
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2020 року Справа № 160/8770/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 30.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 0400-0305-8/55773 від 14.07.2020 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1;
- зобов`язати зарахувати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до пільгового стажу наступні періоди роботи у ДП «Билибинська атомна станція» з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1:
-- з 10.04.1989 по 30.06.1990 - інженер блочного щита управління III категорії, реакторно-турбінний цех, особливо шкідливі умови праці Список № 1;
-- з 01.07.1990 по 31.07.1990 - інженер управління блоком, реакторно-турбінний цех, особливо шкідливі умови праці Список № 1;
-- з 01.08.1990 по 22.12.1997 - провідний інженер по управлінню блоком, турбінний цех, особливо шкідливі умови праці Список № 1
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу першого пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (з врахуванням того що статтю 13 визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), починаючи з 09.06.2020.
2. Ухвалою суду від 04.08.2020:
- прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/8770/20;
- у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено;
- призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);
- відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву;
- від учасників справи витребувано докази та надано строк для їх надання.
3. 12.08.2020 від позивача засобами поштового зв`язку надійшли витребувані судом докази.
4. 08.09.2020 від відповідача засобами поштового зв`язку надійшов відзив на позовну позову з доказом його направлення позивачу та його представнику, надано копію пенсійної справи.
5. 22.09.2020 від позивача засобами поштового зв`язку надійшла відповідь на відзив з додатками та доказом її направлення відповідачу.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
6. На момент звернення позивача до відповідача його загальний стаж роботи становив 31 рік 5 місяців 5 днів, з яких пільговий стаж по Списку № 1 - 8 років 8 місяців 12 днів, по Списку № 2 - 0 років 5 місяців 19 днів.
7. З прийнятим рішення за результатами розгляду заяви про призначення пенсії позивач не згоден, вважає, що підстав для відмови йому у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 не було, крім того, відповідачем невірно порахований пільговий стаж за Списком № 1, а отже рішення відповідача є незаконним та таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства.
8. У позивача був відсутній необхідний страховий стаж за Списком № 1 - 10 років, однак позивач мав більше половини пільгового стажу, як це передбачено нормами статті 114 Закону України Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, відповідач повинен був застосувати ту частину статті, де йде мова про зменшення віку на 1 рік за кожен рік на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.
9. З рішення відповідача незрозуміло, як при вивченні документів він нарахував пільговий стаж роботи позивача за Списком № 1 лише 4 роки 2 місяці 23 дні, адже в трудовій книжці та у довідці чітко сказаний стаж роботи за Списком № 1 - 8 років 8 місяців 12 днів.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
10. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що враховано пільговий стаж за період з 12.08.1988 по 09.11.1988 та з 10.11.1988 по 31.01.1989, відповідно до Списку № 2 (довідка від 17.10.2018 № Л-14/18). Пільговий стаж відповідно до Списку № 1 (довідка від 18.02.2019 № Л-04/18, від 17.10.2018 № Л-15/18) враховано з 10.04.1989 по 21.08.1992.
11. Період з 21.08.1992 по 22.12.1997 не підтверджено результатами проведення атестації робочих місць та, відповідно, виключено із пільгового стажу роботи за Списком № 1, та складає - 4 роки 2 місяці 23 дні.
12. Право на призначення пенсії за віком відповідно до Списку № 1, відсутнє.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
13. 09.06.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (Лівобережний відділ обслуговування громадян у м. Дніпро (сервісний центр)) з заявою про призначення пенсії.
14. До заяви позивачем додано: диплом НОМЕР_1 , архівну довідку про підтвердження періоду навчання від 31.01.2019 № 06-299; довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення від 09.06.2020; довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 від 11.10.2018 № СПР/2018-45, від 11.10.2018 № СПР/2018-43, від 11.10.2018 № СПР/2018-44; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; документи про стаж, що визначені «Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 від 17.10.2018 № Л-14/18, від 18.02.2019 № Л-04/18, від 17.10.2018 № Л-15/18; заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк); паспорт НОМЕР_2 ; трудову книжку НОМЕР_3 .
15. Заяву та документи прийнято 09.06.020 і зареєстровано за № 6305.
16. Листом від 14.07.2020 № 0400-0305-8/55773 Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомив позивача, що згідно поданої заяви від 09.06.2020 відмовлено в призначенні пенсії за віком по Списку № 1. Згідно наданих документів загальний стаж роботи на дату звернення становить 31 рік 8 місяців 20 днів, з яких пільгового стажу по Списку № 1 - 4 роки 2 місяці 23 дні, по Списку № 2 - 0 років 5 місяців 20 днів. Право на призначення пенсії за віком по Списку № 1 відсутнє.
17. 08.07.2020 здійснено адвокатський запит до начальника Лівобережного відділу обслуговування громадян (сервісний центр), в якому поставлені наступні запитання:
1) прошу повідомити чи розглянута заява про призначення пенсії подана 10.04.2019 та зареєстрована за № 1419? Якщо так, прошу надати належним чином завірену копію відповіді.
2) чи направлялась вказана відповідь, у разі її наявності за адресою проживання мого клієнта? Якщо так, прошу надати фіскальний чек або інший документ, що підтверджує факт відправлення листа засобами поштового зв`язку.
3) прошу повідомити чи розглянута заява про призначення пенсії подана 09.07.2019 та зареєстрована за № 2629. Якщо так, прошу надати належним чином завірену копію відповіді.
4) чи направлялась вказана відповідь, у разі її наявності за адресою проживання мого клієнта? Якщо так, прошу надати фіскальний чек або інший документ, що підтверджує факт відправлення листа засобами поштового зв`язку.
5) прошу повідомити чи розглянута заява про призначення пенсії подана 09.06.2020 та зареєстрована за № 6305? Якщо так, прошу надати належним чином завірену копію відповіді.
6) чи направлялась вказана відповідь, у разі її наявності за адресою проживання мого клієнта? Якщо так, прошу надати фіскальний чек або інший документ, що підтверджує факт відправлення листа засобами поштового зв`язку.
18. Листом від 14.07.2020 № 0400-0308-8/55841 Відділ з питань перерахунків пенсій № 3 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на адвокатський запит від 08.07.2020 стосовно призначення пенсії за віком Список № 1 ОСОБА_1 повідомив наступне:
- на підставі заяви від 10.04.2019 було розглянуто питання визначення права на пенсію за віком по Списку № 1, та, враховуючи відсутність повноти даних, надано роз`яснення стосовно необхідності надання документів про атестацію робочих місць;
- згідно заяви від 09.07.2019 та документів, наданих для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії, в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу (лист від 08.10.2019 № 138/03.7-22);
- на підставі повторної заяви від 09.06.2020 відділом з питань призначення пенсій ОСОБА_1 було вдруге відмовлено в призначенні пенсії за віком по Списку № 1 (лист про відмову від 14.07.2020 № 0400-0305-8/55773).
щодо підтвердження незарахованого періоду роботи до пільгового стажу
19. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_3 у період з 10.04.1989 по 22.12.1997 позивач працював на Білібінській атомній електростанції імені газети «Комсомольська правда», звільнений на підставі пункту другого статті 29 КЗпП РФ по закінченню терміну трудового договору.
20. Довідкою уточнюючою особливий характер роботи або умови праці, підтверджуючою постійну зайнятість на пільгових умовах від 18.02.2019 № Л-04-18, яка видана ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в тому, що він повний робочий день працював на Білібінській атомній електростанції встановлено, що мовою оригіналу:
- «с 10.04.1989 по 30.06.1990 инженер блочного щита управления III категории, реакторно-турбинный цех, особо вредные условия труда, приказ № 137-лс от 06.04.1989, список № 1, раздел XXIV, подраздел 06 пункт 12406000-17541»;
- «с 01.07.1990 по 31.07.1990 инженер управления блоком, реакторно-турбинный цех, особо вредные условия труда, приказ № 184-лс от 26.06.1990, список № 1, раздел XXIV, подраздел 06 пункт 12406000-17541»;
- «с 01.08.1990 по 22.12.1997 ведущий инженер по управлению блоком, реакторно-турбинный цех, особо вредные условия труда, приказ № 226-лс от 01.08.1990, список № 1, раздел XXIV, подраздел 06 пункт 12406000-17541»;
- «уволен 22.12.1997, пункт 2 статьи 29 КЗоТ РФ по истечению срока трудового договора, приказ № 123-лс от 18.06.1997»;
- «основание: личная карточка формы Т-2 ОСОБА_1 , лицевые счета за 1989-1997 года, должностные инструкции, технологический регламент, карты аттестации рабочих мест по условиям труда, журналы индивидуального дозиметрического контроля».
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
щодо призначення пенсії
21. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
22. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
23. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
24. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
25. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
26. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
27. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (стаття 7 Закону № 1788-XII).
28. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
29. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
30. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
31. Згідно з пунктом першим частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
32. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: - чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
33. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
34. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
35. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).
36. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
37. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
38. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
39. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
щодо підтвердження періодів роботи
40. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
41. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
42. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
43. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
44. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
щодо проведення атестації робочих місць
45. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
46. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
47. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
48. Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
49. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
50. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
51. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
52. Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
53. При вирішенні питання зарахування до пільгового стажу періодів роботи, набутих на території Російської Федерації, слід керуватися Угодою між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, від 14.01.1993 (далі - Угода від 14.01.1993) та Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.
54. Згідно статті 6 Угоди від 14.01.1993 працівники Сторони виїзду, які працюють на території Сторони працевлаштування, користуються правами та виконують обов`язки, що встановлені трудовим законодавством Сторони працевлаштування (включаючи питання трудових відносин, колективних договорів, оплати праці, режиму робочого часу та часу відпочинку, охорони та умов праці та інші). Трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
55. Відповідно до статті 7 Угоди від 14.01.1993 питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода про гарантії) та двосторонніми угодами в цій галузі.
56. Статтею 1 Угоди про гарантії передбачено, що пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
57. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
58. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
щодо визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії
59. Згідно із абзацом другим пункту 4.7 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
60. Відповідач, розглядаючи заяву позивача про призначення пенсії від 09.06.2020, прийняв 14.07.2020 рішення № 0400-0305-8/55773 про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначив, що відсутнє право на призначення пенсії за Списком № 1, оскільки згідно наданих документів загальний стаж роботи на дату звернення становить 31 рік 8 місяців 20 днів, з яких пільгового стажу по Списку № 1 - 4 роки 2 місяці 23 дні, по Списку № 2 - 0 років 5 місяців 20 днів.
61. Суд зазначає, що рішення про відмову у призначенні пенсії не містить посилань на зараховані та не зараховані періоди роботи позивача до пільгового стажу, не зазначено причин незарахування стажу роботи до пільгового.
62. У відзиві на позовну заяву зазначено, що при обрахунку пенсії було враховано пільговий стаж за період з 12.08.1988 по 09.11.1988 та з 10.11.1988 по 31.01.1989 відповідно до Списку № 2 (довідка від 17.10.2018 № Л-14/18) та пільговий стаж за період з 10.04.1989 по 21.08.1992 відповідно до Списку № 1 (довідка від 18.02.2019 № Л-04/18, від 17.10.2018 № Л-15/18). Період з 21.08.1992 по 22.12.1997 не підтверджено результатами проведення атестації робочих місць та, відповідно, виключено із пільгового стажу роботи за Списком № 1.
63. Доказів зарахування зазначених періодів до пільгового стажу, у тому числі розрахунку стажу, суду не надано.
64. З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
65. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
66. Отже, законодавцем покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.
67. Зі змісту Угоди від 14.01.1993 вбачається, що пенсія призначається за нормами законодавства країни, де проживає особа, а стаж набутий на території однієї із зазначених в Угоді держав, зараховується до пільгового у разі, якщо такий стаж взаємно визначений Сторонами.
68. На території Російської Федерації обов`язкове здійснення атестації робочих місць у спірний період регулювалося, зокрема, наказом «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 08.01.1992 № 2, «Положенням про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженим постановою Мінпраці Росії від 14.03.1997 № 12.
69. Відповідно до норм, які регулювали атестацію робочих місць у спірний період саме на роботодавців було покладено обов`язок проведення атестації робочих місць за умовами праці.
70. Крім того, за нормами, які діють на теперішній час, мовою оригіналу: «статья 212 Трудового кодекса Российской Федерации: работодатель обязан обеспечить, в частности, проведение аттестации рабочих мест по условиям труда с последующей сертификацией организации работ по охране труда».
71. Отже, законодавцем Російської Федерації покладено обов`язок забезпечити проведення атестації робочих місць за умовами праці на роботодавця, а тому її непроведення, несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.
72. Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.
73. Звертаючись до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, на підтвердження пільгового стажу позивачем було надано копію трудової книжки у якій зазначено, що у спірний період, а саме з 10.04.1989 по 22.12.1997 позивач працював в особливо шкідливих умовах праці та надано уточнюючі довідки.
74. Суд звертає увагу, що довідка від 18.02.2019 № Л-04/18 видана, зокрема, на підставі картки атестації робочих місць за умовами праці.
75. Таким чином, періоди роботи з 10.04.1989 по 30.06.1990, з 01.07.1990 по 31.07.1990, з 01.08.1990 по 22.12.1997 мають бути зараховані до пільгового стажу, оскільки позивач не може нести відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації на підприємстві.
76. З урахуванням викладеного, суд визнає протиправним та скасовує рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії, оформлене листом від 14.07.2020 № 0400-0305-8/55773, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 за наслідками розгляду заяви від 09.06.2020.
щодо зобов`язання вчинити певні дії
77. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
78. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
79. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
80. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
81. З урахуванням викладеного суд зобов`язує відповідача включити до пільгового стажу позивача періоди роботи з 10.04.1989 по 30.06.1990, з 01.07.1990 по 31.07.1990, з 01.08.1990 по 22.12.1997, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.
82. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
83. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
84. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд з метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 від 09.06.2020 з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
85. При цьому, не підлягає задоволенню вимога про зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу першого пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (з врахуванням того що статтю 13 визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), починаючи з 09.06.2020, оскільки вказана вимога є передчасною та заявленою на майбутнє.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
86. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
87. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
88. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
89. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
щодо розподілу судових витрат
90. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
91. Оскільки судом задоволено одну основну позовну вимогу немайнового характеру, із похідною вимогою, на користь позивача присуджуються понесені судові витрати на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.
92. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
вирішив:
93. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
94. Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії, оформлене листом від 14.07.2020 № 0400-0305-8/55773, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 за наслідками розгляду заяви від 09.06.2020.
95. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки:
- включити до пільгового стажу позивача періоди роботи з 10.04.1989 по 30.06.1990, з 01.07.1990 по 31.07.1990, з 01.08.1990 по 22.12.1997, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.06.2020 про призначення пенсії за віком.
96. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
97. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 840,80 грн.
98. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба