
номер провадження справи 34/73/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.10.2020 Справа № 908/980/20
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,
при секретареві судового засідання Махно О.О.,
розглянувши матеріали справи № 908/980/20
за позовом Комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 42346158 (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 1, прим. 8)
до відповідача Фізичної особи-підприємця Дубкова Артема Володимировича, ІПН НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 95907,74 грн
за участю уповноважених представників:
від позивача: Сущенко П.Г., довіреність б/н, від 03.02.2020;
від відповідача: не з`явився;
СУТЬ СПОРУ:
14.04.2020 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява № 1207 від 08.04.2020 (вх. № 1076/08-07/20 від 14.04.2020) про стягнення з Фізичної особи-підприємця Дубкова Артема Володимировича заборгованості за безоблікове користування системами централізованого комунального водопостачання в розмірі 95 907,74 грн та суму сплаченого судового збору в розмірі 2 102,00 грн.
Позов заявлено на підставі ст.ст. 11, 525, 526, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 174, 193 Господарського кодексу України, Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190.
Відповідно до витягу з протоколу розподілу судової справи між суддями від 14.04.2020 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/980/20 та визначено до розгляду судді Науменку А.О.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 15.04.2020 позовну заяву залишено без руху.
05.05.2020 до канцелярії суду від позивача у справі надійшли уточнення до позовної заяви, з описом вкладення на адресу відповідача у справі.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 12.05.2020 у справі №908/980/20 позовна заява прийнята судом до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 02.06.2020 о 12 год. 00 хв.
26.05.2020 до Господарського суду Запорізької області від відповідача у справі надійшов відзив на позовну заяву, в якому заявлені клопотання: про винесення окремої ухвали відповідно до ч. 11 ст. 246 ГПК України стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення з боку позивача передбаченого ст. 366 КК України з одночасним надсиланням прокурору або органу досудового розслідування; про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін; про витребування у позивача у якості доказу відповідним чином завірені копії розрахунку тарифу на послугу централізованого водопостачання холодної води, централізованого водопостачання гарячої води та водовідведення.
02.06.2020 до Господарського суду Запорізької області від позивача у справі надійшла відповідь на відзив.
В судовому засіданні 02.06.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
На початку судового засідання суддя оголосив склад суду у справі, перевірив явку представників сторін. Суд з`ясував наявність відводів та обізнаність присутніх представників сторін про процесуальні права та обов`язки.
Відводів складу суду не заявлено. Процесуальні права та обов`язки присутнім представникам сторін відомі та зрозумілі.
Суд оголосив про надходження від відповідача відзиву на позовну заяву та від позивача відповіді на відзив, які приймаються судом до розгляду.
Щодо заявлених клопотань відповідача, їх вирішення відкладається до наступних судових засідань.
За наслідками судового засідання 02.06.2020, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 18.06.2020 о 12 год. 40 хв.
В судовому засіданні 18.06.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив судове засідання з розгляду справи № 908/980/20. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача в судове засідання не з`явився.
За наслідками судового засідання 18.06.2020, у зв`язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 01.07.2020 о 15 год. 00 хв.
01.07.2020 від позивача до суду надійшло клопотання про приєднання додаткових доказів: копій фотографій від 30.09.2019 про перекриття, в колодязі, на врізках запірної арматури по ХВП за об`єктом: тренажерний зал в будинку № 96 по вул. Придніпровській, з пломбуванням.
01.07.2020 від відповідача до суду також надійшло клопотання про приєднання додаткових доказів: копії довідки непрацездатності та виписки з медичної картки Дубкова А.В.
В судовому засіданні 01.07.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив судове засідання з розгляду справи № 908/980/20. Перевірив явку представників сторін. Суд оголосив у судовому засідання вказані клопотання сторін та приєднав їх до матеріалів справи. Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив.
За наслідками судового засідання 01.07.2020, у зв`язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 09.07.2020 о 10 год. 00 хв.
В судовому засіданні 09.07.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив судове засідання з розгляду справи № 908/980/20. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача в судове засідання не з`явився.
Розглянувши матеріали справи, відзив на позовну заяву, в якому міститься клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, суд ухвалив здійснювати розгляд справи №908/980/20 за правилами загального позовного провадження, зі стадії відкриття провадження у справі, підготовче засідання призначено на 30.07.2020 о 15 год. 20 хв.
16.07.2020 до господарського суду від відповідача надійшла заява про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/3849/20.
В судовому засіданні 30.07.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив підготовче засідання у справі № 908/980/20.
На початку судового засідання суд оголосив про надходження від відповідача клопотання про зупинення провадження у справі.
В судовому засіданні представником позивача зазначено про необхідність надання часу для ознайомлення з поданим клопотанням та надання з цього приводу пояснень.
Суд відклав вирішення питання про зупинення провадження у справі до наступного судового засідання.
За наслідками судового засідання, у зв`язку з тим, що питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні, суд відклав підготовче засідання у справі № 908/980/20 на 02.09.2020 о 14 год. 00 хв.
26.08.2020 до господарського суду від позивача у справі надійшли письмові пояснення щодо зупинення провадження у справі (позиція щодо заяви відповідача про зупинення провадження у справі).
02.09.2020 суд продовжив підготовче засідання у справі № 908/980/20. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача в судове засідання не з`явився, при цьому 02.09.2020 до канцелярії суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ст. 227 ГПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках: 1) смерті або оголошення померлою фізичної особи, яка була стороною у справі або третьою особою з самостійними вимогами щодо предмета спору, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво; 2) необхідності призначення або заміни законного представника учасника справи; 3) перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції; 4) прийняття рішення про врегулювання спору за участю судді; 5) об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Розглянувши в судовому засіданні заяву відповідача про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/3849/20, суд відмовив в її задоволенні з огляду на те, що наявність адміністративної справи про скасування рішень № 97, 98 від 11.04.2019 виконавчого комітету Енергодарської міської ради, якими встановлені тарифи на послуги водопостачання, не унеможливлює розгляд справи 908/980/20 про стягнення з ФОП Дубкова А.В. на користь КП "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради заборгованості за безоблікове користування системами централізованого комунального водопостачання.
Клопотання відповідача про винесення окремої ухвали на підставі ч. 11 ст. 246 ГПК України мотивовано тим, що позивачем вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ст. 366 КК України "Службове підроблення", а саме: відповідач не підписував заяви від 05.09.2019 на укладання договору на надання комунальних послуг. Крім того, на вказаній заяві відсутня печатка відповідача, яку він використовує у своїй підприємницькій діяльності. Тому вказана заява від 05.09.2019 є підробленою.
Відповідно до ч.ч. 1, 11 ст. 246 ГПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, який повинен надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний строк може бути продовжено.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів, визначені у ст. 20 ГПК України.
Відповідно до ст. 2 Кримінально-процесуального кодексу України завданням кримінального судочинства є охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть в ньому участь, а також швидке і повне розкриття злочинів, викриття винних та забезпечення правильного застосування закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний.
Таким чином, господарський суд не наділений повноваженнями щодо надання діям позивача кримінально-правової оцінки.
Обов`язок відповідача з доведення факту підробки заявки від 05.09.2019 є способом реалізації основоположних засад господарського судочинства - змагальності сторін, доведеності та переконливості їх доводів та доказів перед судом.
Враховуючи вищенаведене суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про винесення окремої ухвали відповідно до ч. 11 ст. 246 ГПК України.
За наслідками судового засідання суд ухвалив продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів та відкласти підготовче засідання на 24.09.2020 об 11 год. 40 хв.
Зміст ухвали від 24.09.2020 № 908/980/20 був переданий ФОП Дубкову А.В. телефонограмою, що підтверджується витягом з журналу реєстрації телефонограм та факсограм за № 7 о 14 год. 32 хв. 25.09.2020.
21.09.2020 до господарського суду надійшла апеляційна скарга Фізичної особи-підприємця Дубкова Артема Володимировича на ухвалу Господарського суду Запорізької області від 02.09.2020 у справі №908/980/20 щодо відмови у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області на підставі ст.ст. 254, 255 та п. 17.11 розділу XI Перехідних положень ГПК України апеляційну скаргу повернуто заявникові.
В судовому засіданні 24.09.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив підготовче засідання у справі № 908/980/20. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача в судове засідання не з`явився.
