Рішення № 92672543, 27.10.2020, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
27.10.2020
Номер справи
908/1521/20
Номер документу
92672543
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 34/99/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.10.2020 Справа № 908/1521/20

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,

при секретареві судового засідання Махно О.О.,

розглянувши матеріали справи № 908/1521/20

за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, ідентифікаційний код юридичної особи 20508338 (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 147)

до відповідача Підприємства об`єднання громадян “Агропристань” Всеукраїнської громадської організації інвалідів “ВЕЛІД”, ідентифікаційний код юридичної особи 36904419 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129)

про стягнення 551 704,15 грн.

За участю уповноважених представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився;

СУТЬ СПОРУ:

Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою № 04-285/958 від 16.06.2020 про стягнення з Підприємства об`єднання громадян “Агропристань” Всеукраїнської громадської організації інвалідів “ВЕЛІД” на користь Державного бюджету України суму нецільового використання бюджетних коштів, проіндексовану з урахуванням встановленого рівня інфляції, у розмірі 493704,15 грн. та суму штрафу за не створення 2-х робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 58000,00 грн на розрахунковий рахунок UА228999980313191230000008007, отримувач УК у Вознесенівському районі м. Запоріжжя/Вознесенівський/50070000, код отримувача ЄДРПОУ 38025409, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.)

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.06.2020 справу № 908/1521/20 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 18.06.2020 позовну заяву залишено без руху.

06.07.2020 до канцелярії суду від позивача у справі надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, з описом вкладення на адресу відповідача та доказами сплати судового збору за позовом. Заява направлена до суду поштовим зв`язком 03.07.2020.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 07.07.2020 у справі №908/1521/20 позовна заява прийнята судом до розгляду за правилами загального позовного провадження. Судове засідання призначено на 30.07.2020 о 12 год. 00 хв. Відповідачу встановлений строк для надання відзиву на позовну заяву – до 24.07.2020.

27.07.2020 до господарського суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, без доказів направлення/вручення позивачу.

В судовому засіданні 30.07.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд відкрив підготовче засідання у справі №908/1521/20. Представниками сторін відводів складу суду не заявлено. Процесуальні права та обов`язки відомі.

Суд оголосив про надходження від відповідача відзиву на позовну заяву з пропуском строку встановленого для його подання. Судом відкладено вирішення питання про прийняття до розгляду відзиву на позовну заяву до наступного судового засідання, та запропоновано відповідачу обґрунтувати пропуск строку для надання відзиву, встановленого ухвалою суду від 07.07.2020.

За наслідками судового засідання, у зв`язку з тим, що питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні, суд відклав підготовче засідання у справі № 908/1521/20 на 02.09.2020 о 12 год. 20 хв.

20.08.2020 до Господарського суду Запорізької області від відповідача у справі надійшла заява з обґрунтуванням поважності пропуску строку на подання відзиву.

В судовому засіданні 02.09.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд продовжив підготовче засідання у справі № 908/1521/20, та оголосив про надходження від відповідача вищезазначеної заяви.

Розглянувши заяву відповідача, у зв`язку з поважністю причин пропуску строку на подання відзиву, суд її задовольнив, та прийняв відзив до розгляду.

За наслідками судового засідання, суд продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів та відклав підготовче засідання у справі № 908/1521/20 на 17.09.2020 об 11 год. 40 хв.

16.09.2020 до господарського суду від відповідача у справі надійшли письмові пояснення.

В судовому засіданні 17.09.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд продовжив підготовче засідання у справі № 908/1521/20 та оголосив про надходження від відповідача письмових пояснень, які приймаються судом до розгляду.

За наслідками судового засідання, у зв`язку з тим, що питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні, суд відклав підготовче засідання у справі № 908/1521/20 на 28.09.2020 о 15 год. 30 хв.

22.09.2020 до господарського суду від позивача надійшли пояснення по справі.

25.09.2020 до господарського суду від відповідача надійшло клопотання про залучення копій документів.

В судовому засіданні 28.09.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд продовжив підготовче засідання у справі № 908/1521/20 та оголосив про надходження від сторін вищезазначених документів, які приймаються судом до розгляду.

В судовому засіданні представники сторін надали усні пояснення у справі та на запитання суду зазначили, що всі пояснення надані, всі наявні докази подані до матеріалів справи, клопотання та заяви, відсутні.

Представники сторін не заперечували проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.

За наслідками судового засідання, суд, на підставі ст. 185 ГПК України, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 20.10.2020 о 11 год. 20 хв.

16.10.2020 до господарського суду від позивача надійшло клопотання № 04-448/1547 від 15.10.2020 про відкладення розгляду справи у зв`язку із перебуванням представника позивача у відпустці.

20.10.2020 до канцелярії суду від відповідача надійшла заява про долучення до матеріалів справи документів.

В судовому засіданні 20.10.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

До початку розгляду справи по суті суд оголосив про надходження від відповідача заяви про долучення документів, які долучено судом до справи. Суд відкрив судове засідання з розгляду справи по суті № 908/1521/20. Суд оголосив про надходження від позивача клопотання про відкладення розгляду справи. Представник відповідача не заперечив проти відкладення розгляду справи.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 202 ГПК України, суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку у зв`язку з першою неявкою в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.

Позивачем до клопотання про відкладення розгляду справи додано наказ № 82-к від 05.10.2020 “Про надання невикористаної частини щорічної відпустки Сератюковій Г.В.” терміном 14 календарних днів з 12.10.2020 по 26.10.2020.

Клопотання позивача судом задоволено.

Згідно з ч.ч. 3, 5 статті 216 ГПК України про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів, які були присутніми в судовому засіданні. Якщо розгляд справи було відкладено, суд продовжує провадження у справі зі стадії, на якій розгляд справи було відкладено. У випадку відкладення розгляду справи під час її розгляду по суті суд може почати розгляд справи по суті спочатку.

Враховуючи клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи, з метою забезпечення всебічного, повного, об`єктивного розгляду справи, суд дійшов висновку про відкладення розгляду справи.

За наслідками судового засідання 20.10.2020, у зв`язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд відклав судове засідання до 27.10.2020 о 14 год. 30 хв.

З огляду на те, що представники позивача та відповідача у судове засідання не з`явилися, судове засідання 27.10.2020 проводилося без фіксування технічними засобами, на підставі ч. 3 ст. 222 ГПК України.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що 20.11.2018 Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та Підприємством об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації інвалідів «ВЕЛІД» укладено договір № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі. На виконання умов договору позивач надав відповідачу фінансову допомогу у розмірі 2 900 000,00 грн., в свою чергу відповідач свої зобов`язання щодо створення 12 робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на умовах технічного переоснащення виробництва не виконав в повному обсязі. На підставі п. 5.1. договору позивач просить суд стягнути з відповідача суму нецільового використання бюджетних коштів проіндексовану з урахуванням встановленого індексу інфляції у розмірі 493704,15 грн. та штраф у розмірі 58 000,00 грн.

В матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідачем отримано фінансову допомогу від відділення фонду. З метою переоснащення виробництва відповідач уклав з Приватним підприємством «Група компаній «ПИЩЕМАШ» (далі - постачальник) договір про закупівлю № 101218. 17.12.2018 товар поставлено, що підтверджується видатковою накладною від 17.12.2018 та товарно-транспортною накладною. Наказом директора Підприємства об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації інвалідів «ВЕЛІД» № 1 – ОЗ від 16.05.2019 введено в експлуатацію основний засіб: автоматична лінія розливу олії рослинної (5 л). 16.05.2019 складено Акт введення в експлуатацію основних засобів. Факт працевлаштування осіб з інвалідністю згідно Графіку за договором від 20.11.2018 № 04/18 Підприємством об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації «ВЕЛІД» підтверджується наказами про прийняття на постійну роботу та копії трудових книжок вказаних осіб у квітні – червні 2019. Згідно із Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 4 квартал 2019 на підприємстві відповідача чисельність працівників, які повинні працювати на робочих місцях за договором у звітному періоді – 12, чисельність працівників, які фактично відпрацювали на робочих місцях згідно договору – 12. Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 Підприємству об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації «ВЕЛІД» від 12.08.2019 перевіркою встановлено, що умови договору дотримані, а саме: п.п. 2.1., 2.2., 2.3. 4.2.3.,4.2.5., 4.2.8., зокрема: мета використання коштів, графік працевлаштування осіб з інвалідністю згідно додатку № 2, графік введення в експлуатацію обладнання згідно додатку № 3. Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 Підприємству об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації «ВЕЛІД» від 14.01.2020 перевіркою документального підтвердження щодо ліквідації робочих місць не виявлено. Умови п.п. 4.2.3., 4.2.5. дотримані.

В судовому засіданні 27.10.2020 судом прийнято рішення.

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України «1558 від 22.10.2018 надано безповоротну фінансову допомогу за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, Підприємству об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації інвалідів «ВЕЛІД» у сумі 2 900 000,00 грн. для технічного переоснащення виробництва з метою створення 12 додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю згідно з договором.

20.11.2018 Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі – відділення фонду, позивач) та Підприємством об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації інвалідів «ВЕЛІД» (далі – отримувач, відповідач) укладено договір № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі (далі - договір), відповідно до п. 1.1. якого відділення фонду в порядку та на умовах, визначених цим договором, надає отримувачу допомогу (далі – фінансова допомога) у розмірі 2 900 000,00 грн. на безповоротній основі, а отримувач зобов`язується використати її за цільовим призначенням на умовах, визначених цим договором.

Пунктами 2.1. – 2.3. договору передбачено, що фінансова допомога надається отримувачу з метою створення 12 додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на умовах технічного переоснащення виробництва до техніко-економічних обґрунтувань отримувача і кошторису витрат (Додаток № 1).

Строки, протягом яких отримувач зобов`язаний працевлаштувати осіб з інвалідністю на робочі місяця, призначені для їх працевлаштування, та створені отримувачем згідно умов цього договору, визначаються у графіку працевлаштування осіб з інвалідністю (Додаток № 2).

Строки, протягом яких отримувач зобов`язаний ввести в експлуатацію обладнання, закуплене за кошти відділення фонду, визначаються у графіку введення в експлуатацію обладнання (Додаток № 3).

Відповідно до п. 3.1. договору фінансова допомога надається відділенням фонду за рахунок коштів державного бюджету в безготівковій формі шляхом перерахування їх на рахунок отримувача, відкритий в установленому порядку в територіальних органах Державної казначейської служби України, відповідно до графіку перерахування грошових коштів фінансової допомоги (Додаток № 4).

Пунктами 5.1., 5.2. договору передбачено, що у разі нецільового використання отримувачем фінансової допомоги або її частини, чи створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього договору чи недотримання графіку працевлаштування осіб з інвалідністю, виявлені суми нецільового використання, проіндексовані з урахуванням встановленого рівня інфляції, підлягають поверненню до державного бюджету за вимогою відділення фонду з урахуванням вимог чинного законодавства.

За не створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю або створення їх у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього договору, чи недотримання отримувачем графіку працевлаштування осіб з інвалідністю, отримувач за вимогою відділення фонду сплачує до державного бюджету штраф у розмірі 29000,00 грн., із розрахунку 0,01 % від суми наданої фінансової допомоги, за кожну непрацевлаштовану особу з інвалідністю, або одне не створене робоче місце.

При встановленні фактів нецільового використання коштів фінансової допомоги отримувач повертає суму нецільового використання кошти фінансової допомоги на рахунок відділення фонду відкритий в територіальних органах Державної казначейської служби України та до осіб, винних у бюджетних правопорушеннях, застосовуються стягнення відповідно до закону.

Цей договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання отримувачем своїх зобов`язань за цим договором. Договір вважається виконаним у разі коли відділенням фонду вивчено і позитивно оцінено результати виконання договору, отримувачем створені робочі місця для осіб з інвалідністю у кількості, передбаченій у п. 2.1. цього договору та на них працевлаштовані особи з інвалідністю, з якими в установленому порядку укладені трудові договори (п. 7.1. договору).

