
15.10.2020 Справа № 363/1563/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого-судді Чіркова Г.Є.,
при секретарі Петранюк П.Д.,
за участі позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Овсієнко М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишгородського міського комунального підприємства «Водоканал» про зобов`язання вчинити дії,
встановив:
позивач звернувся до суду із позовом, у якому просив зобов`язати відповідача за власний рахунок провести демонтаж, транспортування, повірку та монтаж приладу обліку спожитої холодної води заводський номер 3000645, що розташований в квартирі АДРЕСА_1 , та провести перерахунок боргу спожитих послуг за період з 01 січня 2020 року по дату розгляду справи з урахуванням фактичних показників лічильника.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач в порушення вимог п. 4.2 Розділу 4 Договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення №6 б/97 від 19 лютого 2014 року застосовує до нього розрахунок плати за послуги з постачання та відведення холодної води за нормами споживання, а не за фактичними показаннями лічильника, всупереч того, що в квартирі знаходиться прилад обліку спожитої холодної води. Також зазначив, що провести повірку лічильника має відповідач, що передбачено умовами підписаного між сторонами договору, Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 та положеннями Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Позивач в суді просив про задоволення позову з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача подав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що прилад обліку холодної води, встановлений в квартирі позивача, прийнято на облік ВМКП «Водоканал» 01 вересня 2003 року. З того часу періодична повірка лічильника жодного разу не проводилася, коли відповідач неодноразово в період з 2018 року разом з квитанціями на оплату послуг надсилав на адресу позивача повідомлення про необхідність здійснення повірки приладу обліку або його заміни.
Також зазначив, що, враховуючи норми чинного на даний час законодавства, відповідач не має правових підстав на проведення повірки засобів обліку або включення витрат на здійснення такої повірки до тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав обставини зазначені у відзиві та просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Так, зі справи встановлено, що 19 лютого 2014 року між ВМКП «Водоканал» та ОСОБА_2 укладено договір №6 б/97 про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення, який підписано ОСОБА_1 .
Позивач є споживачем послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення, які надаються відповідачем за адресою АДРЕСА_2 .
20 лютого 2014 року представником ВМКП «Водоканал» складено акт повірки показників лічильника №3000645.
Як вбачається з даних по особовому рахунку ОСОБА_2 НОМЕР_3 з лютого 2020 року відповідач почав під час обрахунку розміру щомісячної плати за користування послугами з централізованого водопостачання та водовідведення застосовувати норми споживання, а не фактичні показання лічильника.
В телефонному режимі позивача повідомлено про необхідність здійснити повірку або заміну засобу обліку.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом за захистом свої прав.
Відповідно до п. 4.2 Розділу 4 Договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення №6 б/97 від 19 лютого 2014 року за наявності в квартирі засобів обліку води справляння плати за нормами споживання не допускається.
Згідно п.п. 4 п. 5.4 Розділу 5 Договору виконавець зобов`язаний проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку.
Як передбачено ч. 1 та ч. 2 ст. 8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації.
Експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.
Як передбачено ч.ч. 1-4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Порядок встановлення міжповірочних інтервалів визначається Кабінетом Міністрів України.
Суб`єкти господарювання зобов`язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб`єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки.
Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну енергію і газ) проводиться за рахунок тарифів на електро- і газопостачання. Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором, а у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 374, періодичній повірці підлягають, серед іншого, лічильники води.
Відповідно до міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затверджених Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747, міжповірочний інтервал періодичної повірки лічильника води складає 4 роки.
Постановою Кабінету Міністрів України №477 від 13 червня 2018 року «Про затвердження Порядку перерахування виконавцем комунальної послуги оператору зовнішніх інженерних мереж сплачених споживачами комунальних послуг та власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання, внесків за встановлення вузлів комерційного обліку» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» та виключено абзац сьомий пункту 16 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), затвердженого зазначеною постановою, згідно якого до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення (далі - збут послуг) включалися витрати, безпосередньо пов`язані із збутом послуг споживачам, а саме витрати на проведення планових періодичних повірок, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку холодної води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування та опломбування, а також витрати на формування обмінного фонду квартирних засобів обліку холодної води.
Згідно п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» до тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення не включаються витрати, які включено до складу плати за абонентське обслуговування та плати за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку згідно із Законом України "Про житлово-комунальні послуги", а також витрати, пов`язані із встановленням, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води.
Відповідно до п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.
Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці.
У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" плата за абонентське обслуговування - це платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) для відшкодування витрат виконавця, пов`язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим Законом, також і витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.
Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Як передбачено ч. 1, 5-7 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи . Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Вишгородське МКП «Водоканал» неодноразово, в період з липня 2018 року по січень 2020 року, разом з квитанціями на оплату послуг надсилало повідомлення про необхідність здійснення повірки приладу обліку або його заміни.
Як вбачається з розрахунків позивач, щомісячно, в період з липня 2018 року по лютий 2020 року здійснював оплату отриманих квитанцій, однак повідомлення про необхідність здійснення повірки приладу обліку отримував ігнорував.
Крім того, як зазначає позивач в своїй заяві, останній був проінформований про необхідність здійснення повірки приладу обліку працівниками Вишгородського МКП «Водоканал» в телефонному режимі, проте жодних дій, ні щодо здійснення повірки, ні щодо заміни приладу обліку на новий зі своєї сторони не вчинив.
Позивач, в своїй заяві вказав, що заводський номер лічильника, по якому ним здійснюються розрахунки за використану воду та стоки - № 3000645.
Як вбачається зі списків Показників квартирних приладів води будинку: АДРЕСА_3 за червень 2005 року наданих Вишгородському МКП «Водоканал» від ТОВ Об`єднаний розрахунковий центр «Житлоексплуатація» станом на 10 червня 2005 року прилад обліку води із заводським номером №3000645 вже перебував в експлуатації.
Експлуатація даного приладу обліку підтверджується також і актом перевірки показників лічильника розрахункового відділу Вишгородського МКП «Водоканал» від 20 лютого 2014 року.
Таким чином термін експлуатації приладу обліку, встановленого в квартирі позивача, складає понад 15 років.
Виробники приладів обліку гарантують граничний строк експлуатації лічильників 10-12 років, що вбачається із паспортів виробників на прилади обліку.
В зв`язку з перевищенням позивачем допустимих строків експлуатації лічильника, а також неодноразового пропущення строків повірки, лічильник не відповідає встановленим вимогам та не допускаються до подальшої експлуатації.
Відповідно до Відповідно до п.15 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, у разі несправності засобів обліку води, що не підлягає усуненню, плата за послуги вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.
Крім того, суд звертає увагу на те, що в позові ОСОБА_1 посилається на норми законодавчих актів, які на дату звернення до суду втратили свою чинність, а саме вимоги ст. 19, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24.06.2004р., який втратив чинність 01.05.2019 року та не відповідає нормам діючого Закону України «Про житлово- комунальні послуги» № 2189-VIII від 09.11.2017р.; вимоги 4.2, 3 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» №113/98-ВР від 11.02.1998р., який втратив чинності 01.01.2016 року та не відповідає нормам нині діючого Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» № 1314-VII від 05.06.2014р. та вимоги п. 16 «Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 1 червня 2011 р. «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», які виключено на підставі Постанови КМУ № 477 від 13.06.2018р та не відповідають нині діючим нормам Постанови КМУ № 869 від 1 червня р. «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
Як встановлено з пояснень представника відповідача, у зв`язку із зміною законодавства та прийняттям нового Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» виникла необхідність у переукладанні зі споживачами договорів на надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення, положення яких на даний час не відповідають чинним вимогам законодавства.
На час виникнення спірних правовідносин чинним законодавством України не передбачено обов`язку відповідача проводити за власний рахунок демонтаж, транспортування, повірку та монтаж приладу обліку спожитої холодної води, за умови відсутності оплати встановлених витрат за абонентське обслуговування.
Оскільки Порядком формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) не передбачено, що до тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення можуть включатися витрати на абонентське обслуговування, підстав для покладання на виконавця послуг обов`язку по обслуговуванню приладу обліку судом не встановлено.
Крім того, чуд звертає увагу й на те, що як вбачається з матеріалів справи особовий рахунок на сплату житлово-комунальних послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення у вказаній квартирі відкрито на ім`я ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Разом з тим, як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, позивач у встановленому Законом України «Про звернення громадян» до відповідача із заявою про проведення повірки його лічильника не звертався та відмову у проведенні такої повірки не отримував.
Відтак, які саме права позивача та яким чином є порушеними відповідачем, належними, допустимими і достатніми доказами в суді не доведені.
За таких обставин в задоволенні позову слід відмовити за недоведеністю та необґрунтованістю.
На підставі викладеного і керуючись 259, 265, 268 ЦПК України,
вирішив:
в задоволенні позову відмовити.
Повне судове рішення складено 27 жовтня 2020 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного рішення шляхом подання в зазначений строк апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий 01 жовтня 1996 року Богунським РВ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 .
Відповідач: Вишгородське міське комунальне підприємство «Водоканал», код ЄДРПОУ 03346615, знаходиться за адресою Київська область, м. Вишгород, вул. Набережна, 8-а.
Суддя