За наслідками судового засідання, у зв`язку з тим, що питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні, суд відклав підготовче засідання у справі № 908/980/20 на 30.09.2020 о 12 год. 00 хв.
30.09.2020 до господарського суду від позивача надійшли пояснення до розрахунку за безоблікове (бездоговірне) користування системами централізованого водопостачання, які долучено до справи.
В судовому засіданні 30.09.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив підготовче засідання у справі № 908/980/20. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Суд оголосив про надходження від позивача вказаних пояснень, які прийняті судом до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача надав усні пояснення у справі та на запитання суду зазначив, що всі пояснення надані, всі наявні докази подані до матеріалів справи, клопотання та заяви, відсутні.
Представник позивача не заперечив проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.
Відповідно до ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд, зокрема, постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.
За наслідками судового засідання, суд, на підставі ст. 185 ГПК України, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 29.10.2020 о 12 год. 00 хв.
В судовому засіданні 29.10.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві з урахуванням уточнень. Суду надано наступні пояснення: на підставі рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 №96 комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради визначено виконавцем комунальної послуги, зокрема з надання послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових мереж), з централізованого постачання гарячої води, з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем). Тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових мереж), з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) встановлено рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 № 97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал». Між сторонами велось листування щодо укладання договору на отримання житлово-комунальних послуг. Відповідно до чинного законодавства споживання житлово-комунальних послуг можливо лише на підставі укладеного договору. Від укладання відповідного договору відповідач відмовився. 30.09.2019 виконуючий обов`язки начальника Сзі ЗЖКП Горлаков І.І., контролер з контролю абонентів ОСОБА_2 склали Акт № 006/19 обстеження водопровідних мереж, відповідно до якого було перевірено Тренажерний зал за адресою: вул. Придніпровська, 96 у м. Енергодарі, який належить ФОП Дубкову А.В. Актом встановлені факти порушень Правил користування сиситемами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, а саме: самовільне під`єднання споживачем до систем централізованого водопостачання, а також самовільне користування ними. Схема підключення додається до Акту. Акт обстеження № 1902 від 30.09.2019. Перелік працюючих трубопроводів, приєднаних до мережі на момент перевірки розрахункової точки - один, діаметр труби Ду 20 мм. Початок безоблікового користування 30.04.2019. Порушення усунуто в день перевірки акт № 1902 від 30.09.2019. Мережі водопостачання та водовідведення споживача відключені, пломба № С 54375416. Акт підписано двома представниками постачальника Горлаков І.І. (в.о. начальника СзіЗЖКП КП «ТВК» ЕМР) та ОСОБА_2 (контролер відділу з контролю абонентів СзіЗЖКП КП «ТВК» ЕМР). Споживач від підпису відмовився. 04.02.2020 позивач направив на адресу відповідача претензію від 04.02.2020 № 269 про оплату за самовільне користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в сумі 800 671,20 грн. з додатками (розрахунок за самовільне користування, рахунки за травень - грудень 2019 у кількості 4 одиниць). Вказана претензія була отримана відповідачем 13.02.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповіді на вказану претензію відповідач не надав. Суму шкоди за самовільне користування системами централізованого водопостачання та водовідведення не сплатив, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення заборгованості за безоблікове користування системами централізованого комунального водопостачання в розмірі 95 907,74 грн.
Відповідач у судове засідання 29.10.2020 не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про розгляд справи за відсутності представника відповідача на адресу суду не надходило.
В матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву, відповідно до якого: між сторонами велось листування щодо укладення договору. Проте договір про надання послуг так і не було укладено. Відповідач вважає, що ціни (тарифи) на послуги з постачання централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води, централізованого постачання холодної води в м. Енергодар, на підприємстві КП "Тепловодоканал" є не законними, з посиланням на ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", згідно якої тарифи на комунальні послуги повинні встановлюватись Національною комісією, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг. Крім того, відповідач не користується спірним приміщенням, оскільки воно передано в оренду третім особам. Акт № 006/19 від 30.09.2019 складено в односторонньому порядку позивачем без долучення свідків, без фото- та відеофіксації.
