Рішення № 92654331, 13.10.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2020
Номер справи
440/3671/20
Номер документу
92654331
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

13 жовтня 2020 року м. ПолтаваСправа №440/3671/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Кукоби О.О.,

за участю:

секретаря судового засідання – Оніщенко В.В.,

представника позивача – Рекотової Т.А.,

представника відповідача – Оніпченка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" (надалі – позивач, ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна") звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі також відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2020 №00004610505 про застосування штрафу за порушення вимог ч. 20 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР у розмірі 34000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на безпідставність висновків фактичної перевірки про порушення позивачем вимог частини двадцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" внаслідок продажу 27.10.2019 тютюнових виробів, а 02.06.2020 - сидру без наявності відповідних ліцензій. За твердженням позивача, у нього наявні ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №16010311201800545 від 08.10.2018 (термін дії з 27.10.2018 по 27.10.2019), ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (пивом) №16010312201900297 від 04.07.2019 (термін дії з 13.07.2019 по 13.07.2020). Таким чином, продаж тютюнових виробів здійснено позивачем в останній день дії ліцензії №16010311201800545 від 08.10.2018, а продаж сидру - за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом).

2. Позиція відповідача.

Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 27-28/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що у силу положень статті 254 ЦК України термін дії ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №16010311201800545 від 08.10.2018 завершився 26.10.2019, а тому продаж тютюнових виробів 27.10.2019 позивачем здійснено без ліцензії. Крім того, на переконання відповідача, з метою отримання права на торгівлю сидром суб`єкт господарювання має отримати або ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, або ліцензію на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додавання спирту), тоді як наявна у позивача ліцензія на роздрібну торгівлю пивом такого права не надає.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.

У підготовчому засіданні 11.08.2020 задоволено клопотання представника позивача про відкладення цього засідання з огляду на її зайнятість в іншому судовому засіданні.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 визначено сторонам строки для подання до суду відповіді на відзив та заперечення на відповідь.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

У судовому засіданні 13.10.2020 представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 13.10.2020 проти позову заперечував, наполягав на відмові у задоволенні позовних вимог.

Обставини справи

Зі змісту витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 16-19/ суд встановив, що ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" зареєстроване як юридична особа та здійснює основний вид діяльності 47.30 "Роздрібна торгівля пальним", а також інші види діяльності, зокрема: 46.39 "Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами", 47.11 "Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами", 56.30 "Обслуговування напоями".

Головним управлінням ДФС у Полтавській області видано позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами (реєстраційний номер: 16010311201800545, дата реєстрації: 08.10.2018, термін дії: з 27.10.2018 до 27.10.2019, адреса місця торгівлі: Полтавська область, м. Полтава, вул. Європейська, 189, АЗС 3 магазин №9)/а.с. 12/.

Головним управлінням ДПС у Полтавській області видано позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами (реєстраційний номер: 16010311201902454, дата реєстрації: 16.10.2019, термін дії: з 28.10.2019 до 28.10.2020, адреса місця торгівлі: Полтавська область, м. Полтава, вул. Європейська, 189, АЗС 3 магазин №9) /а.с. 13/.

Крім того, Головним управлінням ДФС у Полтавській області видано ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) (реєстраційний номер: 16010312201900297, дата реєстрації: 04.07.2019, термін дії ліцензії: з 13.07.2019 до 13.07.2020, адреса місця торгівлі: Полтавська область, м. Полтава, вул. Європейська, 189, АЗС 3 магазин №9) /а.с. 15/.

Наказом Головного управління ДПС у Полтавській області від 02.06.2020 №854 "Про проведення фактичної перевірки" визначено провести з 02.06.2020 фактичну перевірку тривалістю 10 діб платника податків ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" за місцем фактичного провадження діяльності: АЗС з магазином, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 189, за період з 01.07.2017 по 02.06.2020 /а.с. 31/.

02.06.2020 фахівцями Головного управління ДПС у Полтавській області проведено фактичну перевірку щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) господарського об`єкту АЗС з магазином, що розташований за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 189, платника податків ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна".

За результатами перевірки складено акт від 02.06.2020 №0130/16/31/PPO/38194448 /а.с. 35/, в якому зафіксовано порушення позивачем вимог частини двадцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Зокрема, у акті зазначено, що згідно почекової інформації, що надходить до органу державної податкової служби по дротовим та/або бездротовим каналам зв`язку від реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО) Марія -303Al, фіскальний номер 3000517564, заводський номер ЗВ1991029064, зареєстрованого на АЗС та магазин за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 189, що належить ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" (код ЄДРПОУ 38194448) встановлено реалізацію 27.10.2019 тютюнових виробів без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами. Термін дії попередньої ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 08.10.2018 №16010311201800545 - з 27.10.2018 до 27.10.2019.

Також перевіркою встановлено реалізацію алкогольного напою - сидру без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі сидром, а саме: реалізовано пляшку Сидру яблучного «Де САД», 0,5 дм3, вміст спирту 4,9 %, фіскальний чек №25742 від 02.06.2020.

На підставі вказаного акта перевірки Головним управлінням ДПС у Полтавській області 30.06.2020 сформовано податкове повідомлення-рішення №00004610505, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та абзацу шостого частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" за порушення частини двадцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" до ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 34000,00 грн /а.с. 45/.

Зі змісту розрахунку штрафних (фінансових) санкцій слідує, що за порушення правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями (сидру) штрафна санкція становить 17000,00 грн та за порушення правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами - 17000,00 грн /а.с. 9 - зворот/.

Не погодившись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Норми права, якими урегульовані спірні відносини

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР (надалі - Закон №481/95-ВР) /в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин/.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №481/95-ВР, алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об`ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об`ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД; пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об`ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203; тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування; роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання (у тому числі іноземних суб`єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування; місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів; ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Частиною двадцятою статті 15 Закону №481/95-ВР передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Згідно з частиною двадцять другою статті 15 Закону №481/95-ВР суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, мають право продавати сидр та перрі (без додання спирту) без отримання окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі цими алкогольними напоями.

Відповідно до частин двадцять третьої та двадцять четвертої вказаної статті плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі; на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі - 2000 гривень, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, - 500 гривень на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на кожний окремий, зазначений у ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, і 250 гривень - на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі.

Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додання спирту) становить 780 гривень на кожне місце торгівлі незалежно від його територіального розташування.

Відповідно до частини двадцять дев`ятої цієї статті ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво).

Частинами тридцять другою та тридцять третьою статті 15 Закону №481/95-ВР передбачено, що ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Згідно з частиною тридцять п`ятою статті 15 Закону №481/95-ВР у заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Абзацом 6 частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Оцінка судом обставин справи

Для здійснення господарської діяльності, пов`язаної, зокрема, з роздрібною реалізацією тютюнових виробів та алкогольних напоїв, суб`єкти господарювання зобов`язані мати відповідну ліцензію. Недотримання такої вимоги закону є підставою для притягнення суб`єктів господарювання до фінансової відповідальності.

Судом встановлено, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням до ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) загалом у розмірі 34000,00 грн, в тому числі: за порушення правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями (сидром) – 17000,00 грн та за порушення правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами – також 17000,00 грн.

Стосовно порушення позивачем правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, суд звертає увагу на такі обставини.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем отримана ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, реєстраційний номер: 16010311201800545, дата реєстрації: 08.10.2018, адреса місця торгівлі: Полтавська область, м. Полтава, вул. Європейська, 189, АЗС 3 магазин №9, терміном дії з 27.10.2018 до 27.10.2019.

Перевіркою виявлено, що 27.10.2019 позивачем на АЗС №9 за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Європейська, 189 здійснено роздрібний продаж тютюнових виробів.

Спір у цій частині стосується терміну дії ліцензії, а саме – чи мав позивач право на роздрібну торгівлю тютюновими виробами 27.10.2019 на підставі ліцензії №16010311201800545 від 08.10.2018.

У постанові від 25.04.2018 у справі №815/4720/16 Верховний Суд дійшов висновків, що терміни дії ліцензій особисто встановлені повноважним органом шляхом визначення конкретного календарного дня її початку та закінчення. При цьому дата закінчення поєднана з прийменником «до», у зв`язку з чим така прийменникова конструкція в українській мові прямо вказує на зазначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь. Крім того, згідно з частиною першою статті 3 Європейської конвенції про обчислення строків від 16 травня 1972 року строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках починаються опівночі dies a quo і спливають опівночі dies ad quem. За змістом статті 2 цієї Конвенції термін «dies a quo» означає день, з якого починається відлік строку, а термін «dies ad quem» означає день, у який цей строк спливає. Відповідно до частини другої статті 4 Конвенції якщо строк обчислено у місяцях або роках, день dies ad quem є днем останнього місяця чи останнього року, дата якого відповідає dies a quo, або у разі відсутності відповідної дати - останнім днем останнього місяця. З урахуванням наведеного граматичного аналізу вжиття в ліцензіях їх кінцевої дати дії «до» та положень Конвенції, здійснення роздрібного продажу підакцизного товару (алкоголю та тютюну) в останній день чинності ліцензій є правильним.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 14.08.2018 у справі №803/1387/17 та від 04.12.2018 у справі №820/2208/18.

Зважаючи на зазначені висновки Верховного Суду, є підстави стверджувати, що роздрібна торгівля тютюновими виробами здійснювалась позивачем у період дії ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №16010311201800545 від 08.10.2018, а саме в останній день дії цієї ліцензії – 27.10.2019.

До того ж, суд враховує, що по закінченню строку дії вказаної ліцензії позивач отримав нову ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, реєстраційний номер: 16010311201902454, дата реєстрації: 16.10.2019 зі строком дії ліцензії, який самостійно визначений податковим органом, з 28.10.2019 до 28.10.2020, тобто термін дії чергової ліцензії розпочався з наступного дня після закінчення терміну дії попередньої ліцензії.

З огляду на встановлені обставини суд дійшов висновку про безпідставність застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у розмірі 17000,00 грн за порушення правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

Щодо порушення позивачем правил роздрібної торгівлі сидром суд дійшов такого висновку.

Законом №481/95-ВР передбачено видачу різних ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями залежно від виду таких алкогольних напоїв та обов`язок суб`єкта господарювання отримати окрему ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі певним видом алкогольного напою (сидру, перрі (без додання спирту) тощо).

Перевіркою встановлено та відображено в акті фактичної перевірки, що позивачем 02.06.2020 на АЗС №9 здійснено роздрібний продаж сидру без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі цим алкогольним напоєм.

Представником відповідача до матеріалів справи надано копію заяви ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" від 04.07.2019 щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами /а.с. 48/, в якій у пункті 7 "Вид діяльності" позивач зазначив планований вид діяльності: "роздрібна торгівля алкогольними напоями (пивом)", в пункті 9 "адреса місця торгівлі" - "Полтавська область, м. Полтава, вул. Європейська, 189, АЗС №9 та магазин", а у пункті 15 - підтвердив достовірність інформації, зазначеної ним в заяві.

На підставі поданої позивачем заяви Головним управлінням ДФС у Полтавській області 04.07.2019 видано ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом), реєстраційний номер 16010312201900297, термін дії з 13.07.2019 до 13.07.2020, адреса місця торгівлі: Полтавська область, м. Полтава, вул. Європейська, 189, АЗС №3 та магазин /а.с. 9/.

Отже, позивачу була видана ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоям - пивом, тобто на такий вид діяльності, який самостійно обраний позивачем при поданні заяви та за який внесено позивачем відповідну плату.

У постанові від 07.09.2018 у справі №814/53/17 Верховний Суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій про те, що для можливості здійснювати торгівлю у роздріб, зокрема сидром, суб`єкт господарювання мав отримати на це відповідну ліцензію, а наявна у нього ліцензія не надає такого права, оскільки розповсюджується лише на торгівлю пивом.

Враховуючи наведений висновок Верховного Суду, суд зауважує, що ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) надає позивачу право на здійснення роздрібної торгівлі виключно пивом без права продажу сидру.

Посилання позивача на положення частини двадцять другої статті 15 Закону №481/95-ВР, відповідно до якої суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, мають право продавати сидр та перрі (без додання спирту) без отримання окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі цими алкогольними напоями, у контексті цього спору суд визнає безпідставними, адже у заяві від 04.07.2019 ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" не зазначено про видачу йому ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, а лише на роздрібну торгівлю пивом /а.с. 48/.

Чинна станом на 02.06.2020 ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями у позивача відсутня.

З урахуванням наведеного, суд констатує, що податковим органом правомірно застосовано до ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" штраф у розмірі 17000,00 грн за торгівлю сидром без наявності чинної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями – сидром та перрі (без додавання спирту).

А тому, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" частково.

Розподіл судових витрат

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у загальному розмірі 2102,00 грн /а.с. 7/, що зарахований до спеціального фонду Державного бюджету /а.с. 22/.

Відповідач доказів понесення судових витрат до суду не надав.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

А відповідно до частини першої цієї статті, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Зважаючи на ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог юридичної особи частково, судові витрати позивача належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі у розмірі сплаченого судового збору пропорційно до задоволеної частини позовних вимог, що становитиме 1051,00 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 30 червня 2020 року №00004610505 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17000,00 грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1051,00 грн (одна тисяча п`ятдесят одна гривня).

Позивач (стягувач): Товариство з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" (код ЄДРПОУ 38194448; вул. Половки, 62, м. Полтава, Полтавська область, 36010).

Відповідач (боржник): Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831; вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014).

Рішення набирає законної сили відповідно до положень статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, визначені статтями 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 23 жовтня 2020 року.

Суддя О.О. Кукоба