
Справа № 420/5726/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління статистики в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірними відмов, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління статистики в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірною відмови Головного управління статистики в Одеській області у складанні та видачі позивачу довідки про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048, зобов`язання Головного управління статистики в Одеській області скласти та надіслати (видати) позивачу довідку про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048, визнання неправомірною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у призначенні (переведенні)/перерахунку позивачу пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу», зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2020 року призначити (перевести)/перерахувати, здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» в розмірі 60 відсотків суми його заробітної плати, зазначеної в довідці Головного управління статистики в Одеській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідці Головного управління статистики в Одеській області від 17.02.2020 року №11.3-09/19-20 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позивач в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що оскільки він є особою з інвалідністю 2 групи, станом на 01.05.2016 року займав посаду державної служби, мав стаж державної служби понад 10 років (навіть понад двадцяти років), перед зверненням за призначенням пенсії працював на посаді віднесеній до посад державних службовців, він має право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу». Крім того, доводи Головного управління статистики в Одеській області не спростовують неправомірності відмови у складанні та видачі позивачу довідки про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048, оскільки не відповідають чинному законодавству.
Представник відповідача - Головного управління статистики в Одеській області до суду не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. З відзиву на позовну заяву, заперечень на відповідь на відзив вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки листом ГУС в Одеській області №11.3-09/19-20 від 17.02.2020 року позивачу надіслано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), за формою, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», проте надавати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) ГУС в Одеській області не мало правових підстав.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки позивачу ІНФОРМАЦІЯ_1 , на теперішній час виповнилось 56 років. Право на призначення пенсії державного службовця він набув би у 62 роки, а саме у середині серпня 2026 року (тобто 01.06.2026 року), тому що чоловіки народженні після 01.01.1956 року мають право на пенсію як державного службовця у віці 62 роки відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу». Таким чином дії відповідача є правомірними.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 звільнений з державної служби з посади начальника Управління статистики у Саратському районі Головного управління статистики в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за загальним захворюванням.
Позивач 25 січня 2020 року звернувся до Головного управління статистики в Одеській області із заявою про складання на надіслання йому довідки про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за формами, що затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048 (аркуші справи 20-21).
Головне управління статистики в Одеській області листом №11-10/76-20 від 17.02.2020 року повідомило позивача про те, що на підставі наказу Держстату від 23.12.2019 року №422 «Про припинення відокремлених підрозділів Головного управління статистики в Одеській області» та веденням в дію нової структури наказом ГУС в Одеській області від 23.12.2019 року №96 «Про введення в дію нової структури та штатного розпису Головного управління статистики в Одеській області на 2019 рік», у ГУС в Одеській області відсутні посади юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення. Враховуючи вимоги п. 3 «Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсії окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 року №750, у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад – особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування. Враховуючи зазначене, ГУС в Одеській області може надати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), за формою, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (аркуш справи 22).
Разом з листом №11-10/76-20 від 17.02.2020 року Головне управління статистики в Одеській області надіслало позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №11.3-09/19-20 від 17.02.2020 року (аркуш справи 23-24).
Позивач 18 березня 2020 року повторно звернувся до Головного управління статистики в Одеській області із заявою про складання на надіслання позивачу довідки про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048, або надання документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу. Крім того, позивач просив надіслати довідку про розміри його посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності – у випадку, передбаченому п. 6 «Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремими категоріями осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 року №750 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №766/30634, а у разі відсутності документів про його заробітну плату, що виплачувалась йому у період його роботи на посаді начальника Управління статистики у Саратському районі Головного управління статистики в Одеській області, у тому числі про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), повідомити до якої архівної установи або іншого органу (організації, установи) були передані на зберігання зазначені документи (аркуш справи 27).
