Рішення № 92653825, 02.11.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2020
Номер справи
420/7577/20
Номер документу
92653825
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/7577/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10 серпня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 27.01.2020 року № 51031300002600 про відмову в оформлені (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянці Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області оформити (видати) посвідку на тимчасове громадянці Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на фактичні обставини справи, зокрема, щодо прийняття рішення по справі №420/475/19, яким зобов`язано ГУ ДМС України в Одеській області повторно розглянути заяву громадянки В`єтнаму ОСОБА_2 про оформлення посвідки на тимчасове проживання, зазначає, що у своєму рішенні від 27.01.2020 р. № НОМЕР_1 (копія рішення додається до позовної заяви) відповідач повторно відмовив у оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання, на підставі положень підпункту 6. пункту 61. Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322.

Позивач зазначає, що підставою для відмови громадянці В`єтнаму ОСОБА_1 у видачі посвідки на тимчасове проживання в Україні є пп. 6 п. 61 Порядку № 322: «іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17 і 18 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки». Зі слів відповідача пояснено, що надана до заяви довідка про перебування в Чернігівському ПТПІ від 25.11.2018 року не відповідає вимогам пп. 13 п. 33 Порядку № 322. Однак, на думку позивача, належне та своєчасне документування іноземця необхідною для оформлення посвідки на тимчасове проживання довідкою цілком залежить від суб`єкта владних повноважень, а саме територіального органу ДМС України, який розмістив Іноземця або особу ; без громадянства в ПТПІ. Зазначена довідка про утримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України надається адміністрацією ПТПІ на підставі висновку про неможливість примусового видворення з України, складеного територіальним органом ДМС України, який розмістив іноземця у ПТПІ.

Отже, як стверджує позивач, отримання такої довідки стало неможливим саме через протиправні дії (бездіяльність) самого відповідача.

Однак, зазначено у позові, як вбачається зі змісту рішення Приморського районного суду м. Одеси від 22.11.2018 року (справа №522/20423/18), яке залишено без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018 року, ГУ ДМС України в Одеській області, звертаючись 20.11.2018 року до Приморського районного суду м. Одеси із позовом про продовження строку затримання громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 , посилалось на існування умов, що перешкоджають примусовому видворенню громадянки республіки В`єтнам ОСОБА_1 , оскільки інформація щодо підтвердження факту належності до громадянства відсутня і остання не може бути документована сертифікатом на повернення в країну походження. Таким чином, встановлено, що станом на дату звернення до суду ГУ ДМС України в Одеській області вважало, що існують обставини, які перешкоджають примусовому видворенню ОСОБА_1 , однак висновок про неможливість примусового видворення громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 не складався, та, як наслідок, ПТПІ не складалась і відповідна довідка

Щодо вимог про зобов`язання відповідача видати посвідку на тимчасове проживання в Україні, у позові зазначено, що не зважаючи на те, що попередніми судовими рішеннями визнано протиправною відмову відповідача у видачі посвідки позивачці, при повторній подачі заяви про видачу посвідки на тимчасове проживання ГУ ДМС України в Одеській області не враховуючи висновків суду та порушуючи право позивачки, прийняв рішення про відмову у видачі посвідки. Враховуючи вищесказане, на думку позивача, єдиним ефективним засобом юридичного захисту прав та інтересів позивачки є зобов`язання суб`єкта владних ; повноважень вчинити певні дії, а саме, зобов`язати видати посвідку на тимчасове проживання, враховуючи передбачене законодавством право позивача на отримання посвідки та дотримання ним усіх визначених законом умов.

Ухвалою суду від 17.08.2020 року судом залишено без руху адміністративний позов громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

У вказаній ухвалі судом роз`яснено, що виявлені недоліки повинні бути усунуті шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

За вх. №33066/20 від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом із доказами сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

Ухвалою суду від 31.08.2020 року судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи та зобов`язано Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області надати до Одеського окружного адміністративного суду у п`ятнадцятиденний строк від дати отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії документів, які слугували підставою для прийняття рішення від 27.01.2020 року № 51031300002600.

Судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст.262 КАС України.

14.09.2020 року (вх. №36640/20) від Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області до суду надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками, згідно переліку, який у ньому викладено.

Так, у відзиві на позовну заяву зазначено, що Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області не визнає даний адміністративний позов виходячи з наступного.

На виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2019, використовуючи надані повноваження відповідно до Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 360, ГУ ДМС України в Одеській області було повторно розглянуто заяву: сформовано нову заяву-анкету № 114152900 від 23.01.2020 та проаналізовано надані документи.

З посиланням на фактичні обставини справи, відповідач зазначає, що у зв`язку із тим, що довідка про утримання громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в ПТПІ не відповідає вимогам чинного законодавства, Головним управлінням ДМС України в Одеській області було відмовлено в прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання.

Враховуючи, що документи надані не в повному обсязі та не відповідають вимогам діючого законодавства , заява громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , розглянута та ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про відмову в оформлені (видачі) посвідки на тимчасове проживання, на підставі пп. 6 п.61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 № 322.

Станом на дату вирішення даної адміністративної справи, відповіді на відзив та заперечень до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Громадянка В`єтнаму ОСОБА_1 на підставі Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 04.06.2018р. утримувалась у Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з 26.05.2018 р. по 25.11.2018 р.

20.11.2018 року Головним управлінням ДМС України в Одеській області було подано позов про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

22.11.2018 року рішенням Приморського районного суду м. Одеси по справі №522/20423/18 в задоволені позову було відмовлено.

25.11.2018 року ОСОБА_1 була звільнена з Чернігівського ПТПІ у зв`язку з неможливістю ії примусового видворення за межі території України, отримала довідку про перебування іноземця або особи без громадянства в ПТПІ та була направлена до ГУ ДМС України в Одеській області.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018 по справі №522/20423/18 апеляційну скаргу Головного управління було залишено без задоволення, а рішення Приморського районного суду м. Одеси від 22.11.2018 року без змін.

17.12.2018 року до Головного управління звернулась громадянка В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з пакетом документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання. Позивачкем було надано: квитанцію про сплату державного мита, чотири фотокартки, довідку про тримання іноземця в ПТПІ та паспортний документ і копії сторінок паспорта з особистими даними.

Листом ГУ ДМС України в Одеській області № 5100.5.3-861/51.1-19 від 21.01.2019 р. було відмовлено Позивачу у прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання, у зв`язку із тим, що довідка про отримання громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в ПТПІ не відповідає вимогам чинного законодавства.

Правомірність відмови Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області громадянці В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання була предметом розгляду у справі №420/475/19.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2019 року по справі №420/475/19 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (650144, м. Одеса, вул. Преображенська, 44, код ЄДРПОУ 37811384) про визнання протиправною відмови у прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання та зобов`язання вчинити дії, визнано протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області громадянці В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання та зобов`язано Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області видати громадянці В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідку на тимчасове проживання.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2019 року по справі №420/475/19 змінено рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 березня 2019 року, виклавши абз.3 резолютивної частини у наступній редакції: «Зобов`язати ГУ ДМС України в Одеській області повторно розглянути заяву громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) від 17.12.2018 року про оформлення посвідки на тимчасове проживання.». В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 березня 2019 року – залишити без змін.

У вказаній постанові, зокрема, встановлено:

«… ОСОБА_1 не було примусово видворено за межі України з причин, незалежних від неї, а тому, відповідно до положень ч.18 ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», вона вважається такою, яка на законних підставах тимчасово перебуває в Україні на період дії обставин, що унеможливлюють її примусове видворення за межі України, а оскільки саме від дій відповідача залежало документування громадянки республіки В`єтнам ОСОБА_1 довідкою про тримання у ПТПІ належного зразку, то, відповідно, відповідачем було протиправно відмовлено громадянці В`єтнаму ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання».

