Рішення № 92623227, 28.10.2020, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
28.10.2020
Номер справи
295/6640/20
Номер документу
92623227
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №295/6640/20

Категорія 42

2/295/1889/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.10.2020 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира у складі:

головуючої – судді Семенцової Л.М.,

за участі секретаря – Ковальчук М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг,-

ВСТАНОВИВ:

У червні 2020 року позивач звернувся до суду з указаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на свою користь суму надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 16306,70 грн. та сплачений судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі поданих відповідачем документів рішенням йому була призначена субсидія на період з січня 2019 року по квітень 2020 року, яка розраховується на всіх членів домогосподарства. При проведенні перевірки виявлено, що відповідач при зверненні із заявою про призначення субсидії відповідач надав неповну інформацію про майновий стан членів домогосподарства, а саме перебування у власності дружини ОСОБА_1 - ОСОБА_2 частини квартири відповідно до договору дарування частини квартири від 14.12.2018 року в сумі 120767,00 грн. У декларації про доходи і витрати ОСОБА_1 вказав, що придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії не було. Згідно п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, відповідач не мав права на житлову субсидію в період з січня 2019 року по січень 2020 року. Внаслідок свідомо поданих документів із неправдивими відомостями зиникла переплата житлової субсидії в сумі 16306,07 грн. за період з 01.01.2019 року по 31.01.2020 року, яка ним не повернута.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, вказавши на тяжкий майновий стан членів його сім`ї, відзиву на позов не надав.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач подав 08.01.2019 року до позивача заяву про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою його місця проживання: АДРЕСА_1 , надавши необхідні документи. В декларації про доходи і витрати відповідач указав, що придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії не було. На підставі наданих ним документів позивачем йому була призначена субсидія на період з січня 2019 року по квітень 2020 року відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (надалі - Положення).

Пунктом 9 Положення визначено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи всіх членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.

Згідно п. 10 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у п. 9 цього Положення, які досягали 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Відповідно до п. 11 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб враховується: за ІІІ-ІV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за І-ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

Пунктом 13 Положення передбачено, що для призначення житлової субсидії громадянин подає до управління заяву та необхідний комплект документів.

Згідно п. 6 Положення житлова субсидія не призначається якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну (ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у п. 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень.

У січні 2020 року спеціалістами Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради була проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої на призначення житлової субсидії, внаслідок чого було виявлено надання ОСОБА_1 неповної інформації про майновий стан членів домогосподарства, а саме набуття у власність дружиною відповідача - ОСОБА_2 1/4 частини квартири АДРЕСА_2 вартістю 120767,00 грн. на підставі нотаріально посвідченого договору дарування частини квартири від 14.12.2018 року, що підтверджується копією зазначеного договору, інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 28.01.2020 року та акта про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 30.01.2020 року, згідно якого сума надмірно виплачених відповідачу коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2019 року по 31.01.2020 року становить 16306,70 грн.).

Проте при цьому в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії від 08.01.2019 року відповідач указав, що придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії не було.

Як убачається з витягу з протоколу засідання міської комісії про призначення субсидії, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, призначення (відновлення) соціальних виплат, пенсій, надання пільг внутрішньо переміщеним та іншим особам від 05.02.2020 року прийнято рішення про припинення ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.02.2020 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 807 (підстава – акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації).

Управлінням соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради відповідача зобов`язано повернути переплачену суму субсидії в розмірі 16306,70 грн., про що зазначено в повідомленнях відповідачу від 04.02.2020 року та 03.03.2020 року.

Оскільки відповідач при зверненні до позивача за призначенням судбидії вказав недостовірні відомості про непридбання його дружиною ОСОБА_2 як особою, що входить до складу осіб домогосподарства, майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, тому не маючи права на житлову субсидію за період з січня 2019 року по січень 2020 року включно, виникла переплата житлової субсидії в сумі 16306,70 грн. за період з 01.01.2019 року по 31.01.2020 року, і зазначена сума коштів у добровільному порядку в повному обсязі позивачу не повернута, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений за подання позову судовий збір у сумі 2102,00 грн., що підтверджено документально.

Керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, ст. ст. 12, 76-81, 141, 259, 263-268, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради суму надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 16306,70 грн. та 2102,00 грн. судового збору, а всього 18408,70 грн. (вісімнадцять тисяч чотириста вісім гривень сімдесят копійок).

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богунський районний суд міста Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (адреса: 10003, м. Житомир, вул. Перемоги, 55, код ЄДРПОУ 42103456).

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Повне судове рішення складено 02.11.2020 року.

Суддя Л.М. Семенцова