Сторонами підписані наступні додатки до договору:

№ 1 «Кошторис витрат» на загальну суму 2 900 000,00 грн.;

№ 2 «Графік працевлаштування осіб з інвалідністю», відповідно до якого: квітень 2019 – 4 особи (оператор лінії у виробництві харчової продукції); травень 2019 – 3 особи (підсобний робітник); червень 2019 – 4 особи (менеджер з продажу); червень 2019 – 1 особа (офіс-менеджер).

№ 3 «Графік введення в експлуатацію обладнання» - квітень 2019 «Автоматична лінія розливу олії рослинної;

№ 4 «Графік перерахування грошових коштів фінансової допомоги» - 30.11.2018.

08.04.2019 сторонами укладено додаткову угоду до договору, якою додатки № 2 та № 3 викладені у новій редакції, а саме:

№ 2 «Графік працевлаштування осіб з інвалідністю», відповідно до якого: квітень 2019 – 3 особи (оператор лінії у виробництві харчової продукції, менеджер з продажу, офіс менеджер); травень 2019 – 4 особи (2 - підсобний робітник, 2 – оператор лінії у виробництві харчової продукції); червень 2019 – 4 особи (менеджер з продажу); червень 2019 – 4 особи (3 – менеджер з продажу, 1 – підсобний робітник, 1 – оператор лінії у виробництві харчової продукції).

№ 3 «Графік введення в експлуатацію обладнання» - травень 2019 «Автоматична лінія розливу олії рослинної.

28.11.2018 затверджено План використання бюджетних коштів на 2018 рік.

Згідно виписки за 27.11.2018 Підприємству об`єднання громадян «Агропристань» ВГОІ «ВЕЛІД» відділенням фонду перераховані коти в сумі 2 900 000,00 грн.

10.12.2018 Підприємством об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації інвалідів «ВЕЛІД» (далі - покупець) та Приватним підприємством «Група компаній «ПИЩЕМАШ» (далі - постачальник) укладено договір про закупівлю № 101218, відповідно до п.п. 1.1., 1.3., 4.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник бере на себе зобов`язання передати у власність покупця товар, визначений у додатку № 1 «Специфікація товару» до цього договору, а покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором прийняти та оплатити товар.

Назва предмету закупівлі – код відповідно до національного класифікатора Україна «Єдиний закупівельний словник» ДК 021:2015 – 429200000-1 Машини для миття пляшок, пакування, зважування та розпилювання (Автоматична лінія розливу олії рослинної (видув ПЕТ-пляшок об`ємом 5 л, їх наповнення олією, закупорювання, нанесення етикетки).

Ціна договору становить сума за результатами аукціону 2 899 999,98 грн., у т.ч. ПДВ 483 333,33 грн.

Між Підприємством об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації інвалідів «ВЕЛІД» та Приватним підприємством «Група компаній «ПИЩЕМАШ» підписано специфікацію на суму 2 899 999,98 грн.

16.05.2019 між сторонами вказаного договору складено та підписано Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів.

Товар було сплачено на суму 2 899 999,98 грн., що підтверджується платіжними дорученнями та виписками по рахунку.

17.12.2018 товар поставлено, що підтверджується видатковою накладною від 17.12.2018 та товарно-транспортною накладною.

Наказом директора Підприємства об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації інвалідів «ВЕЛІД» № 1 – ОЗ від 16.05.2019 введено в експлуатацію основний засіб: автоматична лінія розливу олії рослинної (5 л).

16.05.2019 складено Акт введення в експлуатацію основних засобів.

Наказом Міністерства соціальної політики України № 1565 від 28.10.2019 створено аудиторську групу.

12.11.2019 відповідно до п. 4 Програми внутрішнього аудиту ефективності планування та виконання бюджетної програми КПКВК 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю» за напрямом «Технічне оснащення діючих робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, створення на робочому місці особи з інвалідністю належних санітарно-гігієнічних, виробничих та технічних умов згідно з індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю, технічне переоснащення виробництва з метою створення додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, створення спеціальних робочих місць», затвердженої наказом Мінсоцполітики від 28.10.2019 № 1565, аудиторською групою проведено оцінювання результативності та ефективності використання фінансової допомоги Підприємством об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації інвалідів «ВЕЛІД».

За результатами оцінювання складено Довідку, в якій встановлено наступне: «автоматична лінія за допомогою якої проводиться розлив олії рослинної розташована в ангарі промислового об`єкту, приміщення якого не пристосоване для виготовлення та дотримання належного рівня гігієнічних вимог до харчових продуктів, включаючи захист від забруднення під час операцій розливу.

При цьому, в документах наданих для отримання фінансової допомоги (станом на 28.06.2018), зокрема у додатку № 4 до Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, в обґрунтуванні для заявників-роботодавців, що звернулися для отримання фінансової допомоги на поворотній та безповоротній основі зазначено, що метою отримання фінансової допомоги є: технічне переоснащення виробництва з метою виконання вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», який зобов`язує підприємства харчової промисловості привести систему харчової безпеки на своєму виробництві до рівня європейських стандартів, шляхом впровадження системи безпечності харчової продукції НАССР та впровадження обов`язкової сертифікації виробництва харчових продуктів згідно вимог стандартів якості ISO22000; створення 12 робочих місць для осіб з інвалідністю та подальшого їх навчання новим професійним навикам за рахунок коштів підприємства.

Станом на 12.11.2019 підприємством не досягнуто мети, визначеної у своєму обґрунтуванні для отримання фінансової допомоги, і як наслідок, існування ризиків щодо призупинення діяльності ПОГ «Агропристань» ВГОІ «ВЕЛІД».

Одночасно пристрої для подачі кришки машини фасувально-закупорювальної марки ВРС та машина етикетування марка Э.Ф,-1400 на момент огляду знаходились в неробочому стані.

… Враховуючи, що на момент подачі заявки на отримання фінансової допомоги чисельність осіб з інвалідністю складала 11 осіб, а рішенням комісії передбачено створення 12 додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, підприємству необхідно забезпечити збереження та створення 23 робочих місць.

Станом на 12.11.2019 відповідно до трудових книжок на підприємстві працюють 17 осіб з інвалідністю.

На дату перевірки не виконано умови договору № 04/18 в частині не створення додаткових 2 робочих місць та не працевлаштовані 4 осіб з інвалідністю на попередньо створені робочі місця відповідно до штатного розкладу 2018 року.

… Враховуючи, що вартість робочого місця становила 241 677,00 грн., підприємству необхідно повернути до державного бюджету кошти у сумі 483 033,00 грн. за не створені 2 робочих місця».

Листом від 30.04.2020 № 02-110/723 Відділення фонду повідомило відповідача про необхідність повернення суми коштів нецільового використання у розмірі 488320,90 грн. та сплати штрафу у розмірі 58 000,00 грн. у строк до 20.05.2020.

Згідно із Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 4 квартал 2019 на підприємстві відповідача чисельність працівників, які повинні працювати на робочих місцях за договором у звітному періоді – 12, чисельність працівників, які фактично відпрацювали на робочих місцях згідно договору – 12.

Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 Підприємству об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації «ВЕЛІД» від 12.08.2019, проведеною Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, перевіркою встановлено, що умови договору дотримані, а саме: п.п. 2.1., 2.2., 2.3. 4.2.3.,4.2.5., 4.2.8., зокрема: мета використання коштів, графік працевлаштування осіб з інвалідністю згідно додатку № 2, графік введення в експлуатацію обладнання згідно додатку № 3.

Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 Підприємству об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації «ВЕЛІД» від 14.01.2020, проведеною Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, перевіркою документального підтвердження щодо ліквідації робочих місць не виявлено. Умови п.п. 4.2.3., 4.2.5. дотримані.

На підтвердження факту працевлаштування осіб з інвалідністю згідно Графіку за договором від 20.11.2018 № 04/18 Підприємством об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації «ВЕЛІД» надано копії наказів про прийняття на постійну роботу та копії трудових книжок вказаних осіб у квітні – червні 2019.

Позивач просить суд на користь Державного бюджету України суму нецільового використання бюджетних коштів з урахуванням встановленого індексу інфляції у розмірі 493 704,15 грн. та штраф за нестворені робочі місця для осіб з інвалідністю у розмірі 58 000,00 грн.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно ч.1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Так, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених цим Кодексом.

Так, відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обігу або інших вимог, що звичайно ставляться.

Між сторонами виникли правовідносини на підставі договору № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018.

Згідно умов вказаного договору, позивач надав відповідачу фінансову допомогу у розмірі 2 900 000,00 грн. на безповоротній основі з метою створення 12 додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на умовах технічного переоснащення виробництва відповідно до техніко-економічних обґрунтувань (п.п. 1.1., 2.1. договору).

Згідно п.4.12 Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010 № 270, фінансова допомога на безповоротній основі для технічного переоснащення виробництва надається лише за умови створення додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів. Укладаючи договір від 20.11.2018 № 04/18, Підприємство брало на себе зобов`язання не лише закупити обладнання, а й створити додаткові робочі місця, забезпечивши виплату заробітної плати працевлаштованим інвалідам не нижче встановленого законодавством мінімального розміру.

На виконання вказаних умов договору № 04/18 від 20.11.2018 відповідач уклав з Приватним підприємством «Група компаній «ПИЩЕМАШ» договір про закупівлю № 101218 від 10.12.2018, за яким було закуплено обладнання на загальну суму 2 899 999,98 грн. – Автоматична лінія розливу олії рослинної, яке введено в експлуатацію 16.05.2019 (наказ № 1-ОЗ від 16.05.2019, Акт введення в експлуатацію).

Відповідно до додатку № 2 до договору № 04/18 від 20.11.2018 (в редакції додаткової угоди) «Графік працевлаштування осіб з інвалідністю», відповідач повинен був працевлаштувати осіб з інвалідністю згідно із затвердженим графіком: квітень 2019 – 3 особи (оператор лінії у виробництві харчової продукції, менеджер з продажу, офіс менеджер); травень 2019 – 4 особи (2 - підсобний робітник, 2 – оператор лінії у виробництві харчової продукції); червень 2019 – 4 особи (менеджер з продажу); червень 2019 – 4 особи (3 – менеджер з продажу, 1 – підсобний робітник, 1 – оператор лінії у виробництві харчової продукції).

На підтвердження факту працевлаштування осіб з інвалідністю згідно Графіку за договором від 20.11.2018 № 04/18 Підприємством об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації «ВЕЛІД» надано копії наказів про прийняття на постійну роботу, копії трудових книжок вказаних осіб, довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (а.с. 123 – 148, 162 – 173, 208-209).

Згідно із Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 4 квартал на підприємстві відповідача чисельність працівників, які повинні працювати на робочих місцях за договором у звітному періоді – 12, чисельність працівників, які фактично відпрацювали на робочих місцях згідно договору – 12 (а.с. 33).

Штат підприємства відповідача на 01.01.2018 складав 13 одиниць працівників, на 01.04.2019 – 25 одиниць працівників, на 01.05.2019 – 26 одиниць працівників, про що свідчать Штатні розклади Підприємства об`єднання громадян «Агропристань» ВГОІ «ВЕЛІД» (а.с. 65-67).

Тобто, відповідач використав кошти фінансової допомоги на технічне переоснащення виробництва та працевлаштував 12 осіб з інвалідністю.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Довідку оцінювання результативності та ефективності використання фінансової допомоги Підприємством об`єднання громадян «Агропристань» ВГОІ «ВЕЛІД», в якій встановлено не виконання умов договору № 04/18 в частині не створення додаткових 2 робочих місць для осіб з інвалідністю.