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як зазначено у позові, громадянка Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 повторно звернулася у ГУ ДМС України в Одеській області з заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання. До зазначеної заяви позивачем було надано:

- довідку про перебування в Чернігівському пункту тимчасового перебування Іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України 25 листопада 2018 року № 442;

- паспорт № НОМЕР_2 громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 ;

- переклад на українську мову сторінки паспорта № НОМЕР_3 громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 , з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку;

- дійсний поліс медичного страхування на весь строк дії посвідки від 21 січня 2020 року;

- квитанції про сплату коштів за видачу посвідки на тимчасове проживання;

24.01.2020 року головним спеціалістом відділу з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та ОБГ управління у справах іноземців та ОБГ ГУДМС України в Одеській області складено висновок про відмову в оформленні та видачі посвідки та тимчасове проживання в Україні громадянці Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У висновку вказано, що 23.01.2020 року до відповідача звернулась громадянка Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про видачу посвідки на тимчасове проживання в Україні на підставі ч.18 ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» до якої було додано:

- довідку про перебування в Чернігівському пункту тимчасового перебування Іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України 25 листопада 2018 року № 442;

- паспорт № НОМЕР_2 громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 ;

- переклад на українську мову сторінки паспорта № НОМЕР_3 громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 , з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку;

- копію рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2019 року про зобов`язання ГУ ДМС в Одеській області повторно розглянути заяву вказаної особи про видачу посвідки на тимчасове проживання.

Під час перевірки документів встановлено, що надана довідка про перебування в Чернігівському ПТПІ не відповідає вимогам п.13 пп.33 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322.

Враховуючи, що документи надані не в повному обсязі та відповідають вимогам законодавства, у висновку вказано, що заява позивача не підлягає розгляду.

Зважаючи на вищевикладене, у висновку зазначено, що головний спеціаліст відділу з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та ОБГ управління у справах іноземців та ОБГ ГУДМС України в Одеській області вважав би завершити розгляд заяви громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та на підставі підпункту 6. пункту 61. Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 в оформленні та видачі посвідки та тимчасове проживання в Україні громадянці Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 – відмовити.

Вказаний висновок затверджено т.в.о. начальника ГУДМС України в Одеській області 27.01.2020 року.

Інших недоліків заяви позивача відповідачем не встановлено.

27.01.2020 р. відповідачем прийнято рішення № 51031300002600, яким відмовлено в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання, на підставі положень підпункту 6. пункту 61. Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 (а.с.15).

Вважаючи рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 27.01.2020 року № 51031300002600 про відмову в оформлені (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянці Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.

При вирішенні справі суд враховую, що підстава для відмови громадянці В`єтнаму ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання, яка була предметом розгляду у справі №420/475/19 та підстава для відмови в оформленні посвідки на тимчасове проживання, правомірність якої перевіряється судом по даній справі є ідентичними.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.18 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» особи, звільнені з пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на підставі рішення суду про скасування рішення про їх затримання або примусове видворення за межі України, або яких до завершення граничного строку перебування у таких пунктах не було примусово видворено за межі України з причин відсутності проїзного документа, транспортного сполучення з країною їхнього походження або з інших причин, незалежних від таких осіб, визнаються такими, які на законних підставах тимчасово перебувають в Україні на період дії обставин, що унеможливлюють їх примусове видворення за межі України.

Згідно до положень ч. 16 ст. 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною вісімнадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, подана після завершення граничного терміну тримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, а також висновок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, про неможливість примусового видворення з України іноземця або особи без громадянства з причин відсутності проїзного документа, транспортного сполучення з країною походження іноземця або особи без громадянства або з причин, що не залежать від таких осіб, після завершення строку тримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, або якщо технічну неможливість здійснити примусове видворення іноземця було з`ясовано раніше.

Згідно до положень ч. 17 ст. 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» окрім документів для відповідної категорії осіб, визначених частинами першою - шістнадцятою цієї статті, іноземці та особи без громадянства подають для отримання посвідки на тимчасове проживання такі документи: 1) чотири кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; 2) паспортний документ іноземця або особи без громадянства з відповідною довгостроковою візою та копією сторінки паспортного документа з такою візою, крім випадків, якщо особа не зобов`язана отримувати таку візу відповідно до цього Закону, інших законів України або міжнародних договорів України; 3) копії сторінок паспортного документа іноземця або особи без громадянства з особистими даними з перекладом на українську мову, засвідченим в установленому порядку; 4) документ, що підтверджує сплату державного мита та адміністративного збору за видачу, оформлення або продовження строку дії посвідки.

Відповідно до п. 21 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті. У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформують іноземця або особу без громадянства про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням іноземця або особи без громадянства відмова надається у письмовій формі.

Згідно з підпунктом 13 пункту 33 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання передбачено документи, які подаються залежно від категорії іноземців та осіб без громадянства визначених ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а саме для іноземців або осіб без громадянства, які звільнені з пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на підставі рішення суду про скасування рішення про їх затримання або примусове видворення за межі України чи яких до завершення граничного строку перебування у таких пунктах не було примусово видворено за межі України з причин відсутності проїзного документа, транспортного сполучення з країною їх походження або з інших причин, незалежних від таких осіб, передбачена довідка про утримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, яка видається на підставі висновку ДМС про неможливість примусового видворення з України іноземця або особи без громадянства з причин відсутності проїзного документа, транспортного сполучення з країною їх походження чи з інших причин, що не залежать від таких осіб, після завершення граничного строку тримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, або якщо технічну неможливість здійснити примусове видворення іноземця було виявлено раніше.

Відповідно до пп. 12 п. 3.1 Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, право на отримання посвідки на тимчасове проживання мають іноземці та особи без громадянства, які після завершення граничного терміну перебування в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (далі - ПТПІ), звернулися із заявою про отримання посвідки на тимчасове проживання.

Відповідно до п. 3.2 Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, разом із заявою для оформлення посвідки на тимчасове проживання (додаток 6) іноземцями та особами без громадянства до територіальних органів чи підрозділів ДМС за місцем проживання подаються: 1) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства (після пред`явлення повертається), з візою типу Д, якщо інше не передбачено законодавством і міжнародними договорами України, та копії сторінок паспорта з особистими даними і візою (у разі наявності); 2) переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку; 3) квитанція про сплату державного мита або документ, який підтверджує наявність пільг щодо його сплати; 4) чотири фотокартки іноземця та особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 сантиметра на матовому папері (допускається подання фотографій в головних уборах, що не приховують овалу обличчя особи, громадянами, релігійні переконання яких не дозволяють з`являтися перед сторонніми особами без головних уборів, за умови, якщо в їхніх паспортних документах вони зображені в головних уборах); 5) копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі її наявності); 6) поліс медичного страхування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України (крім осіб, зазначених у підпункті 12 пункту 3.1 цього розділу).

Відповідно до пп. 12 п. 3.3 Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, крім документів, зазначених у пункті 3.2 цього розділу, залежно від категорії іноземців та осіб без громадянства подаються для осіб, зазначених у підпункті 12 пункту 3.1 цього розділу, разом із заявою іноземця або особи без громадянства про отримання посвідки на тимчасове проживання, що подається після завершення граничного терміну тримання в ПТПІ, подаються документи, вказані у підпунктах 3, 4 пункту 3.2 цього розділу, довідка про тримання іноземця (особи без громадянства) у ПТПІ та за наявності паспортний документ (після пред`явлення повертається) і копії сторінок паспорта з особистими даними.

Довідка про тримання іноземця (особи без громадянства) у ПТПІ оформляється ПТПІ в трьох примірниках: перший - під розписку видається іноземцеві або особі без громадянства після закінчення граничного терміну перебування в ПТПІ, другий - надсилається до органу, який помістив іноземця або особу без громадянства в ПТПІ, для долучення до матеріалів справи, третій - долучається до особової справи іноземця та особи без громадянства в ПТПІ (її копія може бути надана на запит територіального органу ДМС у разі втрати чи пошкодження довідки, виданої іноземцеві чи особі без громадянства).

Вказана довідка видається на підставі висновку територіального органу ДМС, який розмістив іноземця або особу без громадянства в ПТПІ, про те, що іноземець чи особа без громадянства може бути документована посвідкою на тимчасове проживання відповідно до частини п`ятнадцятої статті 5 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” у зв`язку з неможливістю примусового видворення іноземця та особи без громадянства за межі України.

Підготовку висновку не пізніше ніж за один місяць до закінчення граничного терміну перебування особи в ПТПІ здійснює територіальний орган ДМС, який розміщував іноземця або особу без громадянства в ПТПІ.

Як було встановлено судом, підставою відмови у прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання було те, що довідка про тримання громадянки В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в ПТПІ не відповідає вимогам чинного законодавства.

При цьому суд зазначає, що належне та своєчасне документування іноземця необхідною для оформлення посвідки на тимчасове проживання довідкою цілком залежить від суб`єкта владних повноважень, а саме територіального органу ДМС України, який розмістив іноземця або особу без громадянства в ПТПІ. Зазначена довідка надається адміністрацією ПТПІ на підставі висновку про неможливість примусового видворення з України, складеного територіальним органом ДМС України, який розмістив іноземця у ПТПІ.

Як вбачається зі змісту рішення Приморського районного суду м. Одеси від 22.11.2018 року по справі №522/20423/18, яке залишено без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018 року, Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області, звертаючись 20.11.2018 року до Приморського районного суду м. Одеси з позовом про продовження строку затримання ОСОБА_1 , посилалось на існування умов, що перешкоджають примусовому видворенню громадянки республіки В`єтнам ОСОБА_1 , оскільки інформація щодо підтвердження факту належності до громадянства відсутня і остання не може бути документована сертифікатом на повернення в країну походження.

Отже, станом на дату звернення до суду Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області вважало, що існують обставини, які перешкоджають примусовому видворенню ОСОБА_1 , проте висновок про неможливість примусового видворення ОСОБА_1 не складався, та, як наслідок, ПТПІ не складалась і відповідна довідка.

В свою чергу, рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 22.11.2018 року по справі №522/20423/18, яке залишено без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018 року, відмовлено у задоволенні позову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про продовження строку затримання ОСОБА_1 .

Таким чином суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не було примусово видворено за межі України з причин, незалежних від неї, а тому, відповідно до положень ч.18 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ОСОБА_1 вважається такою, яка на законних підставах тимчасово перебуває в Україні на період дії обставин, що унеможливлюють її примусове видворення за межі України.

Враховуючи, що саме від дій відповідача залежало документування громадянки республіки В`єтнам ОСОБА_1 довідкою про тримання у ПТПІ належного зразку, суд дійшов висновку, що відповідачем було протиправно відмовлено громадянці В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в оформленні посвідки на тимчасове проживання.

Таким чином, суд вважає, що рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 27.01.2020 року № 51031300002600 про відмову в оформлені (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянці Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення від 27.01.2020 року № 51031300002600 є такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи вимоги позивача про зобов`язання Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області оформити (видати) посвідку на тимчасове громадянці Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд виходить з наступного.

Відповідно до положень пп. 12 п. 3.3 Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, орган, який розміщував іноземця або особу без громадянства в ПТПІ, після документування іноземця або особи без громадянства посвідкою на тимчасове проживання продовжує здійснювати заходи щодо усунення обставин, що унеможливлюють його примусове видворення з України. У разі усунення таких обставин та підготовки матеріалів про примусове видворення посвідка на тимчасове проживання в іноземця або особи без громадянства вилучається органом, що здійснює видворення, та надсилається до органу ДМС, який видавав посвідку на тимчасове проживання, для її знищення. У разі відсутності посвідки в іноземця або особи без громадянства, який видворяється, повідомлення про це надсилається до органу ДМС, який видав посвідку, для її скасування.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що не зважаючи на те, що судовими рішеннями по справі №420/475/19 визнано протиправною відмову відповідача у видачі посвідки позивачу, при повторній подачі заяви про видачу посвідки на тимчасове проживання ГУ ДМС України в Одеській області не враховуючи висновків суду та порушуючи право позивача, прийняв рішення про відмову у видачі посвідки з аналогічних підстав.

Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Враховуючи вищесказане, суд вважає, що єдиним ефективним засобом юридичного захисту прав та інтересів позивачки є зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, а саме, зобов`язати видати посвідку на тимчасове проживання, враховуючи передбачене законодавством право позивача на отримання посвідки та дотримання нею усіх визначених законом умов.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно квитанції №27175 від 19.08.2020 року, позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 840,80 грн.

З урахуванням задоволення позовної заяви, суд доходить висновку, що судовий збір у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 27.01.2020 року № 51031300002600 про відмову в оформлені (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянці Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області оформити (видати) посвідку на тимчасове громадянці Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 );

Відповідач:

Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул.Преображенська, 44, м.Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 37811384).

Суддя Корой С.М.

.