
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2655/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ №3541 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Територіального сервісного центру МВС №3541 Регіонального сервісного центру МВС в Кіровоградській області, яка полягає у неприйнятті рішення про поновлення державної реєстрації транспортного засобу марки Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 , здійснену 12 лютого 2014 року та скасовану 29 лютого 2016 року;
- зобов`язати Територіальний сервісний центр МВС №3541 Регіонального сервісного центру МВС в Кіровоградській області поновити та здійснити державну реєстрацію транспортного засобу марки Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 , здійснену 12 лютого 2014 року та скасовану 29 лютого 2016 року.
Ухвалою судді від 31.07.2020 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.42-43).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що 12.02.2014 вона придбала у ОСОБА_2 автомобіль Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_1 та зареєструвала його. Зазначала, що 29.02.2016 зазначений автомобіль було знято з обліку у зв`язку зі скасуванням його реєстрації, оскільки автомобіль знаходився у розшуку, як викрадений за заявою громадянина ОСОБА_3 , на підставі якої відкрито кримінальне провадження №12014050550001275 за ч.1 ст.190 КК України. При цьому, зазначала, що Добропільським ВП Покровського ВП ГУ НП в Донецькій області, листом від 03.01.2020, її було повідомлено про прийняття слідчим постанови про закриття кримінального провадження №12014050550001275 та направлення відповідного листа про внесення корегувань у ЄДР НАІС до територіального сервісного центру. Зазначала, що 05 лютого 2020 року вона звернулася до Територіального сервісного центру МВС №3541 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області із заявою щодо поновлення реєстрації транспортного засобу Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_1 . На що відповідач, листом від 11.02.2020, повідомив, що реєстраційні дії щодо даного транспортного засобу можливі виключно за наявності судового рішення, яке повинно містити інформацію про власника транспортного засобу, марку, модель, рік випуску, ідентифікаційні номери його складових частин. В обґрунтування протиправності бездіяльності відповідача, посилалася на відсутність обвинувального акту чи вироку по кримінальному провадженню №12014050550001275 з правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за статтею 190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України, у якому автомобіль марки Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_1 було оголошено у розшук. Посилалась на те, що вона є добросовісним набувачем автомобіля та дії відповідача щодо відмови в поновленні реєстрації права власності є необґрунтованими та такими, що порушують її права, як власника.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову (а.с.56-59), які мотивовані тим, що поновлення державної реєстрації транспортного засобу можливе за наявності судового рішення чи іншого процесуального документу, в якому зазначено про зняття всіх обмежень чи заборон щодо проведення реєстраційних дій з транспортним засобом. Також, інформував, що матеріали, які стали підставою проведення реєстраційних дій по вказаному транспортному засобу знищено у зв`язку із закінченням терміну зберігання, тому відповідно їх не можливо надати на вимогу суду. Зазначав, що на його переконання, твердження позивача про протиправну бездіяльність є необґрунтованими, оскільки не можливо здійснити поновлення реєстрації транспортного засобу без відповідних документів, а позивачем таких документів не надано.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій остання повністю не погоджується з доводами відповідача та просить задовольнити її позовну заяву у повному обсязі.
Відповідачем надано заперечення на відповідь на відзив, в яких наголошував, що неможливо здійснити поновлення реєстрації транспортного засобу без відповідних документів, а позивачем таких документів не надано (а.с.66-68).
Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 05.05.2012 легковий автомобіль, марки Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_4 , належав ОСОБА_2 (а.с.9)
Згідно копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 від 12.02.2014 вказаний автомобіль марки Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_1 , було зареєстровано за позивачем, номерний знак НОМЕР_2 (а.с.9).
13 лютого 2016 року позивач звернулася до Територіального сервісного центру МВС 3541 із заявою №85497538, в якій просила провести операцію "Перереєстрація при переобладнанні без заміни номерних агрегатів", до якої додано акт приймання-передачі транспортного засобу, переобладнаного для роботи на зрідженому нафтовому газі та акт технічної експертизи №5485 від 13.02.2016 (а.с.16зв., 18, 18зв.).
Відповідно до висновку службової перевірки щодо порушення працівниками ТСЦ 3541 РСЦ МВС в Кіровоградській області вимог законодавства при здійсненні реєстраційних операцій від 27.02.2016 під час проведення внутрішньої перевірки матеріалів, які стали підставою для проведення 13.02.2016 операції "Перереєстрація при переобладнанні без заміни номерних агрегатів" автомобіля марки Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 , встановлено, що даний транспортний засіб знаходиться у розшуку, у зв`язку з чим, на підставі пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388, дану операцію було скасовано, як таку, що проведена з порушенням вимог законодавства (а.с.11-12). Про що Територіальним сервісним центром МВС 3541 повідомлено позивача листом №463 від 29.02.2016 (а.с.23).
Судом встановлено, та не заперечувалось сторонами, що 29.02.216 даний транспортний засіб було знято з обліку.
В позовній заяві позивачем зазначено, що автомобіль Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_1 , знято з реєстрації у зв`язку з тим, що транспортний засіб знаходився у розшуку як викрадений за заявою громадянина ОСОБА_3 , на підставі якої відкрито кримінальне провадження №12014050550001275 за ч.1 ст.190 КК України.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 27.05.2019 слідчим СВ Добропільського ВП Покровського ВП ГУ НП в Донецькій області, розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12014050550001275 від 27.05.2014, за фактом незаконного заволодіння транспортним засобом Nissan X-Trail, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.289 КК України, прийнято постанову про закриття даного кримінального провадження, у зв`язку з відсутністю в діях складу кримінального правопорушення (а.с.50-52).
05.02.2020 позивач звернулася до Територіального сервісного центру №3541 Регіонального сервісного центру МВС в Кіровоградській області із заявою щодо поновлення реєстрації транспортного засобу Nissan X-Trail, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Територіальний сервісний центр № 3541 Регіонального сервісного центру МВС в Кіровоградській області, листом від 11.02.2020 №31/11/3541-2-3-з/в, повідомив позивача, що відповідно до інформації Єдиного державного реєстру МВС даний транспортний засіб 29 лютого 2016 року знято з обліку у зв`язку зі скасуванням реєстрації. Також, зазначено, що матеріали, які стали підставою проведення зняття з обліку даного транспортного засобу знищені. При цьому, позивача повідомлено, що надані в якості додатків листи, не можуть бути підставою поновлення реєстрації транспортного засобу Nissan X-Trail, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 на її ім`я. Також зазначено, що з огляду на ситуацію з вищевказаним транспортним засобом (відсутність матеріалів, які стали підставою зняття з обліку та мінімально надана інформація заявником) реєстраційні дії можливі виключно за наявності судового рішення, яке повинно містити інформацію про власника транспортного засобу, марка, модель, рік випуску, ідентифікаційні номери його складових частин (а.с.10).
Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров`я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначено Законом України №3353-XII від 30.06.1993 "Про дорожній рух" (далі - Закон №3353-XII).
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.34 Закону №3353-XII, державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Наказом МВС України від 29.12.2015 №1646, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.01.2016 за № 156/28286, затверджено Положення про територіальний сервісний центр МВС (далі Положення).
Відповідно до п.1 розділу 1 Положення територіальний сервісний центр МВС (далі - ТСЦ МВС) є структурним підрозділом територіального органу МВС - регіонального сервісного центру МВС (далі - РСЦ МВС).
Розділом ІІ Положення передбачені основні функції ТСЦ МВС, відповідно до чинного законодавства, зокрема: надає платні та безоплатні послуги; здійснює комплекс заходів, пов`язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняттям з обліку призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів; проводить реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів; здійснює в установленому порядку державний облік зареєстрованих транспортних засобів юридичних та фізичних осіб - власників транспортних засобів і формування Єдиного державного реєстру МВС; вносить до Єдиного державного реєстру МВС інформацію про накладення або зняття встановлених у визначеному законодавством порядку обмежень щодо транспортних засобів або їх власників; проводить огляд транспортних засобів для здійснення процедури їх переобладнання; здійснює прийом фізичних або юридичних осіб і розгляд звернень громадян з усіх питань, що належать до повноважень ТСЦ МВС.
Отже до повноважень територіального сервісного центр МВС належить надання платних і безоплатних послуг, віднесених до компетенції Міністерства внутрішніх справ, зокрема видача та обмін посвідчень водія, реєстрація та перереєстрація транспортних засобів, видача та зберігання номерних знаків, тощо.
Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопеді, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року, №1388 (далі - Порядок №1388) та Інструкцією про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України №379 від 11.08.2010 (далі - Інструкція).
Порядком №1388 встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Цей Порядок є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов`язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Відповідно до ст. 37 Закону №3353-XII та пункту 7 Порядку №1388 забороняється експлуатація незареєстрованих (не перереєстрованих) транспортних засобів.
Згідно п.24 Порядку №1388 реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів здійснюється за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) фізичної особи чи місцезнаходження юридичної особи. При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) фізичної особи (для внутрішньо переміщених осіб - місце проживання на підставі відповідних документів) або місцезнаходження та стоянки юридичної особи, за якою реєструється транспортний засіб
Відповідно до абз.1 п.8 Порядку №1388, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").
Згідно з абз.2-22 пункту 8 Порядку №1388, документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб`єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб`єктів уповноваженою особою; договір комісії між власником транспортного засобу і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб`єкт господарювання, які підписані від імені суб`єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб`єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем; договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений за результатами прилюдних торгів (аукціону) або електронних торгів, за яким продавцем виступає Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи органу доходів і зборів, передається за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем органам МВС.
Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в уповноважених органах МВС, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою уповноваженого органу МВС про зняття транспортного засобу з обліку. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у уповноважених органах МВС, не допускається.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов`язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до п.11 Порядку №1388 державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності). До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 985, про передачу цих транспортних засобів у разі конфіскації у власність держави.
Перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери (п.33 Порядку №1388).
Згідно п.37 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) переобладнаних транспортних засобів проводиться на підставі документів про відповідність їх вимогам безпеки дорожнього руху та документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни).
Відповідно до абз.3 п.40 Порядку №1388 у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування.
Пунктом 41 Порядку №1388 передбачено, що забороняється перереєстрація на нового власника транспортних засобів, які перебувають в розшуку або щодо яких у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів є відомості про накладення арешту або заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію на підставі судового рішення чи постанови державного виконавця.
Отже, наведеними нормами передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови надання власниками транспортних засобів, зокрема, документів, які підтверджують правомірність їх придбання, отримання, ввезення, митного оформлення, а також відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху. Також, чинним законодавством встановлено вичерпний перелік документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин. А для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку (як у спірному), крім документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою уповноваженого органу МВС про зняття транспортного засобу з обліку.
Відповідно до п. 2.4 Інструкції матеріали, які стали підставою для проведення реєстраційних операцій, зберігаються протягом 5 років, а книги обліку зареєстрованих ТЗ (реєстри) - 60 років.
Таким чином, матеріали, подані позивачем 12.02.2014 для здійснення реєстрації легкового автомобіля, марки Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_6 , номерний знак НОМЕР_2 , станом на час розгляду справи, мали бути знищені.
Факт знищення даних матеріалів підтвердив представник відповідача в письмовому відзиві на позов. Доказів, які б спростовували наведені обставини позивачем суду не надано.
Враховуючи викладене, суд погоджується з посиланнями представника відповідача на те, що відсутність вказаних документів є перешкодою для реєстрації транспортного засобу марки Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_6 , номерний знак НОМЕР_2 .
Доказів звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою та надання нею встановлених чинним законодавством матеріалів, перелік яких наведено Порядком №1388 з метою реєстрації транспортного засобу марки Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_6 , номерний знак НОМЕР_2 , позивачем суду не надано. Матеріали справи таких доказів не містять.
Отже, враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів звернення позивача до Територіального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ №3541 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області, у встановленому законодавством порядку, з метою реєстрації транспортного засобу марки Nissan X-Trail, 2012 року випуску, серійний номер НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 , суд не вбачає в спірних правовідносинах бездіяльності відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення про поновлення державної реєстрації даного транспортного засобу.
Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що Порядком №1388 та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють спірні правовідносини, не передбачено поновлення державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку (скасовано їх реєстрацію).
При цьому, зі змісту даного Порядку №1388 вбачається, що до раніше знятих з обліку транспортних засобів, за наявності відповідних підстав, здійснюється нова реєстрація в загальному порядку.
До того ж, суд погоджується з доводами відповідача, що поновлення державної реєстрації транспортного засобу можливе за наявності рішення суду. Водночас, зазначає, що захист порушеного права власності позивача має здійснюватися в порядку цивільного судочинства, яким і буде встановлюватись належність транспортного засобу особі та рішення в такій справі буде підставою для здійснення реєстрації транспортного засобу.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Виходячи з аналізу вищезазначених правових норм, завданням суду є захист лише порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів учасників адміністративних правовідносин.
Визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цією бездіяльністю.
Таким чином, позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.
Проте, такі рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин.
Рішенням Конституційного Суду України від 01.12.2004 р. у справі № 1-10/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес) розтлумачено поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "права", а саме зазначено, що цей термін треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально-правовим засадам.
Законний інтерес - це юридичний інтерес, що заснований на законі і випливає з нього, схвалюється ним, хоча і не закріплений у конкретних правових нормах. Так можна говорити про загальні законні інтереси осіб - учасників адміністративного процесу (досягнення юридично значущого результату, прийняття законного і обґрунтованого рішення у справі) і персоніфіковані законні інтереси (інтерес особи у встановленні конкретних фактів, що доводять його невинність у вчиненні адміністративного правопорушення або обґрунтовують його позицію у зв`язку зі зверненням у компетентний державний орган).
В розумінні КАС України, захист прав, свобод чи інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.
Враховуючи вимоги КАС України, особа повинна довести факт порушення її прав чи охоронюваних законом інтересів оскаржуваним рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень - відповідачем.
Із наведених положень вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Вказана позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 03.04.2018 №592/11328/17.
Таким чином, досліджуючи спірні правовідносини, а також враховуючи відсутність порушення прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, при здійсненні відповідачем дій, суд дійшов висновку, що в даному випадку відсутній об`єкт судового захисту в межах спірних правовідносин. Що свідчить про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Зважаючи на вимоги ст.139 КАС України, а також з урахуванням ухвалення рішення в інтересах відповідача, сума сплаченого позивачем судового збору відшкодуванню не підлягає.
Про наявність інших судових витрат сторонами не повідомлено.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до Територіального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ №3541 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області (м.Кропивницький, просп.Інженерів, 9/92, ЄДРПОУ 40112170) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина