
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2020 р. Справа№200/7511/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фону України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
12 серпня 2020 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фону України в Донецькій області, у якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку розміру пенсії з 26 травня 2018 року з урахуванням середнього розміру 13013,93 грн. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням на підставі виданої Головним управління ДФС у Донецькій області довідки від 03 липня 2020 року №40/05-97-06-02-22;
- зобов`язати відповідача здійснити позивачу з 26 травня 2018 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з урахуванням середнього розміру 13013,93 грн. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням на підставі виданої Головним управління ДФС у Донецькій області довідки від 03 липня 2020 року №40/05-97-06-02-22.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач покликався на абзаци 1, 2, 3 пункту 7 «Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, далі - Порядок №393), згідно з якими пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
На думку позивача, відповідач протиправно не включив до суми грошового забезпечення, з кого обчислюється пенсія, середню суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у розмірі 13013,93 грн. згідно з довідкою про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням №23-05-99-05-02-21, виданою Головним управлінням ДФС у Донецькій області 14.06.2018.
У відповіді на відзив на адміністративний позов позивач зазначив, що відповідач вирвав із контексту абзацу 6 пункту 7 Порядку №393 та умисно ігнорує приписи цієї норми щодо визначення суб`єктів, для яких абзац 6 визначає особливий порядок обрахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), а саме особам, які звільнені із служби, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, підрядженим до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема, у довгострокові закордонні відрядження.
Враховуючи, що в період проходження служби в Головному управлінні ДФС у Донецькій області позивач не відряджався до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, не перебував, зокрема, у довгострокових закордонних відрядженнях, приписи абзацу 6 пункту 7 Порядку №393 на нього не поширюються, а тому при обчисленні пенсії та визначенні середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення відповідач повинен був керуватися приписами абзацу 3 пункту 7 Порядку №393 для загальної категорії суб`єктів Закону №2262-XII та довідкою Головного управління ДФС у Донецькій області №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018, у якій зазначено суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням.
Довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 і №40/05-97-06-02-22 від 03.07.2020 містять інформацію про розміри додаткових видів грошового забезпечення позивача за останні 24 місяці перед звільненням (з 01 травня 2016 року по 01 березня 2018 року (23 місяці). В цей період постанова Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» була чинною та визначала для позивача види, розміри і механізм нарахування/виплати додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за високі досягнення у праці, премії), а тому відображення у довідках Головного управління ДФС у Донецькій області постанови №268, як підстави нарахування та виплати позивачу додаткових видів грошового забезпечення, є закономірним, обґрунтованим та правомірним.
При наявності у розпорядженні відповідача належної довідки №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 (за останні 24 місяці перед звільненням) та спірної довідки №499/05-99-05-02-21а від 25.06.2018 (за останні 2 місяці перед звільненням) в порушення приписів абзацу 3 пункту 7 Порядку №393 Головне управління ПФУ в Донецькій області при визначенні середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення неправомірно не врахувало відомості щодо видів та розмірів додаткових видів грошового забезпечення з довідки №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018, що призвело до невірного визначення (заниження) розміру належної позивачу пенсії.
Щодо порядку перерахунку раніше призначених пенсій слід зауважити, що дане питання регламентовано частинами 1, 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Одночасно пунктом 23 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Цією ж нормою передбачено право для пенсіонерів подавати органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, самостійно подана пенсіонером ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Донецькій області довідка ГУ ДФС у Донецькій області №40/05-97-06-02-22 від 03.07.2020 про його додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням, яка є ідентичною довідці №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018, що неправомірно не врахована відповідачем при призначенні пенсії, є беззаперечною підставою для перерахунку раніше призначеної позивачеві пенсії.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні в повному обсязі з наступних підстав. Органи Пенсійного фонду призначають пенсію відповідно до тих нормативно-правових актів, які є чинними на час реалізації права на пенсію. На час реалізації позивачем права на пенсію були чинними: постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова №704), яка визначає розміри складових грошового забезпечення та постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Постанова №393).
Пункт 7 Постанови № 393 доповнено новим абзацом «для осіб, які звільнені із служби, з 1 березня 2018 р. та пізніше, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 року на кількість таких місяців».
Постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №268 від 09 березня 2006 року та постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 7 листопада 2007 року (які зазначені в довідці) втратили чинність у зв`язку з набуттям чинності Постанови № 704.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Головне управління є територіальним органом виконавчої влади, яке у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, та не має підстав здійснювати перерахунок та виплату пенсії позивачу без врахування нових положень Постанови № 393 та Постанови №704.
Вказана правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року по зразковій справі № 240/6263/18.
Відповідно до підпункту 1 пункту 12 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
На уповноважений структурний підрозділ міністерств та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці проходили службу покладається визначення розміру та складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-XII.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд в рішенні від 15 лютого 2018 року по справі № 820/6514/17 та в рішенні від 13 березня 2019 року по справі № 240/6263/18.
У відповідності до викладеного вище, Головним управлінням ДФС у Донецькій області було направлено до Головного управління подання про призначення пенсії ОСОБА_1 № 27499/10/05-99-04-02-24 від 25 червня 2018 року, разом з яким надано грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення, на підставі яких позивачу була призначена пенсія відповідно до вимог чинного законодавства.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 7 листопада 2007 року (далі - постанова №1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком № 26 до постанови №1294 визначено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з довідкою №40/05-97-06-02-22 від 03 липня 2020 року, наданої Головним управлінням ДФС у Донецькій області сума премії за грудень 2017 року у розмірі 31482,00 гривні віднесена до графи за підсумками року, тобто разова, що не відноситься до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення.
Статтею 63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у разі якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (частина четверта статті 63 Закону №2262-XII).
За змістом статті 81 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» призначення і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України, а тому відповідач має виключну компетенцію в питаннях призначення, перерахунку та виплати пенсії позивачеві.
Відповідно до підпункту 5 пункту 4 постанови Правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2 «Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Правління Пенсійного фонду України» саме головне управління здійснює призначення та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-XII.
Визначення сум середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення є виключною компетенцією Головного управління, а не суду чи позивача.
У разі встановлення порушень норм права, які регулюють спірні відносини суд має визнати такі дії протиправними і зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про встановлення та стягнення конкретних сум.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 07 березня 2018 року по справі № 233/2084/17.
17 серпня 2020 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
18 серпня 2020 року від відповідача витребувана копія пенсійної справи ОСОБА_1
15 вересня 2020 року від відповідача повторно витребувана копія пенсійної справи ОСОБА_1
15 вересня 2020 року розгляд справи продовжений за правилами загального позовного провадження.
08 жовтня 2020 року закрито підготовче засідання і справи призначена до судового розгляду на 22 жовтня 2020 року, про що постановлена протокольна ухвала (а.с. 168).
У судовому засідання, яке відбулося 08 жовтня 2002 року, представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві та у відповіді на відзив на адміністративний позов. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
У судове засідання, призначене на 04 листопада 2020 року, представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Враховуючи неявку сторін, суд, на підставі частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснює розгляд цієї справи у письмовому провадженні.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , та внутрішньо переміщеною особою, відповідно до довідки від 21.05.2018 року №0000541192 (а.с. 12-17, 164).
25 травня 2018 року наказом Головного управління ДФС у Донецькій області №853-о звільнено з посади та податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом «ж» Положення (за власним бажанням) полковника податкової міліції ОСОБА_1 начальника оперативного управління Головного управління ДФС у Донецькій області (а.с. 148).
24 травня 2018 року ОСОБА_1 подана заява про призначення пенсії (а.с. 142).
25 червня 2018 року Головне управління ДФС у Донецькій області супровідним листом №27499/10/05-99-04-02-24 надіслало на адресу Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління ПФУ в Донецькій області матеріали для призначення пенсії ОСОБА_1 : подання про призначення пенсії №27499/10/05-99-04-02-24, наказ про звільнення, грошовий атестат, довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 та інші документи (а.с. 141-165).
20 серпня 2018 року листом за №11335/03-1 Головне управління ПФУ у Донецькій області повернуло Головному правлінню ДФС у Донецькій області пакет документів ОСОБА_1 у зв`язку із некоректною кількістю зазначених місяців у довідці від 14 червня 2018 року №23-05-09-05-02-21 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для перегляду та повторного направлення на адресу пенсійного органу (а.с. 127).
17 вересня 2018 року Головне управління ДФС у Донецькій області супровідним листом №40549/10/05-99-05-02-31 повторно надіслало на адресу Головного управління ПФУ в Донецькій області документи для призначення пенсії ОСОБА_1 . У зв`язку із відсутністю офіційних роз`яснень щодо застосування абзацу 8 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 до пакету документів було включено дві довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці до звільнення - довідка №23-05-09-05-02-21 від 14 червня 2018 року, та за 2 місяці до звільнення - довідка №499/05-99-05-02-21а (а.с. 125, 126).
Згідно з протоколом за пенсійної справою - 0505018414 від 02 жовтня 2018 року ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII була призначена пенсія за вислугу років з 26 травня 2018 року довічно в розмірі 11247,08 гривень (а.с. 123).
27 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами:
- визнати дії Головного управління ПФУ в Донецькій області щодо не нарахування пенсії та невиплати пенсії за період 26.05.2018 по 30.11.2018 протиправними;
- зобов`язати Головного управління ПФУ в Донецькій області провести перерахування розміру пенсії з урахуванням середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФСУ в Донецькій області №23-05-99-09-02-21 від 14.06.2018 та здійснити її виплату за період з 26.05.2018 по 30.11.2018;
- зобов`язати Головне управління ПФУ в Донецькій області здійснити виплату різниці між виплаченою та перерахованою пенсією за період з грудня 2018 по березень 2019 року.
01 липня 2019 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4460/19-а, яке набрало законної сили 10 вересня 2019 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений частково: зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду у цій справі; визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати пенсії за період з 26.05.2018 по 30.11.2018 протиправними; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити заборгованість з призначеної пенсії ОСОБА_1 за період з 26.05.2018 по 30.11.2018; в задоволенні позову в іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с.114-118 ).
01 листопада 2019 року ОСОБА_1 здійснений перерахунок пенсії: з 01.11.2019 розмір якої складає 11247,08 гривень (зв. бік а.с. 123).
01 грудня 2019 року ОСОБА_1 здійснений перерахунок пенсії: з 01.12.2019 розмір якої складає 11247,08 гривень (а.с. 120).
24 червня 2020 року адвокатом ОСОБА_2 на ім`я в.о. начальника Головного управління ДФС у Донецькій області поданий адвокатський запит із проханням оформити та видати на ім`я ОСОБА_1 довідку про розміри щомісячних додаткових видів його грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, тобто за травень 2016 - квітень 2018 років (а.с. 26).
03 липня 2020 року супровідним листом №2814/10/05-97-06 Головне управління ДФС у Донецькій області направило адвокату ОСОБА_2 довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №40/05-97-06-02-22 від 03.07.2020 полковнику податкової міліції ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.05.2016 по 30.04.2018 (а.с. 27-28).
14 липня 2020 року ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Донецькій області подана в довільній формі заява про перерахунок пенсії з 26 травня 2018 року на підставі довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №40/05-97-06-02-22 від 03.07.2020 (а.с. 84-92).
20 липня 2020 року Головне управління ПФУ в Донецькій області листом за №0500-0301-8/13355 повідомило ОСОБА_1 , що пенсія йому була призначена на підставі грошового атестату №86 (від 14.06.2018 №86-05-99-05-02-24) та довідки від 14.06.2018 №23-05-99-05-02-21 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення. Для перерахунку пенсії згідно з довідкою від 03.07.2020 №40/05-97-06-02-22 законних підстав не має (а.с. 83).
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .
Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (стаття 3 Конституції України).
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції Закону України №720-IX від 17.06.2020 (далі - Закон №2262-ХІІ), визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Стаття 63 Закон №2262-ХІІ регулює перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз положень даної статті дозволяє зробити висновок про те, що остання регулює два випадки перерахунку пенсії: перший, перерахунок пенсій, які були призначені до введення в дію Закону №2262-ХІІ, який здійснюється у зв`язку із набрання цим Законом сили (частина 1, 2), та другий, перерахунок усіх призначених за цим Законом пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (частина 3).
Пенсія ОСОБА_1 була призначена в 2018 році, тобто після набуття чинності Законом №2262-ХІІ, а отже перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 за Законом №2262-ХІІ, здійснюється тільки у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
«Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядком №45 не передбачена можливість перерахунку пенсії за заявою пенсіонера на підставі додаткових документів, поданих ним.
Отже, самостійно подана пенсіонером ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Донецькій області довідка Головного управління ДФС у Донецькій області №40/05-97-06-02-22 від 03.07.2020 про його додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням, яка є ідентичною довідці №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018, що неправомірно не врахована відповідачем при призначенні пенсії, не є підставою для перерахунку раніше призначеної позивачеві пенсії.
Таким чином, в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Суд звертає увагу сторін на те, що їх аргументи щодо правильності або неправильності призначення пенсії ОСОБА_1 є недоречними та неприйнятними у даній справі, оскільки предметом її розгляду є спір про перерахунок пенсії за заявою позивача на підставі поданих ним додаткових документів.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, судові витрати по сплаті судового збору понесені позивачем відшкодуванню не підлягають (стаття 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, 371, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фону України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку розміру пенсії з 26 травня 2018 року з урахуванням середнього розміру 13013,93 гривень щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням на підставі виданої Головним управління ДФС у Донецькій області довідки від 03 липня 2020 року №40/05-97-06-02-22 та зобов`язання здійснити з 26 травня 2018 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з урахуванням середнього розміру 13013,93 гривень щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням на підставі виданої Головним управління ДФС у Донецькій області довідки від 03 липня 2020 року №40/05-97-06-02-22, відмовити повністю.
Повний текст рішення складений 05 листопада 2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя А.І. Циганенко