Також, суд зазначив, що клопотання відповідача про витребування у позивача належним чином завіреної копії розрахунку тарифу на послугу централізованого водопостачання холодної води, централізованого водопостачання гарячої води та водовідведення, було розглянуто у попередніх судових засіданнях. В задоволенні клопотання відмовлено, оскільки відповідні розрахунки у позивача відсутні у зв`язку із втратою. Позивач звертався до правоохоронних органів щодо зникнення всієї документації після зміни керівництва КП «Тепловодоканал» ЕМР, в т.ч. детальних розрахунків тарифу на послугу централізованого водопостачання холодної води, централізованого водопостачання гарячої води та водовідведення.
Наявні матеріали справи дозволяють розглянути справу по суті.
29.10.2020 судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд
УСТАНОВИВ:
Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 14.12.2018 №348-л «Про видачу комунальному підприємству «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради ліцензії на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення» зобов`язано видати здобувачу ліцензії - комунальному підприємству «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (ідентифікаційний код 42346158) ліцензію на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення. Вважати, що ліцензія видається на необмежений строк.
На підставі рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 №96 комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради визначено виконавцем комунальної послуги, зокрема з надання послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових мереж), з централізованого постачання гарячої води, з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
Тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових мереж), з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) встановлено рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 № 97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) та складають:
- з централізованого водопостачання - 11,63 грн./куб. м (з ПДВ).
Відповідно до листів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 05.11.2019 № 11753/19/7-19 та від 15.11.2019 № 12111/19/7-19, НКРЕКП не здійснює державне регулювання діяльності КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради.
Листом від 19.04.2019 № 433 позивач просив відповідача надати перелік документів необхідних для укладення договору для надання з 30.04.2019 житлово-комунальних послуг у строк до 02.05.2019. Також, у вказаному листі зазначено, що у разі ненадання документів, які є обов`язковими для укладання договорів про надання житлово-комунальних послуг, відповідач буде відключений від усіх видів комунальних послуг у відповідності до діючого законодавства.
Листами від 23.07.2019 № 132 та від 12.08.2019 № 182 позивач попереджав відповідача про те, що надання комунальних послуг буде припинено, оскільки відповідно до ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Об`єкт нерухомості відповідача отримує комунальні послуги від КП «Тепловодоканал» ЕМР, договори про надання комунальних послуг не укладені. Відповідно до ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», необґрунтована відмова споживача від укладання договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги.
До позивача надійшла заява відповідача від 05.09.2019, відповідно до якої ФОП Дубков А.В. просив укласти договір на послуги холодного водопостачання. Об`єкт: нежитлове приміщення за адресою вул. Придніпровська, 96. Кількість працюючих - 2, відвідувачів - 5. Кількість робочих днів на рік - 365. Умивальників - 2, унітазів - 2.
08.08.2019 на позачерговому пленарному засіданні тридцять другої сесії Енергодарської міської ради сьомого скликання було розглянуто питання «Про врегулювання діяльності КП «Тепловодоканал» ЕМР, на якому був присутній Дубков А.В.
20.09.2019 позивач надав відповідачу два примірники договору №ВП-438 на централізоване водопостачання, надання послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем), підписаних позивачем та скріплених печаткою разом з додатками до договору.
27.09.2019 на адресу позивача надійшов лист відповідача від 27.09.2019 № 2709/03 «Щодо укладання договору», відповідно до якого відповідач просив надати йому наступні документи: статут КП «Тепловодоканал» ЕМР, документи, що підтверджують повноваження Хорольця С.В. на укладання договорів, ліцензію на право надання послуг, повний розрахунок тарифу, акти розмежування.
30.09.2019 виконуючий обов`язки начальника Сзі ЗЖКП Горлаков І.І., контролер з контролю абонентів ОСОБА_2 склали Акт № 006/19 обстеження водопровідних мереж, відповідно до якого було перевірено Тренажерний зал за адресою: вул. Придніпровська, 96 у м. Енергодарі, який належить ФОП Дубков А.В. Актом встановлені факти порушень Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, а саме: самовільне під`єднання споживачем до систем централізованого водопостачання, а також самовільне користування ними. Схема підключення додається до Акту. Акт обстеження № 1902 від 30.09.2019. Перелік працюючих трубопроводів, приєднаних до мережі на момент перевірки розрахункової точки - один, діаметр труби Ду 20 мм. Початок безоблікового користування 30.04.2019. Порушення усунуто в день перевірки акт № 1902 від 30.09.2019. Мережі водопостачання та водовідведення споживача відключені, пломба № С 54375416. Акт підписано двома представниками постачальника Горлаков І.І. (в.о. начальника СзіЗЖКП КП «ТВК» ЕМР) та ОСОБА_2 (контролер відділу з контролю абонентів СзіЗЖКП КП «ТВК» ЕМР). Споживач від підпису відмовився.
