
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 жовтня 2020 року Справа №520/4776/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Ніколаєвої О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Жука С.В.,
представників позивача - Міненкова О.Д.,
представника відповідача - Шамілової Л.Ш.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Ритуал» Харківської міської ради до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство «Ритуал» Харківської міської ради (далі по тексту -позивач, КП "Ритуал" Харківської міської ради) 10.04.2020 звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у Харківській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення ГУ ДПС у Харківській області від 16.03.2020 №00000810501.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято контролюючим органом всупереч та не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства, оскільки відповідач зробив висновки про те, що отримані позивачем грошові кошти від Харківської міської ради для поповнення статутного фонду без державної реєстрації є безоплатно отриманими грошовими коштами, а тому останній повинен був включити їх до складу доходів на загальну суму 13 192 018,00 грн. На думку позивача, наведені висновки є безпідставними, оскільки суть категорії «доходи» не відповідають суті категорії «поповнення статного капіталу».
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №520/4776/2020.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву протягом 15 днів з дня закінчення дії карантину встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11.03.2020 №211.
Відповідачем 13.05.2020 до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким контролюючий орган просить відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у акті перевірки.
Позивач 25.05.2020 надав відповідь на відзив, в якому зазначив про безпідставність позиції контролюючого органу, вказав, що висновки про те, що отримані позивачем грошові кошти від Харківської міської ради для поповнення статутного фонду без державної реєстрації є безоплатно отриманими грошовими коштами ґрунтуються виключно на припущеннях, оскільки відповідачем не надано доказів та не наведено жодних обставин, які б свідчили б про зазначене.
Відповідач 14.07.2020 надав заперечення на відповідь на відзив, в яких наголошував на тому, що при прийняті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв у відповідності до чинного законодавства.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на правомірність висновків перевірки, просила відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Позивач зареєстрований розпорядженням виконкому Харківської міської ради. Форма власності - комунальна. Взято на податковий облік в органах державної податкової служби з 02.03.1991 №0173, станом на 2020 рік перебуває на обліку у ГУ ДПС у Харківській області.
Відповідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, видами діяльності позивача є організування поховань і надання суміжних послуг (основний), інший пасажирський наземний транспорт.
Фактичною підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, з приводу правомірності якого виник спір, стали висновки контролюючого органу, викладені в акті від 15.11.2019 №771/20-40-05-11-10/3955459718.11.2019 №807/20-40-05-01-08/03354394 «Про результати документальної планової виїзної перевірки КП «Ритуал» Харківської міської ради.
Відповідач вказує на несвоєчасну реєстрацію позивачем змін до статутного фонду у сумі 13 192 018,00 грн., у тому числі за ІІІ квартал 2016 року на суму 769 900,00 грн., за IV квартал 2016 року на суму 3 925 818,00 грн., ІІ квартал 2017 року на суму 8 496 300,00 грн. - державна реєстрація у перевіряємому періоді не відбулася.
За висновком перевірки, отримані грошові кошти для поповнення статутного фонду без державної реєстрації є безоплатно отриманими грошовими коштами, а відтак мали бути включені підприємством до складу доходів за за ІІІ-IV квартал 2016 року, ІІ квартал 2017 року, як безповоротна фінансова допомога.
У зв`язку із невключенням зазначених сум до складу доходів, на думку відповідача, позивачем занижено р. 2240 «інші доходи» по ф. 2 «звіт про фінансовий стан» та відповідно дані податкової декларації з податку на прибуток рядок «фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -)», що призвело до порушення позивачем підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України.
Зазначений акт перевірки підписаний уповноваженою особою позивача.
Представником позивача 02.12.2019 до контролюючого органу надано заперечення на акт документальної планової виїзної перевірки від 18.11.2019 №807/20-40-05-01-08/03354394.
На підставі вказаних висновків перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.12.2019 №00001320501, яким збільшено позивачу суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у загальному розмірі 2420171,25 грн., у тому числі за податковими зобов`язаннями у сумі 1936137,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 484034,25 грн.
