Ухвала суду № 92672368, 04.11.2020, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
04.11.2020
Номер справи
905/1683/20
Номер документу
92672368
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

У Х В А Л А

ПРО ВІДКЛАДЕННЯ ПІДГОТОВЧОГО ЗАСІДАННЯ

04.11.2020 Справа № 905/1683/20

Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., при секретарі судового засідання Григор`євій М.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м.Костянтинівка, Донецька область

до відповідача: Комунальне унітарне підприємство “Мирком”, Миронівської селищної ради, смт. Миронівський, Бахмутський район, Донецької області

про стягнення збитків в сумі 567498,45 грн.

за участю представників:

від позивача: Моненко О.В., довіреність б/н від 27.12.2019; свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №2834 від 27.02.2020

від відповідача: не з`явився

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Донецькій області, м.Костянтинівка, Донецька область звернулася до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Комунального унітарного підприємства “Мирком”, Миронівської селищної ради, смт. Миронівський, Бахмутський район, Донецької області про стягнення збитків в загальній сумі 567498,45 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Інспекцією була проведення позапланова перевірка дотримання Комунального унітарного підприємства “Мирком”, Миронівської селищної ради, смт. Миронівський, Бахмутський район, Донецької області вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”. В результаті цієї перевірки були встановлені порушення природоохоронного законодавства відповідачем та розраховано розмір збитків за забір підземних вод без дозволу на користування ділянкою надр (підземних вод).

Ухвалою суду від 23.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 20.10.2020.

Ухвалою суду від 20.10.2020 підготовче засідання відкладено на 04.11.2020.

20.10.2020 через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання б/н від 19.11.2020 про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

У підготовче засідання 04.11.2020 з`явився представник позивача, який підтримав заявлені позовні вимоги та клопотання про залучення третьої особи.

У підготовче засідання 04.11.2020. представник відповідача не з`явилися, про місце, час та дату підготовчого засідання був повідомлений належним чином.

Розглянувши клопотання позивача про залучення третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача, судом встановлено наступне :

Стаття 50 ГПК України встановлює, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

У своєму клопотанні позивач зазначає, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Миронівської селищної ради та Донецької обласної державної адміністрації. Оскільки за результатами розгляду справи у Миронівської селищної ради та Донецької обласної державної адміністрації може виникнути право на отримання стягнення з Комунального унітарного підприємства «Мирком» Миронівської селищної ради збитків за шкоду, спричинену навколишньому природному середовищу.

Відповідно до приписів п. «г» ч.4, ч.6 ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюються за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Кошти місцевих, Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватися тільки для фінансового забезпечення здійснення природоохоронних заходів, включаючи захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, ресурсозберігаючих заходів, у тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження забруднення навколишнього природного середовища та дотримання екологічних нормативів і нормативів екологічної безпеки, для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров`я населення.

В силу норм п.7 ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

За змістом п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

У главі XI Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 № 128 (у редакції наказу Державної казначейської служби України від 05.12.2019 № 342), передбачено, що кошти, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Державній казначейській службі України на ім`я відповідного органу Державної казначейської служби України за субрахунком 3331 «Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами» Плану рахунків (далі - рахунок 3331) у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Кошти, які надійшли протягом дня (з урахуванням повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів) на рахунки 3331, у регламентований час розподіляються Державною казначейського службою України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

Державна казначейська служба України у відповідності до вимог п.7 ч.3 ст.29, п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України розподіляє кошти в автоматизованому режимі наступним чином: 30 відсотків зараховується до спеціального фонду державного бюджету, 20 відсотків зараховується до спеціального фонду обласного бюджету, 50 відсотків зараховується до спеціального фонду сільського, селищного, міського бюджету, бюджету об`єднаних територіальних громад, перерахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за субрахунком 3331 «Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами».

Указом Президента України від 05.03.2015 № 123/2015 «Про утворення військово-цивільних адміністрацій» утворено Донецьку обласну військово- цивільну адміністрацію та Донецькій обласній державній адміністрації надано статус Донецької обласної військово-цивільної адміністрації.

Відповідно до ч.3 ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації області.

Як вбачається зі змісту ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження, складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; забезпечення виконання відповідного бюджету.

Отже, на сьогоднішній день, повноваженнями щодо розпорядження обласним фондом охорони навколишнього середовища наділена Донецька обласна державна адміністрація.

Враховуючи наведені положення законодавства, кошти за завдану шкоду навколишньому природному середовищу підлягають зарахуванню до спеціального фонду Державного фонду охорони навколишнього природного середовища, обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації, фонду охорони навколишнього природного середовища Миронівської селищної ради у відповідних сума.

Таким чином встановивши, що ймовірний результат вирішення спору може вплинути на обсяг прав та обов`язків Миронівської селищної ради, смт. Миронівський, Донецька область та Донецької обласної державної адміністрації, м. Краматорськ, Донецька область , суд дійшов висновку про задоволення клопотання позивача та залучення Миронівської селищної ради, смт. Миронівський, Донецька область (84791, Донецька область, Бахмутський район, смт.Миронівський, вул. Мира, 16, ЄДРПОУ 25946404) та Донецької обласної державної адміністрації, м. Краматорськ, Донецька область (84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6, ЄДРПОУ 00022473) у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача.

Згідно з п.3 ч.2 ст.183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

За змістом ч.2 ст. 232 ГПК України процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.

З метою забезпечення принципу змагальності для реалізації прав сторін на повне та об`єктивне встановлення всіх обставин справи, суд дійшов висновку про відкладення підготовчого засідання у даній справі.

Керуючись п.3 ч.2 ст.183, ч.2 ст.232, ст.ст.234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Залучити у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Донецьку обласну державну адміністрацію (84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6, ЄДРПОУ 00022473) та Миронівську селищну раду (84791, Донецька область, Бахмутський район, смт.Миронівський, вул. Мира, 16, ЄДРПОУ 25946404).

2. Позивачу направити третім особам які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача копії позовних заяв з додатками. Докази направлення надати суду.

3. Третім особам: Донецькій обласній державній адміністрації та Миронівській селищний раді, смт. Миронівський, Бахмутський район, Донецька область надати суду письмові пояснення щодо заявлених Державною екологічною інспекцією у Донецькій області позовних вимог.

4 Відкласти підготовче засідання на 17.11.2020 року о 12:00 год. Засідання відбудеться в приміщенні суду, за адресою: м.Харків, пр. Науки, 5, каб. (зал судових засідань) № 413.

5. Повідомити сторін та третіх осіб про місце, час та дату підготовчого засідання.

В судовому засіданні 04.11.2020 оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 04.11.2020.

Ухвала набирає законної сили 04.11.2020 та оскарженню не підлягає.

Суддя М.О. Лейба