Повноваження на складення та підписання Акту закріплені у робочій інструкції контролера водопровідного господарства відділу з контролю абонентів служби зі збуту житлово-комунальних послуг 3 розряду СЗ.РІ.10, затвердженої та введеної в дію 16.09.2019 в.о. директора КП «ТВК «ЕМР та Положенням «Про службу зі збуту житлово-комунальних послуг СЗ.ПЛ.23, затвердженого та введеного в дію 11.09.2019 в.о. директора КП «ТВК» ЕМР.
21.10.2019 позивач направив Начальнику Енергодарського ВП ГУНП в Запорізькій області Лизогубову Д.С., заяву № 1433 від 21.10.2019 про вчинення кримінального правопорушення, в якій зазначено, що в ході обстеження було встановлено, що фізична особа - підприємець Дубков А.В., в період з 30.04.2019 по теперішній час, здійснюючи господарську діяльність на об`єктах м. Енергодара за адресами: вул. Придніпровська, 96 та вул. Молодіжна, 41/32, діючи всупереч Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо обов`язковості укладання з виконавцем комунальних послуг відповідних договорів про надання комунальних послуг, вчинив викрадення питної води шляхом самовільного користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення м. Енергодар, які закріплені за КП «ТВК» ЕМР на праві господарського відання, чим спричинив значну шкоду на загальну суму 530 181,14 грн.
04.02.2020 позивач направив на адресу відповідача претензію від 04.02.2020 № 269 про оплату за самовільне користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в сумі 800 671,20 грн. з додатками (розрахунок за самовільне користування, рахунки за травень - грудень 2019 у кількості 4 одиниць). Вказана претензія була отримана відповідачем 13.02.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповіді на вказану претензію відповідач не надав. Суму шкоди за самовільне користування системами централізованого водопостачання та водовідведення не сплатив, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення заборгованості за безоблікове користування системами централізованого комунального водопостачання в розмірі 95 907,74 грн.
Відповідно до службової записки від 18.05.2020 № 689 за період роботи з квітня 2019 по квітень 2020 було укладено договори на надання послуг з водопостачання, водовідведення та теплової енергії: з бюджетними установами - 32, з іншими споживачами - 407.
Відповідно до службової записки № 688 від 18.05.2020, з 29.04.2019 ФОП Дубкову А.В. було неодноразово запропоновано заповнити заявку для укладання договору на комунальні послуги. 05.09.2019 від ФОП Дубкова А.В. надійшла відповідна заявка, на підставі якої були виготовлено проект договору з додатками. Проте, від укладання договору ФОП Дубков А.В. відмовився.
Також, позивач зазначає, що Запорізьким окружним адміністративним судом розглянута справа № 280/1946/19 за позовом ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради. За участю третьої особи Комунального підприємства «Тепловодоканал». В позові позивач просив: визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області від 11.04.2019 № 97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)»; визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області від 11.04.2019 № 98 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води».
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.08.2019 № 280/1946/19 позов задоволено повністю.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.01.2020 №820/1946/19 рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.08.2019 № 280/1946/19 скасовано. В задоволенні позову ОСОБА_3 відмовлено.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, заслухавши представника позивача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Пунктом 2 ч.1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Крім того, пунктом 2 частини "а" ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.
Згідно ст. 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення, зокрема, належить встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).
Пунктом 1 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 (в редакції яка діяла в період прийняття оскаржуваних рішень виконкому) передбачено, що цей Порядок визначає механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Згідно з пунктом 2 цей Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб`єктів природних монополій, а також для суб`єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб`єктів під час розрахунку таких тарифів.
Відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 (в редакції яка діяла в період прийняття оскаржуваних рішень виконкому):
"ліцензіат - суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню (далі - ліцензована діяльність);"
Комунальне підприємство "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради отримало ліцензію на запровадження господарської діяльності з постачання теплової енергії 14.12.2018 на підставі розпорядження голови Запорізької облжержадміністації від 14.12.2018 № 347-л.