Позивач скористався правом на адміністративне оскарження до Державної податкової служби України.
За результатами розгляду скарги ДПС України 02.03.2020 прийнято рішення №8132/6/99-00-08-05-01-06 про скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 16.12.2019 №00001320501 у частині донарахування податку на прибуток внаслідок збільшення фінансового результату до оподаткування податком на прибуток на суму ПДВ та штрафні санкції у відповідному розмірі, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін.
У зв`язку з чим, ГУ ДПС у Харківській області 16.03.2020 прийнято податкове повідомлення-рішення №00000810501 яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у загальному розмірі 2320956,25 грн., у тому числі за податковими зобов`язаннями у сумі 1856765,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 464191,25 грн.
Позивач, вважаючи назване податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правові основи господарської діяльності комунальних підприємств зазначені у Господарському кодексі України (далі по тексту – ГК України).
Згідно частин першої та четвертої статті 78 ГК України (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою.
Статутний капітал комунального унітарного підприємства підлягає сплаті до закінчення першого року з дня державної реєстрації такого підприємства.
Положеннями статті 29 Закон України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 (далі по тексту – Закон України №280/97-ВР) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Приписами статті 61 Закону України №280/97-ВР органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.
Районні та обласні ради затверджують районні та обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних та культурних програм, контролюють їх виконання.
Складання і виконання районних і обласних бюджетів здійснюють відповідні державні адміністрації згідно з Бюджетним кодексом України.
Самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону.
Втручання державних органів у процес складання, затвердження і виконання місцевих бюджетів не допускається, за винятком випадків, передбачених цим та іншими законами.
Згідно статті 2 Бюджетного кодексу України субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції; розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення витрат з бюджету.
Відповідно до пунктів 1.6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 №333, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 27.03.2012 за №456/20769 (із змінами та доповненнями - далі по тексту – Інструкція №333) до платежів за кодом економічної класифікації видатків бюджету 3210 належать невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог. Вони передбачені на придбання капітальних активів, компенсацію втрат, пов`язаних з пошкодженням основного капіталу, або збільшення капіталу одержувачів бюджетних коштів. Капітальними трансфертами вважаються невідплатні, безповоротні платежі, які мають одноразовий нерегулярний характер як для надавача (донора), так і для їх отримувача (бенефіціара). Кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення.
Під кодом класифікації видатків бюджету 3210 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» органи управління перераховують не лише власне капітальні трансферти, а й внески до статутних фондів (підпункт 3.2.1 пункту 3.2 глави 3 Інструкції 333).
Внесок до статутного фонду (капіталу) органів управління не має характеру невідплатних, безповоротних платежів, оскільки в обмін на внесок до статутного фонду одержуються корпоративні права.
Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією (пункт 1 статті 167 ГК України, підпункт 14.1.90 пункт 14.1 статті 14 ПК України).
Тобто, сутність корпоративних прав (участь в управлінні) полягає у тому, що засновнику (міськраді) належить саме майно комунального підприємства.
Відповідно до пункту 6 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку» від 27.06.2013 №627 рахунок 40 має субрахунок 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу».
На субрахунку 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу» відображаються внески, які надходять для формування статутного капіталу, зокрема акціонерного товариства, після його оголошення і до реєстрації відповідних змін до установчих документів. Сальдо субрахунку 404 після реєстрації статутного капіталу в установленому порядку списується у кореспонденції із кредитом субрахунку 401 «Статутний капітал», а у разі якщо підприємству відмовлено у реєстрації статутного капіталу, у кореспонденції з дебетом субрахунку 404 відображаються операції з повернення активів, які надходили як внески.
