
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2020 року м. Київ № 640/18796/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у м. Києві
до Державного підприємства «Держтранс»
про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління ДПС у м. Києві з позовом до Державного підприємства «Держтранс» в якому просило: стягнути з ДП «Держтранс» податковий борг в сумі 803 509, 10 грн. з рахунків у банках, що обслуговують такого платника на суму податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується податковий борг, який є узгодженим та станом на день звернення до суду відповідачем не погашено.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому зазначає, що доводи контролюючого органу про наявність узгодженого податкового боргу є помилковими, оскільки за відповідачем не обліковується податкового боргу зі сплати земельного податку та ПДВ.
Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, зазначає таке.
ДП «Держтранс» є юридичною особою та перебуває на обліку у відповідача, як платник окремих податків.
Водночас, пунктом 15.1 статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Разом з тим, відповідно до пункту 59.5 цієї ж статті ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Статтею 95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
З адміністративного позову та додатків до нього вбачається, що в обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що за відповідачем обліковується заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість на суму 107 083, 26 грн. та земельного податку з юридичних осіб на суму 696 425, 84 грн. (недоїмка - 379 679, 09 грн. та пеня - 316 749, 75 грн.), що підтверджується інформацією про податковий борг від 13.09.2019р. № 505/9/26-15-10-07-13.
Водночас, проаналізувавши матеріали справи та відзив з додатками до нього, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Щодо податкового боргу зі сплати ПДВ, суд зазначає таке.
Так, судом встановлено, що податковий борг з податку на додану вартість на суму 107 083, 26 грн. нарахований відповідачу внаслідок несплати самостійно визначених податкових зобов`язань в деклараціях від 15.07.2019р. № 9153767145 на суму 34 086, 26 грн. та від 16.08.2019р. № 9184851923 на суму 72 997, 00 грн.
Водночас, відповідно до виписки з Електронного кабінету платника податків станом на 29.10.2019р. по платежу 30 14010100 00 (ПДВ) за відповідачем не обліковується податковий борг.
З огляду на вказане, вимоги позивача про стягнення суми боргу з ПДВ в розмірі 107 083, 26 грн. задоволенню не підлягають.
Щодо податкового боргу зі сплати земельного податку, суд зазначає таке.
Так, судом встановлено, що податковий борг із земельного податку на суму 696 425, 84 грн. (недоїмка - 379 679, 09 грн. та пеня - 316 749, 75 грн.) за доводами позивача включає такі складові:
1. недоїмка:
- несплачений земельний податок відповідно до поданих податкових розрахунків земельного податку: від 18.01.2018р. № 9002092371 (сума 17 617, 42 грн.) термін сплати 30.12.2018р.; від 18.01.2018р. № 9002092371 (сума 25 353, 54 грн.) термін сплати 30.01.2019р.; від 21.01.2019р. № 9002028164 (сума 25 353, 54 грн.) термін сплати 02.03.2019р.; від 21.01.2019р. № 9002028164 (сума 25 353, 54 грн.) термін сплати 30.03.2019р.; від 21.01.2019р. № 9002028164 (сума 25 353, 54 грн.) термін сплати 30.04.2019р.; від 21.01.2019р. № 9002028164 (сума 25 353, 54 грн.) термін сплати 30.05.2019р.; від 21.01.2019р. № 9002028164 (сума 25 353, 54 грн.) термін сплати 30.06.2019р.; від 21.01.2019р. № 9002028164 (сума 25 353, 54 грн.) термін сплати 30.07.2019р.; від 21.01.2019р. № 9002028164 (сума 25 353, 54 грн.) термін сплати 30.08.2019р. на загальну суму 220 445,74 грн.
- несплачене податкове зобов`язання по винесеному ГУ ДФС у м. Києві податковому повідомленню-рішенню від 09.07.2019р. № 0569411212 на суму 159 230, 35 грн.
2. пеня: на борг минулих періодів (2016-2019 роки) на суму 316 749, 75 грн.
Попри вищевикладене, суд вважає доводи, щодо вищезазначених складових податкового боргу такими, що не підтверджені матеріалами справи, з огляду на таке.
Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.04.2017р. у справі № 826/187/17, яка набрала законної сили 11.09.2017р. позовні вимоги Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві задоволено частково. Стягнуто з Державного підприємства «Держтранс» (код ЄДРПОУ 02736337) податковий борг в розмірі 1 254 059,43 грн. шляхом перерахування грошових коштів з усіх розрахункових рахунків платника податків на відповідні бюджетні рахунки, а саме: з податку на додану вартість у сумі 514 904,87 грн. на бюджетний рахунок №31112029700007, одержувач: УДКСУ у Печерському районі ГУ ДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 38004897, банк одержувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019, код платежу 14060100; по земельному податку з юридичних осіб у сумі 739 154,56 грн. на бюджетний рахунок №33219811700008, одержувач: УДКСУ у Печерському районі ГУ ДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 38004897, банк одержувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019, код платежу 18010500.
Так, на підтвердження сплати земельного податку позивачем надано виписку по рахунку станом на 29.10.2019р. про сплату податку на суму 1 631 064, 59 грн., копії платіжних доручень та меморіальних ордерів за період з 26.09.2018р. по 29.10.2019р..
Окрім цього, податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 09.07.2019р. № 0569411212 на суму 159 230, 35 грн. скасовано рішенням ДПС України від 24.09.2019р. № 2948/6/99-00-08-05-05 в частині подання уточнюючого розрахунку на зменшення податкових зобов`язань.
Водночас, відповідно до листа ГУ ДПС у м. Києві від 10.10.2019р. № 24294/10/26-15-04-10-18 податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 09.07.2019р. № 0569411212 після відображення ДПС України 24.09.2019р. в інформаційній системі скарги ДП «Держтранс», опрацьовано та виведено з ІКП платника. Водночас зазначено, що податкове зобов`язання по податковому повідомленню-рішенню ГУ ДФС у м. Києві від 09.07.2019р. № 0569411212 є неузгодженим.
З огляду на той факт, що позивачем не надано доказів того, що станом на моменту винесення рішення у справі за відповідачем обліковується податковий борг з ПДВ та земельного податку, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Одночасно, суд зазначає, що позивачем відповідь на відзив до суду не надано, докази відповідача щодо погашення податкового боргу - не спростовано.
Виходячи з вищевикладеного та поданих відповідачем документів і матеріалів, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та враховуючи те, що позивач у встановлений судом строк не спростував твердження відповідача, доказів не виконання податкового обов`язку на день винесення рішення не надав, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 КАС України, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС у м. Києві - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Я.І. Добрянська