Згідно Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 (в редакції яка діяла в період прийняття оскаржуваних рішень виконкому)
"ліцензіат - суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення (далі -ліцензована діяльність)".
Комунальне підприємство "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради отримало ліцензію на запровадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення 14.12.2018 на підставі розпорядження голови Запорізької облдержадміністації від 14.12.2018 № 348-л.
11.04.2019 виконавчим комітетом Енергодарської міської ради, було прийнято рішення № № 97, 98, якими встановлено тарифи для Комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 3 "Мета, форми діяльності Регулятора та його основні завдання" Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" регулятор здійснює державне регулювання шляхом формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом.
Відповідно до абз. 6 частини 2 статті 6 "Повноваження національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг здійснює встановлення тарифів на комунальні послуги суб`єктам природних монополій та суб`єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
12.09.2018 Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України видано наказ № 239, яким затверджено Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення.
Пунктом 1 Порядку передбачено, що цей Порядок визначає процедуру розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих суб`єктами господарювання незалежно від форм власності, які провадять (або мають намір провадити) господарську діяльність із виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання теплової енергії, централізованого водопостачання та водовідведення (далі - ліцензована діяльність) і в установленому законодавством порядку отримали відповідні ліцензії Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та суб`єктами господарювання незалежно від форм власності (далі - суб`єкти господарювання), що надають (або мають намір надавати) комунальні послуги, визначені статтею 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (крім послуг із постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії), для подальшого встановлення тарифів відповідно до повноважень, наданих Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про теплопостачання", "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Про житлово-комунальні послуги".
Згідно з пунктом 2 цей Порядок застосовується органами місцевого самоврядування під час розгляду розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) і поширюється на суб`єктів господарювання, зазначених у пункті 1 цього Порядку.
Обґрунтування необхідності прийняття цього акта зазначено в пояснювальній записці до проекту наказу Мінрегіону "Про затвердження Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення", за підписом Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Г.Зубко, яку розміщено на сайті.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду по справі № 280/1946/19, що набрала чинності, було скасовано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.08.2019 щодо визнання протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області від 11.04.2019 № 97 та № 96 "Про встановлення тарифів для комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради. Судом апеляційної інстанції встановлено, що Виконавчий комітет в межах наданих повноважень правомірно та без порушення процедури прийняття відповідних рішень затвердив тарифи на комунальні послуги для комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради. З дотриманням порядку інформування споживачів.
Згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, обставини встановлені Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.01.2020 у справі №280/1946/19, в силу припису ч. 4 ст. 75 ГПК України, не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи, зокрема, щодо законності тарифів встановлених рішеннями № 97 та № 98 Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області від 11.04.2019 № 97 та № 96 "Про встановлення тарифів для комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття (ч. 1 ст. 325 КАС України).
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" закріплено, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору, що укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем.
Про здійснення відносин щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення виключно на договірних засадах, відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги", йдеться також у пункті 2.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 27.06.2008 № 190 (далі Правила).
Відповідно до п. 1.1 Правил, Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.
Ці Правила є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Водночас, законодавством встановлена відповідальність за безоблікове водокористування за відсутності укладеного договору із підприємством водопостачання.
Відповідно до ст. 46 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" особи, винні у самовільному підключенні споживачів до об`єктів та систем питного водопостачання і водовідведення притягаються до відповідальності згідно із законами України.
Відповідно до п.3.2 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила № 190), водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними.
Самовільне водоспоживання - це користування питною водою з міського водопроводу без дозволу Виконавця та/або без оформлення необхідних документів (в т. ч. без реєстрації у Виконавця в якості Споживача, ухилення чи відмова від укладення договору на надання послуг з водопостачання тощо).
Зважаючи на фактичну відсутність договірних відносин з позивачем, суд дійшов висновку про наявність факту самовільного користування відповідачем системи централізованого комунального водопостачання та водовідведення, що підтверджується відповідним Актом, складеним представниками позивача.
