
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
04 листопада 2020 року Чернігів Справа № 620/5041/20
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Непочатих В.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Чернігівського обласного центру зайнятості (вул. Коцюбинського, буд. 40, м. Чернігів, 14000) про скасування наказу та поновлення на роботі,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівського обласного центру зайнятості, в якому просить: скасувати наказ про звільнення № 31-к від 05.02.2018; поновити позивача в Прилуцькій міськрайонній філії Чернігівського обласного центру зайнятості.
Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позовна заява подана з порушенням вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: в позовній заяві не конкретно викладений зміст позовних вимог. Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Позивач, зокрема, просить поновити його в Прилуцькій міськрайонній філії Чернігівського обласного центру зайнятості, однак не зазначає посаду на якій його має бути поновлено та дату з якої на його думку він підлягає поновленню на посаді.
Також суд зазначає, що приписами частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно частини п`ятої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
У відповідності до вимог частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Позивачем в позові заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду, в обґрунтування якого посилається на те, що порушення строків відбулось внаслідок зміни предметної юрисдикції, оскільки спочатку Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області, Чернігівський апеляційний суд, Верховний Суд вважали, що даний спір має розглядатись в порядку цивільного судочинства, а в подальшому провадження у справі було закрито на підставі ухвали Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 11.06.2020, а тому строк підлягає поновленню.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на звернення до суду, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Як вбачається з позовної заяви, наказ про звільнення № 31-к від 05.02.2018 був оскаржений позивачем до Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області та, за результатом судового розгляду, ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 11.06.2020 № 742/532/18 провадження у справі було закрито. Постановою Чернігівського апеляційного суду від 26.08.2020 № 742/532/18 вказану ухвалу суду залишено без змін. Крім того, як слідує з постанови Чернігівського апеляційного суду від 26.08.2020 № 742/532/18 справа розглядалася за участю ОСОБА_1 .
Отже, про порушення свої прав позивачу було відомо 26.08.2020, а до Чернігівського окружного адміністративного суду він звернувся з позовом лише 29.10.2020 (відповідно до штампу на поштовому конверті), що свідчить про пропуск встановленого законом місячного строку для звернення до суду.
За таких обставин, суд не знаходить підстав для визнання вказаних позивачем причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, оскільки зважаючи на обізнаність позивача про порушення своїх прав з 26.08.2020, останній не був позбавлений можливості подати обґрунтований позов до суду в межах строків, встановлених чинним законодавством України.
Згідно частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, вказані недоліки позивач може усунути у 10-денний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду: 1) заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з зазначенням інших підстав та доказів поважності причин його пропуску; 2) належним чином оформленої позовної заяви з додержанням вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та її копій відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Чернігівського обласного центру зайнятості про скасування наказу та поновлення на роботі - залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення вказаних недоліків у встановлений судом строк позовна заява буде йому повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Непочатих