Ухвала суду № 92674567, 05.11.2020, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.11.2020
Номер справи
906/1318/19
Номер документу
92674567
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Господарський суд

Житомирської області

_____________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

Від "05" листопада 2020 р. м. Житомир Справа № 906/1318/19

Господарський суд Житомирської області у складі судді Костриці О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву фізичної особи ОСОБА_1 від 06.04.2020 з вимогами до боржника на суму 152 107,64 грн в межах справи № 906/1318/19 про банкрутство Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (м. Житомир),-

за участю учасників судового процесу:

від ОСОБА_1 : не з`явився;

від кредиторів: не з`явилися;

від боржника: не з`явилися,-

ВСТАНОВИВ:

у провадженні Господарського суду Житомирської області перебуває справа про банкрутство Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", боржник).

Ухвалою господарського суду від 05.03.2020 відкрито провадження у справі про банкрутство ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"; введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів; призначено розпорядником майна боржника - ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" арбітражного керуючого Каленчук О.І.

06.03.2020 оприлюднено повідомлення про відкриття Господарським судом Житомирської області провадження у справі № 906/1318/19 про банкрутство ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".

23.03.2020 на адресу суду від ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" надійшла апеляційна скарга на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 05.03.2020 про відкриття провадження у справі про банкрутство.

24.03.2020 Господарським судом Житомирської області направлено всі матеріали справи №906/1318/19 про банкрутство ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" до Північно-західного апеляційного господарського суду.

07.04.2020 до господарського суду надійшла заява фізичної особи ОСОБА_1 від 06.04.2020 з вимогами до боржника на суму 152 107,64 грн (т. 7 а.с. 169-181).

Обґрунтовуючи вимоги до боржника, ОСОБА_1 зазначено, що 16.01.2019 його було звільнено з посади головного інженера філії "Зарічанська ДЕД" ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України". Разом з тим, боржником остаточний розрахунок в день звільнення проведено не було.

Судовим наказом Богунського районного суду м. Житомира від 02.09.2019 стягнуто з ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі у розмірі 3228,80 грн за січень 2019 року.

17.02.2020 ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" погашено заборгованість перед ОСОБА_1 у повному обсязі.

За викладених обставин, заявником зазначено про необхідність визнання вимог до боржника на суму 152107,64 грн середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільнення з 16.01.2019 по 17.02.2020.

Ухвалою господарського суду від 08.04.2020 відкладено вирішення питання відносно прийняття до розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.04.2020 з грошовими вимогами до боржника до повернення матеріалів справи № 906/1318/19 про банкрутство ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" до Господарського суду Житомирської області.

Постановою Північно-Західного апеляційного господарського суду від 17.06.2020 апеляційну скаргу ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 05.03.2020 у справі №906/1318/19 залишено без задоволення, а ухвалу місцевого господарського суду залишено без змін.

01.07.2020 матеріали справи № 906/1318/19 повернулись до Господарського суду Житомирської області.

Ухвалою господарського суду від 06.07.2020 заяву фізичної особи ОСОБА_1 від 06.04.2020 з вимогами до боржника на суму 152 107,64 грн залишено без руху; встановлено фізичній особі ОСОБА_1 п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення виявлених недоліків заяви від 06.04.2020, а саме: надати суду докази доплати судового збору за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника на суму 2102,00 грн (т. 10 а.с. 73-74).

20.07.2020 до господарського суду надійшла заява фізичної особи ОСОБА_1 від 20.07.2020 про усунення недоліків поданої заяви, з доданими до неї доказами доплати судового збору за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника на суму 2102,00 грн (т. 12 а.с. 25-29).

Ухвалою господарського суду від 21.07.2020 прийнято заяву фізичної особи ОСОБА_1 від 06.04.2020 з вимогами до боржника та призначено її до розгляду в судовому засіданні 15.09.2020 о 15:10 год; зобов`язано фізичну особу ОСОБА_2 , ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" та розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Каленчук О.І. вчинити певні дії та надати до суду витребувані документи (т. 12 а.с. 152-153).

15.09.2020 на електронну пошту суду надійшло повідомлення розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Каленчук О.І. № 02-01/81-31 про результати розгляду кредиторських вимог, у якому повідомлено про визнання вимог ОСОБА_1 на суму 152 107,64 грн (т. 13 а.с. 193).

15.09.2020 до суду через загальний відділ надійшло повідомлення ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 15.09.2020 № 455 про результати розгляду кредиторських вимог, у якому повідомлено про визнання вимог ОСОБА_1 до боржника на суму 152 107,64 грн (т. 13 а.с. 196-197).