30.09.2019 виконуючий обов`язки начальника Сзі ЗЖКП Горлаков І.І., контролер з контролю абонентів ОСОБА_2 склали Акт № 006/19 обстеження водопровідних мереж, відповідно до якого було перевірено Тренажерний зал за адресою: вул. Придніпровська, 96 у м. Енергодарі, який належить ФОП Дубков А.В. Актом встановлені факти порушень Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, а саме: самовільне під`єднання споживачем до систем централізованого водопостачання, а також самовільне користування ними. Схема підключення додається до Акту. Акт обстеження № 1902 від 30.09.2019. Перелік працюючих трубопроводів, приєднаних до мережі на момент перевірки розрахункової точки - один, діаметр труби Ду 20 мм. Початок безоблікового користування 30.04.2019. Порушення усунуто в день перевірки акт № 1902 від 30.09.2019. Мережі водопостачання та водовідведення споживача відключені, пломба № С 54375416. Акт підписано двома представниками постачальника Горлаков І.І. (в.о. начальника СзіЗЖКП КП «ТВК» ЕМР) та ОСОБА_2 (контролер відділу з контролю абонентів СзіЗЖКП КП «ТВК» ЕМР). Споживач від підпису відмовився.
Повноваження на складення та підписання Акту закріплені у робочій інструкції контролера водопровідного господарства відділу з контролю абонентів служби зі збуту житлово-комунальних послуг 3 розряду СЗ.РІ.10, затвердженої та введеної в дію 16.09.2019 в.о. директора КП «ТВК «ЕМР та Положенням «Про службу зі збуту житлово-комунальних послуг СЗ.ПЛ.23, затвердженого та введеного в дію 11.09.2019 в.о. директора КП «ТВК» ЕМР.
Розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку (п.3.1 Правил).
Відповідно до п. 3.2. Правил, водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними.
Відповідно до п.п. 3.3 та 3.4 Правил № 190 у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу. Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.
Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.
Отже, безоблікове водокористування включає у себе дві самостійні дії за вчинення (здійснення) хоча б однієї: самовільне приєднання до систем водопостачання та водовідведення, або самовільне користування ними, наступає відповідальність.
Матеріали справи свідчать, що в акті технічного обстеження № 006/19 від 30.09.2019 визначено початком безоблікового користування відповідачем - 30.04.2019.
На підставі вказаних нормативно -правових актів позивачем було здійснено розрахунок за безоблікове користування ФОП Дубковим А.В. системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення за відповідною формулою.
04.02.2020 позивач направив на адресу відповідача претензію від 04.02.2020 № 269 про оплату за самовільне користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в сумі 800 671,20 грн. з додатками (розрахунок за самовільне користування, рахунки за травень - грудень 2019 у кількості 4 одиниць). Вказана претензія була отримана відповідачем 13.02.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
В матеріалах справи міститься розрахунок заявленої до стягнення суми безоблікового водокористування за період з травня по вересень 2019 який складає 95907,74 грн. з врахуванням діючих тарифів у цей період.
Враховуючи неможливість достовірно встановити час початку безоблікового водокористування, суд дійшов висновку про доцільність визначення розрахункового періоду відповідно до п. 3.4 Правил № 190 протягом одного місяця. Належних та допустимих доказів початку водокористування, які були б складені 30.04.2019 суду не надано.
Судом здійснено перерахунок плати за без облікове водокористування протягом одного місяця за вересень 2019 (Акт складений 30.09.2019) з урахуванням витрат води за пропускною спроможністю труби та вказаною формулою позивача та діючих тарифів.
Таким чином, вартість безоблікового водокористування за вересень 2019 становить 18 930,38 грн. з ПДВ за послуги з централізованого водопостачання холодної.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Дубкова Артема Володимировича, ІПН НОМЕР_1 , д.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 42346158 (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 1, прим. 8) заборгованість за безоблікове користування системами централізованого комунального водопостачання у розмірі 18 930 (вісімнадцять тисяч дев`ятсот тридцять) грн. 38 коп., судовий збір у розмірі 414 (чотириста чотирнадцять) грн. 89 коп.
3. В стягнення заборгованості у розмірі 76 977 (сімдесят шість тисяч дев`ятсот сімдесят сім) грн. 36 коп., судового збору у розмірі 1 687 (одна тисяча шістсот вісімдесят сім) грн. 11 коп. відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 05.11.2020.
Суддя А.О. Науменко