
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/12799/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Волинської обласної державної адміністрації (далі - Волинська ОДА, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, оформлене протоколом №44 від 04.05.2020 засідання Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян, яким відмовлено у видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, та зобов`язання видати посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серії Б.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з народження проживає на території, на яку негативно вплинула Чорнобильська катастрофа, у зв`язку із цим позивачу було встановлено першу групу інвалідності, захворювання спричинене випливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Вказує, що звернулася із заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Проте, протоколом засідання Регіональної комісії Волинської ОДА від 04.05.2020 №44 позивача повідомлено про прийняте відповідачем рішення про відмову у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії. Причиною відмови стало те, що у дитячому віці позивачу не було встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Позивач не погоджується із таким рішенням Регіональної комісії та вказує, що експертним висновком №24386 від 13.03.2020 встановлено, що захворювання позивача пов`язане саме з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, при цьому, інших захворювань, які б могли вплинути на інвалідність позивача, при проведенні експертизи встановлено не було. Відтак, вважає, що набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позовну заяву відповідачем позовних вимог не визнано, просить відмовити у їх задоволенні, мотивуючи тим, що на момент встановлення причинного зв`язку захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи позивач не мала статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи і їй в дитячому віці (до 18 років) не було встановлено інвалідність, видача посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б» позивачу не передбачена чинним законодавством.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи у судовому засіданні від сторін до суду не надходило.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з народження зареєстрована та постійно проживає в селі Видерта Камінь-Каширського району Волинської області, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою Видертської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області від 22.05.2020 №768.
При цьому, позивач мала статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 06.11.1993.
Експертним висновком Львівська регіональна міжвідомча експертна комісія на засіданні №04 від 13.03.2020 за результатами розгляду заяви позивача на предмет встановлення причинного зв`язку захворювань, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, встановила, що захворювання ОСОБА_1 пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, хвороби, які не вказані в даному експертному висновку, вважати не пов`язаними.
Довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ №195326 від 18.05.2020 ОСОБА_1 встановлено першу групу інвалідності, захворювання, визване впливом аварії на ЧАЕС; інвалідність встановлена на строк до 01.06.2023.
22.05.2020 позивач звернулася до Камінь-Каширської РДА із заявою про видачу посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС категорії І на підставі, зокрема, таких документів: посвідчення серії НОМЕР_1 від 06.11.1993, експертного висновку № 04 від 13.03.2020, довідки МСЕК серії 12ААБ № 195326 від 18.05.2020. Заяву позивача було передано на розгляд регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Волинської обласної державної адміністрації (далі - Регіональна комісія).
Відповідно до протоколу від 04.05.2020 №44 засідання Регіональної комісії вирішено, що не підлягає видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б» у зв`язку з тим, що у дитячому віці не було встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, громадянці ОСОБА_1 .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (зі змінами; далі - Закон №796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п`ятої статті 17 цього Закону.
Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (частина друга статті 11 Закону №796-ХІІ).
Згідно із статтею 27 Закону №796-ХІІ до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які: 1) евакуйовані із зони відчуження, у тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутріутробного розвитку; 2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов`язкового) відселення; 3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше двох років у зоні гарантованого добровільного відселення; 4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю; 5) народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір`ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу; 7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
За приписами частини першої статті 12 Закону №796-ХІІ причинний зв`язок між захворюванням, пов`язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я.
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Згідно із пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551), особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.
Пунктом 8 Порядку №551 передбачено, що особам, зазначеним у статті 27 Закону, категорії встановлюються після досягнення повноліття (в разі одруження або укладення трудового договору в передбачених законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з дати реєстрації шлюбу або укладення трудового договору згідно із законодавством) відповідно до статті 14 Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.
За правилами пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Отже, аналіз вказаних вище нормативно-правових актів свідчить, що до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених в статті 27 Закону №796-ХІІ, яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17 та в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні даного спору.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 мала статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 06.11.1993.
Відповідно до експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 13.03.2020 захворювання ОСОБА_1 пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, позивачу встановлена перша група інвалідності (причина - захворювання, викликане впливом аварії на ЧАЕС) відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ №195326 від 18.05.2020.
Відтак, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на ЧАЕС, що встановлено медичною комісією, тому суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо відсутності у позивача права на встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, через не встановлення у дитячому віці причинного зв`язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, оскільки дана обставина не спростовує наявності причинного зв`язку між захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією. При цьому, суд враховує аналогічні висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17.
Розпорядженням голови Волинської ОДА від 10.08.2018 №515 утворено Регіональну комісію та затверджено Положення про неї. Так, пунктом 3 Положення про Регіональну комісію визначено, що одним із основних завдань Регіональної комісії є прийняття з дотриманням вимог законодавства рішень щодо видачі (відмови у видачі, вилучення) відповідних посвідчень.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, а рішенням Регіональної комісії, оформленим протоколом від 04.05.2020 № 44, було безпідставно відмовлено у видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Відповідно до частин першої, другої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Регіональної комісії, оформлене протоколом від 04.05.2020 № 44, не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та порушує права позивача, тому з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов`язані позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування вказаного рішення та зобов`язання видати позивачу посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Волинської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №44 від 04.05.2020, про відмову у видачі ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Зобов`язати Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Волинської обласної державної адміністрації, видати ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б .
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Відповідач: Волинська обласна державна адміністрація (43027, Волинська область, м.Луцьк, майдан Київський, 9, ідентифікаційний код 13366926).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич