.2, п. 44.3 ст. 44; п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134; п. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями) - підприємством неправомірно зменшено занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 118 673, 00 грн., в т.ч. по періодам: 2017 р. на суму 118 673, 00 грн.
На виконання вимог Податкового кодексу, в порядку ст. 58 Податкового кодексу України контролюючим органом складено додаткове повідомлення-рішення від 21.05.2020 р. № 0005080513 та застосовано штрафні (фінансові) санкції (нараховано пеню) на підставі ст. 123 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями) у зв`язку з цим згідно з п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств (код платежу 11021000) у розмірі 118 673,00 грн.
Таким чином, станом на 23.07.2020 р. заборгованість ВАТ “Шляхмаш” перед державним бюджетом, в зв`язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов`язань становить 118 673, 00 грн. та залишається несплаченим.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 44.2 ст. 44 розділу II Податкового кодексу України, для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансові звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Відповідно до п. 44.3 ст. 44 розділу II Податкового кодексу України, платника податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених у пунктах 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095днів з дня подання податкової звітності, для складання якої використовується зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, та різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Згідно з п. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу України, базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із ст. 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Відповідно до п.п 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Пунктом 46.1. ст. 46 ПК України встановлено, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 56.11 ст. 56 ПК України встановлено, що не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання( вручення) податкового повідомлення - рішення.
Згідно з п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Отже, контролюючим органом здійснено ряд заходів щодо стягнення податкового боргу. В межах повноважень, наданих податковим законодавством, з метою погашення податкового боргу перед державним бюджетом та захисту економічних інтересів держави, ГУ ДПС у Запорізькій області звернулось з цією заявою про приєднання поточних кредиторських вимог до ВАТ “Шляхмаш”.
Ліквідатор проти визнання кредиторських вимог заперечив, вважає їх неправомірним.
Судом установлено, що Постановою господарського суду Запорізької області у справі № 21/140/08 від 23.05.2008 року ВАТ “Шляхмаш” визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура.
Ухвалою суду від 08.12.2009 року припинено повноваження ліквідатора Відкритого акціонерного товариства “Шляхмаш” Кірічка В.А. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Василенка Романа Вікторовича.
Відповідно до приписів частини 1 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства, з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, зокрема, господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, крім укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу у процедурі ліквідації тощо; строк виконання всіх грошових зобов`язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов`язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Згідно з положеннями пункту 1.3 статті 1 Податкового кодексу України, цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, з банків, на які поширюються норми Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, проведення комплексних перевірок з метою виявлення фінансових рахунків та погашення зобов`язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зборів на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.
З 23.05.2020 року пункт 1.3 статті 1 ПК України діє у редакції Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” від 16 січня 2020 року № 466-IX і має наступний зміст: “Цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, з банків, на які поширюються норми Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, проведення комплексних перевірок з метою виявлення фінансових рахунків та погашення зобов`язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зборів на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій”.
Отже, для правовідносин, що виникають під час ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, пріоритетними є норми спеціального закону: до 21.10.2019 - Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, з 21.10.2019 - Кодексу України з процедур банкрутства.
Аналіз положень пункту 1.3 статті 1 ПК України та положень ч. 1 ст. 38 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ч. 1 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства дає підстави дійти до висновку, що з моменту визнання боржника банкрутом у банкрута не виникає жодного обов`язку зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), котрі нараховані після моменту визнання боржника банкрутом.
Відповідно до положень пункту 36.1 статті 36 ПК України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з положеннями підпункту 37.3 статті 37 ПК України, підставами для припинення податкового обов`язку, крім його виконання, є скасування податкового обов`язку у передбачений законодавством спосіб.
Оскільки у розумінні пункту 1.3 статті 1 ПК України вказаний Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури банкрутства, а також беручи до уваги те, що положеннями Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що з дня визнання боржника банкрутом (ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом) у банкрута не виникає додаткових обов`язків зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), слід дійти на підставі підпункту 37.3 статті 37 ПК України висновку, що приписами Кодексу України з процедур банкрутства передбачено підставу для припинення податкового обов`язку боржника, якого визнано банкрутом, щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), термін сплати яких настав після визнання боржника банкрутом.
Зазначені висновки підтверджуються постановою, прийнятою Верховним Судом у складі Судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду 12 березня 2019 року у справі № 910/14827/16.
Враховуючи зазначене, заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області № 46084/10/08-01-51-07 від 10.08.2020 року (вх. № 15660/08-08/20 від 13.08.2020) слід залишити без задоволення.
Станом на 12.10.2020 року ліквідатором звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс, реєстр вимог кредиторів, документи, що підтверджують проведення ліквідаційної процедури не надано.
Постановою Кабінету Міністрів України № 956 від 13.10.2020 року внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 року, № 392 від 20.05.2020 року та № 641 від 22.07.2020 року з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19 до 31.12.2020 року на всій території України встановлено карантин.
Згідно Прикінцевих положень ГПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Враховуючи зазначене, з метою повного та всебічного дослідження всіх обставин справи, та відповідно до ст. 216 Господарського процесуального кодексу України судове засідання слід відкласти, зобов`язавши учасників провадження виконати певні дії.
У судовому засіданні 29.10.2020 року оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Керуючись ст. ст. 2, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 216, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області № 46084/10/08-01-51-07 від 10.08.2020 року (вх. № 15660/08-08/20 від 13.08.2020) залишити без задоволення.
Відкласти судове засідання для розгляду звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу, реєстру вимог кредиторів, документів, що підтверджують проведення ліквідаційної процедури, на 14.12.2020 року, 12 - 00.
Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Запорізької області за адресою: 69001, м. Запоріжжя, вул. Гетьманська, 4, корпус № 2, к. 120.
Зобов`язати надати суду:
Ліквідатора - звіт ліквідатора;
Кредиторів - заперечення (при наявності) на звіт.
Копію ухвали направити кредиторам, ліквідатору.
Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення, відповідно до ч. 1 ст. 235 ГПК України. Повний текст ухвали буде складено протягом 5-ти днів з дня оголошення вступної та резолютивної частин ухвали.
Повний текст ухвали, відповідно до ст. 233 ГПК України, складено 05.11.2020 року.
Суддя В.І. Черкаський