У ході розгляду справи судом встановлено, що на виконання рішення 2 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про затвердження кошторисів витрат на виконання «Програми розвитку і реформування житлово-комунального господарства міста Харкова на 2011-2020 роки» за рахунок коштів бюджету міста Харкова на 2016 рік від 13.12.2015 №97/15та змін до вказаного рішення від 20.04.2016 №227/16 та рішенням 10 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про кошторисні витрати на виконання «Програми розвитку і реформування житлово-комунального господарства міста Харкова на 2011-2020 роки» за рахунок коштів бюджету міста Харкова за 2017 рік виділено кошти по КПКВК 180409 КЕКВ 3210 для поповнення статутного капіталу, зокрема, КП «Ритуал» Харківської міської ради 5000 000,00 грн. та 8 847 920,00 грн.
Вказані кошти перераховані на рахунок позивача, що не заперечується сторонами у справі, які у бухгалтерському обліку останнього були віднесені на субрахунок 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу». Після реєстрації змін до статуту підприємства сальдо субрахунку 404 після реєстрації статутного капіталу в установленому порядку списувалося у кореспонденції із кредитом субрахунку 401 «Статутний капітал».
Суд звертає увагу на те, що необхідною умовою для проведення державної реєстрації змін до статуту підприємства є прийняття рішення Харківською міською радою про затвердження таких змін та про їх державну реєстрацію.
Представники позивача у ході судового розгляду наголошували, що на їх думку, реєстрація змін до статуту підприємства позивача, зокрема, у частині змін до статутного капіталу відбулася до прийняття контролюючим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та до закінчення проведення перевірки.
Так, розпорядженням Харківської міської ради 02.12.2019 «Про затвердження статуту комунального підприємства «Ритуал» Харківської міської ради» №42 затверджено нову редакцію статуту КП «Ритуал» Харківської міської ради.
У ході розгляду справи судом встановлено, що на виконання даного рішення державна реєстрація змін до установчих документів (статуту) проведена 03.12.2019.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що операції стосовно внесків власника (учасників) до статутного капіталу не підпадають під визначення доходу та безповоротної фінансової допомоги у зв`язку з наступним.
Згідно пункту 5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов`язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Критерії визначення доходу, наведені в цьому Положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України(у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі по тексту – ПК України) об`єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Суд зауважує, що саме по собі внесення внеску до статутного капіталу не призводить до появи податкової різниці у контексті розділу ІІІ ПК України.
Але, якщо особа є платником податку на прибуток з обсягом річного доходу за звітний рік більше 20 млн. грн., то потрібно пам`ятати про коригування фінансового результату на податкові різниці.
Однак, перевіркою встановлено, що за перевіряємий період (з 30.09.2019 по 11.11.2-19) позивачем задекларовано фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності у сумі 13 192 018,00 грн. (збиток).
Крім того, доводи представника відповідача про те, що позивачем станом на час проведення перевірки статутний фонд не збільшено, а тому отримані грошові кошти від Харківської міської ради підлягають включенню до складу доходів у вигляді безоплатно отриманих активів, суд вважає не обґрунтованими, оскільки вказані кошти надійши з цільовим призначенням «внески» у статутний фонд КП «Ритуал» Харківської міської ради, що підтверджено представником відповідача у ході розгляду справи, при цьому зростання власного капіталу за рахунок отриманих бюджетних коштів, що надійшли як капітальні трансферти на придбання осоновних засобів від засновника не визнаються доходом згідно П(С) БО 15.
Крім того, під час розгляду справи відповідач не надав належних доказів того, що спірні кошти є саме безповоротною фінансовою допомогою. З матеріалів справи вбачається, що контролюючий орган на власний розсуд визначив зазначені кошти як отриману позивачем безповоротну фінансову допомогу без наявності на те правових підстав.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновків, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є безпідставним та наявні правові підстави для повного задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Комунального підприємства «Ритуал» Харківської міської ради (вулиця Конторська, 3, місто Харків, 61052, ЄДРПОУ: 03354394) до Головного управління ДПС у Харківській області (вулиця Пушкінська, 46, місто Харків, 61057, код ЄДРПОУ: 43143704) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 16.03.2020 №00000810501.
Стягнути на користь Комунального підприємства «Ритуал» Харківської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області судовий збір у розмірі 21 020,00 грн. (двадцять одна тисяча двадцять гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 05.11.2020.
Суддя О.В. Ніколаєва