
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа №500/2878/20
05 листопада 2020 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю секретаря судового засідання Куриляк М.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 07.12.2018 за №00220191302, №00220181302, -
ВСТАНОВИВ:
02 жовтня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень в якій позивач просить:
- визнати протиправними податкові повідомлення - рішення від 07.12.2018 за №00220191302 та №00220181302, винесені Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, щодо стягнення з ОСОБА_1 податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі - 224938,29 грн., з них ПДФО - 179950,63 грн., штраф - 44987,66 грн. та військового збору у розмірі - 18744,86 грн., з них ПДФО - 14995,89 грн., штраф - 3748,97 грн.
- скасувати податкові повідомлення - рішення від 07.12.2018 за №00220191302 та №00220181302, винесені Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, щодо стягнення з ОСОБА_1 податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі - 224938,29 грн., з них ПДФО - 179950,63 грн., штраф - 44987,66 грн. та військового збору у розмірі - 18744,86 грн., з них ПДФО - 14995,89 грн., штраф - 3748,97 грн.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. У справі призначено судове засідання на 05.11.2020.
В судовому засіданні 05.11.2020 судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду до позовної заяви додано квитанцію про сплату судового збору в розмірі меншому ніж встановлено законом.
При вирішенні питання щодо можливості продовження розгляду даної справи, судом враховується таке.
За приписами частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" (надалі Закон України №3674-VI).
Нормами статей Закону України №3674-VI визначено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платники судового збору громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Положеннями частини першої статті 3 Закону України №3674-VI встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно норм пункту 3 частини другої статті 4 Закону України №3674-VI:
- за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлена ставка судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IX встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у розмірі 2102 грн. 00 коп.
Таким чином, ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 840,80 грн. і не більше 10510,00 грн.
Позивач ОСОБА_1 згідно позовної заяви просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 07.12.2018 за №00220191302 та №00220181302, винесені Головним управлінням ДФС у Тернопільській області щодо стягнення з ОСОБА_1 податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування та військового збору на загальну суму 243683,15 грн.
Таким чином за подання до адміністративного суду даного позову майнового характеру позивачу необхідно було сплатити 2436,83 грн. судового збору
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн. згідно квитанції №ПН3341711 від 30.09.2020.
Отже, позивачу необхідно доплатити судовий збір за подання до суду даної позовної заяви майнового характеру у розмірі 1596,03 грн.
Слід зазначити, що здійснюючи свої конституційні обов`язки, суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом (стаття 129 Конституції України).
Доступ до правосуддя, в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентної практики Європейського суду з прав людини, не може бути абсолютним і підлягає державному регулюванню й обмеженню. Кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальні заборони та обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Доступ до правосуддя здійснюється шляхом точного, послідовного і неухильного дотримання процесуального алгоритму, що передбачений Кодексом адміністративного судочинства України.
Відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду в розділі "Судовий збір", а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УК у м.Тернополi/м.Тернопiль/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977726, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA678999980313101206084019751, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу *;101;(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв`язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.
Крім того суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частинами третьою - четвертою статті 122 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
З матеріалів справи слідує, що позивач звертався до Державної фіскальної служби України зі скаргою від 21.12.2018 на податкове повідомлення-рішення від 07.12.2018 №00220181302 та податкове повідомлення-рішення від 07.12.2018 №00220191302, правомірність винесення яких є предметом розгляду в даній адміністративній справі.
Рішенням ДФС України "Про результати розгляду скарги" від 18.02.2019 №7898/6/99-99-11-05-01-25 залишено без змін податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 07.12.2018 №00220181302, №00220191302, а скаргу ФО ОСОБА_1 - без задоволення.
В той же час, з даним позовом до суду позивач звернувся 02.10.2020, що підтверджується відтиском штампу Тернопільського окружного адміністративного суду №3307/20.
Пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу. Водночас пунктом 56.19 статті 56 Податкового кодексу України, за умови використання платником податків досудового порядку вирішення спору, яким вважається адміністративне оскарження відповідного рішення контролюючого органу, встановлено скорочений строк звернення до суду.
Так, відповідно до пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України в разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Підпунктом 56.17.3 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України визначено, що процедура адміністративного оскарження закінчується днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Суд зазначає, що у постановах Верховного Суду від 17.07.2019 (справа №640/46/19), від 14.02.2019 (справа №813/4921/17) касаційний суд сформулював висновок про застосування норм права у подібних правовідносинах у частині того, що положення пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України є спеціальними щодо приписів статті 122 КАС України.
У контексті наведеного, суд вважає, що в даному випадку позивач звернувся до суду з даним позовом з порушенням передбаченого законом строку для оскарження рішень контролюючого органу.
Клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням поважних підстав позивач не надав.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
У відповідності до частини тринадцятої статті 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
За нормами частини чотирнадцятої статті 171 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Частиною п`ятнадцятою статті 171 КАС України передбачено, що якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного процесуального строку на звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску; сплати судового збору у розмірі 1596,03 грн. та подання суду доказів такої сплати за вказаними вище реквізитами.
Керуючись статтями 122, 123, 171, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 07.12.2018 за №00220191302, №00220181302 залишити без руху.
Надати позивачу п`ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Роз`яснити позивачу, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до частини п`ятнадцятої статі 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили відповідно до частини першої статті 256, статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено та підписано 05 листопада 2020 року.
Суддя Мартиць О.І.