Головне управління статистики в Одеській області листом №01-05/44-20 від 28.04.2020 року повідомило позивача про те, що із набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №1072 «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 року №85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів», відповідно до якої відбулось скорочення граничної чисельності працівників територіальних органів Держстату. На виконання вищезазначених нормативно-правових актів Держстатом видано наказ від 23.12.2019 року №422 «Про припинення відокремлених підрозділів Головного управління статистики в Одеській області», Головою Держстату 23.12.2019 року затверджено нову структуру ГУС в Одеській області, введену в дію наказом ГУС в Одеській області від 23.12.2019 року №96 «Про ведення в дію та штатного розпису Головного управління статистики в Одеській області на 2019 рік». Наказом ГУС в Одеській області від 24.12.2019 року №486-к позивача 31.12.2019 року звільнено з посади начальника управління статистики у Саратському районі ГУС в Одеській області відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» у зв`язку із припиненням відокремленого підрозділу в Саратському районі. Таким чином, на момент звернення позивача за структурою та штатним розписом у ГУС в Одеській області відсутня посада начальника відокремленого підрозділу. Що стосується надання позивачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного Фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048, то позивачу вона вже надана листом ГУС в Одеській області від 17.02.2020 року №11-10/76-20. Що стосується надання довідки про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до «Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсії окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10.05.2017 №750, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634, то в листі ГУС в Одеській області від 17.02.2020 року №11-10/76-20 вже зазначено, який саме орган уповноважений видавати таку довідку. Разом з тим, ГУС в Одеській області надає довідку з інформацією про складові заробітної плати позивача на посаді начальника управління статистики у Саратському районі ГУС в Одеській області на дату його звільнення 31.12.2019 року ( аркуш справи 28).
Позивач 4 червня 2020 року звернувся до Саратського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою щодо витребування у Головного управління статистики в Одеській області довідки про складові заробітної плати позивача для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.07.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 та призначити, здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» в розмірі 60 відсотків суми його заробітної плати, зазначеної в довідках Головного управління статистики в Одеській області про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) (аркуші справи 31, 32).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №7143/03-16 від 12.06.2020 року ОСОБА_1 відмовлено в переведенні на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу», оскільки пенсійного віку, передбаченого ст. 37 Закону №3723 позивач не досяг та надані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №11.3-09/10-20 від 17.02.2020 року видані Головним управлінням статистики не відповідають формі Постанови правління Пенсійного фонду України, затвердженої 17 січня 2017 року №1-3 (аркуш справи 33).
Зазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Відповідно до ст. 19, 46 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 2, 3 «Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 10.05.2017 № 750, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 766/30634, довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку № 622.
У разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.
З матеріалів справи вбачається, що з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №1072 «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 року №85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів», відповідно до якої відбулось скорочення граничної чисельності працівників територіальних органів Держстату.
23.12.2019 року Держстатом видано наказ №422 «Про припинення відокремлених підрозділів Головного управління статистики в Одеській області» та Головою Держстату 23.12.2019 року затверджено нову структуру ГУС в Одеській області, введену в дію наказом ГУС в Одеській області від 23.12.2019 року №96 «Про ведення в дію та штатного розпису Головного управління статистики в Одеській області на 2019 рік».
При цьому, наказом ГУС в Одеській області від 24.12.2019 року №486-к ОСОБА_1 31.12.2019 року звільнено з посади начальника управління статистики у Саратському районі ГУС в Одеській області відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» у зв`язку із припиненням відокремленого підрозділу в Саратському районі.
Таким чином, на момент звернення позивача із заявою про видачу довідки про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048, за структурою та штатним розписом у ГУС в Одеській області відсутня посада начальника відокремленого підрозділу.
При цьому, ГУС в Одеській області у листі №11-10/76-20 від 17.02.2020 року повідомило позивачу про неможливість видачі вказаної довідки та роз`яснено який орган уповноважений видавати таку довідку.
Враховуючи вищевикладені обставини та відсутність за структурою та штатним розписом у ГУС в Одеській області посади начальника відокремленого підрозділу на момент звернення позивача із заявою про видачу довідки про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048, у відповідності до п. 3 «Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад», затвердженої Наказом Міністерства соціальної політики України 10.05.2017 № 750, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 766/30634 у Головного управління статистики в Одеській області не було підстав для видачі вказаної довідки, про що повідомлено в листі №11-10/76-20 від 17.02.2020 року, тобто відповідач діяв правомірно.
Враховуючи правомірність відмови Головного управління статистики в Одеській області видачу позивачу довідки про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), у суду не має підстав для зобов`язання відповідача скласти та надіслати (видати) позивачу таку довідку.
Щодо вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 10, ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, за приписами ч. 9 ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10 ст. 37 Закону № 3723-XII).
Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п`яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв`язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі (ч. 12 ст. 37 Закону № 3723-XII).
З трудової книжки позивача Серії НОМЕР_1 від 12.05.1987 року вбачається, що трудовий стаж позивача на державній службі становить 25 років, він є інвалідом ІІ групи, що підтверджується довідкою МСЕК серія 10-ААВ № 807520 від 28 вересня 2016 року.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної йому відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.
Суд не приймає до уваги посилання ГУ ПФУ в Одеській області на норми, визначені п. 10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положень» Закону № 889-VIII, і норми, передбачені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII, які визначають умови для призначення пенсії державного службовця, а саме: вік (у даному випадку 62 років), оскільки Закон не пов`язує нарахування пенсії по інвалідності з такою умовою, як досягнення певного віку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року у справі № 822/524/18.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у відзиві на позовну заяву також зазначає, що дії відповідача є правомірними, оскільки позивачем не було надано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) у формі згідно додатків №1-2 передбачених Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».
Крім того, у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №7143/03-16 від 12.06.2020 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в переведенні на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу» відповідач зазначає, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №11.3-09/10-20 від 17.02.2020 року видані Головним управлінням статистики не відповідають формі Постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».
Однак, суд звертає увагу, що в матеріалах справи наявна довідка Головним управлінням статистики в Одеській області №11.3-09/19-20 від 17.02.2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсію) видана ОСОБА_1 , яка відповідає формі Постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».
Також позивачем була надана до Саратського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) довідка Головного управлінням статистики в Одеській області про складові його заробітної плати на момент звільнення 31.12.2019 року (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) в дозвільній формі.
Суд також звертає увагу, що при зверненні до Саратського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою від 3 червня 2020 року щодо призначення пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу», ОСОБА_1 просив витребувати у Головного управління статистики в Одеській області довідку про складові заробітної плати позивача для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.07.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Проте, органами пенсійного фонду не вчинялися дії для перевірки даних довідки про складові заробітної плати позивача для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) або витребування її з відповідного органу.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача при відмові позивачу в переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу».
Таким чином, керуючись положеннями ч. 2 ст. 9 КАС України, які передбачають можливість виходу за межі позовних вимог для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №7143/03-16 від 12.06.2020 року про відмову в переведенні на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу».
Згідно з ч. 3, 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
У відповідності до п.1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Враховуючи протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №7143/03-16 від 12.06.2020 року про відмову в переведенні на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу», відповідач має бути зобов`язаний судом здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності - на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу» з 04.06.2020 року та здійснити нарахування (перерахунок) та виплату такої пенсії, починаючи з 04.06.2020 року, з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №7143/03-16 від 12.06.2020 року про відмову в переведенні на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу», зобов`язання здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності - на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу» з 04.06.2020 року та здійснити нарахування (перерахунок) та виплату такої пенсії, починаючи з 04.06.2020 року, з урахуванням вже отриманих сум пенсії, а в іншій частині позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 243-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління статистики в Одеській області (65026, м. Одеса, вул. Польська, 20 А, код ЄДРПОУ 02361819), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання неправомірною відмови Головного управління статистики в Одеській області у складанні та видачі позивачу довідки про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048, зобов`язання Головного управління статистики в Одеській області скласти та надіслати (видати) позивачу довідку про складові його заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року за №180/30048, визнання неправомірною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у призначенні (переведенні)/перерахунку позивачу пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу», зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2020 року призначити (перевести)/перерахувати, здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» в розмірі 60 відсотків суми його заробітної плати, зазначеної в довідці Головного управління статистики в Одеській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідці Головного управління статистики в Одеській області від 17.02.2020 року №11.3-09/19-20 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №7143/03-16 від 12.06.2020 року про відмову в переведенні на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності - на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу» з 04.06.2020 року та здійснити нарахування (перерахунок) та виплату такої пенсії, починаючи з 04.06.2020 року, з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.