Відповідно до п. 5.3. Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010 № 270, отримувачам забороняється використання коштів Фонду не за цільовим призначенням.

У разі нецільового використання роботодавцями фінансової допомоги та цільової позики або їх частини чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами договору про надання фінансової допомоги та цільової позики, відповідна сума, проіндексована з урахуванням рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду.

Аналогічне положення міститься у п. 12 Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70.

Пунктами 5.1., 5.2. договору передбачено, що у разі нецільового використання отримувачем фінансової допомоги або її частини, чи створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього договору чи недотримання графіку працевлаштування осіб з інвалідністю, виявлені суми нецільового використання, проіндексовані з урахуванням встановленого рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету за вимогою відділення фонду з урахуванням вимог чинного законодавства.

За не створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю або створення їх у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього договору, чи недотримання отримувачем графіку працевлаштування осіб з інвалідністю, отримувач за вимогою відділення фонду сплачує до державного бюджету штраф у розмірі 29000,00 грн., із розрахунку 0,01 % від суми наданої фінансової допомоги, за кожну непрацевлаштовану особу з інвалідністю, або одне не створене робоче місце.

При встановленні фактів нецільового використання коштів фінансової допомоги отримувач повертає суму нецільового використання кошти фінансової допомоги на рахунок відділення фонду відкритий в територіальних органах Державної казначейської служби України та до осіб, винних у бюджетних правопорушеннях, застосовуються стягнення відповідно до закону.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався листом від 30.04.2020 № 02-110/723 до відповідача із посилання на результати аудиторської перевірки про повернення суми нецільового використання коштів фінансової допомоги.

Проте, рішення Фонду соціального захисту інвалідів про повернення коштів до державного бюджету відповідно до умов чинного законодавства позивачем не надано.

Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 Підприємству об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації «ВЕЛІД» від 12.08.2019, проведеною Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, перевіркою встановлено, що умови договору дотримані, а саме: п.п. 2.1., 2.2., 2.3. 4.2.3.,4.2.5., 4.2.8., зокрема: мета використання коштів, графік працевлаштування осіб з інвалідністю згідно додатку № 2, графік введення в експлуатацію обладнання згідно додатку № 3.

Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 Підприємству об`єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації «ВЕЛІД» від 14.01.2020, проведеною Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, перевіркою документального підтвердження щодо ліквідації робочих місць не виявлено. Умови п.п. 4.2.3., 4.2.5. дотримані. Вказаними пунктами договору № 04/18 від 20.11.2018 передбачено, що отримувач зобов`язаний на період дії договору обладнання, яке придбано за кошти фінансової допомоги: використовувати за цільовим призначенням та у відповідності до керівництва з експлуатації, технічних умов; не передавати в користування третім особам; не відчужувати та не передавати у заставу. Забезпечити збереження створення за рахунок коштів відділення фонду робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю протягом трьох років з дати завершення виконання умов договору та забезпечити виплату заробітної плати працевлаштованим особам з інвалідністю не нижче мінімального розміру встановленого законодавством.

Відповідачем фактично витрачено отримані кошти у розмірі 2 900 000,00 грн. на придбання обладнання з метою технічного переоснащення виробництва, що відповідає меті договору № 04/18 від 20.11.2018.

Суд зазначає, що відповідно до постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 у справі №908/1568/18 «… з дати набрання чинності ГПК України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року N 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" одним із критеріїв віднесення справ до господарської юрисдикції визначено наявність між сторонами саме господарських правовідносин, а також впроваджено підхід щодо розмежування юрисдикції судів залежно від предмета правовідносин, а не лише від суб`єктного складу сторін.

Отже, ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є: наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Цивільним і Господарським кодексами України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції. Має значення також і суб`єктний склад саме сторін правовідносин та наявність спору, що виник у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності».

Спір між сторонами у цій справі виник у зв`язку із виконанням договору №04/18 від 20.11.2018 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі, тому підлягає розгляду господарським судом.

Отже, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

2. Витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення буде складено протягом 05.11.2020.

Суддя А.О. Науменко