Ухвалою господарського суду від 15.09.2020, зокрема, відкладено розгляд заяви фізичної особи ОСОБА_1 від 06.04.2020 з вимогами до боржника на суму 152107,64 грн на 13.10.2020 о 10:40 год (т. 13 а.с. 222-223).

13.10.2020 до господарського суду надійшов супровідний лист ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 13.10.2020 № 539 з доданими документами (т. 15 а.с. 63-67).

У судовому засіданні 13.10.2020 фізичною особою ОСОБА_1 підтримано заяву від 06.04.2020 з вимогами до боржника на суму 152107,64 грн у повному обсязі, заявлено клопотання про долучення до матеріалів справи індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (т. 15 а.с. 68-70), яке задоволено судом.

Ухвалою господарського суду від 13.10.2020, зокрема, відкладено розгляд заяви фізичної особи ОСОБА_1 від 06.04.2020 з вимогами до боржника на суму 152 107,64 грн на 05.11.2020 о 10:40 год (т. 15 а.с. 74-75).

05.11.2020 на виконання вимог ухвали від 13.10.2020 до господарського суду надійшов супровідний лист ОСОБА_1 від 04.11.2020 з доданими документами.

05.11.2020 на виконання вимог ухвали від 13.10.2020 до господарського суду надійшов супровідний лист ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 05.11.2020 № 566 з доданими документами.

Судом встановлено, що учасники провадження у справі повідомлені про час та місце судового засідання своєчасно та з дотриманням вимог Господарського процесуального кодексу України ( далі - ГПК України).

ОСОБА_1 , розпорядник майна боржника Каленчук О.І. та представник боржника у судове засідання 05.11.2020 не з`явилися.

Дослідивши заяву фізичної особи ОСОБА_1 від 06.04.2020 з вимогами до боржника на суму 152 107,64 грн та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду, господарський суд вважає за необхідне задовольнити частково вказану заяву, виходячи з наступного.

Згідно з частиною 6 статті 12 ГГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.

За приписами частини 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, ГПК України, іншими законами України.

Відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.

Згідно з частиною 1 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Ухвалою господарського суду від 05.03.2020 відкрито провадження у справі про банкрутство ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"; введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів; призначено розпорядником майна боржника - ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" арбітражного керуючого Каленчук О.І.

06.03.2020 оприлюднено повідомлення про відкриття Господарським судом Житомирської області провадження у справі № 906/1318/19 про банкрутство ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".

Відповідно до частини 5 статті 254 Цивільного кодексу України якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Таким чином, 30-денний строк з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство закінчився 06.04.2020.

07.04.2020 до господарського суду надійшла заява фізичної особи ОСОБА_1 від 06.04.2020 з вимогами до боржника на суму 152 107,64 грн (т. 7 а.с. 169-181). Згідно відбитку штемпеля на декларації вказану заяву надіслано до суду 06.04.2020 (т. 7 а.с. 181), тобто в межах 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 47 Кодексу України з процедур банкрутства у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною 1 статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.

Завданням господарського суду у попередньому засіданні є перевірка заявлених до боржника грошових вимог конкурсних кредиторів, які можуть підтверджуватися або первинними документами (угодами, накладними, рахунками, актами виконаних робіт, тощо), що свідчать про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, або рішенням юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення такого спору.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 01.06.2018 працював на посаді головного інженера філії "Зарічанська ДЕД" ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".

Наказом від 16.01.2019 № 2 ОСОБА_1 звільнено з посади головного інженера філії "Зарічанська ДЕД" ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", яка є відокремленим підрозділом боржника, на підставі пункту 1 статті 36 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), що підтверджується відомостями трудової книги заявника (т. 7 а.с. 171).

Судовим наказом Богунського районного суду м. Житомира від 02.09.2019 у справі № 295/13132/19 стягнуто з ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі у розмірі 3228,80 грн за січень 2019 року; стягнуто з ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на користь держави судовий збір у розмірі 192,10 грн (т. 7 а.с. 174).

Постановою старшого державного виконавця Богунського відділу державної виконавчої служби м. Житомир Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Василюк К.Е. відкрито виконавче провадження з виконання судового наказу № 295/13132/19 від 02.09.2019 (т. 7 а.с. 172).

ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" 17.02.2020 сплачено ОСОБА_1 3228,80 грн заборгованості (після сплати комісії - 3212,66 грн), що підтверджується довідкою АТ КБ "Приватбанк" з банківського рахунку кредитора (т. 7 а.с. 176).

Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Сладь Т.П. від 26.02.2020 виконавче провадження з примусового виконання судового наказу № 295/13132/19 від 02.09.2019 закінчено (т. 7 а.с. 173).

З огляду на несвоєчасне проведення ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" розрахунку при звільненні, ОСОБА_1 заявлено вимоги до боржника на суму 152 107,64 грн середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільнення з 16.01.2019 по 17.02.2020.

Відповідно до статті 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Так, згідно зі статтею 3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами у сфері державного і договірного регулювання оплати праці, визначено Законом України "Про оплату праці".

Відповідно до частини 5 статті 97 КЗпП України оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов`язань щодо оплати праці.

Частиною 6 статті 24 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Отже, держава гарантувала та захистила законом право громадянина на своєчасне одержання винагороди за працю.

Згідно з приписами статті 47 КЗпП України роботодавець зобов`язаний виплатити працівникові при звільненні всі суми, що належать йому від підприємства, установи, організації у строки, зазначені в статті 116 Кодексу, а саме, в день звільнення або не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівникам вимоги про розрахунок. Непроведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 Кодексу, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

За змістом статті 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен у зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Згідно зі статтею 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власниками або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у статті 116 цього кодексу, при відсутності спору про їх розмір, підприємство, установа організація повинні виплатити його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про оплату праці" компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.

Компенсація у праві - є формою фінансового відшкодування збитків за порушення прав.

Тобто, це є збитки, а не основна заробітна плата, термін якої визначено статтею 1 Закону України "Про оплату праці", а структура заробітної плати встановлена статтею 2 Закону України "Про оплату праці", за змістом якої заробітна плата складається з основної та додаткової заробітної плати, а також з інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки), яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Вказані норми права не встановлюють належність середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні до структури заробітної плати.

Відповідно до пункту 1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713 (далі - Інструкція), для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці. До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат. Фонд оплати праці складається з: фонду основної заробітної плати; фонду додаткової заробітної плати; інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

При цьому, інші виплати, що не належать до фонду оплати праці, встановлені в розділі 3 Інструкції, згідно з пунктом 3.9 якого до них відносяться суми, нараховані працівникам за час затримки розрахунку при звільненні.

З наведених норм чинного законодавства вбачається, що середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за своєю правовою природою не є основною чи додатковою заробітною платою, а також не є заохочувальною чи компенсаційною виплатою (зокрема, компенсацією працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати) у розумінні статті 2 Закону України "Про оплату праці", тобто середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні не входить до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 у справі № 910/4518/16.

Відповідно до частини 1 статті 94 КЗпП України заробітною платою є винагорода, яка виплачується працівникові за виконану ним роботу. Відшкодування, яке сплачується за час затримки розрахунку при звільненні відповідно до статті 117 КЗпП України, не відповідає цим ознакам заробітної плати, оскільки виплачується не за виконану працівником роботу, а за затримку розрахунків при звільненні. Тому відшкодування, передбачене статтею 117 КЗпП України, хоча і розраховується, виходячи з середнього заробітку працівника, однак не є заробітною платою.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 761/9584/15-ц.

Аналіз положень статей 47, 116, 117 КЗпП України свідчить про те, що невиплата звільненому працівникові всіх сум, що належать йому від власника або уповноваженого ним органу, є триваючим правопорушенням, а отже, працівник може визначити остаточний обсяг своїх вимог лише на момент припинення такого правопорушення, яким є день фактичного розрахунку.

Для встановлення початку перебігу строку звернення працівника до суду з вимогою про стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні визначальними є такі юридично значимі обставини, як невиплата належних працівникові сум при звільненні та факт проведення з ним остаточного розрахунку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звільнено з посади головного інженера філії "Зарічанська ДЕД" ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" 16.01.2019, що підтверджується відомостями з трудової книжки.

Судовим наказом Богунського районного суду м. Житомира від 02.09.2019 у справі № 295/13132/19 підтверджується, що станом на дату звільнення із займаної посади - 16.01.2019 ОСОБА_1 нараховано, однак не виплачено заробітну плату у розмірі 3228,80 грн за січень 2019 року.

Відповідно до частини 4 статті 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, обставини невиплати ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на користь ОСОБА_1 заробітної плати у розмірі 3228,80 грн за січень 2019 року встановлено судовим рішенням.

Вказану заборгованість було сплачено боржником 17.02.2020.

За викладених обставин, правомірним є нарахування ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 17.01.2019 (наступний день після звільнення) по 17.02.2020, а не за визначений заявником період (з 16.01.2019 по 17.02.2020).

Середній заробіток працівника визначається відповідно до статті 27 Закону України "Про оплату праці" за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (далі - Порядок).

Відповідно до абзацу 3 пункту 2 Порядку середньомісячна заробітна плата визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Згідно з абзацом 3 пункту 3 Порядку усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.

Нарахування виплат провадяться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів, які мають бути за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарі) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (абзац 1 пункту 8 Порядку).

Згідно з розрахунком ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 за останні два місяці роботи (листопад та грудень 2018 року) становить 382,18 грн (т. 7 а.с. 175). Вказаний розрахунок є обґрунтованим та арифметично вірним.

За вказаних обставин, відповідно до розрахунку суду середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 17.01.2019 по 17.02.2020 (271 робочий день) становить 103570,78 грн (382,18 грн х 271 робочий день).

Отже, вимоги ОСОБА_1 до боржника на суму 103 570,78 грн середнього заробітку за весь затримки розрахунку при звільненні є обґрунтованими та підтвердженими доказами.

Так як справляння і сплата податку на доходи фізичних осіб є обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.

Вимоги на суму 48536,86 грн нараховано безпідставно, у зв`язку з чим відхиляються судом.

Відповідно до частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:

- у першу чергу задовольняються, зокрема, вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв`язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов`язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв`язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов`язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;

- у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою.

Як було зазначено вище, відшкодування, передбачене статтею 117 КЗпП, хоча і розраховується, виходячи з середнього заробітку працівника, однак не є заробітною платою.

Отже, сума середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні підлягає включенню до четвертої черги реєстру вимог кредиторів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 12.05.2020 у справі № 8/568.

За викладених обставин, вимоги ОСОБА_1 до боржника на суму 103570,78 грн підлягають включення до четвертої черги реєстру вимог кредиторів.

ОСОБА_1 за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника сплачено судовий збір в розмірі 4204,00 грн, що підтверджується квитанцією від 06.04.2020 № 16 на суму 2102,00 грн (т. 7 а.с. 177) та платіжним дорученням від 24.04.2020 № 0.0.1687950506 на суму 2102,00 грн (т. 12 а.с. 26).

Судовий збір у розмірі 4204,00 грн, сплачений ОСОБА_1 зараховано до спеціального фонду державного бюджету України.

У зв`язку з чим, на підставі статті 129 ГПК України на боржника покладається сплата 4204,00 грн судового збору, що сплачені кредитором при поданні до суду заяви з вимогами до боржника.

Зважаючи на викладене у сукупності, господарський суд прийшов до висновку заяву ОСОБА_1 від 06.04.2020 з вимогами до боржника задовольнити частково; визнати вимоги ОСОБА_1 до ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на суму 103 570,78 грн середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні (без утримання податків та інших обов`язкових платежів) (четверта черга задоволення вимог кредиторів); 4204,00 грн судового збору (перша черга задоволення вимог кредиторів); відхилити вимоги ОСОБА_1 до ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на суму 48536,86 грн; розпоряднику майна боржника арбітражному керуючому Каленчук О.І. за результатами попереднього засідання внести визнані судом вимоги до реєстру вимог кредиторів.

Керуючись статтями 45, 47, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України,-

УХВАЛИВ:

1. Заяву ОСОБА_1 від 06.04.2020 з вимогами до боржника задовольнити частково.

2. Визнати вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (10003, Житомирська обл., м.Житомир, вул. Перемоги,75, ідентифікаційний код 32008278) на суму:

- 103 570,78 грн середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні (без утримання податків та інших обов`язкових платежів) (четверта черга задоволення вимог кредиторів);

- 4204,00 грн судового збору (перша черга задоволення вимог кредиторів).

3. Відхилити вимоги ОСОБА_1 до ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на суму 48536,86 грн.

4. Розпоряднику майна боржника арбітражному керуючому Каленчук О.І. за результатами попереднього засідання внести визнані судом вимоги до реєстру вимог кредиторів.

Ухвала господарського суду набирає законної сили 05.11.2020.

Ухвала господарського суду може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Житомирської області в порядку та строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Повний текст ухвали складений та підписаний 06.11.2020.

Суддя Костриця О.О.